Hiç tanımadığım babamdan kalan miras

Dogru hatirliyorsunuz adi izaleyi şuyu.

Ama eskiden oldugu gibi 3 kurusa gitmiyor mallar. Artik belediye ve mahkemelerin belirledigi rayiç bedeller reel piyasaya yakin ve hatta bazen ustunde oluyor.

Bugun benim koyumde emsalleri 150-200 bin arasi olan bir tarla (imar yok, ekilebilir arazi, ustunde ekin yok) 1 milyona satildi.

Keza benimde birkac izaleyi suyu davam var, ayni sekilde reel piyasaya yakin satislar gerceklesiyor.

Bu koy kucuk bir sehirde. Sehir icindeki daire fiyatlari (ki fena halde luks daireler yapılıyor nedense) 2-2,5 milyon civari.

Bu davalar olmasa 80 tane mirasciyi ara bul, nazlarini cek, ikna et vs zor is. 3-5 kurus kayba deger, elalemin cenesiyle ugrasmaktansa.

Allah rahmet eylesin.
Neden reddi miras yapmadiniz?
bizim sanirim 5 sene önce miras bir evimiz rezil oldu boyle 7 kisi inanin 4 er bin civari aldik 🤦 isterseniz aldigim paranin dekontunuda atabilirim.
hic satmadan mal paylasimi yaptirmak cok mu ugrastirici yani ?

Merhaba kızlar. İçinden çıkamadığım bir durumda aklı zehir gibi çalışan sizlerden yardım istiyorum.

Babamı hiç tanımadım, hiç hayatımda olmadı. Her şeyimle anneciğimin eseriyim. Babamı tanımadığım için amca, hala, babaanne hiçbirini tanımıyorum doğal olarak.

Birkaç sene önce baba ölmüş. İki sene sonra da dede ve babaanne de ölmüş. Geriye topraklar ve 4 5 tane daire kalmış. İki amca ve kardeşim (babamın ikinci evliliğinden) kiraları filan toplamış yemişler bir süre. Ben kardeşlerimle mesafeliydim o ara ama bir süre sonra bunu öğrendim ve delirdim. "Siz nasıl beni yok sayarsınız? Adamın her şeyinden mahrum kalmışım hayatım boyunca, miras hakkımı yedirmem." dedim ve avukata gittim. Niyetim icra yolu ile mallarının satışını yaptırmaktı. Ne amcaları ne ne kuzenleri kimseyi tanımadığım için, ayrıca kötü niyetli olduklarını düşündüğüm için soluğu avukatta aldim.

Benim avukat hamlemin üzerine hayatımda hiç görmediğim amcacigim ortaya çıktı. Birden bir sevgi patlaması, özlem seli, stüdyoda duygusal anlar filan... Birden bir amcam olduuuu, bana da kira payım gelmeye başladııı, herkes malı mülkü satıp paylaşmaya odaklandı. İki amcanın da arası iyi değil, kimse kimseden çok hazzetmiyor bu arada. Neyse o gündür bu gündür amcalarım düşmanını yakınında tutmaya başladı. :)))

Bunların üzerine herkes satışa niyetlenince avukatla davayı açmadım birlikte olup satacağız diye. Gelgelelim 1,5 senedir bekliyoruz satılmasını, yok. Evler başka şehirde olduğu için tek amca hakimiyeti ele almış durumda. Hatta dairenin birine kendisi oturdu, kirasını yolluyor(minik bir kira) ama evler bir türlü satılmıyor nedense. Sarı sayfaya bile onlarca kez söyleyip daha yeni koydurabildim. Beni yanında tutup oyalıyor bence. Bir tanesine müşteri gelmiş, herkes satılsın derken biri fiyati beğenmedi mesela. Emlakci değişti filan bir ara. Yani uzadikçaaaa uzayan bir mevzu. Çok detaylara boğmak istemiyorum.

Şimdi uzayan ve samimiyetsiz bulduğum bu ortaklığı bozup masayı devirip yarım kalan avukat işimi bitirmek istiyorum. Sizinle yol alamadık, size güvenmiyorum, hakkımı istiyorum, diyerek davayı açayım diyorum. Siz ne yapardınız bu durumda? Deneyim ve fikir lütfen. 🙏
Avukatla hall et kimseye guvenme hakkin neyse onu al.

1. İyi niyetli olsalardı siz avukata danışmadan önce hakkınız olan kira bedelini size öderlerdi
2. Şimdiye kadar bir yeğenimiz var öldü mü kaldı mı diye sormayan akrabalardan bu saatten sonra hayır gelmez
3. Davanızı açın üstünüze düşen payı alın bir faydasını görün ayrıca amcalardan biri ölürse ortaklar çoğalacak hiç o riske girmeyin

Babalık yapmadıysa babamda değildir.
Senelerdir görüşmediysem ölünce mal uğruna uğraşmam. Benim ondan ne farkım kalır?
Beni evladı görmemiş insan yerine koymamış ama mal olunca gururumu bi kenara bırakıp mal peşine koşacağım oh ne güzel. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.
Allah kimseyi bu duruma düşürmesin derken ne kadar abartıyorsunuz olayları. Sanki mal peşinde koşan aç gözlü akraba gibi bahsetmişsiniz. Onunla bu çok farklı. Ben de tanımadım mirasını da istemedim farklı sebeplerden dolayı ancak bu tanı ya da tanıma çocuğun hakkıdır. Bütün zorluklarla terk edilmiş bir şekilde psikolojik olarak zedelenen bir çocuk neden hak sahibi olmuyor? Neden ve nasıl gurursuz olabiliyor? Sizin mal uğruna dediğiniz şeyler evlatların talebi kuzeninin, yeğeninin değil.
Sonuçta tüm bunları seçen ortada kalan çocuk değil.
İki çocuk arasında bile ayrımcılık yapılır malını diğerinden ayıramazsın yapılırsa da dava açar hakkını alırsın yani bu yasal bir hak.

bizim sanirim 5 sene önce miras bir evimiz rezil oldu boyle 7 kisi inanin 4 er bin civari aldik 🤦 isterseniz aldigim paranin dekontunuda atabilirim.
hic satmadan mal paylasimi yaptirmak cok mu ugrastirici yani ?
Evet evet 5 sene once cok sacma rakamlar veriliyordu, haklisiniz.

Hatta bugun 1 milyon verilen araziye gecen sene dahi 100 bin verilmemisti. Son 1-1.5 senede isler cok degisti.

Hic satmadan mal paylasimi yapmak mirasci 3-4 kisiden fazlaysa, mal bir suru alt soya bolunduyse falan cok ugrastirici, mahkemeler dahi kimi zaman mirascilari bulmakta zorlanirken sizin bireysel olarak kisileri bulmaniz zor, ikna etmeniz daha zor. Kisisel tecrubelerime dayanarak konusuyorum tabi, mahkeme kanaliyla halletmek hem maddi hem de manevi olarak daha kolay.

Evet evet 5 sene once cok sacma rakamlar veriliyordu, haklisiniz.

Hatta bugun 1 milyon verilen araziye gecen sene dahi 100 bin verilmemisti. Son 1-1.5 senede isler cok degisti.

Hic satmadan mal paylasimi yapmak mirasci 3-4 kisiden fazlaysa, mal bir suru alt soya bolunduyse falan cok ugrastirici, mahkemeler dahi kimi zaman mirascilari bulmakta zorlanirken sizin bireysel olarak kisileri bulmaniz zor, ikna etmeniz daha zor. Kisisel tecrubelerime dayanarak konusuyorum tabi, mahkeme kanaliyla halletmek hem maddi hem de manevi olarak daha kolay.
anladim bizim gunahimiz neydi ya 😁🫣
eger degerinden cok bir sey kaybetmeyecek ise izalei suyu en mantiklisi o zaman oda iki sene falan sürer

Merhaba kızlar. İçinden çıkamadığım bir durumda aklı zehir gibi çalışan sizlerden yardım istiyorum.

Babamı hiç tanımadım, hiç hayatımda olmadı. Her şeyimle anneciğimin eseriyim. Babamı tanımadığım için amca, hala, babaanne hiçbirini tanımıyorum doğal olarak.

Birkaç sene önce baba ölmüş. İki sene sonra da dede ve babaanne de ölmüş. Geriye topraklar ve 4 5 tane daire kalmış. İki amca ve kardeşim (babamın ikinci evliliğinden) kiraları filan toplamış yemişler bir süre. Ben kardeşlerimle mesafeliydim o ara ama bir süre sonra bunu öğrendim ve delirdim. "Siz nasıl beni yok sayarsınız? Adamın her şeyinden mahrum kalmışım hayatım boyunca, miras hakkımı yedirmem." dedim ve avukata gittim. Niyetim icra yolu ile mallarının satışını yaptırmaktı. Ne amcaları ne ne kuzenleri kimseyi tanımadığım için, ayrıca kötü niyetli olduklarını düşündüğüm için soluğu avukatta aldim.

Benim avukat hamlemin üzerine hayatımda hiç görmediğim amcacigim ortaya çıktı. Birden bir sevgi patlaması, özlem seli, stüdyoda duygusal anlar filan... Birden bir amcam olduuuu, bana da kira payım gelmeye başladııı, herkes malı mülkü satıp paylaşmaya odaklandı. İki amcanın da arası iyi değil, kimse kimseden çok hazzetmiyor bu arada. Neyse o gündür bu gündür amcalarım düşmanını yakınında tutmaya başladı. :)))

Bunların üzerine herkes satışa niyetlenince avukatla davayı açmadım birlikte olup satacağız diye. Gelgelelim 1,5 senedir bekliyoruz satılmasını, yok. Evler başka şehirde olduğu için tek amca hakimiyeti ele almış durumda. Hatta dairenin birine kendisi oturdu, kirasını yolluyor(minik bir kira) ama evler bir türlü satılmıyor nedense. Sarı sayfaya bile onlarca kez söyleyip daha yeni koydurabildim. Beni yanında tutup oyalıyor bence. Bir tanesine müşteri gelmiş, herkes satılsın derken biri fiyati beğenmedi mesela. Emlakci değişti filan bir ara. Yani uzadikçaaaa uzayan bir mevzu. Çok detaylara boğmak istemiyorum.

Şimdi uzayan ve samimiyetsiz bulduğum bu ortaklığı bozup masayı devirip yarım kalan avukat işimi bitirmek istiyorum. Sizinle yol alamadık, size güvenmiyorum, hakkımı istiyorum, diyerek davayı açayım diyorum. Siz ne yapardınız bu durumda? Deneyim ve fikir lütfen. 🙏

Nikahlı eş faktörü yok mu?yoksa iki kardeş paylasacaksiniz

anladim bizim gunahimiz neydi ya 😁🫣
eger degerinden cok bir sey kaybetmeyecek ise izalei suyu en mantiklisi o zaman oda iki sene falan sürer
Tabi tabi en az 2 sene suruyor, sabir lazim.

Ortak mirascilarla cok samimi degilseniz, sayilari coksa, niyetleri hakkinda fikriniz yoksa ya da kotu niyetli olduklarına eminseniz, en mantiklisi mahkeme yoluyla isi cozmek.

Sonucta mahkeme sonunda kim isterse o kisi satin alabiliyor, eskisi gibi ucuza da gitmiyor dolayisiyla hak yenmiyor.

Avukata bunu sordunuz mu bilmiyorum ama vatandaşlık derslerinden hatırladığım kadarıyla babanız önce vefat ettiği için babaanne ve dedenizden kalan mirasta hakkınız bulunmuyor çünkü o mirasın önce babanıza sonra babanızdan size geçmesi gerekirdi. Hatırladığım bu şey doğruysa ve değişmediyse sadece babanızdan kalan mirasta söz hakkınız var. Bunu öğrenin bence.

İyi bir avukat ile takip edin mahkeme satışında birçok mal değerinin çok altında satılabiliniyor
Eskiden yerinde giriliyordu ihaleye orada tehditler vs olabiliyor diye şuan hepsi online ihale sisteminde satışı gerçekleştiriliyor tüm malların satışının mahkemece satılmasını istemiyorlarsa avukatınız ile masaya oturup adil paylaşım yapılmalı size hisseniz ya da değeri verilmeli
ya da hepsinin hakim kararıyla satışı olur bakar kalırlar arkasından eğer kendilerine istiyorlarsa kullandıkları mallarsa

Bu arada hakim satınca bir sürü tarladan babam adına 3000 tl yattı kardeşimle bana 5 hissedar daha vardı geçen sene çok değerli yerlerdi de. Değerinin çok çok altında satış oldu ama o sıra eihale tam açık değildi köydekilere yaradı…

Avukata bunu sordunuz mu bilmiyorum ama vatandaşlık derslerinden hatırladığım kadarıyla babanız önce vefat ettiği için babaanne ve dedenizden kalan mirasta hakkınız bulunmuyor çünkü o mirasın önce babanıza sonra babanızdan size geçmesi gerekirdi. Hatırladığım bu şey doğruysa ve değişmediyse sadece babanızdan kalan mirasta söz hakkınız var. Bunu öğrenin bence.
Evet, hatta mallar üstüme geçti. İki amca, ben ve iki kardeşimin hakkı var. Eşinin hakkı yok mesela. Tapularda adım var. Babaanne ve dededen babama düşecek olanlar direkt bize geçmiş oldu.

Arkadaşlar, güzel haberlerimi paylaşacağım inşallah, asla bırakmam. Yukarıdaki saygısız abuk subuk konuştu, her birinizin sinirleri zıpladı, teşekkür ederim. Bu benden çok küçük İdil'in hakki. Benim hic yeni kıyafetim olmazdı, hep başkalarının eskisini giydim. Beslenme çantama koyduklarim yüzünden hep alay konusu olurdum. İstediğim şeyleri hiçbir zaman yiyemedim. Millet babasının işten dönmesini beklerken "Benim de x dayım var." dedigimi komşu teyzeler anlatır ağlar hâlâ. En fenası da babam yok diye küçük yaşta taciz edildim defalarca. Annem harika biri, o olmasaydı olmazdım. Hiçbirinden haberdar edemedim annemi üzülür diye. Çok aci seyler yaşattı yani o adam bana. Ayrıca beni annemle evliyken öldürmeye teşebbüs etmiş iki kez. Yani gurur güzellemesi yapmaya hiç gerek yok. Bu para benim çocukluğumun hakkı, hatta çeyreği bile değil. Neyse o günler geride kaldı. Şu an evim, arabam, mesleğim, istediğim her şeyim var çok ama çok şükür.

X