Hematoloji - Kan bilimi Kansızlık yaşayan arkadaşlar...Soru ve bilgiler

merhaba arkadaşlar,,,kansızlık sorunu bendede var maaleseff,,,
bebek sahibi olmak istediğimizden dr a gittim kontrol için,kandaki hemoglobin değerim 10.6 çıktı...kan değerimi yükseltmeden hamile kalmak istemiyorum,,,onun için dr bana ferro sanol denilen kan ilacını yazdı düzenli olarak kullanmaya başladım,ekim ayının ilk haftası 1 ay dolacak ve kontrole gidicem,,,inşlhh değerlerimde artış olmuştur,geçen yıl pekmez filan çok yedim ama yok yok yok....
nasıl artıracaz bu kanı yaaa:KK43:((

bende 28 yaındayım hamile kaldığımda 44 kiloydum hamileliğimde 62 oldum ve doğum sonrasıu yine 44 oldum.kilo alamıyorum çok zayıfım..demirim çok düşük çıktı normal değerler 30/60 iken bende 18 çıktı..ve hiç bir hapı kullanamıyorum yan etki yapıyor....

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de aşırı kansızlık var.. Bugünlerde yine fenalaşmaya başladım, sık sık baş dönmesi, halsizlik.. beni öldürüyor..
Bir sorum olacaktı acaba bu kan iğneleri nasıl yapılıyor? Her gün mü yapılıyor? Yani ne sıklıkla? Doktora gitmekten korkuyorum bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler :KK16:

Bendede yıllardır kansızlık sorunu var, 5-6 aylık bir tedavi gördüğümde 2-3 sene kadar iyi gidiyor sonra tekrar ediyor, yeniden tedavi görüyorum,
çok tahliller yaptırdım sebebini bulamadılar, artık kansız kaldığımda hemen anlıyorum, doktora gidip tahlilimi yaptırıyorum ve ilaç tedavime başlıyorum, ayrıca çekirdekli siyah üzüm, keçiboynuzu, pekmez gibi kansızlığa faydası olan ürünlerdende tüketiyorum,
kansızlık zor oluyor, çok halsiz hissediyorum kendimi, ayağa kalkınca başım dönüyor, gözlerimi açamıyorum uykum oluyor, çarpıntım oluyor, ben küçük şişelerdeki şuruplardan kullanıyorum...

merhaba,

bende de kansizlik var, üstelik düsük tansiyon da...

ellerim buz gibidir ve daha kötüsü morarir :KK43:

20 kasim da kan tahlili yaptirmistim hemoglabin degerim 12 cikti. o zamandan beri hergün düzenli olarak kivi+hurma (turuncu meyve olani) yedim. hurmada demir, kivi de de c vit. var. demir alirken yaninda mutlaka c vit iceren birseyle yemek gerekiyor ki emilim olsun.

ve cok sukur buyuk oranda duzeldi...

benimde kan değerim 10.6 iken ilaç kullandım 12.3 oldu,ilaca devam ediyorumm ama

Canım benım de 12,2 çıktı fakat ben ilacı bıraktım .Birşey olurmu ki?

merhaba arkadaşlar
11 kasımda şiddetli bi kasık ağrısı için hastanye gittiğimde çıktı kansızlık.
önceden de olduğunu biliyodum ancak bu kadar düşük old. bilmiyodum.
9,3 çıktı.dr.ilaçfol vefrdi.1 ay düzenli bi şekilde kullandım bitirdim.
dün yani 10 aralıkta büyük umutlarla gittiğim hastaneden yine hayal kırıklığı ile döndüm.
9,1 çıktı kanım.yani hiç yükselmediği gibi düşmüştü.
acilde prtasiyen aynı ilacı tekrar yazdı.pazartesi günü dahiliyeye gidicem.
sorunlarım : ( yorgonluk,uykusuzluk,saç dkülmesi hatta bitme noktasına gelmesi
ve üşüme üşüme üşümeeeeee........:18:
bi de çok zayıfım kilo almak istiyomm:95:

yaklaşık 10 yıldır kansızlığım var.
iğneler mi vurulmadım,o şuruba benzeyen minik şişlerdeki ilaçlardan mı içmedim!
maydanoz,dereotu,paça!
sonunda kanım ne kadar çıksa da kendi kendini yok ediyormuş.
bunu duyduktan sonra tedavimi bıraktım.

sadece sabahları aç karnıma annemin elceğizleriyle yaptığı dut pekmezinden yiyorum aç karnına.
(o da aklıma gelirse!)

internetten araştırdığım kadarıyla benim gibi hastaların kan kanseri olma ihtimali oldukça yüksekmiş.

kızlarr,,benimde en son gittiğimde kanım yükselmişti,şimdi ara sıra içiyorum ilacımı ,pazartesi tekrar bi kanımı ölçtürücem ,düşme var mı yokmu,
gıdalardan kan alamıyorum ben,ciğer öneriyo dr,en çok onda varmışş,bende ciğer pek sevmiyorum

arkadaşlar benimde bi sorum olacak.Ben ilacı içtikten 2 gün sonra zamanı olmamasına rağmen adet kanamalarım başladı hemde çokyoğun.Jinekoloja göründüm herhangi bir sorun yok biraz daha bekle dedi.Sizlerde de böyle kanam yaşayan oldumu acaba?

mrb kızlar herkese cok geçmiş olsun benm annemde de var malesef yıllardr geçmedi..pekmezler keçı boynuzu fılan karışım iğne bısuru sey denedık ama geçmıyo..sıgarayı bırakmadı,cay kahvede cabası..eksilerde şuan kan değerleri..nasıl yukseltıcez bılmıyorum ne yapsak duzelmedı yıllardır..herkese sıfalar dılıyorum :KK6:

mrb kızlar herkese cok geçmiş olsun benm annemde de var malesef yıllardr geçmedi..pekmezler keçı boynuzu fılan karışım iğne bısuru sey denedık ama geçmıyo..sıgarayı bırakmadı,cay kahvede cabası..eksilerde şuan kan değerleri..nasıl yukseltıcez bılmıyorum ne yapsak duzelmedı yıllardır..herkese sıfalar dılıyorum :KK6:

yaklaşık 10 yıldır kansızlığım var.
iğneler mi vurulmadım,o şuruba benzeyen minik şişlerdeki ilaçlardan mı içmedim!
maydanoz,dereotu,paça!
sonunda kanım ne kadar çıksa da kendi kendini yok ediyormuş.
bunu duyduktan sonra tedavimi bıraktım.

sadece sabahları aç karnıma annemin elceğizleriyle yaptığı dut pekmezinden yiyorum aç karnına.
(o da aklıma gelirse!)

internetten araştırdığım kadarıyla benim gibi hastaların kan kanseri olma ihtimali oldukça yüksekmiş.

Sadece hgb'nin dusuk olmasindan kan kanseri sonucuna cikilmaz. Bir cok arguman var tahlillerde + sedim de onemli vs vs. Misal;
B12 vitamininiz dusuk olabilir ki vucudun temel yapi tasidir eksik oldugu durumlarda vucudunuzun kan uretmesi de zorlasir. Ulseriniz vardir mesela cok ince bir kanama olur tuvalette farkedemezsiniz bu da kaninizin surekli dusmesine sebep olabilir. Gastritiniz vardir yediklerinizden maksimum B12 sentezi yapamaz mideniz.
Oncelikle doktora gidip bir hemogram yaptirin, gerekli gorulurse sonra doktorunuz endoskopi de onerir. Periferik yaymaniza da bakilmasi lazim. Teshis konamazsa kemik iligi aspirasyonu yapilir. Beslenme aliskanliklarinizi degistirmeniz de gerekli bu arada. Gecmis olsun ^^

kızlarr,,benimde en son gittiğimde kanım yükselmişti,şimdi ara sıra içiyorum ilacımı ,pazartesi tekrar bi kanımı ölçtürücem ,düşme var mı yokmu,
gıdalardan kan alamıyorum ben,ciğer öneriyo dr,en çok onda varmışş,bende ciğer pek sevmiyorum

Pancar alin kati meyve sıkacaginda sıkın, icine icemezseniz bir elma da karistirin. Duzenli icin. Kirmizi et yiyemiyorsaniz benim gibi, baklagilleri tuketmeye ozen gosterin. Her sabah bir yemek kasigi pekmez de alabilirsiniz. Ve en onemlisi ilaciniz bitene kadar doktorunuzun onerdigi sekilde kullanmaya devam edin. Kansizlik ciddi bir sorundur, yasam kalitenizi dusurur. Lutfen kendinizi ihmal etmeyin. Siz kendinize ozen gostermezseniz ailenize, cevrenize nasil ozen gosterebilirsiniz ^^

kızlar yaklaşık 2 hafta önce soğuk algınlıgının beraberinde getirdiği ateş yüzünden doktora gittiğimde kan sayımı yapıldı ve kan değerlerimin çok düşük oldugu sonucu çıktı.doktorumun serumla verdiği 5 kan ignesi uygulandı.son serumumu geçtiğimiz cuma günü taktırttıktan sonra bana bu teşhisin konduğu yerdeki hastaneye gittim ve doktorumun izinli oldugunu ögrendim.okulum olduğu için de muayene olamadan dönmek zorunda kaldım.şimdi bünyem zayıf hava şartları da kötü olunca 10 gün sonra falan doktora gidip yeniden kan sayımıyla birlikte tedaviye başlayabilicem.sizler hastalıgı geçiren/geçirmiş birileri olarak bu süreçte bana neler önerirsiniz? :)

valla ben de 10 seneden fazla kansızlık var ve hala gecmıo ilaç verıolar içiyorum fakat aldıgım kanı adet dönemınde gerı verıyorum ilaç aldıgım zaman olmıcagım kadar adet oluyorum ve cok kan kaybedeıyorum sürekli tansıyonum düşük hatta bazen bayılcak gibide oluyorum gecenlerde gene kan sayımı yaptım gene düşük ilaç alsam faydasız napıcam bende bilmiyorum

slm kızlar bendede var kansızlık :KK43:saçlarım çok dökülüyo.eskiden kırmızı et yemiyodum şimdi yemeye başladım ve kan ilacı kullanıyorum 1 ay olucak en az 6 ay düşünüyorum kullamayı umarım düzelir :KK43:

X