Görmezden gelemiyorum

Köy okulunun derdi bitmiyor hocam.Sizi haksız bulanlar olmuş ama veliler ilgisiz ipsiz sapsız,öğrencilerin okumakta gözü yok.Ne yapabilirsin ki?İstediğin kadar iyi öğretmen ol karşıdaki almak istemiyorsa bir şey veremiyorsun.Bende deneme sınavı mağduriyeti yaşıyorum.Matematik okul ortalamamız 0 ya da 1.Lgs ye şurda 1 ay kalmış.Köy okulunda 1 yıl çalışma sürecim oldu bu sene.Koşa koşa gidesim var.Mayısta il içi tayin için gün sayıyorum valla.Tek umudum o.Hem öğrenci tembel hem de köylü çocuk saygılı olmuyor düşündüğümüz gibi.Köy okulları pişmanlıktır 🙁Bebeğini düşün hocam,son zamanlar yaz tatiline bir şey kalmadı.Bebekten sonrada imkanın varsa 2 yıl izin kullan psikolojini toparla biraz.Seni çok iyi anlıyorum.Benimde ruhum bu mesleğe uygun değil.Öğretmenlikten her geçen yıl soğuyorum.🙁

Köy okulunun derdi bitmiyor hocam.Sizi haksız bulanlar olmuş ama veliler ilgisiz ipsiz sapsız,öğrencilerin okumakta gözü yok.Ne yapabilirsin ki?İstediğin kadar iyi öğretmen ol karşıdaki almak istemiyorsa bir şey veremiyorsun.Bende deneme sınavı mağduriyeti yaşıyorum.Matematik okul ortalamamız 0 ya da 1.Lgs ye şurda 1 ay kalmış.Köy okulunda 1 yıl çalışma sürecim oldu bu sene.Koşa koşa gidesim var.Mayısta il içi tayin için gün sayıyorum valla.Tek umudum o.Hem öğrenci tembel hem de köylü çocuk saygılı olmuyor düşündüğümüz gibi.Köy okulları pişmanlıktır 🙁Bebeğini düşün hocam,son zamanlar yaz tatiline bir şey kalmadı.Bebekten sonrada imkanın varsa 2 yıl izin kullan psikolojini toparla biraz.Seni çok iyi anlıyorum.Benimde ruhum bu mesleğe uygun değil.Öğretmenlikten her geçen yıl soğuyorum.🙁
Ben de koşa koşa gitmek istiyorum artık, korkunç bunaldım. Emeklerin ziyan olmasının yanı sıra disiplin sorunları nefes aldırmıyor. Bu dönem bitse de kurtulsam diye gün sayar oldum

Merhaba herkese. Ben öğretmenim. Burda birçok öğretmenin olduğunu da biliyorum sıkıntımı paylaşmak istiyorum.
Öğrencilerin, ve dahi öğretmenlerin bile parasını ve bilimum başka eşyalarını çalmakla bilinen defalarca kez yakalanan öğrenciye hiçbir yaptırımın olmadığı bir köy okulunda görev yapıyorum. Öğrenciler birbirini öldürse yarın yine okula gelecekler yapılan her kötülük yanlarına kalıyor. Köy okulundayım, ilk/ortaokul birlikte. Zaten derse ilgi hak getire. Kuş kadar yazdığım şeyi bile yazmak istemeyen öğrenciler, gözümüze baka baka küfür edenler, sınıfta uçak uçuranlar ayağını sıraya koyanlar cips yiyenler lolipop yalayanlar derken sinirlerim o kadar geriliyor ki bazen çatlayacak gibi oluyorum. Ama kendime zarar veriyorum bunun da farkındayım. Hamileyim bu dönemden sonra izne ayrılacağım kısmetse bir yıl okul yüzü görmeyeceğim ALLAHA ÇOOK ŞÜKÜR. Çocuklar beni kötü hatırlamasın az zamanımız kaldı birlikte diyorum sakin olayım diyorum gerçekten dayanamıyorum bazen.. illa bir laf edeceğim bir şey görürsem. İlçe merkeze gitsem durum çok daha beter. Burda sınıflarda 15-20 kişi var merkezde 40-50. Ve Suriyeli sayısı burdakinden çok çok fazla, bazı okullar tamamen Suriyeli. Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum. Gamsız dertsiz sakin güler yüzlü takmayan bir öğretmen/insan nasıl olunur merak ediyorum. Yalnızca öğretmenlere değil forumdaki herkese soruyorum tabii ki. Görmezden gel kendine yazık demenizi ve güç almayı istiyorum sanırım.
Bu tamamen disiplinsizlikten. Asla söyleyeceğim bir tavsiye değildir ama eskiden bir kurban seçilir tahtada sağlam bir tokat yerdi. Sınıf bir anda hazırola geçerdi o geldi aklıma 😅

Bu tamamen disiplinsizlikten. Asla söyleyeceğim bir tavsiye değildir ama eskiden bir kurban seçilir tahtada sağlam bir tokat yerdi. Sınıf bir anda hazırola geçerdi o geldi aklıma 😅
Evet disiplinsizlikten zaten. İdare idare değil çöp torbası. Hatta çöp torbasının bile daha çok işlevi olur.
Vurmak yasak bizim elimizden bir şey gelmiyor.

Evet disiplinsizlikten zaten. İdare idare değil çöp torbası. Hatta çöp torbasının bile daha çok işlevi olur.
Vurmak yasak bizim elimizden bir şey gelmiyor.
İdare işini yapmıyorsa siz yapacaksınız. Güzelce birer kanıt. Bir de dilekçe. Cimere mi yazarsınız milli eğitime mi verirsiniz size kalmış. İdareyi bir güzel silkelemek lazım. Onlar düzeltmedikçe siz şikayet edeceksiniz. Hamile halinizle başınız ağrıyacak ama yapacak başka bir şey yok

İdare işini yapmıyorsa siz yapacaksınız. Güzelce birer kanıt. Bir de dilekçe. Cimere mi yazarsınız milli eğitime mi verirsiniz size kalmış. İdareyi bir güzel silkelemek lazım. Onlar düzeltmedikçe siz şikayet edeceksiniz. Hamile halinizle başınız ağrıyacak ama yapacak başka bir şey yok
Hocam idarenin arkası sağlam, onlara hiiiçbir şey olmaz benim başım yanar. Maalesef işler öyle yürümüyor

Hocam idarenin arkası sağlam, onlara hiiiçbir şey olmaz benim başım yanar. Maalesef işler öyle yürümüyor
İdare dediğimiz bir iki müdür. Partilerden mi destek alıyorlar da arkaları sağlam? Okul orası 😭 Ayy gece gece sinirlerim bozuldu. Allah kolaylık versin. Ben yanacağımı bilsem bile şikayete derdim cimere. En fazla ne olurdu? Kimse sizi mesleğinizden tutup atamayacağıma göre. Ne diyeyim şimdi ben.

İdare dediğimiz bir iki müdür. Partilerden mi destek alıyorlar da arkaları sağlam? Okul orası 😭 Ayy gece gece sinirlerim bozuldu. Allah kolaylık versin. Ben yanacağımı bilsem bile şikayete derdim cimere. En fazla ne olurdu? Kimse sizi mesleğinizden tutup atamayacağıma göre. Ne diyeyim şimdi ben.
Hocam hiçbir sonuç çıkmaz. Hayatı bana zehir ederler. Ben olacakları biliyorum. Bir de kimi kime şikayet edeyim ki? Disiplinsizliğin en büyük sebebi zaten devlet. O her yetkiyi öğretmenden aldı. Bütün ceza sistemini kaldıran bunlara sebebiyet veren devlete tam onlara layık bir idareyi ne diyip şikayet edeyim? Emin olun ki herkes bunun farkında zaten.

Artık onu yapabilir misin ki hocam bu devirde?Veli akşamına arar artık sen benim çocuğuma neden vurdun diye.Bu arada sana kesinlikle katılıyorum,disiplin yok dayak yok çünkü.Eskiden dayak vardı o yüzden öğrenciler öğretmen döver diye korkup sesini çıkarmazdı.Dayak olayı kalkınca okullar Teksas a döndü.Daha dün liseli öğrenci okul basıp müdürü silahla öldürdü.İş iyice çığrından çıktı artık.

Milyonlarca suryeliyi, irakliyi, afrikaliyi, ülkeye doldurtup, besletip, tepemize cikartanlarin, sınıflara, hastanelere dolduranların suçu büyük ama halk olarak bizim de suçumuz bu hallere düşmek. Yerli milli diye diye yok ediyorlar bizi ama hala kardeş mardeş edebiyatı yapanlar çok.

Vurulan müdür, bir başka ülkenin vatandaşı olsaydı, yer yerinden oynardı, bu nasıl halk, bu nasıl tepkisizlik, kabullenmislik ben iki gündür uyuyamıyorum, o kadar zoruma gitti ki!

Maalesef idarede iş yok. "İlçe bir şey yapılmasına izin vermiyor" diyorlar. Kural falan konmuyor. Sadece iki höd zöd bu kadar.
Siz ogretmensiniz ama hem eksik tecrübeye hem de bilgiye sahipsiniz. İlçe izin vermiyor ne demek? İlçe değil kanun ve yönetmelik izin vermiyor. İdareyi suçluyorsunuz ama idarenin bir yaptırım hakkı yok ki.

Siz ogretmensiniz ama hem eksik tecrübeye hem de bilgiye sahipsiniz. İlçe izin vermiyor ne demek? İlçe değil kanun ve yönetmelik izin vermiyor. İdareyi suçluyorsunuz ama idarenin bir yaptırım hakkı yok ki.
Ben idarenin söylediği şeyi aktardım dikkat ederseniz. İdareye ne olacak bu hal, yaptırım uygulayalım dediğimizde aldığımız cevap ilçenin izin vermediği. Herhangi bir yaptırım için ilçeye intikal etmesi gerektiğini ama ilçenin de izin vermediğini söylediler.
Ben söyleneni aktarıyorum sadece.

Hiçbir aksiyon almayın. Daha dün bir öğrenci müdürü vurdu. Ülke öyle bir hale geldi ki mesleği icra etmek lüks oldu. Hayatta kalmaya çalışın. O çocuklardan bi b.k olmaz zaten. Yıpratmayın kendinizi
Zaten ben bir şeyleri değiştiremeyeceğimin de farkındayım maalesef. Veli görüşmesi yap diyenleri elbette anlıyorum, ama mesela sınıfta bir iki yaramaz olur onlarınkiyle görüşülür. Okulun genel durumu bu haldeyse, normali buysa hangi veliyle ne görüşeyim? O okulun işleyişi o, öğrenci profili o. Velilerin sıkıntılı olması ve bela olacaklarından korkmam da cabası. Birkaç kez idareyi dövmeye gelenler oldu.
Ben istiyorum ki görmezden gelebileyim. Okulda en çok kafaya takan benim. Diğerleri çoğunlukla kanıksadılar durumu. Ben hâlâ çok sinirleniyorum bazı şeylere. Ben de kanıksamak kendimi yıpratmamak istiyorum. Çünkü gerçekten hasta oluyorum. Allah'a şükür bu sene 5.sınıfların dersine girmiyorum, bir görseniz koğuş gibi. O sene hep erkek doğurmuş anneler. Kız sayısı iki elin parmağını geçmez ama erkekler 40 tane falan. Ben o sınıfa her girdiğimde hasta oluyordum bir dönem. Sakinleşmek, kabullenmek istiyorum. Bebeğim var karnımda zarar gelmesin istiyorum.
İnşallah bu dönemin bitmesiyle alacağım bir yıllık izin bana iyi gelir. Bir de iyi bir okula tayin isteyebilirsem çok rahatlarım. Eşimle aynı okuldayım diye tayin istemiyordum eskiden ama artık dayanamıyorum. O da anlayışla karşıladı okullara bakıyoruz. İnşallah iyi bir yer denk gelir.

Milyonlarca suryeliyi, irakliyi, afrikaliyi, ülkeye doldurtup, besletip, tepemize cikartanlarin, sınıflara, hastanelere dolduranların suçu büyük ama halk olarak bizim de suçumuz bu hallere düşmek. Yerli milli diye diye yok ediyorlar bizi ama hala kardeş mardeş edebiyatı yapanlar çok.

Vurulan müdür, bir başka ülkenin vatandaşı olsaydı, yer yerinden oynardı, bu nasıl halk, bu nasıl tepkisizlik, kabullenmislik ben iki gündür uyuyamıyorum, o kadar zoruma gitti ki!
Gayet iyi Suriyeli öğrencilerim de var, mesela bazı sınıflarda en iyiler Suriyeliler. Ama maalesef geneli gerçekten sıkıntılı bir durumda. Normalde bu kadar Suriyelimiz de yoktu, bir toplama kampı kapatılmış ilçede de zaten Suriyeliden geçilmediği için bizim okula verdiler. Düzen daha da bozuldu.

Gayet iyi Suriyeli öğrencilerim de var, mesela bazı sınıflarda en iyiler Suriyeliler. Ama maalesef geneli gerçekten sıkıntılı bir durumda. Normalde bu kadar Suriyelimiz de yoktu, bir toplama kampı kapatılmış ilçede de zaten Suriyeliden geçilmediği için bizim okula verdiler. Düzen daha da bozuldu.
En iyi suriyeli, kendi ulkesindeki suriyelidir. Ülkede tekrar ediyorum milyonlarca yabancı sığınmacı kaçak var. Bunlar olmasaydı, sınıflar da, hastaneler de, sokaklar da, ulaşım araçları da kalabalık olmazdı. Onlara harcanacak emek, bu ülkenin çocuklarına harcanirdi. Ülkeyi kaosa soktular ve nasıl kurtulacağız belirsiz. Dediğim gibi, suriyelinin iyisi de kötüsü de kendi ülkesinde eğitim görmeli. Suriye boşaldı resmen ya, halki o kadar mutlu ki, bütün sorumluları buraya dolustu, çilesini biz çekiyoruz!

En iyi suriyeli, kendi ulkesindeki suriyelidir. Ülkede tekrar ediyorum milyonlarca yabancı sığınmacı kaçak var. Bunlar olmasaydı, sınıflar da, hastaneler de, sokaklar da, ulaşım araçları da kalabalık olmazdı. Onlara harcanacak emek, bu ülkenin çocuklarına harcanirdi. Ülkeyi kaosa soktular ve nasıl kurtulacağız belirsiz. Dediğim gibi, suriyelinin iyisi de kötüsü de kendi ülkesinde eğitim görmeli. Suriye boşaldı resmen ya, halki o kadar mutlu ki, bütün sorumluları buraya dolustu, çilesini biz çekiyoruz!
Ben istiklal marşını okuma yarışmasını Suriyeli bir öğrenci kazanınca gitmeyeceklerinden net emin oldum. Ülkeleri tamamen güvenli olsa da epey kişi kalır bu kesin. Nasıl çözülecek bu olay bilmiyorum Allah yardımcımız olsun

Ben istiklal marşını okuma yarışmasını Suriyeli bir öğrenci kazanınca gitmeyeceklerinden net emin oldum. Ülkeleri tamamen güvenli olsa da epey kişi kalır bu kesin. Nasıl çözülecek bu olay bilmiyorum Allah yardımcımız olsun
Bizi bir millet yapamayacaklar. Once onları getirenlerden, sonra getirdiklerinden kurtulacağız. Ben ümitsiz değilim, bu ülke bizim ve ülkemize kimse yalan dolan mazlum hikayeleriyle ortak olamaz.

Müdürün şehit edilmesi, bence birçok insana bir şeyleri dank ettirdi.

Benim beklentim bu da değil bu arada. Mesela sınıf çok sessiz olursa da rahatsız oluyorum sohbet muhabbet espri falan yapmaya çalışıyorum biraz canlansınlar diye. Ben saygısızlığa tahammül edemiyorum.
Hah işte bu yüzden sizden çekinmiyorlar. Güleryüzlü öğretmen daha iyi öğretir diye bir şey yok. Öğrencinin hazır motive olmuş şekilde gelmediği okullarda siz sert olmak zorundasınız. Yoksa iyi öğrencileri mundar edersiniz

X