İlköğretim Yorum ve Soruları Ilkokul 1.ve 2.sınıf anneleri ve disleksi

Evrence

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2019
668
1.218
Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar

Bu kadar üzülmeyin, harfleri ters yazıyor diye, okuma güçlüğü var diye hemen disleksi denmez. Yazıya bakınca harfler ve sayılar gözünün önünde uçuyor muymuş, bunu sorun önce. Okumaya bu aralar geçer çocuklar. Sizinki çok mu geride? Aslı Enver de disleksili, bir metni diğerleri on dk okurken o daha uzun süre harcıyormuş. Disleksi zekayla ilgili değil

Yazdığınız harfler llk öğrenildiğinde normal çocuklar tarafından da karıştırılır.
İlerleyen zamanlarda çok göre göre, bol tekrarla pekişir.
b,d,p karışma sebebi görünüş benzerliği, m,n s,z f,v sesi çıkarma benzerliği dolayısıyla karışır.
Bu sesleri öğrenirken kodlamak işi kolaylaştırır.

Birleştirme mantığı oturmuş, akıcı ve anlamlı okuma sağlanmış üzerinden uzunca zaman geçmiş
ama hala karışıyor bu sesler derseniz işte o zaman disleksi ihtimaline yoğunlaşın.

Özel öğrenme durumu olabilir, okumaya yazma özel durumlar haricinde birinci sınıfın ikinci dönemine geçişte halledilmiş olur. Sürekli bir karıştırma varsa disleksi olabilir ama dikkat eksikliği de olabilir. Çocuğunuzla siz çalışma yapmayı deneyin

Bu kadar üzülmeyin, harfleri ters yazıyor diye, okuma güçlüğü var diye hemen disleksi denmez. Yazıya bakınca harfler ve sayılar gözünün önünde uçuyor muymuş, bunu sorun önce. Okumaya bu aralar geçer çocuklar. Sizinki çok mu geride? Aslı Enver de disleksili, bir metni diğerleri on dk okurken o daha uzun süre harcıyormuş. Disleksi zekayla ilgili değil
Cok geride oldugunu dusunmuyorum.Tabii ki sinifinda daha ileride olanlar da vardir.Ya da daha geride.Bizim birde artikulasyon sorunumuz var zaten gec konustu oglum.Aslinda konusmasi dolayisiyla da okurken zorlaniyor olabilir.Ama tabii bu benim tek basima cozebilecegim birsey degil.okuma daha iyi ama yazarken dogru yazmakta zorlaniyor. Birde onemsemiyor ki elimde olmadan ofkeleniyorum. Beni anlamasini bekliyorum ama henuz kücücük. Degerli yorumunuz icin tesekkurler

Birinci sınıfa giden oglum var.. Okumaya geçeli 1 hafta oldu. Bütün harfleri tamamladılar. Bana göre karıştırması çok normal. çok çok yeni daha. Oglumda z ye s diyordu n ye m diyordu hemen hemen bütün çocuklar yaşıyor bu durumu.. Yazarkende kodlama yaparak yazıyor. Öyle buluyor yazıcagı harfi. 1.ci sınıf zor derlerdi de inanmazdım.. Burdan birinci sınıf annelerine kolaylıklar diliyorum. :halay:

Birinci sınıfta normal yani benim ki de karistiriyordu.
Yine de takipte olun sonrası için de çok da evham yapmayın ama.

Daha çok yeni, artikülasyon sorununuz da varmış, muhtemelen normal, disleksik falan değil. Şimdilik çocuğu oradan oraya sürüklemeden izleyin sadece. İkinci sınıfa kadar devam ederse uzman görüşü alırsınız.

Gerçi hatırladığım kadarıyla yaşı da büyüktü oğlunuzun. Bu biraz endişe sebebi olabilir.

Sadece bu harfleri karıştırması bir gösterge değil, çocuğunuzun öğretmeni de bir sorun olduğunu düşüyorsa sizi rehberlik araştırma merkezine yönlendirsin ancak rehberlik araştırma merkezi size hemen randevu vermez çünkü sizin yaşadığınız bu sorunun gerçek bir sorun olup olmadığı ancak 2. Dnm sonunda belli olacaktır o yüzden size geç randevu verirler, özel yerlere para kaptırmayın diyorum çok içinize sinmiyorsa bir devlet hastanesine gidin lakin ben karar vermek için erken olduğunu düşünüyorum

Şuan size ne desek boş çünkü gerçekten önemli bir konu.Devlet yada tıp fakültelerinden bir çocuk psikyatristine gitmenizi tavsiye ederim.Benim kizim geçen yıl erken söktü okumayı ama başka sorunlardan dolayı psikiyatriye götürdüğümde ilk olarak disleksiden şüphelendi.Sinra testler sonucunda disleksi değil dehb olduğu ortaya çıktı.Dikkat eksikliği arttığında evet harfleri karışık yazıyor ama dikkati tamken(ilaç aldığında) normal.Yani bu konu önemli ama ihmal etmeden bir uzmana gidin.

Disleksi olabilir. Endişe etmeyin disleksi eğitimle düzelebilecek bir mevzu.

Sinif ogretmeniyim.Bir ogrencimde disleksi vardi. Sinifa gore cok oyalanarak ve duzensiz yaziyordu. Kelimeleri hecelerden bolerek ,diger kelimeyle birlestiriyordu. Bazi harfleri,sayilari ters yaziyordu. 1.donem okumayi ogrendi ama onunla hep ayrica ilgilendim.Ip atlayamazlar diye biliyorum. Tani koymak bizim isimiz degil ama az cok tahminlerimiz cikiyor.Zeka olarak bir sorunlari olmaz genelde.

Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar
Taniyi Rehberlik Arastirma merkezleri koyar. Ogretmeni ve rehber ogretmenin yonlendirmesiyle Ram'a gidebilirsiniz. Tani alirsa bireysellestirilmis egitim alabilir sinifta.

Merhaba benim kızım bu sene 2.sınıfa geçti.
1. Kızım konuşmayı geç söktü
2.Özel anaokuluna verdik yüklü bir ücret karşılığın da hiç birşey öğretmemişlerdi.
Kalem tutmayı bile 3 ayda öğrendi ve okul bitti.
4.pektek (r,y) harflerini karıştırır.
Akşam diyemez askam der çanta yerine
TAnTa, seviyoyum, geliyoyum..
Kardeşi Derin e deyin der hala dili öyle
1. Sınıf böyle geçti çok emek verdim inanın hergün bütün harfleri baştan yazdım..
Okumayı söktü ama kendi diliyle :KK70:
Öğretmeni bile şikkayetçiydi günde 10 cümle yazdırın şöyle yapın böyle yapın..
neyse bu 2. Sınıfın ortalarında bizimki bi atağa geçti şuan tek harf yanliş yazmıyor ama hergün bıkmadan kızımı da yormadan anlattım hep örneklerle hece kitapları aldım hecele hecele...
Bak diyordum bir harf nasıl değiştiriyor?
Arı- ayı gibi
Zamanla anladı
Bu arada hala 7 yaşında haziran sonunda 8 olacak..
Bu dönem dediğim gibi Atağa geçti yazısı çok kötüydü öyle güzel yazmaya başladı ki Türkçe de hiç yanlış yok matematik keza öyle.
1. Sınıf gerçekten zor siz üzmeyin kendinizi onlar çabuk öğreniyor aslında biz öğrenemeyecek hep böyle gidecek diye kuruyoruz kafamızda.
Aslında zihinler çok taze geç açılıyor sonra kimse durduramıyor inanın.
Ben artık ödevlerine yazısına bile bakma gereği duymuyorum bazen düşünün.
Eminim sizinde öyle olacaktır.
Tabii dil olarak peltekliği devam ediyor.
Bu haliyle de çok sevimli ama 🙏🏻

Sinif ogretmeniyim.Bir ogrencimde disleksi vardi. Sinifa gore cok oyalanarak ve duzensiz yaziyordu. Kelimeleri hecelerden bolerek ,diger kelimeyle birlestiriyordu. Bazi harfleri,sayilari ters yaziyordu. 1.donem okumayi ogrendi ama onunla hep ayrica ilgilendim.Ip atlayamazlar diye biliyorum. Tani koymak bizim isimiz degil ama az cok tahminlerimiz cikiyor.Zeka olarak bir sorunlari olmaz genelde.
Merhaba sınıf ögretmeniymişsnz size bir soru sorabilirmiyim cok şükür evladm okumayı söktü okuyor yazıyor fakat cok yavaş heceleyerek okuyo ama dogru okuyup yazıyor ögretmeni geride oldugu söylemişti ama rahat okuyo yazıyo hatası cok az sadece yavaş ve heceleyerek okuyo sizce geri denmesi dogrumu yoksa ögretmenimiz mükemmeliyetçi mi

Merhaba sınıf ögretmeniymişsnz size bir soru sorabilirmiyim cok şükür evladm okumayı söktü okuyor yazıyor fakat cok yavaş heceleyerek okuyo ama dogru okuyup yazıyor ögretmeni geride oldugu söylemişti ama rahat okuyo yazıyo hatası cok az sadece yavaş ve heceleyerek okuyo sizce geri denmesi dogrumu yoksa ögretmenimiz mükemmeliyetçi mi
Mrb,bazen cocuklar evde okuduklari kadar iyi okumuyorlar sinifta.Cekiniyor olabilir.Sinif seviyesi yuksek olabilir.Ogretmen genele gore yorum yapmis olabilir. Hemen uzulmeyin,ogretmeni de geri kalmamasi icin sizi uyariyor. Bol bol okutun,olumlu sozlerle tesvik edin.Basardigini hissetsin,okumayi sevsin.Su asamada okuyup,dikte de edebiliyorsa geri degildir.Merak etmeyin,hizlanir.

Daha çok yeni, artikülasyon sorununuz da varmış, muhtemelen normal, disleksik falan değil. Şimdilik çocuğu oradan oraya sürüklemeden izleyin sadece. İkinci sınıfa kadar devam ederse uzman görüşü alırsınız.

Gerçi hatırladığım kadarıyla yaşı da büyüktü oğlunuzun. Bu biraz endişe sebebi olabilir.

Dogru hatirliyorsunuz 7,5 yasinda.Şimdilik biraz izleyecegim ve bol bol okuma ve dikte yapacagiz.Cok tesekkur ederim

Ayrıca zeki çocuklar kolay hiç birşeyi anlamazlar. En basit toplamayı bana soran kızım.
Ondalığa yuvarlayıp problemi ,, sıvı ölçmeleri kafadan hesaplayıp yapıyor..
İnanın Kolayı zor öğrenen çocuklardan korkun derim sakın hemen kesin hasta disleksi vb tanıları ile yaklaşmayın.
Baknz; edison ve albert ainstain.

X