Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar İltihaplı romatizma ra hastalığı

esrabenesra

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2015
22
4
35
Merhabalar son 15 gün içerisinde ellerimde kollarimda ve ayaklarım da ağrılar başlamıştı.ortopediye gittim rontgen çekildim bi sorun yok dedi fizik tedaviye yolladı fizik tedavi kan testinde Ra teşhisi koydu.romatolojiye sevk etti.sorum şu daha başlangıç mis benimki bu hastalığa sahip olanlar süreç nasıl işliyor neler oluyor kendimi cok kötü hissediyorum 3 tane küçük çocuğum var emziriyorum ayakta dolasmak zor geliyor 😔

Geçmiş olsun
En azından başlangıçta teşhis edilmiş
Tedavinizi olun süreç hakkında bilgim yok

Merhabalar son 15 gün içerisinde ellerimde kollarimda ve ayaklarım da ağrılar başlamıştı.ortopediye gittim rontgen çekildim bi sorun yok dedi fizik tedaviye yolladı fizik tedavi kan testinde Ra teşhisi koydu.romatolojiye sevk etti.sorum şu daha başlangıç mis benimki bu hastalığa sahip olanlar süreç nasıl işliyor neler oluyor kendimi cok kötü hissediyorum 3 tane küçük çocuğum var emziriyorum ayakta dolasmak zor geliyor 😔
Merhaba geçmiş olsun,sarkoidoz mu hastalığın adı ?
Kız kardeşime teşhis konuldu Türkçesi iltihaplı romatizma demiştiler.
Kortizon tedavisi görüyor

Romatoid artrit eşimde de var . Çok ağrısı oluyor ilaç kullanmayınca . Salazoprin adında kortizonlu galiba bir ilaç kullanıyor biz bebek için tedavi görürken bırakması gerekti eklemleri çok ağrıdı . Sabah kalkınca tutukluğu oluyor . Hemen açılmıyor eklemleri. İlaç içersen yaşam kaliten yükselir . İçmeyince ağrı artıyor .

Aynı hastalık ben de var ihmal etmeden romotorojiye git düzenli ilaç kullanımda kontör altına alınabiliyor malasef bununla yaşamaya alışıyorsun zamanla 🤷🥺

Az önce romatolojiden geldim.
Benim ellerim şişti,yandı.resmen buzlu su içinde bekleterek durdum tam 1.5 ay
Tahliller yapıldı kortizon tedavisine başlanacak.
Eklem romatizması vardı zaten ama şişme olmuyordu.
Kaşık bile tutamadım ağrıdan.
Sonra indi sisler,şimdi arada ağrılarım var.
Benimde başlangıçmıs.

Az önce romatolojiden geldim.
Benim ellerim şişti,yandı.resmen buzlu su içinde bekleterek durdum tam 1.5 ay
Tahliller yapıldı kortizon tedavisine başlanacak.
Eklem romatizması vardı zaten ama şişme olmuyordu.
Kaşık bile tutamadım ağrıdan.
Sonra indi sisler,şimdi arada ağrılarım var.
Benimde başlangıçmıs.
AA cemoşum sen de de mi var 😔 benim belim de var ben 5 sene doktr doktr gezdim bulunması için çok zor ya

Merhaha, 20 yaşından beri romatoid artrit hastasıyım. Öncelikle iyi bir romatolog bularak ise başlayın. ( İstanbul'da iseniz kendi doktorumu önerebilirim) Gerekli fiziksel muayene, kan, röntgen ve görüntülemeden sonra doktorunuz ilaçlarınıza karar verecektir. Kortizon ve birkaç farklı ilaç ile tedaviniz devam eder muhtemelen. Bazı ilaçlar çok ağır olduğundan dolayı düzenli araliklar ile kontrolleriniz olacaktır. İlk etapta 3 ayda 1 doktorunuz sizi görür diye düşünüyorum. Sonrasında genel durumunuza göre 6 ayda 1 doktora gidersiniz.

Kortizon kullanacağınız için tuzlu yemeklerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekecek, ayrıca çok ağır hareket ve spordan uzak duracaksiniz. Doktorunuz uygun görürse yoga, pilates veya yüzme ile kaslarınızı desteklersiniz. Glutensiz beslenmenin faydalı olduğunu duydum ama ben hiç denemedim..

Ek olarak RA nin sistematik bir hastalık olduğunu, sadece eklemlere değil tüm vücuda etki ettiğini unutmayın, göz yaşı kanallarında bile tutuluma sebep olabiliyor. Bu nedenle ilaçlarınıza mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Arava, methotrexate gibi ilaçlar kullanırsanız emziremezsiniz. Emzirme konusunu doktorunuz ile konuşun ama tercih yapmak durumunda kalsam önce kendi sagligimi düşünürüm. Siz iyi olun ki bebeğiniz ve çocuklarınıza bakabilin.

Son olarak erken dönemde teşhis edilmiş olması büyük şans, kısa sürede kontrol altına alınacaktır. Ben şu anda hiç ilaç kullanmadan hayatıma devam ediyorum ki teşhis konulana kadar tüm vücuduma dağılmıştı ve yataktan kalkamaz duruma gelmiştim.

Çok çok geçmiş olsun, tez vakitte sağlığınıza kavuşmanizi dilerim.

Ramazanda başladı canım ellerimde benimde.
Daha önce bacaklarımda vardı ama ellerim fena oldu.
Geçmiş olsun canım ya bende çok gezdim sonunda romatizma cikti
Geçmiş olsun balım ceken bilir vallah çok zor rabbim yardimcimiz olsun ilaçları ihmal etmedikçe sorun olmuyor 🥺

Romatoid artrit eşimde de var . Çok ağrısı oluyor ilaç kullanmayınca . Salazoprin adında kortizonlu galiba bir ilaç kullanıyor biz bebek için tedavi görürken bırakması gerekti eklemleri çok ağrıdı . Sabah kalkınca tutukluğu oluyor . Hemen açılmıyor eklemleri. İlaç içersen yaşam kaliten yükselir . İçmeyince ağrı artıyor .
Merhaba aynı ilac esime de verildi biz hic kullanmadık cocuk engelledigini öğrenince size tavsiyem esinizin hareketli bir hayatı olsun yüzme en iyi gelen spor esim yüzmeye gidiyor böyle agrısı olmuyor 😔 ve yediklerine cok dikkat edin un tuz seker bu ucunden uzak durunca vucuttaki iltihabı bi nebze olsun azalıyor agrılar da azalıyor böylelikle 😕

Merhaba aynı ilac esime de verildi biz hic kullanmadık cocuk engelledigini öğrenince size tavsiyem esinizin hareketli bir hayatı olsun yüzme en iyi gelen spor esim yüzmeye gidiyor böyle agrısı olmuyor 😔 ve yediklerine cok dikkat edin un tuz seker bu ucunden uzak durunca vucuttaki iltihabı bi nebze olsun azalıyor agrılar da azalıyor böylelikle 😕
En iyisini yapmış eşiniz berbat bir ilaç gerçekten . Benim eşim tembel yerinden kalkmıyor çok ısrar ediyorum yürüyüş falan yap diye yok . Yıllardır o ilacı kullanıyor . Bebek yapacağımz zaman bıraktı 3 ay kızım oldu . Sonra tüp bebek yaptık geçen sene o zaman bıraktı 3 ay . Onun dışında hep içti . Doktorda bize çocuk düşünüyorsanız bırakması lazım 3 ay demişti .

Ağrısı cokmu ? Ne demiş doktor beni daha romatoloji görmedi ay sonu gideceğim bakalım
Ağrısı çöktü evet ama geçen yıldan beri kortizon tedavisi görüyor özelde öğretmen olduğu için kontrollerini izin sebebiyle aksatıyor (işi bırak da diyoruz bırakmıyor)
İştahı kesildi midesinde ağız içinde yanmaları çoktu

En iyisini yapmış eşiniz berbat bir ilaç gerçekten . Benim eşim tembel yerinden kalkmıyor çok ısrar ediyorum yürüyüş falan yap diye yok . Yıllardır o ilacı kullanıyor . Bebek yapacağımz zaman bıraktı 3 ay kızım oldu . Sonra tüp bebek yaptık geçen sene o zaman bıraktı 3 ay . Onun dışında hep içti . Doktorda bize çocuk düşünüyorsanız bırakması lazım 3 ay demişti .
Bu hastalık pek oturmaya gelmiyor eklemler sürekli hareket etmek istiyor ilaca baglılık da kötü 😕

Annemde yaklasik 30 yildir var romatiod artrid. O zamanin tedavi imkanlariyla aylik haftalik igneler, kulaktan dolma bilgilerle bacaga isirgan baglamalar, salazopyrin ve yaninda bi ton ilaclar gunde 3 ogun avuc avuc herseyi kullandi denedi. Sonra 2008 gibi aloevera meshur oldu. Neye guvendiler bilmiyorum hemsire teyzem 2 tane 1 lik bidon getirdi. Onlari icti annem. Sonra 2012 ye kadar hic ilacsiz sadece yagmur gelecegi zaman ufak eklem agrilariyla yasadi. Tekrar agrilar ve kitlenmeler baslayinca alternatif seyler aramaya basladilar. Bu sefer de bitkisel ilaclar yapan bi doktor buldular. Adam gercek doktor ama alternatif tibba mi yoneldi naptiysa artk. Ordan gelen ilaclardan kullandi bi muddet gayet iyiydi agrilar kitlenmeler gecmisti. Sonra yine birakti onlari da. Smdi gano die bisi varmis onun kapsullerini kullaniyo 2 yildir. Agrisi sizisi yok. Smdi bu iyi hali neye baglariz bilemiyorum. Ben ota cope de inanan biri degilim. Ama 90larda doktor her an kalbe burabilir cok ileri seviye herseye hazirlikli olun derken smdi annem cok dinc yilda 2 3 kez agrilarla geciyo gunu o kadar. Sizinki baslangictaymis guzel bi doktor guzel bi tedaviyle eminim hic yok gibi surdurursunuz hayatinizi. Cok gecmis olsun

Eşinizinde ilaçlarını kullanması gerekiyor, ileride çok ciddi anlamda eklem kaybı yaşayabilir... Tekerlekli sandalyede gelen hastaları görseniz kimseye bu şekilde yorum yapmazdınız....

Eşinizinde ilaçlarını kullanması gerekiyor, ileride çok ciddi anlamda eklem kaybı yaşayabilir... Tekerlekli sandalyede gelen hastaları görseniz kimseye bu şekilde yorum yapmazdınız....
Üzgünüm ama arastırdım o ilacı kullanan o kadar az ki ve doktorlar bile tercihe bırakıyor salazoyprin i kortizon ilacları gibi değil romatoid artritler daha farklı iltihaplı romatizmaya göre

Ha sunu da belirteyim o ilacı senelerce kullanıp daha da kötü olanlar var benim kadar arastırsaydınız sizde ilacı kullansın demezdiniz ilacı kullanıp da o hale gelen de var romatolog bile sadece hareket bu hastalıgın caresi diyor

Ben zaten konu sahibine de yazmadım farkındaysanız romatoid artrit icin konustum.

Alta da ekledim ilac ilac da bi yere kadar bu hastalık hareketsizliği sevmiyor.

Eklentiler

• IMG_20220610_194832.jpg
    IMG_20220610_194832.jpg
    91 KB · Görüntüleme: 121
Son düzenleme:
Geçmiş olsun inşallah 4 yaşından beri bu hastalıkla mücadele ediyorum , vücudumda kasılmalar ve şekil bozuklukları oluştu malesef , istediğim her hareketi yapamıyorum, ama bn çocuktum tabi siz korkmayın fizik tedaviye gidin, mümkün olduğunca hareketli olmaya bakın , arkadaşımda da iltihablı romatizma çıktı ağrıları oluyor oda ayakta zor duruyordu küçük çocuğu var şimdi o arkadaşımla 1 sene olucak konuşmuyoruz ama iyi gözüküyor , benimde ağrılarım geçti iyi bir doktor bulunca yuruyemiyordum yürümeye başladim ama dediğim gibi bende hasar kaldı .

X