Glutensiz diyete başlıyorummm..

Slayer Witch

Schadenfreude enjoyer
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2017
991
2.609
Glutenin zararları hepimizin malumu ve yaşımız ilerledikçe de bu çeşit maddelere toleransımız azalıyor, ayrıca bunlar birçok hastalığın da sebebi haline geliyor. Ben bugünden itibaren glutensiz beslenmeye ve süt içmemeye başlıyorum, vegan beslenme değil sadece süt tüketimini bırakacağım çünkü onun da epeyce zararı söz konusu, ev yapımı yoğurt ve kefirden devam. Daha zinde, daha sağlıklı olmaya niyet ediyorum. Hergün burda ne yiyip içtiğimi paylaşacağım motivasyon olması için. Bana katılacak azimli arkadaşları da beklerim.

Bu sabah glutensiz yulaf unu, 1 yumurta ve yarım çaybardağı su ile krep yaptım. Üstüne peynir, baharatlı zeytinyağı ve domates sosu döküp yedim.

Öğle yemeği için yanıma 1 tane elma ve 5-6 tane ceviz içi aldım.

Akşam hava fritözünde kabak kızartacağım, buharda pişmiş brokoli ve ev yoğurduyla karıştırıp yiyeceğim yanına karabuğday pilavı yaparım.. 1 nar ve 1 portakal tv izlerken atıştırırım.

Ara ara ben de glutensiz besleniyorum ama çalıştığım için uzun süreli olamıyor malesef. 2 gündür ben de gluten diyetindeyim. Glutenin bana gözle görülür bir şekilde yan etkisi var. 1.si malesef saçlarım da geçmeyen seboraik dermatitin sebebi 😓 2. De regl dönemlerinde çok kötü oluyordum meğersem beni etkileyen glutenmiş beslenmeden çıkartınca anladım.

bugun ben de mercimek ve nohut unundan yaptığım krebi domates peynirle sarıp yedim kahvaltıda :) öğle ve akşam yemeğinde de sebze yemeği vardı. Hadi bakalım inş başarabiliriz:)

Ara ara ben de glutensiz besleniyorum ama çalıştığım için uzun süreli olamıyor malesef. 2 gündür ben de gluten diyetindeyim. Glutenin bana gözle görülür bir şekilde yan etkisi var. 1.si malesef saçlarım da geçmeyen seboraik dermatitin sebebi 😓 2. De regl dönemlerinde çok kötü oluyordum meğersem beni etkileyen glutenmiş beslenmeden çıkartınca anladım.

bugun ben de mercimek ve nohut unundan yaptığım krebi domates peynirle sarıp yedim kahvaltıda :) öğle ve akşam yemeğinde de sebze yemeği vardı. Hadi bakalım inş başarabiliriz:)

ben de romatizmal hastalıklarımı, tuhaflaşan barsak hareketlerimi ve mide hassasiyetimi buna bağlıyorum. Gluten mideyi ağdalıyor tüm duyargaları alıyor resmen ve yediklerimizdeki vitamin emilimini düşürüyor. Çok araştırma yaptım bu konuyla ilgili ve glutensiz hayat mümkün gerçekten. yalnız biraz zor, çünkü mayalı yiyecekler ve içecekler; kahve, pirinç, mısır, glutensiz yulaf bile gluteni taklit edip aynı proteinlere bağlanıyor. ben bunları da kestim dünden itibaren. düzgün, faydalı bir diyete girmeye çalışıyorum. sabah halsizliğini, depresyonu, mide sorunlarını ve cilt problemlerini bu şekilde yeneceğime inanıyorum. Hiçbir şey sağlık kadar lezzetli değil. sen de her gün yediklerini paylaşırsan birbirimize fikir olur hadi bakalım :))

Bu sabah yediklerim;

çiğ karabuğday unundan krepin üstüne domates sosu, baharatlı zeytinyağı, kıyılmış zeytin; yanında 2 tane ceviz içi ve kuru kayısı.

öğle yemeği için yanıma 1 tane kırmızı elma, 5 ceviz içi ve 1 muz aldım.

akşama ıspanak yemeği yapıcam, yanına karabuğday pilavı.

Ben dün glutensiz unlardan kendime poğaçamsı yaptım :) bu sabah onları yedim. Öğle ve akşam yemeğim iş yerinde ne varsa 😂 dünde bozmadım diyeti. Sebze yemekleri yaptım yedim :) ama insanın canı hamurda çekiyor alternatif üretmek lazım yoksa gluten diyetine ara veriyorum malesef

ben de romatizmal hastalıklarımı, tuhaflaşan barsak hareketlerimi ve mide hassasiyetimi buna bağlıyorum. Gluten mideyi ağdalıyor tüm duyargaları alıyor resmen ve yediklerimizdeki vitamin emilimini düşürüyor. Çok araştırma yaptım bu konuyla ilgili ve glutensiz hayat mümkün gerçekten. yalnız biraz zor, çünkü mayalı yiyecekler ve içecekler; kahve, pirinç, mısır, glutensiz yulaf bile gluteni taklit edip aynı proteinlere bağlanıyor. ben bunları da kestim dünden itibaren. düzgün, faydalı bir diyete girmeye çalışıyorum. sabah halsizliğini, depresyonu, mide sorunlarını ve cilt problemlerini bu şekilde yeneceğime inanıyorum. Hiçbir şey sağlık kadar lezzetli değil. sen de her gün yediklerini paylaşırsan birbirimize fikir olur hadi bakalım :))
Gluten konusunda kime bunları anlatsam gülüp geçiyor. Kimse anlamıyor malesef.. çevredekiler böyle olunca diyet baltalanıyor keşke herkesin çevresinde glütensiz beslenene olsa daha kolay olurdu o zaman

Gluten konusunda kime bunları anlatsam gülüp geçiyor. Kimse anlamıyor malesef.. çevredekiler böyle olunca diyet baltalanıyor keşke herkesin çevresinde glütensiz beslenene olsa daha kolay olurdu o zaman
ne yazık ki, benim eşim de yapamazsın diyip duruyor ama o öyle konuşunca bende daha çok inada biniyor. ikinci beyin dedikleri bağırsağın yapısını bozuyor gluten bu konuda fazlaca akademik çalışma taradım. bağırsağın yapısı bozulunca psikoloji de bozuluyor, sindirim de, bağışıklık da. çok çok önemli bir etmen diye düşünüyorum.. keşke benim de etrafımda byöle düşünen birileri olsa o zaman daha kolay olurdu muhtemelen ama oldum olası bu tarz düşüncelerim pimpiriklilik olarak yorumlanıyor :KK70:

Bu sabah patatesli omlet yedim, yanına evdeki yeşillikleri koydum, zeytinle yedim.
öğle klasiğim elma ve ceviz içi yendi yine.
Akşam için mercimek çorbası yaptım. yanında salatayla yerim, sonrası için kinoa puding yapmıştım fındık sütüyle, onu yiyip kapatırım

ne yazık ki, benim eşim de yapamazsın diyip duruyor ama o öyle konuşunca bende daha çok inada biniyor. ikinci beyin dedikleri bağırsağın yapısını bozuyor gluten bu konuda fazlaca akademik çalışma taradım. bağırsağın yapısı bozulunca psikoloji de bozuluyor, sindirim de, bağışıklık da. çok çok önemli bir etmen diye düşünüyorum.. keşke benim de etrafımda byöle düşünen birileri olsa o zaman daha kolay olurdu muhtemelen ama oldum olası bu tarz düşüncelerim pimpiriklilik olarak yorumlanıyor :KK70:
Hehe sizi çok iyi anlıyorum 😂 sağlıklı beslenmek takıntılı insan görünü veriyor çevreye :) bazı diyetisyenler glutenin çölyak olmadığınız sürece zararlı olmadığını söylüyor bide siz düşünün:)

Yazmayı atlamışımmm.

Dün sabah kinoa salatası, kendi yaptığım mayasız glütensiz poğaçalardan yedim. Akşam yemeğinde brokoli çorbası, taze fasülye ve karabuğday pilavı vardı.

Bugün çeşitli otlarla yaptığım omlet, zeytin, salatalık, dometes üstüne baharatlı zeytinyağı döküp yedim. Akşama yine taze fasülye var :’)

X