Kapalıyım ama açılmak istiyorum. Çok kararsızım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Aysennnurcan1298

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2022
9
-6
23
Kapalı olup açılmak isteyen ya da kapalı olupta açılan var mı etrafında ? ya ben kapalıyım 2-3 yıldır ve açılmak istiyorum ama fazlaca kararsızım ne düşünücem nasıl karar vericem bilmiyorum

Aklıkız bir karış havada o yetmedi cahiliz peki tamam.
Ya size ne demeli hanımefendi,o çok bilgili halinizle burada ahkam kesemezsiniz siz din alimi değilsiniz..
Ortalık karıştırmayın artık yeter bıktık sizin gibi düşünen insanları yargılayan kişilerden ...
Ben demiyorum ki Allah diyor ben diyor musun gibi tavır alman cahillik

E taksın? Kafasını kumaşla örtmüş diye örtmemenin kötü olduğunu düşünen biri, bir kumaşa çok anlam yüklüyordur diye öyle dedim. Örtünen daha mı namuslu oluyor, daha mı ahlâklı? Bildiğin dayatma yapıyor, hayat tarzına ve seçimlere müdahale etmeye çalışıyor. Öyle bir ifade ediş tarzı var ki, sanki örtüsünü çıkarınca vesikalı olacak kızcağız.
Taksın zaten anlama sorunu var çünki.
Kaç yaşında kadına ne laflar ediyor kalp kırmak daha büyük günah keşke biri hatırlatsa.

Kapalı olup açılmak isteyen ya da kapalı olupta açılan var mı etrafında ? ya ben kapalıyım 2-3 yıldır ve açılmak istiyorum ama fazlaca kararsızım ne düşünücem nasıl karar vericem bilmiyorum

Cevabı sizde sorunun. Etrafı önemsemeyin. Neden kapandığınızı hatırlayın. Düşünceleriniz değişti mi, hayatınızda neler değişti. Açık olduğunuzda kendinizi suçlu hissedecek misini? İnancınız gerçekten bunu gerektirdiğine inanıyor musunuz? Çok fazla değişken var. Etrafı düşünmeden kendi içinizde cevaplayın.

Kuzenim kapalıydı birgün bana açılmak istediğini ama aynen kararaızlığını ve de etraftan çekindiğini söylemişti. Ona söylediğim şey, eğer artık kapalı olmak istemiyor ve kendini zorluyorsan bu seni kapalı olmaktan daha çok soğutur. İçini iyi dinle ve ne istiyorsan öyle yap demiştim. Bir süre sonra açtı. Ama daha sonra tekrar kapattı ve bir daha açmadı :)) ben kapalı ve hatta hacca gitmiş biri olarak her zaman namazı kapanmaktan daha önemli bulmuşumdu. Tesettür sadece baştaki örtü de değildir zaten. İnsanın giyinme amacı önemli bence. Yani başında örtü olmayan ama vüdunu teşhit etme duygusuyla giyinmeyen veya çok açık giyinmeyen biri de benim gözümde kapalı zaten. Tabiki bunlar benim görüşüm. Ama şöyle bir gerçek var nefsine ağır gelen hakkında herzaman hayırlıdır diyoe allah. Bir de ben tıkandığım bir konuda, allahım ne yapmam gerektiğini bilemiyorum kalbimin en derinini sen daha iyi bilrsin ve şüphesiz doğru olan nedir en iyi sen bilirsin bana yol göster diye dua ederim ve her zaman bir şekilde cavp karşıma çıkar. Sen de istersen içimdeki belirsizliği gider diye dua edersen belki daha netleşirsin. Açılmak ve kapalı kaşmak hangisi sana iyi gelecekse o olsun dilerim

Hahhaha sen kimsin ya geldin konuya yeni uyesin hayırdır iki uyelik aldın biriyle açtın biriyle ortaklığımi karıştırıyorsun
Hayırdır nedir bu atarlar

Bu kadar inanclisin ne kadar kapanırsan kapan kalp kırmamak diye de bir şey var dinimizde bunu öğren bence bi sus
Ben ce sen bilmediğin konularda cok fazla konusma kimsenin kalbini de kıramıyorum azından cıkan kelimelere dikkat et sen kendin kırıyorsun beni tanımıyorsun bilmiyorsun nasıl bu denli cirkin konusabilirsin. Allaha havale ettim.bidaha yazmayın bana bir gün anlayacaksınız size denilenleri kırdığınız o güzelim kalpleri ama o gün geç kalmıs olacaksınız 😞

Aklıkız bir karış havada o yetmedi cahiliz peki tamam.
Ya size ne demeli hanımefendi,o çok bilgili halinizle burada ahkam kesemezsiniz siz din alimi değilsiniz..
Ortalık karıştırmayın artık yeter bıktık sizin gibi düşünen insanları yargılayan kişilerden ...

ablacım bırak allah aşkına. hayatı şekilden ibaret sanan böyle çok insan var. iki taraflı da, iki uçta da.
dinimizin en güzel tarafı hoşgörüyken kendi fikrinden olmayana yada sorgulayana böyle cevaplar vererek öfke püsküren insanlara göre bizim cahil olmamızdan normal bir şey yok zaten.

ablacım bırak allah aşkına. hayatı şekilden ibaret sanan böyle çok insan var. iki taraflı da, iki uçta da.
dinimizin en güzel tarafı hoşgörüyken kendi fikrinden olmayana yada sorgulayana böyle cevaplar vererek öfke püsküren insanlara göre bizim cahil olmamızdan normal bir şey yok zaten.
Ben tesettürlülere saygı duyarken onlar bana duymuyor yok öyle bir dünya..
Kendim deistim yinede her kesime saygı duyarım banada duyunalr bir zahmet.
Sonra kalkıpta bana öfke ışınlamasın..

Ben ce sen bilmediğin konularda cok fazla konusma kimsenin kalbini de kıramıyorum azından cıkan kelimelere dikkat et sen kendin kırıyorsun beni tanımıyorsun bilmiyorsun nasıl bu denli cirkin konusabilirsin. Allaha havale ettim.bidaha yazmayın bana bir gün anlayacaksınız size denilenleri kırdığınız o güzelim kalpleri ama o gün geç kalmıs olacaksınız 😞
Hahhahah

Güleceğim yoktu ya benmi kirdim kalbini Hahhaha

Bide kimsenin bilmedi şey ne bende.bilmiyirmusum ya nedir bu bilinmeyen şey anlat bilelim öğrenelim

Geç olmadan bizi de kurtar ne olur :işsiz::KK14:

Ben tesettürlülere saygı duyarken onlar bana duymuyor yok öyle bir dünya..
Kendim deistim yinede her kesime saygı duyarım banada duyunalr bir zahmet.
Sonra kalkıpta bana öfke ışınlamasın..

tabi ki orası öyle. hepimiz birbirimize saygı duymak zorundayız. benim bakış açımda Allah yarattığı insana özgür irade vermişken ben kimseye yaptırım uygulayamam. ancak saygı çerçevesinde fikrimi söylerim.
fakat baksana yapılan en naif durumda bile hakarete dadanan böyle bir güruh var. bu bakış açısında biriyle nasıl normal ve sağlıklı şekilde tartışabilirsin ki ?
kendisine dokunana "beni tanımıyorsun" diyip hemen Allah a havale ediyor ama tanımadığı insanlara ağzına geldiği gibi konuşuyor.
bu kafadan fazla bir şey beklememek lazım.

Ben 20 senedir kapaliyim hiç açilmayi dusunmedim ama dusunseydim elalem ne der demezdim. Etrafimda kapanip açilan çok insan gördüm bir kez bile sormadim neden diye çünki beni ilgilendirmez. Maalesef halk tabiriyle mahalle baskisina maruz kalabilirsin sen kendini dinle baskalarini degil.

Yargılayan yok sen avukatı falanmı oluyorsun sormus bizde düsüncemizi belirttik. Yargılamak Allaha mahsus. Acılması beni ilgilendirmiyor o onun kendi sorunu kendi hesabını verecek ona akıl verenler degil 😊
Sorduğu benim gibi açılan var mı ya da açılmayı düşünen. Bana yardım edin, hidayete erdirin dememiş. Evet yargılamak Allahın bileceği iş, keşke uygulasanız.

tabi ki orası öyle. hepimiz birbirimize saygı duymak zorundayız. benim bakış açımda Allah yarattığı insana özgür irade vermişken ben kimseye yaptırım uygulayamam. ancak saygı çerçevesinde fikrimi söylerim.
fakat baksana yapılan en naif durumda bile hakarete dadanan böyle bir güruh var. bu bakış açısında biriyle nasıl normal ve sağlıklı şekilde tartışabilirsin ki ?
kendisine dokunana "beni tanımıyorsun" diyip hemen Allah a havale ediyor ama tanımadığı insanlara ağzına geldiği gibi konuşuyor.
bu kafadan fazla bir şey beklememek lazım.
Bende böyle yapabilmeyi isterdim herhalde.
Nasılsa tanımam etmem mantığı var burada.
Diyeceğimi diyim gerisi önemli değil modunda.

Bu tarz hevesler zamanla geçiyor. Biraz daha düşün, çevrende değerin azalıyor emin ol. Açılan biri vardı ve herkes onun için kötü düşünüyordu hiç hoş bir durum değil. Tabiki önemli olan senin kendini nasıl hissettiğin ama açılınca psikolojik baskıya hazır ol
Açılınca herkes kötü gözle bakmış ya, ondan olabilir o heves geçmesi. O herkes kendi işine baksın, örtüler altında tesettürsüz kadınlara yakıştırdıkları herşeyi yapıyorlar, özellikle de o kötü gözle bakanlar.

Bende böyle yapabilmeyi isterdim herhalde.
Nasılsa tanımam etmem mantığı var burada.
Diyeceğimi diyim gerisi önemli değil modunda.

aynen öyle. ama tanımadığın bir insan için hükümde bulunmak daha da kötü ve günah değil mi ?
nereden baksan çelişki işte.

aynen öyle. ama tanımadığın bir insan için hükümde bulunmak daha da kötü ve günah değil mi ?
nereden baksan çelişki işte.
Kesinlikle kötü ve günahben sadece ironi yaptım, hüküm vermek bizim haddimiz bile değil canısı ama verenler var nasılsa o nasıl oluyorsa artık.

Kumaş parçası değil dır kapanmak .cahilce konuşmayın Müslümanim diyorsunuz daha dininizi bilmiyor cahil cahil konuşuyorsunuz. Evet yapmayabilirsiniz nefsime ağır diyebilirsiniz ama yapamıyorum günahı boynuma kimseyi ilgilendirmez kısmı ayrı bezparcasi demek apayrı bi durum. Konu sahibi sana gelirsek bu senin kararın kimsenin demesiyle hareket edecek değilsin kocaman insansin . Üstelik kapanacak konu belli yani.
Herkesin inancına saygı göstermek zorundayız herkesin günahı sevabı kendine..

Bir kadın kapalı olduk

Sizin gibi aklı bir karıs havada cahillerle tartısmıyacam isteyen kapalı olur istemeyen olmaz o tercih meselesi birdaha bana saçmasapan seyler yazmayın kendi kendi düzeyinşzde kişilere yazın
Bak ne güzel dediniz, tercih meselesi. Şimdi, arkadaşınıza kötü gözle bakan kim varsa onlara da bunu deyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X