İnsanlara hayır diyemiyorum,kullanılıyorum.

Kolay değil benim 5 senemi aldı. Hala da ara sıra geliyor neyseki önceki gibi değilim korkunçtu.
Terappistim söyledi,başlarda kötüye gideceksin,kendini iyi hissetmeyeceksin.Sanırsam o noktadayım.

Terapiyle birlikte diyete başlama kararı aldım,o da etkiliyor.Yıllardır veremediğim kilolarımı vermeye başlayınca acı veren duygular daha çok ortaya çıkıyor ve ben mahvoluyorum.

Önceden bir cips kola donduruydu bütün duygularımı.

Terappistim söyledi,başlarda kötüye gideceksin,kendini iyi hissetmeyeceksin.Sanırsam o noktadayım.

Terapiyle birlikte diyete başlama kararı aldım,o da etkiliyor.Yıllardır veremediğim kilolarımı vermeye başlayınca acı veren duygular daha çok ortaya çıkıyor ve ben mahvoluyorum.

Önceden bir cips kola donduruydu bütün duygularımı.
Terapiyi bırakmayın evet bir kırılma noktası oluyor acı veren ama üstüne gittikçe rahatlayacaksınız.
Zor bir durumun içindesiniz Allah yardımcınız olsun, atlatacaksınız ama merak etmeyin daha mutlu hissedeceksiniz o zaman.

Hayir diyememek cok kotudur, hayir diyemeyen biri olmadim ama ayip olmasin diye hayir diyemedigim her olay benim basima patladi.

Yalniz sizin tek sorununuz hayir demek değil, kafanizda "bedavaci" olarak kodladiginiz insanlarin yüzüne bakmanizda oldukca ilginc bence. Bedavaci oldukca agir bir itham, bu kadar kotu gordugunuz insanlarla gorusme cabanizi cozemedim ben.

Hayir diyememek cok kotudur, hayir diyemeyen biri olmadim ama ayip olmasin diye hayir diyemedigim her olay benim basima patladi.

Yalniz sizin tek sorununuz hayir demek değil bence, kafanizda "bedavaci" olarak kodladiginiz insanlarin yüzüne bakmanizda oldukca ilginc bence. Bedavaci oldukca agir bir itham, bu kadar kotu gordugunuz insanlarla gorusme cabanizi cozemedim ben.
Bu ithamım yeni,öncesinde fark etmemişim.

Bu ithamım yeni,öncesinde fark etmemişim.
Bir de beni yanlış anlamayın, hayir diyemediginiz konular hep parayla ilgili, baska konularda var mi, yoksa mesele sadece ekonomi mi? Yani insanlarin maddi durumlari sizden iyi olmasaydi ya da su an bir ekonomik kriz girdabinda olmasaydik bunlara takilirmiydiniz acaba, ben bunuda merak ettim.

Ben de önceden hayır diyemezdim .Karşımdaki kırılmasın yanlış anlamasın diye.Artik eskiye göre daha iyileştim bu konuda.Sınır cizebiliyorum.Yasadigim deneyimler ve en yakın arkadaşım bu konuda bana çok destek oldu .Bu konuda YouTube ta videolar var izlemenizi de tavsiye edebilirim.Herseyden önce siz değerlisiniz.Sizi seven değer veren sinirlarinizla sevebilmeli.Belki daha az insan kalıcak cevrenizde ama gerçek dostlarınızı da tanımış olucaksiniz😇🌸

Bu sizin huyunuz ama,psikolog ne yapsın? Bazı şeyleri değiştiremezsiniz. Belki törpülersiniz ama asla değişmez. Siz üzülmemeyi öğrenmelisiniz bence. Kardeşinize karşı suç işlememişsiniz,neden onun haksız olduğunu bildiğiniz halde canınız acıyor? O laf söyleyince doğrularınızdan vaz mı geçeceksiniz? Hayır. E o halde üzülmeyin. Üzülmemeyi öğrenin. Arkadaşlarınız için de yapacak bir şey yok. Siz kendinizi onlar için değiştirmeyin. Ara sıra onlara ayak uydurun,ama her zaman yapmayın bunu. Araba konusunda da insanlar düşüncesiz oluyorlar yapacak bir şey yok. Şöyle düşünün,onlar olsa da olmasa da siz arabanızla gideceksiniz. O halde araba ha boş olmuş ha arka koltuk üstünde onlar oturmuş bir fark yok. Park parası vermez tabi çayı hesaplayan adam. Beklentide olmayın,nasıl olsa pintiler diye düşünün. En azından siz rahatlarsınız. Her buluşmaya gitmeyin,bazen işiniz olmadığı halde mazeret uydurun. Ben öyle yapıyorum 😊kendimden daha fazla örnek vereceğim ama konunuzu baltalamak istemiyorum 🤭😍

Bir de beni yanlış anlamayın, hayir diyemediginiz konular hep parayla ilgili, baska konularda var mi, yoksa mesele sadece ekonomi mi? Yani insanlarin maddi durumlari sizden iyi olmasaydi ya da su an bir ekonomik kriz girdabinda olmasaydik bunlara takilirmiydiniz acaba, ben bunuda merak ettim.
Bu söylediğinizizi düşünüyorum ama diğer konularda da benzer sorunlar yaşıyorum.

Ekonomik kriz girdabında olan benim aslında .

Ben de önceden hayır diyemezdim .Karşımdaki kırılmasın yanlış anlamasın diye.Artik eskiye göre daha iyileştim bu konuda.Sınır cizebiliyorum.Yasadigim deneyimler ve en yakın arkadaşım bu konuda bana çok destek oldu .Bu konuda YouTube ta videolar var izlemenizi de tavsiye edebilirim.Herseyden önce siz değerlisiniz.Sizi seven değer veren sinirlarinizla sevebilmeli.Belki daha az insan kalıcak cevrenizde ama gerçek dostlarınızı da tanımış olucaksiniz😇🌸
Özelden yazar mısınız ?

Bu söylediğinizizi düşünüyorum ama diğer konularda da benzer sorunlar yaşıyorum.

Ekonomik kriz girdabında olan benim aslında .
Tamam işte onu diyorum, ekonomik kriz girdabinda oldugunuz icin mi acaba akliniza kotu seyler geliyor. Yani tarafsiz bakamiyor, abartiyor olabilirsiniz belki. Sonucta en yakın arkadaşınız ve kardesinizden bahsediyoruz.

Ay bana hayır diyememek çok garip geliyor ya. Bir tek yeğenlerime hayır diyemem heralde, onlar da çocuk olduğu için. Bende de kolay insan silme huyu var. Mesela birilerinin sırf arabam için benle vakit geçirdiğini düşünsem iletişimi koparırım heralde.
Hayır diyiver gitsin konu sahibi. Zaten çay parasının derdine düşecek kadar cimri insanlarla arkadaşlıktan ne hayır gelecek

Eskiden bende böyleydim sorunun temelinde özşefkat eksikliği olduğunu söylemişti terapistim. Kendim dışında herkese şefkat, tahammül (adı herneyse artık) gösterip kendinden esirgediğinde mutlu olamıyorsun. Mükemmel çözümleyemesemde epey aştım. Özşefkatli farkındalık kitaplarını öneririm

Tamam işte onu diyorum, ekonomik kriz girdabinda oldugunuz icin mi acaba akliniza kotu seyler geliyor. Yani tarafsiz bakamiyor, abartiyor olabilirsiniz belki. Sonucta en yakın arkadaşınız ve kardesinizden bahsediyoruz.
Bilmiyorum ama kullanıldığım düşüncesi bu aralar çok yoğun

Eskiden bende böyleydim sorunun temelinde özşefkat eksikliği olduğunu söylemişti terapistim. Kendim dışında herkese şefkat, tahammül (adı herneyse artık) gösterip kendinden esirgediğinde mutlu olamıyorsun. Mükemmel çözümleyemesemde epey aştım. Özşefkatli farkındalık kitaplarını öneririm
Kendim içim bir şeyler yaptığımda acayip kötü oluyorum.
Keşke daha çok kazansam da paylaşabilsem ama benim de ihtiyaçlarım var ,diyorum.
Birine hayır dediğimde acaba evet deseydim ona iyi gelir miydim?Benim yüzümden mi zor durumda kalacak diyorum?

Ay bana hayır diyememek çok garip geliyor ya. Bir tek yeğenlerime hayır diyemem heralde, onlar da çocuk olduğu için. Bende de kolay insan silme huyu var. Mesela birilerinin sırf arabam için benle vakit geçirdiğini düşünsem iletişimi koparırım heralde.
Hayır diyiver gitsin konu sahibi. Zaten çay parasının derdine düşecek kadar cimri insanlarla arkadaşlıktan ne hayır gelecek
Ay sormayın,benimki şikayet gibi olacak ama geçen bir yere gideceğiz,bizi götürecek olan yok diye gelmediler.Dolmuş var,taksi var,otobüs var yani.
Evden sizi alayım desem hayır demezler.İkişer tane evleri var,araba alın önerisini verdiğimde araba masraf demişlerdi.İlk orda gıcık olmuştum.

Daha önce de tv almış,servise para vermemek için beni çağırmıştı.Salak ben,olayı idrak edemeyip servis yok galiba düşünmüştüm.Meğer iki yüz tl için beni çağırmış ,topuklu ayakkabılarla koskoca avm de koca tv ile gezmiştik.

Ay sormayın,benimki şikayet gibi olacak ama geçen bir yere gideceğiz,bizi götürecek olan yok diye gelmediler.Dolmuş var,taksi var,otobüs var yani.
Evden sizi alayım desem hayır demezler.İkişer tane evleri var,araba alın önerisini verdiğimde araba masraf demişlerdi.İlk orda gıcık olmuştum.

Daha önce de tv almış,servise para vermemek için beni çağırmıştı.Salak ben,olayı idrak edemeyip servis yok galiba düşünmüştüm.Meğer iki yüz tl için beni çağırmış ,topuklu ayakkabılarla koskoca avm de koca tv ile gezmiştik.
Ben bunları biliyordum aslında ama annem de öyle olduğu için iyi insanlar deyip geçiştiriyordum.Dedikoduları vs yok çünkü.Artık fazla gelmeye başladı.

X