Davranış Bozuklukları iki çocuğu peşpeşe yapan anneler...nerdesiniz?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kızım 20 aylık, oğlumla aralarında 23 ay olcak inşallah...
planlı bir hamilelik ikincisi...
korkmuyormuyum evet korkuyorum...
ikisine yetmek maddi açıdan değil allaha şükür ama manevi açıdan zor olacak...
ama tek çocuk şımarıklığını yaşamayacağız kızımda...
ayrıca yaş farkından kaynaklanan kıskançlık problemlerimiz de olmayacak diye düşünüyorum...
anne-babam 1 yıl sürekli yanımızda olacaklar allahtan mani olmazsa...
sonrasında inşallah kızım 3 yaşına gelicek ve kreşe gidecek yarım günde olsa...
planlarım böyle, ama allah ne gösterir bilinmez...
yine de ikinci çocuk her zaman ilk çocukta travmaya neden olur diye düşünüyorum...
ilk çocuk 10 yaşında olsa da bu böyle 2 yaşında olsa da...

Oğlum 3 yaşında kızım 15.ayının içinde aralarında 22 ay var oğlumun hamileliği çok zor geçti depresyona girdim dürekli ağladım nefes alamadığımı sandım uyuyamadım allahım bir dahamı dedim hep (HAMİLELİK İÇİN) oğlum çok zor bir bebek oldu kolik-gece törörü vb ama insan oğlu günü yaşıyor bunca zorluğa rağmen fazla ara vermeden 1 çoçuk daha istedim ve kızım oldu kızım oğluma nispeten daha kolay bir bebek oğlum çok kıskanıyor büyüdükçe kızımda kıskanmaya başladı ama yinede ikisinin birlikte sağlıkla büyümesini izlemek kadar insana huzur veren bir şey yok.... allah bebeği rıskıyla veriyor önemli olan benim gibi çalışan anneler için bebeğin bakılması allah razı olsun annem-ablam bunca yıl ikisine de baktı şimdi oğlumu çalıştığım kurumun kreşine getiriyorum kızımada annem bakıyor çok uzun yazdım ama bence bakan olursa kesinlikle ikinci bebek şart.....

Oğlum 3 yaşında kızım 15.ayının içinde aralarında 22 ay var oğlumun hamileliği çok zor geçti depresyona girdim dürekli ağladım nefes alamadığımı sandım uyuyamadım allahım bir dahamı dedim hep (HAMİLELİK İÇİN) oğlum çok zor bir bebek oldu kolik-gece törörü vb ama insan oğlu günü yaşıyor bunca zorluğa rağmen fazla ara vermeden 1 çoçuk daha istedim ve kızım oldu kızım oğluma nispeten daha kolay bir bebek oğlum çok kıskanıyor büyüdükçe kızımda kıskanmaya başladı ama yinede ikisinin birlikte sağlıkla büyümesini izlemek kadar insana huzur veren bir şey yok.... allah bebeği rıskıyla veriyor önemli olan benim gibi çalışan anneler için bebeğin bakılması allah razı olsun annem-ablam bunca yıl ikisine de baktı şimdi oğlumu çalıştığım kurumun kreşine getiriyorum kızımada annem bakıyor çok uzun yazdım ama bence bakan olursa kesinlikle ikinci bebek şart.....

benim kızımda 15 aylık 6 ay sonra ikinciye başlasam mı diyorum çok kararsızım kızım çok zor büyüdü ama evde yalnız devamlı birilerini istiyor çok kararsızım

merhabalar
ben de 2 çock annesiyim.
biri 3.5 yaşında diğeri 6 aylık olan iki oğlum var
peşpeşe iki çocuk büyütmenn muhakkak ki zorlukları var
ama yaş farkının az olmasının paylaşımı artıracağını düşünüyoum ben
henüz ikisinin birlikte oynayabilecekleri döneme gelmedik henüz
ama şu an ki gözlemlerim iki kardeşin iyi bir ikili oluşturacağı yönünde; umarım yanılmam
kıskançlıklarımız oldu, hala da devam ediyor ve ilk çocuk kaç yaşında olursa olsun bu durum illa ki yaşanacaktır.

Herkese slm 2 oğlumun arası 16 ay.şuanda büyük oğlum 22 aylık kucik oğlum 6 aylık.evet zor oluyo çok ödün veriyorsunuz ama inanki çok tatlı oluyo kısa yaş aralığı en azından 0 dan başlamadım zaten koşturuyodum biraz daha koşturuyorum 2 sene sonra allahın izniyle çok rahat edeceğim hayaline guzel

:KK5:benim bebeğim 6 aylık olmak üzere.ve ben 2 yıl sonra taşınacağim için hazır annem bebişime bakıyorken bir tane daha mı doğursam? diyorum.yani kaza süsü verilmiş bir ikinci gebelik nasıl olurdu?2 yıl sonra tek başıma kalıcam.erkenden 2.yi yapsam taşındığımda ikisini de kreşe verirdim?aslında bakıcı 3 yaşa kadar kreşten daha iyi ama güvenecek birini bulmak da zor...

Kaza süs derken ne demek istediniz?yanlış anlamayın gerekte ne demek istediğinizi anlamadım. Bu arada gerçekten de kşimseye güvenip çocuk yapmayın.

Canlarım ben 25yasinda 3kiz cocugu annesiyim.ilk doguumumu yaptm ve 2bucuk aylikken bi gün kan verdim ve hamile oldgmu ögrendm allah verdii dedim ve sabrettik onuda dogurdm.sonra 8ay gecti 2.kizim 8aylikken bir daha hamile kalmisim.cok saskindim ne yapicami sasirdm sasirdim kendime geldigimi sandgm her anda hamile kaliydm.onuda dogurdm ve 3de sezeryan.allah o kadarbüykki simdi keyfini süryrm herkes 3cocuk annesi gibi degilsin diyo ve gurur duyuyorum.hep pozitif oldm esim en büyk destekcimdi.tabiki zor zamanlarim oldu ama basa gelen cekiiliyo bide ben cok kaderci düsnyrm canlarim nasip boleymis...

Kızım ve oğlum arasında tam 13 ay var. Ben süs vermedim gerçekten kazaydı. Ama aldırmaya da kıyamadım. Ama inanın çok zor oldu. Yaş farkı az ve küçük olunca kıskançlık olmuyor zannedenler yanılıyor. Kıskançlık oluyor. Kızım şu anda 10 yaşında ve kendinden 13 ay küçük olan erkek kardeşini kıskanıyor. Ben gerçekten çok zorlandım ve ikinci bebeğimi doğurduğumda hastanede kızımı kapıda görünce hissettiğim tek şey vicdan azabı oldu. Üstelik kızım çok sakin bir bebekken kardeşle birlikte inatçı kıskanç huysuz bir çocuk haline geldi. Ve bende sakin bir anneyken sinirli bir anne oldum. Tabi bunun tek nedeni iki çocuğun kısa aralıklarla doğmuş olması değil benim çok ciddi maddi sıkıntılarım vardı. Kızım 4 oğlum 3 yaşındayken ben işe başladım. Onlarda kreşe gittiler. Eğer imkanlarım daha iyi olsaydı daha farklı olurdu diye düşünüyorum. Eğer çocuklarınıza kendiniz bakacaksanız ve evde temizlik için destek alacaksanız o zaman arka arkaya doğum yapabilirsiniz. Ama onlarla birebir ilgilenmek çok önemli bunu unutmayın
Ne annane ne babanne ne bakıcı bizzat siz bakacaksanız ve evinizdeki işlerde de destek alabilecekseniz tüm gün çocuklarla uğraşıp ardından sürekli temizlik yemek eş ile ilgilenmek gibi yoğunluğunuz olmayacaksa yaş aralığının az olması iyi olabilir. Hatta tatilde parkta çocuk hiç arkadaş aramıyor. Şunu da unutmayın büyük kız olunca, küçük olanı çok sahipleniyor. Bunun iyi yanları da var kötü yanlarıda. Öncelikle benim kızım kendi oyuncaklarıyla çok az oynadı. Çünkü bebek olan kardeşinde zaten her istediğini yapabiliyordu. Onu pusete oturup evde gezdiriyor, saçlarına tokalar takıyor, üstünü değiştiriyordu. Hatta boynuna tasma takıp köpek gibi gezdirdiği bile olmuştur evde. Birlikte çok eğlendikleri de oldu birbirlerinin canlarını çok yaktıkları da oldu. Ama kızım her zaman kardeşinden sorumlu hissetti kendini. Oysa ben ve eşim kızımıza sık sık aralarında sadece 1 yaş olduğunu kendisinin de çok küçük olduğunu her fırsatta söyledik. Ama o vazgeçmedi. Okula geç kaldığında, yemeğini yemediğinde, dersini bitirmediğinde hep kardeşine yardımcı oldu. Onun ondan geri kalmasını hiç istemedi. Ben kardeşine kızdığımda, kendisi bile daha doğru düzgün konuşamazken bile "bağırma anne" diye karşıma dikilir bana meydan okurdu. Şimdi kendisi kızıyor kardeşine o ayrı. Ama kızımda hep bir özgüven eksikliği oldu. Ben de bunda hep kendime kızdım yeterince ilgilenemediğim için birebir zaman geçiremediğimiz için olduğunu düşündüm. Ancak bir süredir özgüveni de yerine gelmeye başladı. Sanırım hep yapabilirsin başarabilirsin gazları işe yaradı. Yapamasanda yanındayız sen denedin demek bile ona yetiyor. Oğlum da ise özgüven eksikliği hiç olmadı. Her zaman her ortamda favori olmayı başarmıştır. Ancak 9 yaşında olmasına rağmen halen daha küçükmüş gibi görünüyor gözüme sanırım erkek olmasından kaynaklanıyor. Kızlar gerçekten daha çabuk büyüyor.

valla ben yaptı cokta memnunum zaten ikizler:KK68: oğlum büüdü zaten :süslü:kızlarım da beraber büyüp gidiyor:anne:16 aylık oldular evet biraz zorlandım ama olsun değiyor:21:maddi durum yerindeyse hiç durmayın derim:cool:

:KK5:benim bebeğim 6 aylık olmak üzere.ve ben 2 yıl sonra taşınacağim için hazır annem bebişime bakıyorken bir tane daha mı doğursam? diyorum.yani kaza süsü verilmiş bir ikinci gebelik nasıl olurdu?2 yıl sonra tek başıma kalıcam.erkenden 2.yi yapsam taşındığımda ikisini de kreşe verirdim?aslında bakıcı 3 yaşa kadar kreşten daha iyi ama güvenecek birini bulmak da zor...
Bence ben derim ki 2. çocuğu hemen yapma çünkü çok zorluk çekersin benim 5 aylık kız bebeğim varken ben ikinciye hamile kalmıştım sürpriz oldu bize de sonra 2. ikinici bebeğimi de doğum yaptm bir tane de oğlum oldu. ama o kadar çok zorluk çektim ki annem de karşı dairem de oturduğu halde annem çok yardımcı oldu halen de yardım eder ama çok zor ilk bebeğinizin psikolijisi bozulur şimdi kızım 1 buçuk yaşında oğlum 3 aylık kızım kıskanıyor kucağıma almamı ilgilenmemi istemiyor bu yüzden zayıfladı tırnaklarını yemeye başladı oğlum da gazlı bir bebek kolik yani sürekli ağlıyor kızımla ilgilenmeye bile vaktim olmuyor eşim evde olduğu sürece yardımcı olmaya çalışıyor kızımızla ilgileniyor bu süreci o kadar zor atlatıyoruz ki... bence bebeğinizi büyütün ilginizi şefkatinizi verin sonra 2. ikinci bebeği büyütün derim.

Bir oğlum var bu ay 7 yaşına girecek. Çok zorrrr bi bebekti o yüzden asla 2. çocuğu düşünmedim hala da düşünmüyorum.
Çevremde gördüğüm , gözlemlediğimi yazacağım . Ard arda yapılan bebekler anneyi çok yıptiratıyor ya da bakan anneanneyi babaanneyi.. Gerçekten kendine vakit bile bulamıyorsun çoğu zaman. Eltimin çocukları arka arkaya oldu.( Ne yalan söyleyeyim çoğu zaman acıdım haline. ) Büyük olan çocuk çoğu zaman kardeşin gölgesinde kalıyor.
Bir de bu işin maddi boyutu var tabi.
Hakkınızda hayırlısı olsun :)

Allah nasip etti 3 çocuğum var . 1-2 arası 18 ay 2-3 arası 40 ay . Duruma göre değişiyordur ama arkadaş çevremde yaş aralıgı artıkça çocukların bir birisine uyum sağlamaları daha zor oluyor gibi. Allah nasip ederse 20-24 ay aralıklı güzel

Gebelikte vücudumuzdan bir sürü mineral vitamin kaybı oluyor.
Gebe kalmak için en azından 1-1,5 sene beklenmeli rahminizin tam toparlanması için .sık Doğum annede Kadın hastalıkları riskini de artırıyor.

Merhaba pespese 2 çocuk yaptınız mı. Kolay büyüttünüz mu öyleyse. Ben de sizin gibi düşünüyorum bu yüzden 9 aylıkken tekrar hamile kaldım. Henüz doğum yapmadım. Cok mu zor

X