Hamile olduğum için işten çıkarıldım

Yalnız hamilesiniz diye çıkarıyoruz dememişler. Hamile olduğunuzu biliyor mu işveren, 4 aylık hamilelik pek belli olmaz. Bütçe kısıntısı veya küçülme nedeniyle vs eleman çıkartılabilir. Özel sektörde bahane mazeret çok.
Muhtemelen arabulucuya da bunu söylerler. O pozisyona gerek kalmadığı için Helinsma'yı işten çıkartıyoruz diyebilirler. Arabulucunun bu durumda yapabileceği tüm haklarınızı vermelerini sağlamak.

Bence yasal olarak alabileceğiniz her şeyi alıp bu firmayı arkanızda bırakın. İşe iade bile edilseniz başka bir sebepten yine çıkarmak isteyebilirler, hep tedirgin olursunuz.

Hiç çözüm uzlaşma sunmamışlar. Bana göre bebek doğduktan sonra bile bir süre evden çalışabilirdiniz yaptığınız iş uygun.
Hamile olduğumu biliyorlar söylemiştim. Küçültmeye gidiyoruz dedi haklı fesih sebebi mi peki bu ? Kaybetme ihtimali mi var davada.

Hamile olduğumu biliyorlar söylemiştim. Küçültmeye gidiyoruz dedi haklı fesih sebebi mi peki bu ? Kaybetme ihtimali mi var davada.
Gerçekten öyle mi yani başka kişileri de çıkartıyorlar mı yoksa sadece sizi mi? Her ihtimale hazır olun diye yazmıştım. Yasal olarak yükümlü oldukları ödemeleri yapınca çıkartabilirler diye düşünüyorum. İş yerinde tartışma kavga iftira vs vs olaylar olsa avukat tutup sizi haksız yere işten çıkartanları dava edebilirsiniz ama bu pozisyonu kapatıyoruz, o işi başka bölümde farklı kişilere dağıtacağız o yüzden bu kişiyi haklarını tazminatını vs vererek işten çıkartıyoruz diyebilirler. Özel sektörde maalesef iş garantisi yok. Küçülme bahanesini kullanıyorlar.

Bu işi iyi bilen üyeler size daha geçerli bilgiler verecektir sizi yanıltmak istemem. Hamilesiniz, sıkıntı sorun huzursuzluk yaşamayın yazık size ve bebeğinize. Dava açsanız uğraşsanız kazanıp işe bile dönseniz istenmediğiniz bir ortamda çalışmak zorundasınız. Memuriyet olsa kurum içi farklı bölge veya tayin vs isterdiniz.

Ben belediye iştiraki şirkette çalışırken, doğum izninden dönen mimar arkadaşı, döndüğünün ikinci günü verilen görevi yapmıyor gerekçesiyle işten çıkardılar ki kadını da görev yeriniz netleşince bildireceğiz, şimdilik x birimde oturun diye oyaladılar o iki gün. Çıkarma gerekçelerinden dolayı işsizlik maaşına bile başvuramadı.
İşten çıkarırken tazminatının verileceğini, artık mimara ihtiyaçlarının olmadığını söylemişler. Komik bir şekilde de mimara ihtiyacımız yok diyen şirket, arkadaşımı işten çıkardıktan hemen sonra başka bir mimarı işe aldı. Arkadaşımın davası devam ediyor. Hamileyken de canla başla çalışmıştı, ben hemen hemen aynı dönemde evlilik nedeniyle ayrıldım işten. Şimdi hamileyim, muthemelen ayrılmamış olsam bana da aynısını yapacaklardı. Ben de beş buçuk yıl gece gündüz, hafta sonu demeden çalıştım o rezil yerde, gerçekten nefret ediyorum bakış açılarından, kötü kalplerinden.

Yarın beni arabulucuya götürecekler işe iade davası açmayayım diye. Ama açıcam 1 yılda sürse açıcam umarım ben haklı olurum
Bu konuda en büyük handikap malesef yargılamanın uzun sürmesi. Bulunduğun il hangisi bilmiyorum ama büyük şehirlerde 2-3 yıla kadar uzayabiliyor 😔

Hamileyken çıkaramazlar gibi bir kanun yok maalesef bende hamileliğimin 2. Ayında çıkarıldım tüm haklarınızı verdiklerine göre çıkarabilirler. İşe iade açabilirsiniz tabi kazanırsanız da döndüğünüzde ki mobing e dayanabilecek misiniz

Bende öyle sanıyorum hamileyim ben çıkaramazsınız dedim ama kadın olan genel müdür hayır çıkarırız böyle bir kanun yok dedi
yahu sebep olarak gebelik diye göstermiyorlar tabii ki
isterse tabii ki çıkarır

ama siz işe iade açın, muhtemelen hemen sonuçlanmaz ama haklı görülürseniz aradaki maaşları alırsınız
ağlamayın, sakin olmaya çalışın

Bir de yasal faiz durumu var. Yasal faizler bu enflasyonist ortamda hala %9. Yani 100 bin tllik alacağı 1 yıl sonra 109 bin olarak alabiliyorsun. Ama bu bir yılda o para eriyor.
İşverenlerde diyor ki ben şimdi 100 bin vereceğime davayla 3 sene sonra 150 bin veririm vadeden kazanırım 😔
Çok canımı sıkıyor bu durum benim

Bir de yasal faiz durumu var. Yasal faizler bu enflasyonist ortamda hala %9. Yani 100 bin tllik alacağı 1 yıl sonra 109 bin olarak alabiliyorsun. Ama bu bir yılda o para eriyor.
İşverenlerde diyor ki ben şimdi 100 bin vereceğime davayla 3 sene sonra 150 bin veririm vadeden kazanırım 😔
Çok canımı sıkıyor bu durum benim
oyyyy
bu çok fenaymış.

davaya giderseniz
SGK kayıtlarını istiyorlar
yani departmanda kaç kişi varmış gerçekten almışlar mı almamışlar mı kimseyi -küçülmüşler mi cidden bakıyorlar. bir de şirlet zarar mı etmiş ki küçülüor?
ama departmanı kapattık derse eliniz zayıflayabilir -o durumda da kapattılar da mesela herkesi mi çıkarttılar yoksa tek sizi mi tek siziyse yine siz gebelikten yapyorlar bana ayrımcılık diye yürüyebilirsiniz.

Birim çalışmasıymış benim işimi diğerleri yapabilirmiş, ihtiyaç kalmamış
böyle bir mazeret olamaz. şu ana kadar çalıştın ihtiyaç vardı da şimdi birim çalışması mı oldu... bariz hamilesiniz diye. dava açın. twitterdan da yazın. tüm sosyal mecralardan rezil edin firmayı. belki davanı geri çektirip işe dönüş yapmanı rica bile edebilirler. bir tanıdığımın öyle oldu çünkü. bir de bi avukatla görüş bakalım sana daha yardımcı fikirler verebilir

Yazıklar olsun bunlara..mahkemeyle dönsen nolacak,seni psikolojik baskı ile ıyice ezecekler..
öyle demeyin güçlü dönüldüğünde herkes ayağını denk alıyor kimse sataşmıyor =) bir de şu var, işe dönüş davası açılınca kişi işe dönmese bile şirket yüklü tazminat ödüyor diye biliyorum. bence böyle birşey yanlarına kalmasın. yapılan çok ayıp.. ilerde başka personele de yapmaya kalkarlar. böyle konu sahibi kazanırsa en azından firma da azıcık had bilir.

Ben farklı bir bakış açısı sunacağım belki degerlendirirsiniz. Benim bir işe iade vardi kazandım haklarımı verdiler zaman geçti başka şirkete başvurdum kvkkya aykırı olarak benim eski sirketime dava actigimi ogrendikleri icin beni almadılar. Dava mava ugrasmazdim kısacası. Ik ci olduğunuz için söylüyorum arabulucuda ikale yapardım birkaç fazla maaş karşılığı alırdım geçerdim. Nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ankara gibi piyasada bile herkes birbirini tanıyor doğdun bebek siz de biraz büyütün ise dönün. Hiç olaylara karışmayın Twitter a falan yazmayın el sıkışarak ayrılın.

Bnce yazın twitter a
En kısa ve hızlı yoldan dönüş olur.hamile hamile bide bu dava vs mi stres sıkıntı ugrasacaksiniz.onlar sze acimiyor

Ben farklı bir bakış açısı sunacağım belki degerlendirirsiniz. Benim bir işe iade vardi kazandım haklarımı verdiler zaman geçti başka şirkete başvurdum kvkkya aykırı olarak benim eski sirketime dava actigimi ogrendikleri icin beni almadılar. Dava mava ugrasmazdim kısacası. Ik ci olduğunuz için söylüyorum arabulucuda ikale yapardım birkaç fazla maaş karşılığı alırdım geçerdim. Nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ankara gibi piyasada bile herkes birbirini tanıyor doğdun bebek siz de biraz büyütün ise dönün. Hiç olaylara karışmayın Twitter a falan yazmayın el sıkışarak ayrılın.
Öyle yapcam mecburen ama şuna çok üzülüyorum şartlar olarak konum olarak çok sevdiğim bi yerdi sanki bir daha böyle bi yer bulamam gibi geliyor bana

Beni doğumdan sonra mobbing ile istifaya zorladılar. Şimdi size yapacaklarınızı söylüyorum, öncelikle korkmayın. Yok başka şirket işe almaz yok ne yaparım diye düşünmeyin. Çünkü böyle böyle arsızlığı ele aldılar benim en büyük dava açma motivasyonlarımdan biri bu, başka kadınların da hakkını korumak, yedirmemek. Bi avukatla ihtar çekiyorsunuz, ama öncesinde kanıt olabilecek ne kadar şey varsa topluyorsunuz, genelde performansa falan bağlamaya çalışıyorlar performansınız iyi olduğunu kanıtlayacak mail vs her şey olur. Avukat ihtar gönderiyor, ayrılıyorsunuz ve sonrasında arabulucu süreci oluyor. İşe iadeyi avukatım bana önermedi çünkü hem yine mobbing vs yaparlarsa dava yolu kapanmış oluyormuş. Onun yerine kötü niyet tazminatı, tüm haklarım, ekstra mobbing için tazminat talep ettik. Daha ikinci duruşmam görülecek ama gerçekten düzenleri batsın.

Tazminatlarınızı almanız işe iade açmanıza engel değil. Bence alın tazminatlarınızı, yine açarsınız işe iade.

X