GELINIMIZLE IPLERI KOPARDIK COK SUKUR

Konuyu nerden anlıyorsunuz Allah aşkına .fake diye itham ettiğim bile yok .şsşırdım diyorum demek öncesinde insanlar önce bilgisayarda yazı yazıyor düzenliyor sonra konu açıyormuş onu öğrendim .ilk defa soru işaretli ünlemli noktalamalı virgüllemeli yazı okudum kk da.anlaşılmıyorsa yazımdan ne dediğim önceden temize geçip durup düşünerek noktasına virgülüne dikkat etmediğimdendir.
Benim pc. Yok telefondan direk yazip konu actim yalniz :)

Benim pc. Yok telefondan direk yazip konu actim yalniz :)
burada bu kadar noktalı virgüllğ yazılara alışık değiliz. haklı bi şaşkınlık ben de çok beğendim. kızma:)

bu arada gelini mağdur gösterenlere de takılma. yerli tepkiler vermişsin. helal iyi dayanmışsın anlattığın gibiyse.

Valla ben de cok ilimli biriydim bugune kadar degil onu kimseyi incitmedim. Kendisi her lafi acimasizca dedi. Tebiyesizlikler yapti sustum. Enayi yerine koydu sustum ama nereye kadar? Kocasi kurma akilli kendisi kardesim olur. Cocuk evlenmeden once cok farkliydi evlendi bambaska biri oldu bildigin robot. Bazilari sevgisinden susuyor saniyor ama sanmiyorum. Kardesim oldum olasi tembeldi konusmaktan ziyade kacmayi sever.
Kendi evlerinde ne yaparlarsa yapsinlar banane ama gelip yapisiyor. Gelini odaya cektim cunku 1.5 yasindaki cocukla savasiyordu resmen. Annen boyle mi yetistiriyor, terbiyesiz bilmem ne... Sizce ben onu odaya cekmeseydim ve diger gelinde odaya girseydi ne olurdu? Valla diger gelinde dobradir o lafi yemez onu orda yolardi.
Sizin dediginiz yontemlerin kat be kat fazlasini uyguladik zamaninda ama karsiliginii boyle aldik iste.
Evet ben de gelinim ama sinrilarimi bilirim. Elbet kendimi ezdirmem ama boyle hadsizlikte yapmam.
Ben onu odaya cektim diye kistirmis mi oldum?? Yoksa bu cahilin yuzunden cikacak kavgayi engellemis mi oldum?
Akil yasi duzgun olsa 1.5 yasindaki cocuga laf saymaz.
Ne oldu?? Ben sadece giydigi bir kazaktan dolayi erkegi animsatmis dedim diye suclu oldum da o cahil yegenime hakaret ettigi halde ilimli yaklasacakmisim.
Bu kadar tarafli olmayin. Ben oyle dedim diye annesidir hassastir oldu. Laf saydigi kim? Yegenim ve ben laf dedirtecegim.
Bu cahilin dediklerine maruz kalan cocugun annesi yok ve hassas davranmayacak oyle mi?
Kizin ailesi benden daha acimasiz yaklasti ona cunku kizlari ne mal biliyorlar. Bir de kalkip kardesime "anne ve babama karsi beni korumuyorsun" oldu.
Kendi ailesi diye her laflarini alttan aliyor. Eger ben kendi ailesinin ona dediklerinin birini deseydim 3. Dunya savasi cikardi.
Ablasi benim yanimda ona " Beceriksiz, penguen, kopek gibi isirma vs. " diyen insandi ve ben de salak gibi o zamanlar gelini korumustum.
Tamam seni anlıyorum ama yine de çok öfkeli davranıyorsunuz. Sevmediğiniz gelin sizin yegeninizin annesi öncelikle bunu unutmayın.Bir evlat doğurdu ne zorluklarla dünyaya getirdi ve sizi hala yaptı.Orda çocuğa terbiyesiz dediğinde diğer gelin odaya girmeden 3 saniyelik bir zamanda şunu desen yeterliydi x o daha küçük, anlayacak yaşta olsa zaten böyle yapmazdı annesini suçlama o da böyle yapsın istemezdi bitti.Diğer gelin gelmeden konu kapanmış olurdu.Veya hadi odaya çektin bu bir cümleyi konusurdun biterdi.Geri odaya dönerdiniz insanların yanına. Ama sen odaya çekince sadece bir cümle değil 1 milyon cümle konuşmuşsun ne var ne yok bütün konuları konuşmuşsun ne gerek var bunlara.Kısa ve öz konuş çık odadan.Kazak konusunda kendini gelinin yerine koy.Bana da biri kazağın erkek kazagini anımsatıyor dese üzülürdüm o kazağı erkeğe benziyorum diye bir daha eşimin ailesinin yanında giymezdim.Kazağı beğenmediysen bile kötü düsünceni içinde tut söyleme.Ayrıca sende kendi ailenle illaki tartışıyorsundur, bir yerden sonra öz ailen olduğu için susmak zorunda kalıyondur her ailede olur bunlar.Hemen kendi ailesinin lafına susuyor ben bişey deyince suçlu oluyorum demek mi gerek. Herkes kendi öz ailesini alttan alır ama aileye yabancı biri girdi mi bütün suç onda olur aynı sizin el kızı diye öz değil diye yarım saat laf saydırdığınız gelininiz gibi. Biraz daha sakin yaklasin.Gelini düşman gibi görmeyin mesafeli ve saygılı hakaretsiz günleriniz olsun ben böyle düşünüyorum.Hatalarınızı uyarın ama kısa ve öz konuşarak ve mesafeli olarak. Herkeste biraz cahillik vardır kimse mükemmel değil.

Abartmışsın. Aile ilişkilerinde yapıcı olunmalı. Gelin o kadar lafa ağzını bozmamış yine.

Tamam seni anlıyorum ama yine de çok öfkeli davranıyorsunuz. Sevmediğiniz gelin sizin yegeninizin annesi öncelikle bunu unutmayın.Bir evlat doğurdu ne zorluklarla dünyaya getirdi ve sizi hala yaptı.Orda çocuğa terbiyesiz dediğinde diğer gelin odaya girmeden 3 saniyelik bir zamanda şunu desen yeterliydi x o daha küçük, anlayacak yaşta olsa zaten böyle yapmazdı annesini suçlama o da böyle yapsın istemezdi bitti.Diğer gelin gelmeden konu kapanmış olurdu.Veya hadi odaya çektin bu bir cümleyi konusurdun biterdi.Geri odaya dönerdiniz insanların yanına. Ama sen odaya çekince sadece bir cümle değil 1 milyon cümle konuşmuşsun ne var ne yok bütün konuları konuşmuşsun ne gerek var bunlara.Kısa ve öz konuş çık odadan.Kazak konusunda kendini gelinin yerine koy.Bana da biri kazağın erkek kazagini anımsatıyor dese üzülürdüm o kazağı erkeğe benziyorum diye bir daha eşimin ailesinin yanında giymezdim.Kazağı beğenmediysen bile kötü düsünceni içinde tut söyleme.Ayrıca sende kendi ailenle illaki tartışıyorsundur, bir yerden sonra öz ailen olduğu için susmak zorunda kalıyondur her ailede olur bunlar.Hemen kendi ailesinin lafına susuyor ben bişey deyince suçlu oluyorum demek mi gerek. Herkes kendi öz ailesini alttan alır ama aileye yabancı biri girdi mi bütün suç onda olur aynı sizin el kızı diye öz değil diye yarım saat laf saydırdığınız gelininiz gibi. Biraz daha sakin yaklasin.Gelini düşman gibi görmeyin mesafeli ve saygılı hakaretsiz günleriniz olsun ben böyle düşünüyorum.Hatalarınızı uyarın ama kısa ve öz konuşarak ve mesafeli olarak. Herkeste biraz cahillik vardır kimse mükemmel değil.
Inanin bu dediklerinizden fazlasini yaptim. Sahsima alenen hakaretlerini bile yuttum An-la-mi-yor.
Bu bir kac aylik mevzu degil yani cok yeni olsa ve boyle olsa kendimde de suc arayacagim ya alisik degil bizim ortama falan diye.
Evine kendi cagirmadan asla gitmedim. Aradigimda hal hatir sormaya uygun vakitlerde belli araliklarla aradim. Kendisi yanima gelmeye can atar musait degil miyim? Eyvah eyvah...
Bacisi ile atisir arar, yengesi ile atisir arar, kardesimle atisir arar. Daha birgun olsun abla nasilsin diye aramadi. Abla ne oldu biliyor musun diyerek basladi gerisini Allah ne verdiyse.
Ben zaten mesafeliydim her zaman ve yuzyuze geldigimizde kalbini hic kirmadim, soguk davranmadim.
Rahat birakmiyor ki beni...
Bakin bir gelinimiz daha var. Boyle sessiz sakin saf biride degil. Onunla da mesafeliyim ama yan yana gelince soguk davranmam. O evin de hic kavga etmiyor mu? Annesi, bacisi ile sorun yasamiyor mu? Arar guzelce konusur kapatiriz.
Onun da evine cagirirsa giderim. Benim birseyimden rahatsiz mi oldu acik acik soyler. Ben de ona keza soylerim. Ama boyle acitarak degil.
O hamileyken cok duygusaldi normal olarak herseye aglardi. Kardesim buna bir saka yapti oturdu agladi takilacak birsey degildi ama hormonlari onu oyle yapmisti. Kardesime cikistim kizla ugrasma diye ama baya bi kizdim. Bu defa gelin gulme krizine girdi ablama bi laf edemezsin falan ama nasil dayilaniyor hep beraber gulduk.
Anlatmak istedigim sey su buna sessiz kalirsan tepene cikiyor. Karsilik verirsen anlamiyor dahasi ben kactikca kovaliyor.
Biri bana bu kadar laf dese ve haketmissem yuzune bakamam ama bu oylemi?
Simdi kara kara dusunuyorum yari yil tatilinde yine basimdan eksik olmayacak.

Abartmışsın. Aile ilişkilerinde yapıcı olunmalı. Gelin o kadar lafa ağzını bozmamış yine.
Normalde agzindan zehir akar beni ilk kez bu kadar hiddetli gordu sindi. Ama merak etmeyin yine eskisi gibi ilimli olayim yine baslar hadsizlige.
Karsimda konusmayisi agzinin bozuk olmadigindan degil, benim tavrima karsilik sasirmasindan.
Sizce agzi duzgun biri 1.5 yasindaki cocuga seni annen boyle mi yetistiriyor, tebiyesiz der mi?

Ya banlanacagımı bile bile yine de içimden geçenleri söyleyeceğim. Konunuzda her ne kadar haklı olsanız da emin olun siz çok kötü bir görümcesiniz. Kötü niyetlisiniz. Konu aralarındaki bazı sözleriniz gözüme çarpıyor gelin carlar,gelin kocasına mızmızlanır, tutturmuşsunuz 3000 maaş. Durup durup aralıklarla gelin gelin diye konu açıyorsunuz. Sizi çok kıskanç çok fesat buldum. İyi gelinmiş yine de asla kendini bozmamış

Normalde agzindan zehir akar beni ilk kez bu kadar hiddetli gordu sindi. Ama merak etmeyin yine eskisi gibi ilimli olayim yine baslar hadsizlige.
Karsimda konusmayisi agzinin bozuk olmadigindan degil, benim tavrima karsilik sasirmasindan.
Sizce agzi duzgun biri 1.5 yasindaki cocuga seni annen boyle mi yetistiriyor, tebiyesiz der mi?
Bence çok biriktirmişsin. Zamanında konuşursan bu kadar canın sıkılmaz.

gelininiz ya cok saf yada cok akilli bunu bilemiyorum tabiki.ama ne olursa olsun kardesinizin esi ve ortada yegeniniz var onlarin hatrina bir cok sey gormemezlikten gelinebilir bence.her insan farkli elbette bize cok ters gelen durumlar hareketler sozler olabilir ama bazen sevdigimiz insanlar icin hosgörülu olmayiz bence.gelininiz biraz cocuksu gibi sanki zamanla oda olgunlasir sizi daha iyi anlar insallh.ama herseye ragmen baglari koparmamak bunun icinde sükretmemek gerekli diye dusunuyorum.benim fikrim bu umarim aranizda hersey zamanla yoluna girer..

Inanin bu dediklerinizden fazlasini yaptim. Sahsima alenen hakaretlerini bile yuttum An-la-mi-yor.
Bu bir kac aylik mevzu degil yani cok yeni olsa ve boyle olsa kendimde de suc arayacagim ya alisik degil bizim ortama falan diye.
Evine kendi cagirmadan asla gitmedim. Aradigimda hal hatir sormaya uygun vakitlerde belli araliklarla aradim. Kendisi yanima gelmeye can atar musait degil miyim? Eyvah eyvah...
Bacisi ile atisir arar, yengesi ile atisir arar, kardesimle atisir arar. Daha birgun olsun abla nasilsin diye aramadi. Abla ne oldu biliyor musun diyerek basladi gerisini Allah ne verdiyse.
Ben zaten mesafeliydim her zaman ve yuzyuze geldigimizde kalbini hic kirmadim, soguk davranmadim.
Rahat birakmiyor ki beni...
Bakin bir gelinimiz daha var. Boyle sessiz sakin saf biride degil. Onunla da mesafeliyim ama yan yana gelince soguk davranmam. O evin de hic kavga etmiyor mu? Annesi, bacisi ile sorun yasamiyor mu? Arar guzelce konusur kapatiriz.
Onun da evine cagirirsa giderim. Benim birseyimden rahatsiz mi oldu acik acik soyler. Ben de ona keza soylerim. Ama boyle acitarak degil.
O hamileyken cok duygusaldi normal olarak herseye aglardi. Kardesim buna bir saka yapti oturdu agladi takilacak birsey degildi ama hormonlari onu oyle yapmisti. Kardesime cikistim kizla ugrasma diye ama baya bi kizdim. Bu defa gelin gulme krizine girdi ablama bi laf edemezsin falan ama nasil dayilaniyor hep beraber gulduk.
Anlatmak istedigim sey su buna sessiz kalirsan tepene cikiyor. Karsilik verirsen anlamiyor dahasi ben kactikca kovaliyor.
Biri bana bu kadar laf dese ve haketmissem yuzune bakamam ama bu oylemi?
Simdi kara kara dusunuyorum yari yil tatilinde yine basimdan eksik olmayacak.
Tamam ama yine de tam bir görümcesiniz bence. Çok fevri öfkeli her an geline saldırmaya hazır bir kaplan gibisiniz.Her konu zamanında konuşulur aylar sonra yarım saat çemkirerek bütün konuları konuşmaya kalkarsanız işler daha kötüye gider. Biraz daha yapıcı olun kardeşleriniz sizin yüzünüzden boşansın istemezsiniz heralde.

Ayni gelinin daha kotu versiyonu bizde de var ve her gecen gun bizi tuketiyor onun yuzunden ailem hastalandi yedi bitirdi bizi ve sorsan hep o hakli ! Gercekten Allah iyi insanlarla karsilastirsin yoksa sizin de iyiliginizi alip goturuyorlar

Merhabalar...

Oyle cok sinirliyim ki...
Gecen ki bebek mevzusundan sonra hanimefendi beni aradi. Bekarken Ben ve benim bir kucugum olan kardesim ve babamla birlik olup babama bir araba almistik. Simdi evli olan en kucuk kardesim o zaman okuyordu. Tabiri caizse essek gibi calisip aldik o arabayi.

Benim bir kucugum evlendi kendine bir araba aldi. Digeri de evlendi cocuklari olunca magdur olmasinlar diye araci kullanmalari icin bunlara birakti babam.

Gecen gunlerde bu beni aradi ve dedi ki " Cocuga genc odasi alacagim kardesinin parasi yok arabayi satsakta hem genc odasi hem de buzdolabini vs. Degistirsem babama soyleyemedim sen rica etsen"

O an da kan beynime sicradi la havle dedim " xxxx cocuk daha 1 yasinda bile degil genc odasi ne alaka? Buz dolabin daha yeni kendi kazancinizla olsa istersen evi bastan asagi degis ama, biz o arabayi babam yasli magdur olmasin diye aldik. Siz magdur olmayin diye kullanin dedik. Simdi kalkmis adamin arabasini sattirmaya kalkiyorsun. Siz borcsuz harcsiz evlenin diye butun haklarimizdan feragat ettik ucumuzun olan topragi sizin icin satti babam ve sen bunu cok iyi biliyorsun. Kardesimin kazandigi parayi kendinize harciyorsunuz biraz kisin harcamanizi alin ne istiyorsaniz. Ayip ya hu hepimiz evlendik bu adam mecbur mu daha pesimizde kosmaya. Ciddi bir skintiniz olur elbette hepimiz kosariz ama bu nedir ya? O arabayi satamazsiniz ayrica esin razi oldu mu?
dedim.

Iste cocuk var da gecinemiyoruz da kardesime daha bu konuyu acmamista (kardesimin geliri 3000 kadar ve hic borclari yok sayemizde) Ablasi da almista (14 yasinda cocugu) kv. Bir kurus odetmemiste vs.vs. "Dedim ki kapat su telefonu Allah askina kalbini kirmak istemiyorum" ve tlf. Kapattim. Sinir harbi yasatti yine bana.

Kimseye birsey demedim ama bir daha arasa kalbini ciddi kiracaktim. Cuma gunu samimi ark. Bebegi vefat etti karninda 8 aylik hemen Annemlerin oraya gittim. Giderkende yari yil tatili icin kucuk bir bavul hazirlamistim onu aldim yanima.

Gider gitmez hemen ark. Yanina gectim psikolojisi bozulmustu ve Izmir'e ucacaklardi. Bu hanimefendi ben daha gelmeden annemle konusmus gelecegimi ogrenmis ben ciktiktan 10 dk sonra annemlere gelmisler.

Annem beni aradi xxxx le kardesin geldi dedi. Ben de ark. Ugrular gelirim dedim. Yaklasik 1 saat sonra eve geldim annem kapidaydi anneme " Anne sen bilmiyor musun hasta ziyaretindeyim. Zaten cok fazla kalmayacagimi onlarin ucacagini biliyorsun niye aradin ki? " dedim Annem de " xxxx sitem etti kizimi getirdimde halasi yok vs. Dedi ben de sussun diye arayip haber vermek zorunda kaldim. Biliyorsun xxxx sen gelene kadar soylenirdi" dedi sabir cekip eve girdim zaten doluyum.

Bu basladi "halasi kizimi getirdim sen ozlemedin mi hemen gelmedin? " Cevap vermedim cunku kasiniyordu.

Sonra bizim obur gelinde geldi yegenim 1.5 yaslarinda beni gordu kucagima zipladi. Sonra kostu cantama "Hala bikbik (oyuncak bebek) diyerek sarildi. O sirada aklima geldi hazirladigim bavulda 2 yegenime de hediye almistim. Cikardim buyuk yegenime Gunes gozlugu ve canta kucuk yegenime de yazin giysin diye aldigim mayoyu verdim.

Bu hanimefendi buyuk yegenime donup xxxx halan sana ne guzel sey almis simdi kullanirsin. Bak benim kizima mayo almis yaza kadar bekleyecek (Oysa ki ben o mayoyu nasil ozenerek aldim yegenimi denizde hayal ederek) seninki daha guzelmis ver onlarida benim kzim kullansin (guya saka yapiyor) buyuk yegenimde elinden cekistirilmesine sinirlenip. Tuttu elini isirdi bu basladi seni annnen boyle mi yetistiriyor terbiyesiz vs. (Annesi Allah tan o an da oda da degildi) O an da kayis koptu ben de.
Bunu diger odaya cagirdim dedim ki " Senin derdin ne? Utanmiyor musun ufacik cocuga terbiyesiz vs. Demeye. Yeter artik surama kadar geldi. Ne kadar memnuyiyetsiz ve bencil bir kadinsin. Surekli sikayet, surekli istek insanlari rahat birak soylesene sarmadigin kimse kaldi mi? Bugune kadar hep alttan aldik diye tepemize ciktin, istismar ettin. Kendin ufacik seylere alindin ama, baskasini kirmaktan kendini alikoymadin. Biktim sizin sorunlarinizdan ikinizde koskoca insanlarsiniz. Sizin sorunlarinizi artik dinlemek istemiyorum. Her defasinda baska sekillerde uzerime geliyorsun. Ama yok artik mumkun mertebe benden uzak dur"

Bu basladi iste " Sen boyle konusmazdin demek ki artik beni sevmiyorsun" Dedim ki "bana sevmeyi tarif etsene. Su zamana kadar seni incittim mi? Sen cagirmadan evine geldim mi? Seni sadece hal hatir sormaya aramadim mi? (Diger aramalari kendi sorunlari yuzunden kendi arardi ama ben birgun olsun su derdim var diye aramadim) Yegenim oldu sevmedim mi? Siz mutlu olun diye beni bu kadar uzmenize sessiz kalmadim mi? Yeri geldi en magdur durumlarimda laf vurdun susmadim mi? Daha saymakla bitmez. Soylesene artik fazla olmadin mi?

" Tamam abla bana bisey yapmadin buna lafim yok. Ben de boyleyim degisemiyorum. Beni boyle kabul edin"

Hay hay seni oyle kabul ettik zaten. Ama kendi evinde hep boyle ol istersen evi yik dagit ama, bizimle ugrasma. Sirf sen boylesin diye bizi kirip dagitmana musade etmeyecegiz. Kendi evinde nasil yasarsan yasa ama, eger biz bir aileysek diledigin gibi at kosturamazsin. Saygi gormek istiyorsan saygili ol bizlerleyken. Biz seni nasil acitmiyorsak sen de acitamazsin.

Digerlerini bilmem ama, ben seni bu sekilde kabul etmiyorum. Benden uzakta kimle naparsan yap. Ya kendine ceki duzen ver sana eskisi gibi olalim ya da bu sekilde muameleye alis.

"Abla seni doldurmuslar sen boyle konusmazdin. Beni cekemiyor zaten senin arkadaslarin gittin geldin boyle konustun. Gaza gelmissin (ark. Acisi yok sanki de beni dolduracak) :kızgın:

"Canim sen bi otur etraflica dusun. Sana bosuna nefes tuketiyorum. Su dediklerimj tasa desem tas imana gelirdi. Zannediyorsunki ben eskisi gibi olurum cok beklersin! Bundan sonra meraba meraba.

Ya offf abla yaa gibi salakca bir cevap verdi odadan ciktim. Evime donene kadar da gayet mesafeliydim bundan sonra da boyle olacak.
Bizde de var dahada beteriii annem tam bir gelin delisiydi ama bu kadın delirtti annem milletin evine temizliğe gider eve gelmeden gelin kocasını yollar para istemeye 3.5 milyar mağaza borcunu 2 yıl ev kirasını ödedi annem şimdide çocuklarına yardımcı oluyor ama ne çare bitmiyor tükenmiyor annemin oğulları hassas konusu kadın çözmüş annem para vermeyince kocasının çok hasta olduğunu yayıyor açıkcası hasta diyorum artık annemin yardımını alıyor eyer annem parası yoksa oğluyla görüştürmüyor ama suç kimde ortada anamın oğlunda bıktırdılar artıkk ama annem hala aynıııı

Ayni gelinin daha kotu versiyonu bizde de var ve her gecen gun bizi tuketiyor onun yuzunden ailem hastalandi yedi bitirdi bizi ve sorsan hep o hakli ! Gercekten Allah iyi insanlarla karsilastirsin yoksa sizin de iyiliginizi alip goturuyorlar
Bizde de varr dedim geçen artık dayanamadım Annen nasıl birşey dünyaya getirmiş anlayamıyorum çözemiyorum

Böyle insanlar susmayı, alttan almayı zannederlerki dominant benim ben haklıyım ki susuyorlar...
Bu tür cins insanlara ancak ağzının payını vererek geri adım attırabilirsşn diye düşünüyorum.
Sabır böyle insanlarda pek işe yaramaz.

Bu yazıyı nerden kopyala yapıştır yaptınız kelimesi virgülüne ünlemine kadar hatasız.bwn bu kadar uzun yazsam o sinirle mutlaka yazım hatası olur duda.sankş gazete köşe yazısı gibi hatasız muntazam

Geçenki bitişik yazılır. Sırf ilk paragrafa bakarak bu hatayı bulabilirsiniz.

X