Geçinemeyenler kulübü

Bizde de eşim tek çalışıyor. Memur maaşı civarı. Ev kira, 400 civarı kredi ödememiz var. Geçiniyoruz çok şükür.
Balık ayda iki defa yiyoruz. 60 lira.
Etin kilosu burada 55 lira mesela bir kilo kıyma alıp ufak parçalara bölüp buzluğa atıyorum, arada yemeklere katıp bir ay yetiriyorum onu. 😂
Ben de çalışsam birikim yapabiliriz ama iş yok malum.
Ya da çocuk yaparsak kıt kanaat geçinebiliriz. Yine de istiyorum tabi ayrı mevzu.

3000 lira mı ne aylık gelirleri var, 2 çocukları varmış. Ama haftada iki kere dışarda külbastı iskender yerlermiş. Bir de haftada iki kere kilosu 5 tlden balık bulup yiyorlarmış.
Çünkü coğrafya kadermiş, küçük ilçede böyleymiş hayat.
benim abim bir ara haritada arasak zorla bulacagimiz kadar kucuk bir ilcedeydi ve ora ankaradan daha pahaliydi.
cunku kasap bir tane manav bir tane lokanta bir tane işine gelirse modundalardi resmen ne kucuk ilcesi oyleymis

benim abim bir ara haritada arasak zorla bulacagimiz kadar kucuk bir ilcedeydi ve ora ankaradan daha pahaliydi.
cunku kasap bir tane manav bir tane lokanta bir tane işine gelirse modundalardi resmen ne kucuk ilcesi oyleymis
5 liraya hamsiyi ben en son 5 sene önce görmüşümdür anca.
Hiç inandırıcı değil.
Mümkün değil

O kim bilmiyorum. Muhtemelen konu başka bir yerde konuşulmuş ama benimde güya özel okula giden kardeşim var. Babamin da ekonomik durumu pek parlak degildir. Mantar gibi özel okul oldu her yer. Eski dershaneler özel okula donustu. Meslek lisesine başlayıp sonra istemem diye tutturunca uygun bir okula yazdirdik gitti. Markalı bir kolej değilse artık özel okula gitmek matah bir olay değil yani.
katılıyorum o adı sanı duyulmamış sözde kolejlere uygun fiyatlı diye aileler gönderiyor çocuklarını ama benim ve öğretmen arkadaşlarımın gözlemleri oralarda daha düşük puanla öğretmenlik kazanmış sonra kpss kazanamamış kendini geliştirmemiş ve çok az kazandığı için mutsuz öğretmenler çalışıyor ve okuldan öğrenci ayrılmasın diye de şişirme notlar veriyorlar çocuklara.ya kaliteli bir kolej ya da devlet okulu derim o yüzden ben

5 liraya hamsiyi ben en son 5 sene önce görmüşümdür anca.
Hiç inandırıcı değil.
Mümkün değil
eşim bir ara işi geregi gurcistana gidiyordu.
donerken zonguldakta teknelerden hamsi alirlardi kasasi 5 liraya.
5 liraya yedigim tek balik oydu oda 6 sene once

Bende biraz öyle düşünüyorum ceycey, çalışıyor olsaydım farklı düşünürdüm belki ama çalışmıyorum devlete gönderirsek dışaridan desteklemek için vaktim ve imkanımiz var. İyi bir özel okula göndermeyeceksek devlete gönderelim diyorum.

Okul için maddi anlamda kendimizi tamamen sıkmak istemiyorum açıkçası birde bizim çocuklar iki tane.
Oğlum da büyüyecek iki seneye, ikisini birden özel okula göndermemizde mümkün olmayacak.
birini gönderip diğerini göndermemek olmaz haksızlık olur büyüyünce de hesabını sorar gönderilmeyen çocuk ya ikisi ya da hiç olmalı o yüzden

Geçiniyoruz çok şükür, çünkü azdan az gider çoktan çok, buna çok inanıyorum. 10bin gelirimiz, altın birikim de yapabiliyorum bi yandan, yakında tayinciyiz batıda napcaz görcez bakalım çocukda olcak o ara
2 kişi 10 bine geçinirsiniz. Biz çocuktan önce rahattık. Tatiller gırlaydı. Hamilelikle beraber paramız bitti bitti

Geçiniyoruz çok şükür, çünkü azdan az gider çoktan çok, buna çok inanıyorum. 10bin gelirimiz, altın birikim de yapabiliyorum bi yandan, yakında tayinciyiz batıda napcaz görcez bakalım çocukda olcak o ara
para harcanma imkaını az bir şehirde otursam ve çocuğum olmasa ben de tonla para biriktirirdim ama büyükşehirde özellikle para eriyor haftada bir arabadan inmeden kızılay tunalı geziyoruz bunalıyoruz çünkü evde otur otur pandemi de sırf yakıt 100 tl ye yakın tutuyor e dönüşte de markete uğranılıyor paralar uçuyorrrrrrr :KK12:

çocuk olunca o birikimler yavaş yavaş eriyor 😟
tabi kira kredi vs odeyecekseniz ve buyuksehir olacaksa

Geçiniyoruz çok şükür 1 tane kızımız var
3.5 yaşında ama fiyatlar çok arttı para hemencecik bitiveriyor nasıl yatırım yapıcaz artık bilmiyorum yani tecrübeli arkadaşlardan ben de tasarruf için öneriler alabilirim artık fazla açık lamba görsem hemen kapatıyorum 😄elektrik faturası bu ay rekor kırdı çok şükür su faturası az geldi de dengeledi😁
Sen o ampulleri komple sök kuzum, zira bu aydan itibaren elektriğe yeni bir " ben yemedim sen ye" vergisi geliyor...en az yüzde 10 diyolla

Eşimde bende çalışıyoruz. 20 aylik kizim var. Istanbul şartlarında 10 bin tl kadar aylik gelirimiz. Ev kirasi aidat 2500 tl. Faturalar, esimin yol masrafi, aylik spor ucreti, pazardi marketti bezdi derken. Her ay kenara en az 3 bin tl kadar da atiyoruz cok şükür.
4500e faturalar dahil geçiniyorsunuz yani. Ama nasıl işte. Ben markete girdim mi 200 lira gidiyor.

Ya takıldım şimdi ben, girişimcilik ruhum oluştu birden. Hamsi beş lira diyen arkadaş nerden aldığını söylesin, getirtip otuzdan satacağım ben de.
ha ha ha bende eşime diyorum arabam kapıda boş boş duruyor şöyle insan araba geçişi bir yere park etsem bagajın kapağını da açıp allah ne verdiyse çocuk kıyafeti oyuncak memleketten salça pekmez kuruyemiş ceviz getirtip satsam mı acaba diyorummm.adamın gözleri fırlıyor pandemi de kafayı üşüttüğümü düşünüyor galibaaaa.

X