Ketojenik diyet hakkında bilinmeyenler

kitty28

Nirvana
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2007
1.544
570
45
Merhaba Arkadaşlar,
2 küsür haftadır diyetteyim (south beach) ve 4 kilo verdim.Bir yandan da diyet-kilo verme konularında araştırmalar yaptım ve harika makaleler buldum.Onlardan parçalar paylaşacağım sizinle bu başlıkta, ve hakkında çok az Türkçe kaynak bulunan ve fazlaca bilgi kirliliği olan ketojenik diyet aslında nedir, nasıl yapılır onu paylaşacağım, ve son olarak bu karmaşık görünen diyeti nasıl kolayca doğru şekilde yapabiliriz, bize uygulamayı kolaylaştıracak tüyolar vereceğim.O zaman alıntılarla başlayalım :)

image.png

Alıntılarda geçen 'ketosis' durumu hakkında uzuuun, bilimsel bir açıklama var ancak onu paylaşıp sizi sıkmak istemiyorum.
Özetle: vücudumuz önce karbonhidratı yakmaya programlı, karbonhidratı 20-30 gr seviyesine indirdigimizde, vücut 2-3 gün afallıyor, bu birkaç gün başağrısı-halsizlik olabiliyor, 2-3 gün içindeyse vücut 'enerjiyi yağdan alma moduna' geçiyor.
Yani 'karbonhidratla çalışan bir makineyken' , 'yağ yakan bir makineye' dönüşüyorsunuz.Ondan sonra halsizlik, odaklanamama fln olmuyor, hatta daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz.'Ketosis' özetle 'yağ yakma moduna geçmek' demek.

Eee, bu yüzdeleri, gr.ları nasıl hesaplayacağız dediğinizi duyar gibiyim.Bu konuda imdadıma yetişen uygulama 'myfitnesspal'. Şiddetle öneririm, ücretsiz versiyonu bile mükemmel, yediklerinizi giriyorsunuz ve sizin için makroları, kalorileri hesaplayıveriyor.

Karışık göründüğünün farkındayım, ama uygulamaya geçince göründüğü gibi karmaşık değil.Gün içinde neler yiyorum, örneklemek gerekirse:

Sabah: yumurta,yağda
jambon
domates ve salatalık

Öğlen: Et, tavuk veya balık
Sebze veya salata, zeytinyağlı

Akşam: et,tavuk veya balık
Sebze veya salata,zeytinyağlı

Aralarda: ceviz, badem veya fındık
peynir
Sade activia yoğurt
Çay kahve (şekersiz)
Diyet kola, limonata, ice tea

Ekmek, makarna, pilav ve patates beklemiyordunuz zaten eminim.Ama 'eee, meyve nerde' dediğinizi duyar gibiyim.Meyve yasak değil, ama günlük karbonhidrat oranınızı aşmamanız lazım.
Düşük karbonhidratlı meyveleri tercih edin (elma, armut, çilek, erik, kayısı gibi)

Ketocalculator (almanız gereken kalori ve makroları, boy-kilo-cinsiyet-yaş-egzersşze göre hesaplayan hesaplayıcı) yazdığınızda google a birsürü hesaplayıcı çıkıyor, oraya bilgilerinizi girerek kişiselleştirilmiş sonuçlarınızı alabiliyorsunuz, malesef hepsi ingilizce, Türkçe olanını bulamadım.Benim sonuçlarım:

image.jpeg
image.jpeg

Gördüğünüz gibi günde 1500 kalori almam gerekiyor.
25 gr karbonhidrat, 115 gr protein ve 100 gr yağ tüketmem gerekiyor.

'Diyetkolik' sitesinde her türlü gıdanın besin değerini bulabilirsiniz.
115 gr protein denince toplam 115 gr et yiyebileceğinizi düşünmeyin, Örneğin 1 yumurtada 7 gr protein var, 100 gr tavukta 30.Diyetkolik sitesinde hepsini bulabilirsiniz.

Yine myfitnesspal yediğiniz herşeyin makro değerlerini gösteriyor.

100 gr yağ okuduğumda gözlerim yuvalarından fırlamıştı, nasıl yerim o kadar yağ diye.Hele de yıllardır beynimiz yağsız beslenmenin zayıflattığı konusunda bu kadar yıkanmışken.Korkmayın, deli gibi yağ yemenize gerek kalmıyor 100 gr a ulaşmak için.Çünkü yediğimiz peynirde, ette, yumurtada, kuruyemişte hep yağ içeriyor.Yemeklerinizi normal miktarda sağlıklı yağla pişirip, salatalarınıza 1 kaşık yağ eklediğinizde, peynir ve ceviz bademinizi tükettiğinizde bu değere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Karbonhidrat ve yağ değerlerini de diyetkolik den bakabilirsiniz.

İngilizce bilmeyen ve keto hesaplamasını yapamayan arkadaşlar bana çıkan değerleri baz alabilirsiniz.Sonuçta ben de hafif hareketli bir hayata sahip olan bir bayanım.Erkek veya sporcu değilseniz benim değerlerim size de uyacaktır.

Diyabet ve böbrek hastalarına önerilmiyor bu beslenme şekli.
Epilepsi ve kanser hastalarında ise tedavi olarak uygulanıyor.
Şeker ve kolesterol ü düşürdüğüne dair çalışmalar mevcut.
Ve 3 litre de su içmemiz gerekiyor bu diyeti yaparken.Zaten deli gibi susayacaksınız.İdrarla beraber vücudumuzdaki yağları da atmış olacağız :)
Sonunda gerçekten yağ yakan bir diyet, üstelik ketosis e girdikten sonra açlık hissetmeyeceksiniz, umarım birileri faydalanır bu diyetten.

image.png
image.png
image.png

Bugün yediklerim ve akşam yemeği için planladıklarım bu şekilde.Çok muhteşem bir gün değil, yine de uygulamayı görmeniz için paylaşmak istedim.Myfitnesspal uygulamasını şiddetle öneririm, sadece keto diyetler için değil, normal kalori diyeti yapanlara da öneririm, hedef kalori ve makrolarınızı kendiniz belirliyorsunuz çünkü, bu yüzden her diyette işe yarayacaktır.Ayrıca her gıdanın besin değerleri mevcut, örneğin zeytinyağlı taze fasulye yediysem, zeytinyağlı taze fasulye yazınca çıkıyor direk, öyle fasulyesini ayrı,havucunu ayrı, yağ miktarını soğanını ayrı ayrı girmem gerekmiyor.

çok teşekkürler güzel bilgiler için.. ben de yapmaya çalışıyporum.. başta çok güzel kilo verdim 2 haftada 3.5 kilo.. 2-3 gündür ara verdim 500 gr geri geldi. şimdi yeniden başladım
bu sabah kilom 66.5 cuma günü tekrar atartılacağım.. menülerimizi paylaşabiliriz burada

çok teşekkürler güzel bilgiler için.. ben de yapmaya çalışıyporum.. başta çok güzel kilo verdim 2 haftada 3.5 kilo.. 2-3 gündür ara verdim 500 gr geri geldi. şimdi yeniden başladım
bu sabah kilom 66.5 cuma günü tekrar atartılacağım.. menülerimizi paylaşabiliriz burada[

Hoşgeldin İspanyol :)
Çok güzel kilolar vermişsin gördüğüm kadarıyla, devamını da başaracağına eminim :)
Menülerim hep aynı genelde, ana öğünlerde bir şekilde sebze ve proteini kombinliyorum, aralarda badem fındık, peynir yiyorum.Sütlü kahve ve diet cola içiyorum.Nadiren biraz bitter çikolata yiyip diğer carb lardan kıstığım oluyor.Zeytinyağı kullanıyorum yemek ve salatalara.
Sen neler tüketiyorsun? Ketojenik diyete uygun değişik menü keşiflerin var mı? Walden farms diye bir kanada markasının karbsız, yağsız çikolata sosu varmış aradım ama bulamadım.Myfitnesspal veya benzeri uygulamalar kullanıyor musun?
Kabızlık sorunun oluyor mu, nasıl çözüyorsun? İlave bilgi ve tavsiyelerini bekliyorum :) Sevgiler

kittycim menülerim seninkilerle benzer, sabah kahvaltı yapmıyorum ya da 1 tane haşlanmış yumurta yiyorum , öğle et- tavuk yiyorum akşama da genelde 2 tane haşlanmış yumurta,salata ve ya tavuk, balık yiyorum.. arada fıstık- ceviz ..
süt ürünü kullanmıyorum ama bazen peynire dayanamadığım oluyor..
yedikelrimi fatsecretttan takip ediyorum karbonhidrat değeri max 25-30 civarına çıkyor.. ara sıra bozmasam mükemmel olacak da çocuklar aburcubur yerken bir bakıyorum atıvermişim ağzıma..
kabızlık ben de de oluyor salataya bol zeytinyağı koyuyorum (önceden yağsız-tuzsuz yerdim)..
2 kaşık yoğurt içine yulaf kepeği ve 1 tane de tatlandırıcı kabızlığa da tatlı ihtiyacına da iyi geliyor..
sevgilerimle

Arkadaşlar yeni okuduğum bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.Ketojenik diyet ile ketojen olmayan low carb diyetin karşılaştırıldığı bir deneyin sonucunu okudum.İngilizce olduğu için paylaşmıyorum, arayan google dan bulacaktır zaten.Özetle arada kilo verme ve kolesterol-şeker düzeylerinin iyileşmesi açısından bir fark yok.
Bu kimileri için 'aa ne güzel, az yağ alacağım diye kasmama gerek yok o zaman' anlamına gelebileceği gibi, benim gibi yağ yüzdesini tutturmaya çalışanlar için 'çok yağ alacağım diye kasmama gerek yok' anlamına da gelebilir.Ayrıca düşük karbonhidrat aldığınız müddetçe 'ketosisde miyim acaba' diye kafanıza takmanıza ve striplerle fln uğraşmanıza da gerek olmadığı anlamına geliyor.Ben diyete ilk başladığımda bu 'ketosis' olayından habersizdim.Okuyup araştırınca 'daha fazla yağ tüketmeliyim' diye yağı arttırmıştım.Özellikle sabahları omletteki yağ içimi bulandırıyordu.Bu yeni bilgiden sonra yağı 'sevdiğim, istediğim kadar' kullanmaya karar verdim.Az ya da çok olması için uğraşmayacağım.Salatalara sebzelere z.yağı kullanmayı seviyorum, ona devam ama proteinlerin içindeki yağ bana yetip artıyor, onlara extra yağ eklemeyi sevmiyorum ve eklemeyeceğim.Peynirlerim %20 civarı yağlı, sütüm tam yağlıydı (sadece kahveye koyuyorum) ona devam.Ketosis de kalmak için kasmama da gerek olmadığına göre arada yediğim bitter çikolata için çok da vicdan yapmama gerek yok, sonuçta hala lowcarb alıyorum.Verdiğim kilo 5 etti, gün sayısını kaçırdım ama 3 hafta oldu sanırım.

Kimselerin yüz vermediği güzel diyetim, canım diyetim :)
Zeytinyağlı pırasa pirinçsiz de gayet güzel oluyor, lezzetinden birşey kaybetmiyor.
Şu sıra bir de lowcarb pancake yapıyorum arada canım çekince, bugünkü kahvaltım da oydu mesela.1/2 muzla 1 yumurtayı blenderdan geçirip 1er kaşık olacak büyüklükte tavaya döküyoruz, 2 tarafını güzelce kızartıyoruz, nefis oluyor :)
Oopsie diye unsuz ekmek tarifi ve karnabahar pizzası tarifleri buldum, en kısa zamanda deneyip paylaşacağım :)

Kimselerin yüz vermediği güzel diyetim, canım diyetim :)
Zeytinyağlı pırasa pirinçsiz de gayet güzel oluyor, lezzetinden birşey kaybetmiyor.
Şu sıra bir de lowcarb pancake yapıyorum arada canım çekince, bugünkü kahvaltım da oydu mesela.1/2 muzla 1 yumurtayı blenderdan geçirip 1er kaşık olacak büyüklükte tavaya döküyoruz, 2 tarafını güzelce kızartıyoruz, nefis oluyor :)
Oopsie diye unsuz ekmek tarifi ve karnabahar pizzası tarifleri buldum, en kısa zamanda deneyip paylaşacağım :)
Tariflerinizi takip ediyor olacağım :)
Zira ben ortaya karışık birşeyler yapıyor olsamda diyet anlamında ; geçdiğimiz gün sadece protein diyetiyle 5 günde 2,700 gr verdim.. Karbonhidrat diyeti, sizin dediğiniz Lowcarb diyeti ile fazla karbonhidrat almamaya çalışıyorum.. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl sonuçlar alıcaz, sizi takipdeyim :))

Tariflerinizi takip ediyor olacağım :)
Zira ben ortaya karışık birşeyler yapıyor olsamda diyet anlamında ; geçdiğimiz gün sadece protein diyetiyle 5 günde 2,700 gr verdim.. Karbonhidrat diyeti, sizin dediğiniz Lowcarb diyeti ile fazla karbonhidrat almamaya çalışıyorum.. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl sonuçlar alıcaz, sizi takipdeyim :))
Harikasınız :) Eminim devamı da gelecektir.Myfitnespal uygulamasını şiddetle öneririm, yediklerinizi girdiğinizde kaç gr protein kaç gr carb aldığınızı net bir şekilde görüp hataları düzeltiyorsunuz.

Son düzenleme:
Harikasınız :) Eminim devamı da gelecektir.Myfitnespal uygulamasını şiddetle öneririm, yediklerinizi girdiğinizde kaç gr protein kaç gr cafb aldığınızı net bir şekilde görüp hataları düzeltiyorsunuz.
Sağol tatlım bir deneyim bakalım ben pek öyle sıkıya gelemem gr falan ölçme işerine, karbon değerlerini az çok biliyorum besinlerin, ama genede bakiim pratik bir programsa neden olmasın canım :)

X