Onkoloji - Kanser ve Türevleri Kanser teşhisinden sonra atılması gereken adımlar

Guclusirin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2022
10
2
34
Herkese merhaba, kulübe yeni üye oldum. Çok kısa bir süre önce annemin mesane kanseri olduğunu öğrendim, özel bir hastanede tetkikleri yapıldı, ama o hastanede onkoloji olmadığından devlet hastanesine yönlendirilmemiz gerek. Devlet hastanesinde ise onkolojiye direkt randevu alamadığımızı öğrendim, özel hastanede ilgilenen doktor randevuyu ayarlamaya çalışıyor. Tabii bu süreçte benim içim içimi yiyor, annemin kanseri metastaz evresinde, 4. Evre, bir şeyler için daha da geç kalıyorsak diye çok korkuyorum. Bazı sebeplerden dolayı şu an şehir dışına çıkamıyoruz. Ben bu süreçte ne yapabilirim, şu an için bana yardımcı olabilecek kimse yok, şehir dışına çıkıp başka doktora görünmemiz mümkün değil ama böyle bir durumda ne yapmalı, neyi araştırmalıyım? Şu an sadece özelde bizimle ilgilenen ürologla iletişim halindeyim ve bazen aramalarıma, sorularıma cevap alamıyorum.

Meme kanseri ile ürolog ne alaka, merak ettim de.

Çok geçmiş olsun öncelikle. Maalesef ki son yıllarda meme kanseri çok fazla arttı. Sanıyorum biyopsi yapıldı ve dördüncü evre olduğuna sonrasında karar verildi, değil mi? Dördüncü evre maalesef ki ilerlemiş durumda olduğunu gösteriyor. Keşke her ay kendi kendine meme muayenesi yapıp erken evrede fark edebilseydi. Çünkü erkenden fark edilip, erkenden teşhis alıp tedaviye başlayınca iyileşme olasılığı çok daha yüksek oluyor. Bundan sonrası için hemen hekime başvurmaktan başka bir yol yok ama metastaz evresinde diyorsunuz siz de, çok acele etmeniz lazım. Çünkü zaten çok geç teşhis almış, çok riskli organlara bölgelere sıçrayabilir. Akciğere, beyne... Geçen her bir dakika çok kıymetli. Annenizin hayatı için şartları zorlamanız lazım. Bunun dışında siz de kendinize çok dikkat edin ve tabi varsa kardeşleriniz de çünkü bu hastalıklarda genetik önemli. Her ay kendinize meme muayenesini yapın ve belirli aralıklarla mamografi çektirin. Tekrardan çok geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun öncelikle. Maalesef ki son yıllarda meme kanseri çok fazla arttı. Sanıyorum biyopsi yapıldı ve dördüncü evre olduğuna sonrasında karar verildi, değil mi? Dördüncü evre maalesef ki ilerlemiş durumda olduğunu gösteriyor. Keşke her ay kendi kendine meme muayenesi yapıp erken evrede fark edebilseydi. Çünkü erkenden fark edilip, erkenden teşhis alıp tedaviye başlayınca iyileşme olasılığı çok daha yüksek oluyor. Bundan sonrası için hemen hekime başvurmaktan başka bir yol yok ama metastaz evresinde diyorsunuz siz de, çok acele etmeniz lazım. Çünkü zaten çok geç teşhis almış, çok riskli organlara bölgelere sıçrayabilir. Akciğere, beyne... Geçen her bir dakika çok kıymetli. Annenizin hayatı için şartları zorlamanız lazım. Bunun dışında siz de kendinize çok dikkat edin ve tabi varsa kardeşleriniz de çünkü bu hastalıklarda genetik önemli. Her ay kendinize meme muayenesini yapın ve belirli aralıklarla mamografi çektirin. Tekrardan çok geçmiş olsun.

Mesane kanseriymiş.

Neden bunu yazdınız? Konuda yazıyor zaten ve cevabı da meme kanseri için yazdım.

Meme kanseri olan yok ki konuda. Siz meme kanseriyle ürolog arası bağlantı kuramamışsınız ama meme değil ki mevzu.

Hangi ildesiniz artık her ilde onkolog var diye biliyorum . Devlet hastanesinde vardır onkolog mutlaka tetkıklerinizle devlet hastanesine başvurun . Devletin ürolojısıne başvurun o sizi sevk etsin özelinki sevki yapamıyorsa.
Önce ameliyat mı kemoterapi mı karar verilcek. Hangı sırayla olacak diye . Artık gerisini dinleyeceksiniz onlar anlatıcak.

Mesane kanseri, Onkoloji.

Mesane kanseri farklı meme kanseri farklı şeyler. Mesane idrar torbası sanırım.

Herkese merhaba, kulübe yeni üye oldum. Çok kısa bir süre önce annemin mesane kanseri olduğunu öğrendim, özel bir hastanede tetkikleri yapıldı, ama o hastanede onkoloji olmadığından devlet hastanesine yönlendirilmemiz gerek. Devlet hastanesinde ise onkolojiye direkt randevu alamadığımızı öğrendim, özel hastanede ilgilenen doktor randevuyu ayarlamaya çalışıyor. Tabii bu süreçte benim içim içimi yiyor, annemin kanseri metastaz evresinde, 4. Evre, bir şeyler için daha da geç kalıyorsak diye çok korkuyorum. Bazı sebeplerden dolayı şu an şehir dışına çıkamıyoruz. Ben bu süreçte ne yapabilirim, şu an için bana yardımcı olabilecek kimse yok, şehir dışına çıkıp başka doktora görünmemiz mümkün değil ama böyle bir durumda ne yapmalı, neyi araştırmalıyım? Şu an sadece özelde bizimle ilgilenen ürologla iletişim halindeyim ve bazen aramalarıma, sorularıma cevap alamıyorum.
Cok geçmiş olsun inşallah anneniz saglıgına kavusur🙏

Çok geçmiş olsun. Önce dahiliyeye gidip raporu gösterip öyle şansınızı deneseniz mi? Evet direkt alınmıyordur randevu ama dahiliye yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Sanırım bende bekleyemezdim. Tez zamanda iyileşsin şifa bulsun anneciğiniz🙏🏻

Herhangi bir devlet Hastanesi'nde herhangi bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına gidin söyleyin yeşil listeye alsınlar Tıbbi onkoloji için. Dahiliye yeşil listeye almazsa tıbbi onkolojiye direkt randevu alamazsınız. Tıbbi onkoloji dahiliyenin yan dalı çünkü.

Meme kanseri olan yok ki konuda. Siz meme kanseriyle ürolog arası bağlantı kuramamışsınız ama meme değil ki mevzu.
Ayy böyle dramatik bir konuda katıla katıla gülesim geldi gerçekten. Konuyu meme kanseri olarak okudum yetmedi yanıtınızı da meme kanseri olarak okuyup konuya dönüp on defa baştan okuyup "Ee, meme kanseri işte niye yanlış yazmışım gibi meme kanseri diye bir yanıt yazılmış?" diye düşündüm. Hiç uyanmadım cidden. Diyorum ki konu sahte mi meme ve üroloji ne alaka? Bir dönem meme kanseri hastalarının kaldığı serviste staj yapmıştım, gördüklerim oradan zihnime kötü kazındı galiba mesane kanserini bin beş yüz defa meme kanseri olarak okudum. Şimdi bir sürü kişi mesane diye düzeltme yapacak ama konu silmek yasaktı yorum silmek de yasak mı tam bilemiyorum o yüzden silmiyorum. Teşekkür ederim dikkatiniz için.
Mesane kanseri, Onkoloji.
Yanış okumuşum.
Mesane kanseri farklı meme kanseri farklı şeyler. Mesane idrar torbası sanırım.
Aşırı farklı tabi ki. Ben yanlış okumuşum.

Yanlış okudum demek bu kadar mı zordu?
Ayy, evet inanılmaz zor. İntihar edeceğim birazdan.

*** G Guclusirin Kusura bakmayın, meme kanserli hastalar ile geçmişte çok haşır neşir olduğum için algım oraya kaymış, konunuzu yanlış okumuşum. Sadece diğer mesajdan ekleyeceğim, kanser masum bir hastalık değil. Hangi hastalık masum ki diyeceksiniz haklı olarak ama kanser hastalıklar içinde en sinsi olanı. Dolayısıyla geçen bir dakika dahi çok kıymetli. Çok daha riskli organlara metastas yapabilir o zaman her şey çok daha zor olur. Acele etmeniz gerekiyor. Tekrardan çok geçmiş olsun.

geçmiş olsun
sizin yeşil hat açtırmanız lazım
normalde onkoloji dahiliyenin alt dalıdır ama bazen başka branşlardan da yeşil hat açabiliyorlar

mesela romotolojiye de dahiliyeden gidiliyor, ama ben fizik tedaviden yeşil hat açtırıp randevu almıştım romotolojiye. sekreter ya da hemşire birine sorsanız onkolojye hangi servisler yeşil hat verebiliyor bilirler. herhangi birinden randevu alabilseniz size yeter.

dahası ilgili hastanede kemoterapi veriliyor mu ya da ameliyatlar yapılıyor mu bi araştırın. çünkü maalesef yapılmayan hastaneler var.
ve mümkün mertebe 1 tane doktoru olan yere hiç götürmeseniz daha iyi. doktor tayin olur, izne çıkar, bir şey olur ortada kalırsınız.
bir de metastazı kim raporladı?

geçmiş olsun
sizin yeşil hat açtırmanız lazım
normalde onkoloji dahiliyenin alt dalıdır ama bazen başka branşlardan da yeşil hat açabiliyorlar

mesela romotolojiye de dahiliyeden gidiliyor, ama ben fizik tedaviden yeşil hat açtırıp randevu almıştım romotolojiye. sekreter ya da hemşire birine sorsanız onkolojye hangi servisler yeşil hat verebiliyor bilirler. herhangi birinden randevu alabilseniz size yeter.

dahası ilgili hastanede kemoterapi veriliyor mu ya da ameliyatlar yapılıyor mu bi araştırın. çünkü maalesef yapılmayan hastaneler var.
ve mümkün mertebe 1 tane doktoru olan yere hiç götürmeseniz daha iyi. doktor tayin olur, izne çıkar, bir şey olur ortada kalırsınız.
bir de metastazı kim raporladı?
Metastazı radyoloji raporladı, tomografiden sonra, akciğerlerde metastaz bulgusu var notu düşülmüş, karaciğerde de olup olmadığını anlamak için pet yapılacak.

X