Kayınvalidem kaynanalığa başladı :(

şu an için evet çok şükür aramızda bir problem yok ama, garip bir şekilde benim söz ve hareketlerime bozulup bunları da ilk fırsatta eşime şikayet etmeye başladı. Daha da ufak tefek başka olayları yazmadım ama mesela aynı gün 3 kere tuvalete girdiysem onlarda 3. de eşime yanımızdan kaçıyor herhalde tuvaleti bahane edip demiş. Direkt bana söylese keşke.
Zaten senin kv öyle idi. Sadece bir takım konular olunca rengi belli oldu. Çünkü sen kafanda kırmayan ve bana bulaşmasınlar diyen biri olduğun için bu zamana kadar sorun yaşamadın. Bundan sonra sorunları bekle. Oğlunu dolduracak ama yüzüne gülecek. Oğlu gelip sana söyleyecek. Şeyma demişti dersin. Tehlikeli bir kadın bence.

oyy eşimin önüne anlaşmalı boşanma protokolü de koymam gerekir bu konuşmayı yaparsam
İşte bak çünkü eşin annesinin ağzı ile geziyor. Normal kişiliğe sahip bir insana bunu söyleyebilmeniz lazım. Çünkü bağımlı kişilik. Aynı sorunu ben yaşadım.

tartışacak enerjim kalmamış gibi hissettiğimden bu kadar pasif kaldım. "aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" durumu yani. sonunda benim tadım kaçtı. haklısınız gün sınır koyma vakti. herkesi mutlu edecek bir pizza olmadığıma göre kendimi mutlu etmek için sınır koyma vakti geldi

Mesele aramamaniz degil, soylediginiz laf degil, kayinvalidenin yeni gelin edasi suzum suzum suzulmesi, aslinda rol calmasi iste.
Gerek yok demisse ben de aramam, onemli bir sey yok, halimizi hatrimizi sormusuz, e yeter.

Hem belki unuttunuz belki caniniz istemedi belki telefonunuz kirildi bozuldu belki isinizi yetistiremeyip stres yaptiniz vs vs
Madem buyuk onlar, o arayip hayirdir kizim desin.
Kulturumuzde buyuk her seyi bilen kucuk genelde cahil (tecrubesiz) biridir ya.
E tecrubelendirsin tatli diliyle.
Her seyde biz buyuguz demesini biliyorlar.
Buyukse her seye kusup alinmasin, idareci oluversinler azicik.

Kac gun gecmis aramanin cetelesini mi tutuyor?
Esinize gelince caniniz bile istemiyor olabilir, neden hesap vermek zorundasiniz?
Annesi kirilip uzuluyor da siz strese girmiyor musunuz her seyinizin altinda bir sebep ararken?
Zaten iki haftada bir gorusuyorsunuz, ogluyla her gun konusuyor.
Neden yetmiyor?

Siz tabii daha uygun bir dille soyleyin ama kendinizi de surekli kapris cekmeye mecbur hissetmeyin.
Ben hep sunu derim, 10 yili devirdim, cok hatalarim oldu, sinir ihlaline goz yumduklarim oldu ama oglunu dusunen gelinini de idare etmeyi bilecek.
Bir 10 sene sonra yipranmis ve her seyi yikmaya hazir bir ogul ve bir gelin istemiyorsa.

Ay su aile olmak sacmaligini da artik biraksak mi? 50 sene once evlenip bir goz evde sulalecek oturanlar aile oluyomus. Aile falan olmuyoruz ne ailesi. Esimin ailesi onlar o kadar benim bir ailem var o da esim ve kizim. Annem babam , kardeslerim de kök ailem, bitti. Aile oluyoruz laflariyla kimseyi bir seylere mecbur hissettirmeye hakki yok kimsenin

Dediğiniz her şeye katılıyorum. Ben de hiç sevmiyorum "aile olmak" lafını. Ben eşimin anne babası ile aile olmak için evlenmedim ki. Benim ailem eşim ve üç kedimiz.

Konu sahibi ben kayınvalidenizden çok eşinize takıldım. Yeni evlisiniz, çok aşıksınız vs hepsini anlıyorum ama zaman geçtikçe eşinizin pasifliği ve sizi korumaması canınızı çok sıkabilir. Önceliği eşi olmayacaklar evlenmesin bence😬

Mesele aramamaniz degil, soylediginiz laf degil, kayinvalidenin yeni gelin edasi suzum suzum suzulmesi, aslinda rol calmasi iste.
Gerek yok demisse ben de aramam, onemli bir sey yok, halimizi hatrimizi sormusuz, e yeter.

Hem belki unuttunuz belki caniniz istemedi belki telefonunuz kirildi bozuldu belki isinizi yetistiremeyip stres yaptiniz vs vs
Madem buyuk onlar, o arayip hayirdir kizim desin.
Kulturumuzde buyuk her seyi bilen kucuk genelde cahil (tecrubesiz) biridir ya.
E tecrubelendirsin tatli diliyle.
Her seyde biz buyuguz demesini biliyorlar.
Buyukse her seye kusup alinmasin, idareci oluversinler azicik.

Kac gun gecmis aramanin cetelesini mi tutuyor?
Esinize gelince caniniz bile istemiyor olabilir, neden hesap vermek zorundasiniz?
Annesi kirilip uzuluyor da siz strese girmiyor musunuz her seyinizin altinda bir sebep ararken?
Zaten iki haftada bir gorusuyorsunuz, ogluyla her gun konusuyor.
Neden yetmiyor?

Siz tabii daha uygun bir dille soyleyin ama kendinizi de surekli kapris cekmeye mecbur hissetmeyin.
Ben hep sunu derim, 10 yili devirdim, cok hatalarim oldu, sinir ihlaline goz yumduklarim oldu ama oglunu dusunen gelinini de idare etmeyi bilecek.
Bir 10 sene sonra yipranmis ve her seyi yikmaya hazir bir ogul ve bir gelin istemiyorsa.
ya iç sesim oldunuz, duygularıma tercüman oldunuz. ben daha önce buraya yazmaya bile değmeyecek konularda kendimi hatalı bulduğum yerler için "tecrübesizim, idare et anne birlikte öğreniyoruz, amacım bu değildi" vs demişliğim de var.

Daha önce iyimser baktığım geleceğe son zamanlarda o kadar iyimser bakamıyorum. Eşim beni yalnız bırakıp annecilik oynamaya başladı gibi geliyor ve böyle devam eder de artarsa, ana oğul birbirlerine bırakırım onları. Gözüm karadır.

İşte bak çünkü eşin annesinin ağzı ile geziyor. Normal kişiliğe sahip bir insana bunu söyleyebilmeniz lazım. Çünkü bağımlı kişilik. Aynı sorunu ben yaşadım.
sonuç ne oldu peki? bi de bana da haklısın Şeyma diyeceğim gibi geliyor da dememe ümidime sarılmaya çalışıyorum.

olamadım şöyle eli maşalı gelin. kilolarca altın, binlerce liralık masraf üstüne her şeye kapris her şeye surat yapan kapılarına gitmeyen gelin olsam... bir elim yağda bir elim baldaydı şimdi kesin. uff yaa :KK43:
Bende öyle olamadım eli maşalı ama kvlere sürekli küstüm her hatalarında
Şimdi yerlerini biliyorlar
Gelip evimi süpürmüyor yemek yapmıyor diyen kadın şimdi aynı ortamdayken ver bardağını çayını doldurayım diyor kalkıp kendim alıyorum
Mesafe cidden candır
Mesafeyi koymazsan o senin görevin olur
Sağolsun hep gelir arar demez
Baksana wcye kaç kere gittiğini hesaplamış kadın

tartışacak enerjim kalmamış gibi hissettiğimden bu kadar pasif kaldım. "aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" durumu yani. sonunda benim tadım kaçtı. haklısınız gün sınır koyma vakti. herkesi mutlu edecek bir pizza olmadığıma göre kendimi mutlu etmek için sınır koyma vakti geldi
Kesinlikle , 3 yıllık evliliğimde sınır koymanın ne kadar kıymetli olduğunu anladım, şimdiki aklım evlendiğim ilk yıl olsaydı keşke, ilk yıl ben de sizin gibi aman herkes memnun olsun diye sustum sonra baktım esimde dahil herkes tepeme çıkmış, en son cinnet geçirdim artık, siz o raddeye gelmeden önlem alın, açıkça duruşunuzdan kimse için taviz vermeyin , beğenmeyen görüşmesin sizle ...

Koca bir acayip eşini arıyor annesinin dediğini aktarıyor çocuk gibi. Konuşmuşsunuz dönmemişsin bilmem ne. Ay bu ne ya .... kadın desen ilkokul çocuğu gibi oğluna şikayet ediyor. Baştan restini çek yoksa böyle devam eder

selam kızlar,
Bu konuda başlık çok biliyorum da kimsenin konusunun üzerine çöreklenmek istemedim.( ilk paragraflar tanıtım gibi haberiniz olsun) 1.5 senelik evliyim son 2 aya kadar kv ile aramız fena değildi. Aynı şehirde yaşamıyoruz, ama aramızda 1.5 saatlik bir yol var o yüzden 2 haftada bir gidip kalıyoruz, görüşüyoruz vs. Eşim de ailesine çooookk ama çok düşkündür. Göbek bağı kesilmemiş gillerden değil, her şeyi annesine sormaz, annesinin onayını almadan da bi şeyler yapabilir ve annesini pek düzenimize karıştırmaz ama günde 2 bilemedin 3 kez telefonla konuşurlar, yaptığı/yaptığımız herrr şeyi annesine anlatır vs vs... Bunlar benim için öyle büyük konular değil yani konuşabilirler ya da anlatabilir(niye anlatıyorsun diye söylenip huzursuzluk yaratmam rahatsız olsam bile). Bana bulaşmasınlar ana oğul araları iyi olsun ben de mutlu olurum.
Kv telefonla aramayı/aranmayı çok sever ve ister ki herkes de onun gibi yaşasın. Herkes sürekli birbirini arasın, herkes sürekli güleryüzlü olsun. Herkes sürekli etrafında pervane olsun. herkes sürekli onu düşünsün. Herkes o kadar onu düşünsün ister ki üstelik eşim hastalanıp ateşli halde yatarken kndisine (ateşin etkisiyle) sesini yükseltti diye, eşimin ateşi düşünce benden özür dile bana bağırdın hasta olup beni üzdün diyerek ağlamışlığı var.
Ben de telefon özürlüyüm, kimseyi pek aramam etmem, yalnızlığı severim, yalandan gülümseyemem. kimse bana pek görüşüp karışmasın isterim. ve kendimden önce etrafımdakileri düşünür onlar için çabalarım.

Biz bu şekilde nişanlılıkla birlikte 2.5 senedir bi şekilde geçiniyorduk sorun yoktu ta ki bu yaza kadar. Bu yaz kadına bi şey oldu. kendi aile içlerinde dönen bir tartışmada ortamı yumuşatmak adına tatlı ve iyi niyetli bir cümle kurdum ve ortam sakinleşti konu dağıldı, yarım saat sonra gelip senin orda öyle demene çok kırıldım böyle mi düşünüyorsun dedi( olur ya tanıyan çıkar ifşa olmamak adına konuyu yazmıyorum :KK70:). Bu ilk şok yahu kimseyi kırmadım incitmedim konu tatlıya bağlandı kavga bitti, sonunda suçlu ben oldum.

Başka bir gün yine bir sohbet sırasında aramızda yanlış anlaşılma oldu. Kendimle ilgili kurduğum bi eleştiri cümlesini üstüne alınıp bu sefer eşime söylemiş Leucotheathemis bana niye öyle dedi çok bozuldum diye. Eşim anne sana söylemedi ki sen niye üstüne alındın diyip geçmiş. ama eşim bunu bana anlatınca ben delirdim çünkü bahsettiği şekilde bir cümleyi ben bir büyüğüme kuracak terbiyesizlikte bir insan değilim. bunu bu şekilde yorabilmesi çok üzdü bu güne kadar en ufak saygısızlığım yok kendisine.

ve son olarak geçen hafta bi gün beni aradı sohbet ettik sohbetin ortasında acil bakmam gereken bi iş çıktı kendisine işim bitsin geri arayacağım anne kusura bakma dedim. o da yok kızım ben öylesine aramıştım konuştuk zaten işlerini hallet sen dedi, Tamam anne hoşçakal vs diyip kapattım. sonra da geri aramadım çünkü GEREK YOK dedi. ve bi kaç gün önce eşim annesiyle telefonda konuştuktan sonra telefonu kapatıp bana döndü. Annemle konuşmuşsunuz dedi, Evet aramıştı dedim. işin çıkmış kadına ararım demişsin hala aramamışsın dedi. eşime arada geçen konuşmayı anlattım hmm peki dedi sustu.

Hanımlar ben mükemmel gelin adayı olma peşinde bir insan değilim. sosyal ilişklerim de çok güçlü değildir ama bu güne kadar kvdemi telefonla sürekli arayıp sormadıysam da balayı dönüşü dahil olmak üzere evine gitmemezlik yapmadım, bayram seyran zamanı kendi aile büyüklerimden önce onlara gittim. karakterim sınırları dahilinde orta karar bi ilişki yürütmeye çabaladım. Şimdi bu yaptıkları beni çok uzaklaştırıyor. bunlar ufak şeyler ama böyle devam ederse eşimin de beni savunan tavrı değişecek belli ki çünkü son olayda o da bana bozulmuş gibiydi.

Sizce olanlarda haksızlık payım var mı? siz mesela arama gerek yok diyen birini arar mıydınız? Bir de ne yapabilirim bu durumların artıp büyümemesi için.
buraya kadar okuyana ayrıca saygılar
Bu kaynanalar gelinlerden ne isterler ki bi rahat bıraksınlar artık oğulları da onları tutuyor ya deliriyorum

Mesela telefon konusunda “anne seni geri aramadım diye üzülmüşsün ama ben mi yanlış anladım? Sen ‘tekrar arayacağım’ dediğimde ‘yok kızım gerek yok öylesine aramıştım zaten’ dememiş miydin? Öyle dedikten sonra niye aramamı bekledin ki?” Diye sorabilirsiniz. Tepki koymadan saldırganlaşmadan bi böyle sorun bakalım ne diyecek. Hatta mümkünse eşiniz yanındayken sorun sonradan ona ağlamasın

ya iç sesim oldunuz, duygularıma tercüman oldunuz. ben daha önce buraya yazmaya bile değmeyecek konularda kendimi hatalı bulduğum yerler için "tecrübesizim, idare et anne birlikte öğreniyoruz, amacım bu değildi" vs demişliğim de var.

Daha önce iyimser baktığım geleceğe son zamanlarda o kadar iyimser bakamıyorum. Eşim beni yalnız bırakıp annecilik oynamaya başladı gibi geliyor ve böyle devam eder de artarsa, ana oğul birbirlerine bırakırım onları. Gözüm karadır.
Bence yeter kendinizi bu kadar acikladiginiz.
Artik her seyde mıyıl mıyıl ben tecrubesizim demeyin.
Cunku bu ister istemez su duyguyu olusturuyor; themis işlenebilir biri. Kusurlu biri.
Kusurlarini gorup soyleyelim ki düzelsin.
Bu imajdan cikin.

Ve artik iyi niyetinizi anlamis olmali, gerisi onda.
Gecinmeye gonlu varsa o da her seyi gormeyecek, duymayacak.
Esiniz de sizin yapici biri oldugunuzu anlamali aslinda.
Anlamiyorsa anlatarak anlamasini saglayacaksiniz.

Esinizin tavrini biraz da siz yonetirsiniz.
Siz de suclu gibi anneni aramadim cunkulemeye baslarsaniz esiniz bu sikayetlenmenin, laf tasimanin bir hata oldugunu nasil anlayacak?
Kv ile iliskimizi bize birak diyeceksiniz esinize.

Misal her tuvalete gittiginizde yapabilirseniz sakayla karisik ortaya laf atin.
Ay insallah tuvaletim kisa surer yoksa gul yuzumu mahrum ettigimi ortamdan kactigimi sanmanizi dusunmek istemem vs gibi.
Ama bundan emin degilim, esiniz henuz o kivamda degil gibi.
Neticede soylemek istedigim siz de aliniverin, siz de saka yapiverin, hep hatali hep aramayan olmayiverin.

Mesafeli ol kendini agırdan al özür dileme.Benimki hamileligin son zamanlarındayken afedersin vajinamda parmak kadar varis cıkmıs ağrıdan ağlıyorum midem yanmaktan kor olmus evde penguen gibi dolanıyorum dk basi kusuyorum vay efebdim arayip sormuyormusum migrenden acillik olmus hic aramamışım diye bana alinmıştı ne kadar salağım ah anne beni yanlıs anladin diyip alttan almıstım.Kaynana kisilerinin hepsi ayni hepppsi

sonuç ne oldu peki? bi de bana da haklısın Şeyma diyeceğim gibi geliyor da dememe ümidime sarılmaya çalışıyorum.
Boşandım. Çünkü ben de sizin gibi düşünen ve davranan biri idim. Ama iyi niyetli olman yetmiyor. Çünkü bu tipler senin iyi niyetine değil kafasında kurduğunda inanıyor. Ben de diyordum aman oğlu ile iyi olsun da bana dokunmasın. Ama öyle olmuyor. Çünkü o ponçik kv seninle ilgili kendine göre ters olan şeyleri oğluna söylüyor. Oğlunu dolduruyor. Ama senin yüzüne gülüyor. Mesela eski eşim hep bana şey derdi annesine dermis ki Şeyma öyle biri değil. Ya da annesi dermis ki sen onunla yapamazsın. Ama bak annem diyor demiyor. Ama diyen kim? Tabii ki annesi. Annesinden başkası ona bunları söyler mi? Teyzesi diyecek değil ya. Neden annem diyor demiyor. Çünkü tepki vereceğimi ve annesine karşı bileylenecegimi biliyor. İkili oynadı yani. Annesi üzülmesin diye ben harcandim. Nasıl harcandim hakkımda konuşulanlar benden saklanarak. Annesine gerekeni söylese idi her şey cok daha farklı olurdu. Ya da ben baştan beri sınırımi koysaydim bu kadar iyi niyetli olmasaydım bu kadar sorun yaşamazdim. Gerçi söyleyince de kötü oluyorsun. Mesela biz de her iki haftada bir anasına giderdik. Anası akrabalarının yanında Allah razı olsun hep geliyorlar diyordu. Ben birgün kendisine dedim ki ben her iki haftada bir sana gelmek zorunda değilim benim de isim gücüm var. Baskalarinin yanında Allah razı olsun geliyorlar diyen kadın kalktı bana dedi ki gelme Şeyma zorla mı getiriyorum 🙄 düşün yani... Halbuki kadincagiz tek yaşıyor deyip onu düşünen biriydim. Düşünmek de iyi değil. Mesafe her zaman iyi. Sen istesen de eşinle ciddi ve sert konusamazsin çünkü iş boşanmaya kadar gider sende. Çünkü sen baştan o sınırı koymamissin. Koysa idin ne anası ne kendi cesaret ederdi. Şimdi anası daha çok baskın olacak. Çünkü oğlunu küsme ile tehdit etmiş o. Yani oğlu biliyor ki anama karşı gelirsem anam bana küser, kırılır. O yüzden anası senden bir adım önde. Anası ben sana kaynanalik mi ettim bile der. Etmesine gerek yok zaten oğlu avucunun içinde. O da biliyor ki benim bı hareketime bakar oğlumun davranışı. Anasının ağzına bakan erkek kadar da tehlikelisi yok. İşin zor. Üzgünüm ama öyle. Zamanla her şeyin batmaya başlar. Bir şey yapmadan da seni öfkeli olmakla suclarlar. Çünkü hep ilimli davranmissin ya bu sefer sorgulamaya başlarsan kötü olan edileceksin. Özeti bu yani

X