Konuşma Problemleri Geç konuşan çocuklarda davranış bozukluğu

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Acl12

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2022
24
6
4 ay sonra 3 yaşına girecek erkek çocuğum var.henüz 3 kelime hariç konuşamıyor isteklerini bizim elimizden tutup götürerek belirtiyor.pandemide evde büyümüş ve bikaç aylık dönemde tv izlemiş bir çocuk bunun acısını yaşıyoruz.en kötüsü sağ elinin üstünü ısırarak nasır yaptı . bunu heyecanlanınca çocuk görünce yapıyor kendi elini ısırıp çocuğa sarılıyor ama karşı tarafa zarat vermez asla.bu tik olarak kaldı 2 yaşından beri yapıyor.ne yapsam unutturamadım.terapi için araştırıyorum yer fakat başına gelen varsa bana moral verebilirmi

Size degil etiketledigim uyeye sordum. Onun da cocugunda elini isirma davranisi vardi diye hatirliyorum. Belki size fikir verir diye etiketledim. Gordugunde yazacaktir.
Anladım. Ben ilk defa konu açtığım için pek anlamıyorum bu işlerden teşekkür ederim 🙂

Minnaklarimm Minnaklarimm Uc duygular yasadiginda el isirma sanki sizde de vardi degil mi?
Evet arkadaşım. Bizimki sönmek üzere. Çocuk psikiyatrisine götürdüm geçen ay. Haz alıyor bundan dedi o eli götürme onun hoşuna gidiyor. Eldiven takma yada o an pipet vermemi önerdi. Çok ilginç ki doktora gidip geldikten sonra ki hafta davranış sönmeye geçti. Tam söndü diyemem ama bayağı azaldı. Birde altında yatan nedenleri var dedi. Mesela on aylıktı bende eşimde covid geçirdik ben ölümden dönüp on gün hastanede kaldım. O süreçte huyu değişti. İkincisi ikizi olması ve kızımın baskın karakter olması. Zordu kızım kimse yanına yaklaşmak istemezdi . Oğlumun bakımı hep yardım eden kişiye kalırdı. Kıskanıyor kızımı. Ben ortamda olunca elini ısırması artıyor. İkizi ve benle çok zaman geçirince yoğunlaşıyor mesela bir haftadır. Eve döndük oysa önceki üç haftadir neredeyse bitmişti. En azından şunu bıraktı isirirken kardeşinin saçını çekmiyor yada yanında bir eylem daha gerçekleştirmiuor. Canının yandığını fark etmeye başladı ısırıp sonra ufff diyor. Ben psikiyatrise kaygılarımı soyleyinde agte testini yaptıralım dedi pedegog a yönlendirme yaptı. Testi normal geldi. Dil gelişimi ile ilgili sorular da olumsuz cevap verince dil gelişimi için kitap önerdi. Onun dışında fiziksel ve bilişsel olan sorulardaki eylemlerin çoğunu yapıyor. İçim rahatladı bayağı. Elini terk edecek gibi de duruyor ama doktor da bunu söyledi yerini başka bir davranış alacak. Genelde bu şekilde gidiyor dedi.

Eldiven takma yada o an pipet vermemi önerdi.
Cevabınız için teşekkürler ben kimsede böyle birşey görmediğim için otizm diye kendimi yiyip bitirmeye başladım herkes garip garip bize bakıyor ortama giremiyorum heyecanlanınca mutlu olunca çocuklara bakıp gülerek elini ısırıyor normalde yapmıyor bazen sönüyor bazen artıyor herkes o hareketi görünce direkt doktora götürün diyor içim parçalanıyor yani.benimkide konuşmuyor ama anlatıyor derdini anlıyor çoğu şeyi de ama el ısırma onda tik haline geldi mutlu olduğu an eli ağzında sargı bezi sardım kekik yağı denedim kokusundan tiksinir diye, eldiven taktım yok hepsini söküp attı önüne geçemedim şimdi terapi için yer araştırıyorum kendini ifade ettikçe bırakır diye

Yeğenim de 2 yaşında konuşamıyor anne baba vs bile demiyor göz teması ve ismine tepki verme yok tam teşhis için hafta içi psikyatriste götürücekler 🥺

4 ay sonra 3 yaşına girecek erkek çocuğum var.henüz 3 kelime hariç konuşamıyor isteklerini bizim elimizden tutup götürerek belirtiyor.pandemide evde büyümüş ve bikaç aylık dönemde tv izlemiş bir çocuk bunun acısını yaşıyoruz.en kötüsü sağ elinin üstünü ısırarak nasır yaptı . bunu heyecanlanınca çocuk görünce yapıyor kendi elini ısırıp çocuğa sarılıyor ama karşı tarafa zarat vermez asla.bu tik olarak kaldı 2 yaşından beri yapıyor.ne yapsam unutturamadım.terapi için araştırıyorum yer fakat başına gelen varsa bana moral verebilirmi
Benim oğlumda öyle 26 aylık. En erken 13 aylıkken bu davranışı gösteriyor. Videolardan fark ettim. Net olarak 18 aylıkken başladı. Şuan daha iyi. Ağlardı insanlardan korkardı birçok davranış vardı böyle. Söndü çoğu. Pandemi hafifleyince çok fazla dışarı çıkardım. Her türlü ortama soktum. Tiyatro, At çiftliği, ören yerlerde gezme, AVM gibi nere varsa götürdük derken ağlama işi bitti. Kardeşinin saçını çekmeyi bıraktı. Canını yaktığını yeni fark etti. Birgün kızım çok ağladı uzun uzun yüzüne baktı. Şaşırdı böylece farkına vardı sanırım. Büyüdükçe algısı açıldıkça davranışları sönüyor. Elini ısırması neredeyse sıfırlanıyordu bir hafta oldu eve döndük. Doktora şunu söyledim benim oğlum bu davranışı kontrol edebiliyor. Mesela parkta, dışarda, hastayken yapmıyor. Bayramda on gün hasta yattı tamamen bıraktı. İyileşip ayaklaninca tekrar başladı. Doktor dikkatini dağıtacak bir şeyler olan yerlerde yapmıyor. Haz aldığını düşünüyorum dedi eldiven veya o an eline pipet vermemi önerdi. Araştırma hastanesiydi doktor hocasına danıştı. Hocanın sadece bu davranışı her duygu geçişinde yapıyor olması kafasını karıştırdıgini söyledi ve takipte kal dedi.

Cevabınız için teşekkürler ben kimsede böyle birşey görmediğim için otizm diye kendimi yiyip bitirmeye başladım herkes garip garip bize bakıyor ortama giremiyorum heyecanlanınca mutlu olunca çocuklara bakıp gülerek elini ısırıyor normalde yapmıyor bazen sönüyor bazen artıyor herkes o hareketi görünce direkt doktora götürün diyor içim parçalanıyor yani.benimkide konuşmuyor ama anlatıyor derdini anlıyor çoğu şeyi de ama el ısırma onda tik haline geldi mutlu olduğu an eli ağzında sargı bezi sardım kekik yağı denedim kokusundan tiksinir diye, eldiven taktım yok hepsini söküp attı önüne geçemedim şimdi terapi için yer araştırıyorum kendini ifade ettikçe bırakır diye
Benim oğlumun kelime sayısı 20 den fazla. Komutları yapıyor, cümle kurmaya Yeni başladı anne gel diyor şuan için sadece bu var. Bende hep otizm sandım ama yok doktor kesinlikle böyle bir şey değil dedi. Göz teması var, ismine döner, söyleneni yapıyor, hayali oyun kurma çok iyi olmasa da var yapıyor. Soru soruyor bu ne diye . Bilmiyorum ikizi kız onda durum farkli. Dil gelişimi çok iyi. Hani siz TV çok oldu onun acısını yaşıyoruz demişsiniz bizde bu da yok. 12 aylık olana kadar TV yok. TLF dan sadece çocuk şarkısı günde onbeş dakikayi geçmezdi. 12 aydan 22 aylık olana kadar yemek yerken tlf açıktı. Şuan ona da bakmıyor . Yeni maceralar peşinde çok hareketli bir çocuk.

Komutları yapıyor, cümle kurmaya Yeni başladı anne gel diyor
Benimkide çok hareketli bir okadar huysuz inat zor bir çocuk.birşey öğretmekte çok zorlanıyorum canı isterse yapar istemezse kendini parçalasan yaptıramazsın buyüzden ben şuan psikoloğa götürsem direkt otizm der eminim yani birazda yaşı otursun diye bekliyorum zaman geçtikçe daha gelişiyor çünkü.bizde getir şunu babana ver tarzı komut yok henüz.sadece yat gel su iç diş fırçala otur yemek ye veya hadi banyoya gidip yıkanacağız gibi komutları yapıyor.yani çok zor bi çocuk ya ben on yaş yaşlandım düşünmekten direkt terapiye başlama kararı verdim oyüzden

Benim oğlumda öyle 26 aylık. En erken 13 aylıkken bu davranışı gösteriyor. Videolardan fark ettim. Net olarak 18 aylıkken başladı. Şuan daha iyi. Ağlardı insanlardan korkardı birçok davranış vardı böyle. Söndü çoğu
Bizdede aynı canım 1 yaş civarı insan görünce ağlardı şuan çok seviyor kalabalığı.hergün 3 saat parklarda geziyoruz oynuyoruz yaz başından beri daha toparlandı.ama 2 yaşında başlayan el ısırma tikinin önüne geçemediğim için umutsuzluğa kapılmaya başladım sadece.

Yeğenim de 2 yaşında konuşamıyor anne baba vs bile demiyor göz teması ve ismine tepki verme yok
Canım 1 buçuk yaş civarında benimkide öyleydi tvyi tamamen kapatıp onunla bütün gün oyunlar oynayarak aştım onu. Fakat yinede inadı var istemezse bakmadığı olur yani ama çoğunlukla tepki veriyor.size önerim ödül ile aşın bunu.örneğin ahmet al sana mama veriyorum deyin elinizde sevdiği bir yiyeceği verin seslenip sonra bakmaya başlıyor acaba bana ne verecek diye 😀 en sevdiği oyuncak ve ödül yiyeceklerle bunu aşabilirsiniz

Canım 1 buçuk yaş civarında benimkide öyleydi tvyi tamamen kapatıp onunla bütün gün oyunlar oynayarak aştım onu. Fakat yinede inadı var istemezse bakmadığı olur yani ama çoğunlukla tepki veriyor.size önerim ödül ile aşın bunu.örneğin ahmet al sana mama veriyorum deyin elinizde sevdiği bir yiyeceği verin seslenip sonra bakmaya başlıyor acaba bana ne verecek diye 😀 en sevdiği oyuncak ve ödül yiyeceklerle bunu aşabilirsiniz
Gecelerce araştırdım yani terapilerde de bu uygulanıyor ödül ile alıştırıyorlarmış komutlara.benimki 32 aylık baba diyo anne demiyo hala. önceden derdi demiyo şimdi ben sinirlenmesin diye her hareketini anlayıp direkt yaptığım için konuşma gereksinimi duymuyor biraz toplarlanınca anaokuluna verip aşmayı düşünüyorum bunuda

Benimkide çok hareketli bir okadar huysuz inat zor bir çocuk.birşey öğretmekte çok zorlanıyorum canı isterse yapar istemezse kendini parçalasan yaptıramazsın buyüzden ben şuan psikoloğa götürsem direkt otizm der eminim yani birazda yaşı otursun diye bekliyorum zaman geçtikçe daha gelişiyor çünkü.bizde getir şunu babana ver tarzı komut yok henüz.sadece yat gel su iç diş fırçala otur yemek ye veya hadi banyoya gidip yıkanacağız gibi komutları yapıyor.yani çok zor bi çocuk ya ben on yaş yaşlandım düşünmekten direkt terapiye başlama kararı verdim oyüzden
İnşallah kısa sürede sonuç alırsınız. Bu dediklerinize Bakarak sadece otizm demezler bence. Bende çok korkarak götürdüm ama geç kalırım korkusu daha ağır bastı. Çünkü otizmde erken tanı çok önemli. Benim oğlumda ilk etapta sadece o konutları alıyordu şükür şimdi götür getir laf arasında ondan konuşuyorsak anlıyor. Birden gelişimde farklılık oldu bizde darısı size inşallah

Gecelerce araştırdım yani terapilerde de bu uygulanıyor ödül ile alıştırıyorlarmış komutlara.benimki 32 aylık baba diyo anne demiyo hala önceden derdi demiyo şimdi ben sinirlenmesin diye her hareketini anlayıp direkt yaptığım için konuşma gereksinimi duymuyor biraz toplarlanınca anaokuluna verip aşmayı düşünüyorum bunuda
İnşallah kısa sürede sonuç alırsınız. Bu dediklerinize Bakarak sadece otizm demezler bence. Bende çok korkarak götürdüm ama geç kalırım korkusu daha ağır bastı. Çünkü otizmde erken tanı çok önemli. Benim oğlumda ilk etapta sadece o konutları alıyordu şükür şimdi götür getir laf arasında ondan konuşuyorsak anlıyor. Birden gelişimde farklılık oldu bizde darısı size inşallah
İnşallah canım ben anlamadım yani çok koruyucu kollayıcı olduk üstüne düştük ekmeğine kadar kendim elimde yaptım keşke diyorum bende rahat olsaydım bu kadar kasmasaydık çocuğu ortalarda büyüyenlerin çocuğu çok daha sağlıklı yani ilk çocuk malesef çok üstüne titreyerek bunalttık çocuğu heralde

Gecelerce araştırdım yani terapilerde de bu uygulanıyor ödül ile alıştırıyorlarmış komutlara.benimki 32 aylık baba diyo anne demiyo hala önceden derdi demiyo şimdi ben sinirlenmesin diye her hareketini anlayıp direkt yaptığım için konuşma gereksinimi duymuyor biraz toplarlanınca anaokuluna verip aşmayı düşünüyorum bunuda

İnşallah canım ben anlamadım yani çok koruyucu kollayıcı olduk üstüne düştük ekmeğine kadar kendim elimde yaptım keşke diyorum bende rahat olsaydım bu kadar kasmasaydık çocuğu ortalarda büyüyenlerin çocuğu çok daha sağlıklı yani ilk çocuk malesef çok üstüne titreyerek bunalttık çocuğu heralde
Aynı durumdayız. Bende senin gibi ev peyniri ev salçası ev bilmem neyi. Uçan kuştan sakindim. 19 ay çalışmadım. Sonuç oğlum da büyük patlama oldu ama bizde en büyük etken ikiz olayı. Allah canlarına sağlık versin gerisi yoluna girer inşallah 🤲❤️

Merhaba benimde oglum aralikta 3 yasinda olacak konusmuyor.bu hafta oyun okuluna yazdiracagim.birkac ogretmenle gorustum kesinlikle yazilmasi gerektigini ve okulundayken benim yaninda olmamam gerekiyormus yaninda oldugum surece konusmamaya devam edecegini belirtiler. Faydasini goren arkadaslarim var. İnsallah bizim icin faydali olur.

Merhaba benimde oglum aralikta 3 yasinda olacak konusmuyor.bu hafta oyun okuluna yazdiracagim.birkac ogretmenle gorustum kesinlikle yazilmasi gerektigini ve okulundayken benim yaninda olmamam gerekiyormus yaninda oldugum surece konusmamaya devam edecegini belirtiler. Faydasini goren arkadaslarim var. İnsallah bizim icin faydali olur.
Evet bende öyle düşünüyorum ama şuan ben hepsinden önce şu el ısırma davranış bozukluklarını düzeltme peşindeyim çünkü okulda barınamaz malesef bu şekilde.o yüzden bende bu ay terapiyle başlangıç yapacağım inşallah yaza kadar toparlanma olursa bende okula yazdırmayı düşünüyorum.çünkü dediği olmadığında kafasına vuruyor hırçınlaşıyor dediği anlaşılmadığında.ben herşeyini anladığım için birine bile bırakamıyorum 2 saatte olsa aklım kalıyor

X