İlköğretim Yorum ve Soruları İlkokul destek eğitimi için fikir

miss niye eğitimde amerika biraz açsana
avrupa üni tercih edilmemeli diyorsun dimi doğru anladım.

Yani şöyle, Avrupa iyi hoş ama iddialı değil. Yani bu çocuktan CEO olur, girişimci olur, süper buluşlar çıkar, biz bu çocuğa nasıl potansiyelini en iyi kullanacağı şartları sunarız denen bir yer değil. Yani yani eğitim ve devamında işhayatı yeterince rekabetçi, aynı zamanda dayanışmacı ve yenilikçi değil. Benim yaptığım işte yeni şeyler denemek ve yeni fikirler getirmek çok önemli mesela, bunu da en çok Amerika destekliyor ve bu konuda imkan sunuyor. Yani Google, FB, Tesla gibi şirketlerin ABDden çıkması asla tesadüf değil. Bir kere yönetici işi biliyor, organizasyon süper, herkes çok profesyonel, çok sayıda işini bilen insan bir araya gelince iş kopuyor gidiyor. Bir de gelleceğin yerin, yapacağın için ve kazanacağın paranın hiçbir sınırı yok.

Avrupa da lisansta olabilir ama gerisi ABDyle asla rekabet edemez. Yüksek lisans tezlerine bakıyorm mesela, ABD tezi iddialı olur, mutlaka yeni bir şeyler getirir, hatta tezinden patent çıkan çok sayıda insan vardır. Eee Avrupa tezine bakıyorum, hoca ne verdiyse o, hocanın yaptığının az biraz farklı şekli, hiçbir yenilik yok yazılmasa da olurmuş dediğim bir tür. İşhayatı da onun uzantısı, gayet tekdüze, sürekli benzer işler yeni bir şey yok, ne yaparsan yap alacağın max para belli. Eğitim kötü değil, Avrupa yüksek lisansıyla iyi iş bulursun, para da kazanırsın ama bu kadar hayatboyu ne uzar ne kısalırsın bir noktadan sonrası yok.

Genelde ABD tur bindirir diyorum bu kadar:)

Yani şöyle, Avrupa iyi hoş ama iddialı değil. Yani bu çocuktan CEO olur, girişimci olur, süper buluşlar çıkar, biz bu çocuğa nasıl potansiyelini en iyi kullanacağı şartları sunarız denen bir yer değil. Yani yani eğitim ve devamında işhayatı yeterince rekabetçi, aynı zamanda dayanışmacı ve yenilikçi değil. Benim yaptığım işte yeni şeyler denemek ve yeni fikirler getirmek çok önemli mesela, bunu da en çok Amerika destekliyor ve bu konuda imkan sunuyor. Yani Google, FB, Tesla gibi şirketlerin ABDden çıkması asla tesadüf değil. Bir kere yönetici işi biliyor, organizasyon süper, herkes çok profesyonel, çok sayıda işini bilen insan bir araya gelince iş kopuyor gidiyor. Bir de gelleceğin yerin, yapacağın için ve kazanacağın paranın hiçbir sınırı yok.

Avrupa da lisansta olabilir ama gerisi ABDyle asla rekabet edemez. Yüksek lisans tezlerine bakıyorm mesela, ABD tezi iddialı olur, mutlaka yeni bir şeyler getirir, hatta tezinden patent çıkan çok sayıda insan vardır. Eee Avrupa tezine bakıyorum, hoca ne verdiyse o, hocanın yaptığının az biraz farklı şekli, hiçbir yenilik yok yazılmasa da olurmuş dediğim bir tür. İşhayatı da onun uzantısı, gayet tekdüze, sürekli benzer işler yeni bir şey yok, ne yaparsan yap alacağın max para belli. Eğitim kötü değil, Avrupa yüksek lisansıyla iyi iş bulursun, para da kazanırsın ama bu kadar hayatboyu ne uzar ne kısalırsın bir noktadan sonrası yok.

Genelde ABD tur bindirir diyorum bu kadar:)

özelden mesaj atıyorum🙂

morpayı gömdüm bilsem kusur kalmasın🙈
türkiyede üstün zekalı çocuklar sadece bilsemde eğitim görebilirmiş bir arkadaş yazmış öyle söylemişler. bilsemden böyle büyük beklentilere girenler hayal kırıklığına hazır olsunlar.
Kesinlikle. İşte bu sistemde büyüdüğünde dar kalıp içerisinde kulaç atmaya çalışıyorsun. Bu sebeple zeka sorularında başarılı olmasına sevinirim ama bilsem benim içinde üstün zeka formatı değil.

Alıngan mıyım? Benim şahsımı alıntılamışsanız bu bana yazmaktır. Genele yazacaksanız yorum yazın diyorum bunun nesi alınganlık? Size pes çünkü çok sabit fikirli ve esnemez bir insansınız. İsterseniz elimize yazılı metin verin hangi cümleleri istiyorsanız onları yazalım. Kendi yazdığınızı unuttunuz galiba tekrar bi okuyun “Ne yapsak? İkisini mi alsak yoksa birini mi? Hem bunu hem yardımcı kitap alsam fazla mı gelir ki?” Bu cümleler size ait. Konunuza yorum yazacak insanlara şunlar yazsın, bunlar yazmasın, bu cümleler yazılsın gibi bir sınırlama getirme hakkınız zaten yok. İsteyen saygı sınırını aşmadan istediği yorumu yazar.
Yanlış mı alıntıladınız dersin, karşınızdaki de açıklamasını yapıp üzgünüm der, siz hala konuyu yanlış yere açmışsınız dersiniz. Hala beni alıntılamayın Diye uzatırsınız. Nedeni açıklanmış özür bile dilenmiş. Buna bu kadar takılmak gereksiz. Hangi kaynağı alayım, ikisini mi alayım diye sordum. Alsam mı almasam mı demedim. Almama gibi bir fikrim yok. Ayrıca hangi yardımcı kaynak diye sordum. Siz almayın diyorsunuz. Birileri dramaya gönder diyor. Bense Sadece soruma yanıt verilmesini istiyorum. Çocuğumu nasıl yetiştireceğime karışılmasını özellikle sizin gibi dar fikirli insanlar tarafından eleştirilmesini istememem çok normal. Asıl soruya yanıt vereceksiniz o zaman. Çocuğuma faydalı olmama karışmayın bir zahmet. Neden bu kadar rahatsız oldunuz. Bir konu daha var okulda tlf ile ilgili. Oraya da bilgilendirme yapın isterseniz. Değerli yorumlar geliyor zaten. Sizinle vakit kaybetmem çok gereksiz.

Kaynak önerim yok ama aynı yaşta, okuma yazma ve iki işlem bilerek okula başlamış bir oğlum var.
Haftada bir gün satranç öğretmenimiz geliyor eve, hafta da bir piyano ve spor dersine devam ediyor.
Öğretmenimiz ikinci sınıfa atlatabilecegini söyledi ama ben çok gerek kalmadıkca böyle birşey tercih etmiyorum.
Acelesi yok, böyle ilerlesin.
Sıkıntıdan yaramazliga vurup kendini ve sınıfı sıkıntıya sokmasın kafi bizim için.
Ki öğretmenimiz de çok ilgili, bir sekilde toparlarlar diye düşünüyorum.
O yüzden bence kendiniz ilgilenin, bol oynayın, seviyorsa kitap okusun yeter diye düşünüyorum.
Belli ki ilgilisiniz, o yüzden desteğinizle kendi hızında ilerleyecektir zaten.

Bence özel ders aldırarak üst sınıf eğitimlerine başlayın. Çocuğun uykusu, okulu, ödevleri falan derken kalan zamanda da ne kadar bilgi depolayabiliyorsanız o kadar istifleyin işte, herkesin deneyimi farklıdır bence bütün kaynakları alıp kendiniz deneyin. Bu arada sadece ingilizce yetersiz en az 3-4 dil bilmek gerekiyor, şöyle ispanyolca, fransızca falan bir an önce başlamanız gerek. Başarılar diliyorum, miniğinize harcanmamış bir çocukluk diliyorum 👋

Yanlış mı alıntıladınız dersin, karşınızdaki de açıklamasını yapıp üzgünüm der, siz hala konuyu yanlış yere açmışsınız dersiniz. Hala beni alıntılamayın Diye uzatırsınız. Nedeni açıklanmış özür bile dilenmiş. Buna bu kadar takılmak gereksiz. Hangi kaynağı alayım, ikisini mi alayım diye sordum. Alsam mı almasam mı demedim. Almama gibi bir fikrim yok. Ayrıca hangi yardımcı kaynak diye sordum. Siz almayın diyorsunuz. Birileri dramaya gönder diyor. Bense Sadece soruma yanıt verilmesini istiyorum. Çocuğumu nasıl yetiştireceğime karışılmasını özellikle sizin gibi dar fikirli insanlar tarafından eleştirilmesini istememem çok normal. Asıl soruya yanıt vereceksiniz o zaman. Çocuğuma faydalı olmama karışmayın bir zahmet. Neden bu kadar rahatsız oldunuz. Bir konu daha var okulda tlf ile ilgili. Oraya da bilgilendirme yapın isterseniz. Değerli yorumlar geliyor zaten. Sizinle vakit kaybetmem çok gereksiz.

Uzatan sizsiniz, ben değilim. Aynı şeyi kerelerce açıklamaktan yoruldum belli ki anlayasınız yok.

Şu yanlışlığı düzelteyim kitap almayın mı diyorum? Kendi yazdıklarınızı unuttuğunuz gibi benim yazdıklarımı da unutmuşsunuz. Tam olarak şöyle yazdım “ morpakampüs üstüne yardımcı kitap bana fazla geldi. Öğretmeniniz zaten ek kitaba yönlendirecektir” Burdan ek kitap almayın sonucunu nasıl çıkarttınız? Ha almayın da diyebilirdim. Siz iki seçenekten hangisi olsun diye sorduğunuzda üçüncü bir seçenek yorumu gelemez mi? Burası forum sitesi, soru cevap sekmesi değil.

İstediğim konuya istediğim yorumu istediğim kadar yazarım. Bunun kararını ben veririm. Bana cevap verin diye yalvarmıyorum size istemezseniz benimle vakit kaybetmeyin.

Aynen öyle şimdilik yanıt veriyor. Dediğim gibi biraz da bu benim hobbym gibi. Gerçekten severek uğraşıyorum. Canımız bizim onlar. Bizden destek görmeyecekler de kimden görecekler. Zamanla ilgisi azalırsa da çöp olmaz yaptıklarımız. İlla ki karakterine dokunurz 🧡
Emeklerimiz asla boş değil inanın,sağlıkla ve mutlulukla kalın🥰🤲🤲

Birisi yaz kampı demiş
Amerika da kız izci kampında çalıştım yazın. Çok eğlenceli ve sosyal yönden destekleyici programları vardı. Amerika da binlerce kamp var bu şekilde. Bir yaz tatilinde değerlendirebilirsiniz

Kesinlikle. İşte bu sistemde büyüdüğünde dar kalıp içerisinde kulaç atmaya çalışıyorsun. Bu sebeple zeka sorularında başarılı olmasına sevinirim ama bilsem benim içinde üstün zeka formatı değil.
Morpa hakkında, tudem hakkında dahi kesin bir yargınız yok hatta buraya konu açıp sormak ihtiyacı hissediyorsunuz. Ama bilseme gelince direk fikriniz var bakıyorum.

Bulunduğu şehre ve kapasitesine göre bilsem in eğitimi tartışılır evet ama bilsemin zeka formatı tartışmaya dahi açık değil. Uygulanan en güvenli ıq testlerinden birine göre çocukları değerlendirir. Ve bilsemin en güzel yanı eğitimi nasıl olursa olsun ıq su yüksek çocuklar bir araya gelir. Bu bile çocuklara çok iyi gelen bir şey çünkü bu tarz çocukların kendileri gibi çocuklarla arkadaşlık kurmaya ihtiyacı var.

Sizin de çocuğunuz bilseme girsin diye elinizden geleni yapacağınıza eminim. Kazanırsa hevesle göndereceksiniz. Ha kazanamazsa yine benim için zeka formatı değil der sistemi gömersiniz. Buna da eminim.

Yok ya ne alakası var. Öğretmen takip için birşeyler önerdi. Araştırma yapıyoruz. Okuldan soğutmuyoruz. Eğlenceli birşeyler öğrensin, dikkat eksikliği olmasın derdindeyiz sadece. Akademik olarak düşünmeyin.
yorumlarınızı okudum da hiç öyle görünmüyorsunuz. bence sizde farkında değilsiniz. çok kasıyorsunuz kendinizi

Kızım 1. Sınıfta. Okuma,yazma ileri düzeyde bilerek okula başladı. Okuldan geliyor ev çalışmalarını açıp 3 dk içinde bitirip oyun oynamaya geçiyor. Haftaiçi tv bizde açılmaz bizde haftada 1 at binmeye haftada 1 de tenise gidiyoruz. Yüzme,müzik,jimlastik okulda var zaten. Okul çıkış saatimiz 16:30 olmasa yine onu yormamak için ekstra bişey yapmazdık.

morpayı gömdüm bilsem kusur kalmasın🙈
türkiyede üstün zekalı çocuklar sadece bilsemde eğitim görebilirmiş bir arkadaş yazmış öyle söylemişler. bilsemden böyle büyük beklentilere girenler hayal kırıklığına hazır olsunlar.
O benim 🙂 Eğitim kokusunda bilsemdeki sorunların farkındayım. Ha bizim kayıt yaptırdığımız iyi okullardan biri ama şimdilik. Eğitim kötü olsa dahi bu tarz çocukların bir araya gelmesi çok iyi oluyor. Hem gelişimleri açısından hem pskolojik açıdan.

O benim 🙂 Eğitim kokusunda bilsemdeki sorunların farkındayım. Ha bizim kayıt yaptırdığımız iyi okullardan biri ama şimdilik. Eğitim kötü olsa dahi bu tarz çocukların bir araya gelmesi çok iyi oluyor. Hem gelişimleri açısından hem pskolojik açıdan.

ben çok farklı düşünüyorum bu söyledikleriniz onlarca yıl öncesi için geçerli.
kayıt yaptırdığınız bilsemde eğitim gören kaç öğrenci var kaç sınıf kaç çocuk bilsemli?
ülke üstün zeka kaynıyor bilseme bakarsanız.
bu mümkün geliyor mu size bana gelmiyor açıkçası.
bir tık daha algısı açık çocuklar bunu kabul ediyorum ama çoğunluğu öyle üstün zeka falan değil.
benim oğlanın 4.senesi bu sene bilsemde bu sene kayıt yenilemeyide düşünmüyordum açıkçası ama bilsemin müdürü lgs sınavında ek puan için çalışmalarımız var deyince olur ha bir faydası olur diye yeniledim yine🙈

ben çok farklı düşünüyorum bu söyledikleriniz onlarca yıl öncesi için geçerli.
kayıt yaptırdığınız bilsemde eğitim gören kaç öğrenci var kaç sınıf kaç çocuk bilsemli?
ülke üstün zeka kaynıyor bilseme bakarsanız.
bu mümkün geliyor mu size bana gelmiyor açıkçası.
bir tık daha algısı açık çocuklar bunu kabul ediyorum ama çoğunluğu öyle üstün zeka falan değil.
benim oğlanın 4.senesi bu sene bilsemde bu sene kayıt yenilemeyide düşünmüyordum açıkçası ama bilsemin müdürü lgs sınavında ek puan için çalışmalarımız var deyince olur ha bir faydası olur diye yeniledim yine🙈
Dediğiniz doğru. Bunun sebebini de dün konuştuk. Şöyle açıklama yaptılar. Toplum ıq su 10 senede bir 3 puan artıyormuş. Yani eskiden üstün zeka sayılan alt değer şu an parlak zeka sayılmalıymış. Onun için bilseme üstün zekalı gibi parlak zekalı çocukların da gidebildiğini, ancak bazı çocukların ayak uyduramadığı için ilk seneden kayıtlarının silindiğini söyledi.

Bu durumu düzeltmek için bu sene sınav sistemini güncellemişler. Değiştiğini biliyorduk ama bu şekilde güncellendiğini bilmiyorduk açıkçası. Artık kabul edilme ıq su artmış. Sorumlu öğretmen ve pskolog bu sene eleme çıtası yükseldi, daha az öğrenci aldık dediler.

Tabi tecrübeye her zaman saygı duyarım. Arkadaşımın çocuğu çok hevesli gidiyor ve çok memnunlar. Sonuçta gittiği okul, öğretmenler, çocuğun yapısı gibi etkenler de var. Benim çocuk da çok sevdi. Bakalım yaşayıp görecez.

Evet biraz farklı bir durum var. Abim yurt dışında. Biz yerleşmesek bile onu bu iğrenç ortamdan göndermek istiyorum. Amacım sadece ders delisi olmak değil. Ona birşeyler öğretmeyi de çok seviyorum. Doğduğundan beri kendi bilgi birikimimizle istediğimiz hale getirdik onu, farkedilir olması bile bize yetiyor. Bazı fikirleri var abimin, geleceği için bizi yönlendiriyor. Çok harika mesleği olamasa bile (bu ona bağlı, bizden alırsa çoğu şey olur) bazı dallar okuduğunda elimizde orada iş fırsatı bile geçecek durum var. Aynı zamanda dediğiniz gibi dolu olmasını istiyorum. Mutlu oluyorum ona katkı sağladıkça, o da cevap veriyor bu duruma. Cevap vermezse kendi istediği yönde ilerler. Sonu malum.

Ayrıca öğretmenimiz de morpa kampüs ile yardımcı kaynak önerdiği için biz jimnastik yapıyoruz ama diyemedim 😊
Istediginiz hale mi getirdiniz cocugunuzu? Bu cumleniz kilit bence. Mutsuz bir birey olmaya aday kiziniz.

Çocuğunuz üstün potansiyelli ise bilsem testlerine girmesini talep edersiniz. Eğer çocuğunuz 130 IQ puanının üstünde kalırsa bilsem genel yeteneğe girmeye hak kazanır. Benim oğlum 1.sınıftayken bilsem genel yeteneği kazanmıştı. Bu sene de 4.yılı. Bilsem merkezlerinin öğrenci yoğunluklarına göre faydası da değişiyor. Ancak öğrencinin ilgisi ve isteği varsa merkezlerden bir şekilde fayda sağlar diye düşünüyorum. Eğitim alanında malesef ülke olarak kötü durumdayız. Hiçbir şey yeterince verimli değil. Ben de ileride kazanırsa yurt dışına öğrenci gönderen köklü liselerin arkasından eğitimine yurt dışında devam edebilmesi için destek olacağım. Hatta şu an 10 yaşında ilk kez bu yaz tek başına kaldığı ingilizce kampına gönderdim. Sorumluluk kazanması, kendi başına kararlar alıp uygulaması, hayata dair yeni kazanımlar elde etmesini isterim. Bu arada morpa kampüsün vb. bilseme bir faydası olmaz. Çocuğunuzun algıları iyiyse zaten kazanır. Yalnız kazanamazsa bilsemde torpil var, oradaki çocuklar üstün zekalı değil vb genellemeler yapıp bilsemdeki çocuklara haksızlık yapmayın olur mu. Çocuğunuz dikkatli eksikliği nedeniyle ya da kaygısal başka nedenlerle hak kazanamayabilir. Ama genelleme yapan hırslı veliler hakkıyla girmiş çocukları da zan altında bırakarak büyük kötülük yapıyor. Bilsemde öğrencilerin ben de çok fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü ebeveynler çocuklarını artık daha fazla destekliyorlar. Sosyal kurslar, sporlar, oyunlar vb. Haliyle ortalama zeka seviyesi de yükseliyor. O yüzden benim düşüncem IQ puanın biraz daha artırılması gerekliliği. Bir de çocukları 3-4 kere teste sokmak bana fazla geliyor. İlk girişte bazı sorunlar nedeniyle 2.kez girmesi normal ama 4.sınıf olup da hala çocuğu çalıştıra çalıştıra sokmak da bana doğru gelmiyor.

Herkes aynı şeyi yazmış. Arkadaşlar bu ne şiddet bu celal. Biraz sakin lütfen 😊 spor müzik değil arayışım. Onlar mevcut zaten. Öğretmenimiz önerdi. Vardır bir bildiği değil mi?

Öğretmeniniz morpa önermiş siz başka bir kaynak arayışındasınız ama. Öğretmeninizin bilgisinden emin olamamış gibi sorduğunuz için bence böyle tepki geldi.
Yoksa bence de öğretmeninizin bir bildiği vardır.

Bu yaştaki bir çocuğa gerek olmadığını düşünüyorum,bunaltmış olursunuz. Zihinden işlemler daha uygun,hem yaşına hem de zekasına. Yine de siz bilirsiniz. İlle de kaynak kitap alacaksanız öğretmen neyi tavsiye ettiyse ondan şaşmayın madem.

Istediginiz hale mi getirdiniz cocugunuzu? Bu cumleniz kilit bence. Mutsuz bir birey olmaya aday kiziniz.
Evet hayal ettiğim bir durumu vardı. Farkedilmek. Siz silik çocuklar yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Çocuğunun mutluluğu için uğraşan bir anneyi çocuğu ile vurmaktan keyif mi alıyorsunuz, yoksa siz yapamadığınız için mi bu kadar öfkeleniyorsunuz. Her hali ile istediğim bir durum yoktu. Karakter ve ahlakı istediğim yönde. Sizin geberik versiyonlarınuz gibi değil. Ben buraya kaynak bilgisi için konu açtım. Sizin benim çocuğumu eleştirmeye hakkınız yok. Bilgi vermeyenin yazmasına gerek yok. Konu bu değil.

X