Günümüzde cömert insan sayısı azaldı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çokkk yakın bir arkadaşım hem akrabam bu para mevzusu yüzünden yakınlığımı bitirdim artık görüşmüyorum diyecek kadar az görüşüyorum her şey para demek değildir hayatta benim de çevremde cömert insanlar azaldı desem yeridir

Avrupadan bildiriyorum, burda da her muhabbet bir yerde zamma geliyor 😆 adamlar bor de görmediği için böyle bir şey, hala şoku atlatamadilar, bizim gibi alışık değiller 😅
Almanlar dışında turk arkadaşlarla her konuşmamız da ah be bir 5 sene önce gelmek varmış oluyor 😆
Dünya genelinde aslında şuan zamlar var Türkiye'ye has değil aslında sizin yazdığınızla da teyit etmiş olduk

Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Burada açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.
Sizin anlatmak istediğinizi anladım ben şuan gündemde olan zamlardan konuşmak başka zengin maddi durumu iyi olup pintilik yapıp paradan bahsedenler başka

Yok öyle değil hani şunu demek istiyorum bu konular ailede veya çok samimi kuzenle vs okey konuşulur ama arkadaşla konuşmak bana çok garip geliyor ve çok sıkıldım. Mesela kahve içmeye çağrıyor sonra diyo Of kahveler kaç TL olmuş Of yemek kaç TL olmuş tamam da yani buluştuk zaten hani keyifli vakit geçiremiyoruz boşver diyorum ama konu bi şekilde hep geliyor bu durumdan çok sıkıldım
Evet fiyatlar arttı kahveye gelen zamdan konuşulacaksa da çıkmayacaksın ama değil mi iki keyif yapacaksın orada başka şeylerden bahsetmek gerek

Ağzınızdan para lafı çıkmıyor olabilir ama gözlerinizden anlıyor olabilirler sizin:)
Daha önceki konularınızdan parayla ilgili düşüncelerinizi bildiğim için etrafınızda böyle insanlar olduğuna hiç şaşırmadım.
Siz bir gün cömert insana denk gelseniz bile o cömert değildir de sizi çözdüğü için cömert rolü yapıyordur sadece o kadar diyeyim.
Onun için siz dikkatinizi bir iki kat daha arttırın:)

Ağzınızdan para lafı çıkmıyor olabilir ama gözlerinizden anlıyor olabilirler sizin:)
Daha önceki konularınızdan parayla ilgili düşüncelerinizi bildiğim için etrafınızda böyle insanlar olduğuna hiç şaşırmadım.
Siz bir gün cömert insana denk gelseniz bile o cömert değildir de sizi çözdüğü için cömert rolü yapıyordur sadece o kadar diyeyim.
Onun için siz dikkatinizi bir iki kat daha arttırın:)
Off gerçekten siz ve birkaç üyeden çok yoruldum. Açtığım konular maddiyat üzerine diye beni iyice damgaladınız neyse size de tekrar yazayım Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani.
Artık konu açınca bu dipnotu geçip sizi ve diğer üyeleri etiketleyeyim…
Ben ne anlatıyorum siz ne diyorsunuz sürekli bir açık arama peşindesiniz. Konuya yorumunuz varsa yaparsınız yorumunuz yoksa okuyup geçersiniz illa bir açık arama bi eleştirme bi yerden bir dem vurma ben burda sizlerin hayatında durum nasıl diyorum tutmuş bana ne diyosunuz. Şahsıma saldırmak için yök öyle yök böyle yeter gerçekten!!!
He evet evet gözlerimden dolar işareti çıkıyor tövbe yarabbim ya umarım rahatlamışsınızdır sabah sabah

Son düzenleme:
Off gerçekten siz ve birkaç üyeden çok yoruldum. Açtığım konular maddiyat üzerine diye beni iyice damgaladınız neyse size de tekrar yazayım Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani.
Artık konu açınca bu dipnotu geçip sizi ve diğer üyeleri etiketleyeyim…
Ben ne anlatıyorum siz ne diyorsunuz sürekli bir açık arama peşindesiniz. Konuya yorumunuz varsa yaparsınız yorumunuz yoksa okuyup geçersiniz illa bir açık arama bi eleştirme bi yerden bir dem vurma ben burda sizlerin hayatında durum nasıl diyorum tutmuş bana ne diyosunuz. Şahsıma saldırmak için yök öyle yök böyle yeter gerçekten!!!
He evet evet gözlerimden dolar işareti çıkıyor tövbe yarabbim ya umarım rahatlamışsınızdır sabah sabah
Neden para hakkında hiç konuşmuyorsunuz😱
Açık aramak değil siz açık veriyorsunuz mesela para hakkında hiç konuşmamak çok saçma. Hani derler ya bir yere inatla bakmıyorsa biri,orda bir şey vardır diye aynı o mantık.
Ya da yakın arkadaşlarınız değil o kişiler öyleyse de boşverin kendi ödesin

Neden para hakkında hiç konuşmuyorsunuz😱
Açık aramak değil siz açık veriyorsunuz mesela para hakkında hiç konuşmamak çok saçma. Hani derler ya bir yere inatla bakmıyorsa biri,orda bir şey vardır diye aynı o mantık.
Ya da yakın arkadaşlarınız değil o kişiler öyleyse de boşverin kendi ödesin
Ya konu sahibinin bence en çok para ilgisini çekiyor. Alakasız bı konuda erkek arkadaşımın benden çok kazandığını yazmıştım. İşte bir sürü soru sordu ne iş yapıyor nerden mezun vs vs kimse sormazken . Ve diğer konuları da hep para ile ilgili . Şöyle oluyordur menü gelince yuh fiyata bak deniyordur ve geciliyordur . Ekonomist değilsek kaç saat konuşabiliriz ekonomi hakkında biter yani

Kızlar selam demin okuduğum konuda aklıma gelenler de olunca size bir şey sormak istiyorum. Evet ekonomi malumumuz para kazanmak çok zor her şey çok pahalı farkındayım.
Durumumuzun aynı olduğu kız arkadaşımla onun çağırması üzerine buluştuk. Etiler’de şık bir restoranta gittik ikimizin de ortak kararıyla. Hesap gelince arkadaşım sende var dimi ben sana sonra atacağım dedi. Tamam dedim ama içimden baya şaşırdım.
Başka bir erkek arkadaşımla(orta samimiyiz) ve onun benden hoşlanıyor gibi hareketleri var böyle yürürken belime falan dokunmaya çalışıyor inanılmaz rahatsız oluyorum zaten sadece arkadaş olarak görüyorum. Normal oturuyorduk sohbet muhabbet sonra bana
senin La roche posay ürünün var mı puan kazanıyorum da 290 puanım var 10 puana ihtiyacım var dedi. Ben de yok dedim. (Gerçekten de yok) ama kızlar çok garip geldi ya.
Başka erkek bir arkadaşım bana sürekli araba muhabbeti yok işte güncel kiralar falan bunları konuşuyor.
Ben mi abartıyorum? Ben mi böyle insanları çekiyorum? (Asla para konuşmuyorum kimseyle ama herkes yok ekonomi kötü yok şöyle böyle sürekli para konuşuyo çok sıkıldım)
Siz günlük hayatta karşılaşıyor musunuz tek bana mı denk geliyor? Yoksa bu konular çok olağan olduğu için ben mi abartıyorum? Gerçekten çok bunaldım. 1 hafta 0 para kelimesi duymadan geçmiyor
Ekonomi berbat hayat pahalılığı almış başını gitmiş para konuşmadığımız 1 gün bile yok arkadaş çevremde ama bir plan yapıldı ise herkes bütçesini ayarlar ona göre katılır sen öde ben sana veririm muhabbeti geçmez artık öyle bu seferlik ben ödeyim devri de kapanmak üzere kimsenin geliri yetmiyor. Diğer arkadaşın ki normal bir istek belki ücretsiz ürün falan alacak yada indirim olacak öylesine sormuştur.
Ayrıca paranız var olduğunu düşünüyorum lüks mekana gitmek demek en az 1000 Tl yi hatta fazlasını bayılmak demek o nednele sizi sıkıyordur bu sohbetler.

Ben kizımi okula göturup geliyorum hergün.okul yolunda minicik çocuklar bile ay simit su kadar pahalanmis.yok çikolata 2katına çikmıs.
Kücucuk cocuklarin bile sonuna kadar hissettigi bu olaganustu pahalılıgı asla yok sayamayiz.herseyin fiyati böyle uçmaya devam ederse zaten artik aldiklarimiza pahali demekten yorulup alamadiklarimizin arkasindan bakariz..

Yok hani farkındayım ekonomiyi ama bunların aileyle veya cok samimi olunan kişilerle konuşulması daha normal olan değil mi? Siz normal bir arkadaşınızla bu konuları konuşuyor musunuz? Hani bir iki. Bişey söylenir Of kiralar uçtu falan ama normal bir arkadaş detaylıca konuşunca bana çok batıyo
Bana siz tuhaf geldiniz. Çok samimi olmadığınızı yazmışsınız. Napsınlar kardeşi, çocuğu ile olan sorunlarını mı anlatsınlar ya da daha kişisel dertlerini mi anlatsınlar? Bence çok samimi olunmayan ortamlar için en uygun konulardan birisi ekonomi. Herkesin bildiği, herkesin ortak derdi olan ama kişisel de olmayan tek konu denilebilir. Bunun haricinde kahvaltı ve güzel yemek mekanları, sinemalar, kitaplar, çocuk aktiviteleri ya da okulların eğitimi gibi konularda alternatif olabilir.
Samimi arkadaşlarım ile iş bulma surecimi, evden çalışırken pisikolojik olarak etkilendigimi, kızımın dil terapisi alması gerektiğini, eşimin ailesi ile çok farklı aile yapılarımızın olduğu gibi daha kişisel dertlerimi konuşurum ama daha az samimi olduğum yeni ortamlarda ise ekonomi harika bir ortak konu olur.

Ya konu sahibinin bence en çok para ilgisini çekiyor. Alakasız bı konuda erkek arkadaşımın benden çok kazandığını yazmıştım. İşte bir sürü soru sordu ne iş yapıyor nerden mezun vs vs kimse sormazken . Ve diğer konuları da hep para ile ilgili . Şöyle oluyordur menü gelince yuh fiyata bak deniyordur ve geciliyordur . Ekonomist değilsek kaç saat konuşabiliriz ekonomi hakkında biter yani
Ben de aynı şeyi düşünüyorum ama açık arıyor oluyoruz sonra🤦‍♀️

Ekonomiden neden konuşulamasın. Gayet normal bir sohbet konusu. Ama siz hoşlanmıyorsanız söylersiniz arkadaşlarınıza siz varken başka şeylerden konuşurlar.

Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Burada açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.
İyi de bu gerekçe değil ki. Demek ki sizde bir ortamda maddiyat konuşma ihtiyacı duyuyorsunuz. Tamamen bu konulardan uzak kalmamıyorsunuz. Bunu reel hayatta yapmakla burada yapmak arasında bir fark yok. Sadece tercih meselesi. Herkes tanımadığı insanlarla konuşmayı tercih etmek zorunda değil. Ben mesela aksine tanıdığım insanlarla, arkadaşlarımla konuşmayı tercih ederim.

Hesap ödetme konularında ise haklısınız.

Hesabımı kimseye yıkmam geçinmeyi hiç sevmem,param yoksa çıkmam ama para konuşurum yapacak bişey yok... 12 yaşındaki kızım haftalık alıyor her Allahın günü eve gelince söyleniyor "her şey çok pahalı" diye... daha çok küçük ama dertleniyor çünkü kendi parasını harcıyor ve görüyor. Sizin durumunz anladığım kadarıyla iyi bu yüzden konuşulması saçma geliyordur ama bizler için öyle değil... bi pazara çıkıyosun enaz 300 bırakıp dönüyosun nasıl konuşmayalım 😢 (ki benim yaşadığım yer kendi üretebilen bi yer fiyatlar piyasaya göre bi tık daha uygun)

Vallahi yalan söyleyemiycem arkadaşımla görüntülü konuşuyoruz ekonomiden bahsetmemek mümkün değil bu durumda . Mesela ay ceketin ne güzelmiş diyoruz kız nerden aldın kaça aldın . Vay anasını pahalıymış orda daha ucuz . Ucuza bişey kalmadı derken ekonomik şeylerden konuşuluyor . Elde değil . Çünkü herşey gerçekten olağanüstü pahalı . Konuşmamak için kimseyle görüşmemek lazım . Hatta eşle bile 😁😁

İstersem günde içtiğim 2 kahveyi de her gün dışarıdan içsem bana batmayacak ekonomik durumum var ancak paramın olması demek bir küçük kahveye 60 lira vermenin normal olması anlamına gelmiyor. Tabiki de arkadaşımla buluştuğumda bunun saçmalığından dem vururum, daha uygun bir yere gitmek isterim en azından yerel bir işletme kazansın diye, hava güzelse termosumla çıkarım, aynı zamanda da bu durumu yadsımayıp her şeyi kabullenen alık insanlara da söverim yani. Güzel bir baloncukta yaşıyor olsam da toplumda yaşadığımı unutmuyorum.

Bence çok yakın olmadığın birinin maaşını sormak çok kaba bir durum.Herkes söylemek istemeyebilir.Bu kadar yıldır kardeşime ilk defa sordum.O da oğlunun okul fiyatının çok arttığını söylediğinde.Hani yetiştirebilecekler mi,yardıma ihtiyaçları var mı diye.

Bence çok yakın olmadığın birinin maaşını sormak çok kaba bir durum.Herkes söylemek istemeyebilir.Bu kadar yıldır kardeşime ilk defa sordum.O da oğlunun okul fiyatının çok arttığını söylediğinde.Hani yetiştirebilecekler mi,yardıma ihtiyaçları var mı diye.
minerva1988 minerva1988

Ay gerçekten inanamıyorum ya sanki ben sizin erkek arkadaşınızın maaşını sormuşum gibi lanse ettiniz şu an. Mesajlarımıza tekrar girdim ve hiçbir şekilde bir tutar sormamışım girip bakın siz de. E ticaretle ilgili sorum olmuş ve sizin verdiğiniz yanıtın sürecinde hangi eğitimlerin alınması gerektiğiyle ilgili. Yani resmen balık tutmayı öğrenmek istemişim yol yordam sormuşum siz ise sanki ben size günde kaç balık tutuyo ne kadar kazanıyo gibi sormuşum gibi yansıttınız şu an. Girin mesajları okuyun öyle tekrar yazın lütfen gerçekten şu an şoktayım.
Nillev Nillev siz de lütfen bir yorum yaparken iki tarafı dinlemeden tek taraftan duyup karşı tarafa önyargılarınızla yorum yapmayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X