Evlat Edinme evlatlıkla ilgili posedürü bilen var mı ?

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

Yorum yapsam yazacağım çok şey var aslında shçekde çalışmış bir insan olarak.
Bütün prosedürleri biliyorum ama nedense içimden gelmiyor yazmak
Bir bebeğin oraya terkedilmişliğine ortak olmak istemiyorum
Yeteri kadar yara almışlığım var.
Ailesi öğrenirse inşaAllah sahip çıkar.
Çünkü çoğu bebeği ananenin, babaannenin, dedelerin eliyle getirilmişliğine şahitliğim var.
Artık canlar yanmasın ya yazık günah..
Bu adamla evlense hem kıza hem bebeğe yazık olacak. Evlenmese bebeğe...:KK14:

yazma canım
bende ne dicemi bilemedim
bilsem kim annesini babasını ararım valla
belki aile sahip çıkar diye
konu sahibi arkadaşım sen tanıyosun madem aç söyle yazık olacak masum yavruya

yazık ya..
benım bebegımın erken doğma riski var.
ömrümden ömür gidiyor üzüntüden sizde tutmuş gunahsız bebegı yurta vereceksınız?
ordkı gorevlılermı emzırecek, altını deişip onu öpüp koklyacak
sizin yerınızde olsam bır sekılde toparlmaya calısırdım
DAĞITMAYA DEĞİL!

yazık ya..
benım bebegımın erken doğma riski var.
ömrümden ömür gidiyor üzüntüden sizde tutmuş gunahsız bebegı yurta vereceksınız?
ordkı gorevlılermı emzırecek, altını deişip onu öpüp koklyacak
sizin yerınızde olsam bır sekılde toparlmaya calısırdım
DAĞITMAYA DEĞİL!

ordaki görevliler her şeyi yapar da sevgiyi veremez.içim yandı gerçekten.yazık o yavruya hayata yenik başlıyor. yıllar sonra yana yakıla evladını aramaya kalkanlar oluyor ya tv'lerde filan, iş işten geçtikten sonra bulsa ne yazar.
sağlıkla gelsin, vaktinde gelsin inşallah bebeğin

çevremde bu yaşansa hiç düşünmem ben alırım
çocuğu anneden uzaklaştırmak babında değil
sahip çıkıp sokağa terk etmemeleri adına

hiç bir şey yapamıyorlarsa o abla sahip çıkmalı
ama olmaaaaz onun da yuvası var değil mi
o küçücük savunmasız her tehlikeye açık canlıya yazık değil ama

ana babanın keyfine yazık
yaşlı hasta anne babaya yazık
ablaya yazık yuvası bozulmasın

allahım hikmetinden sual olmaz vardır bir bildiğin

karnındaki bebeği annesi istemiyor ya :KK50:
bu insanın yapacağı anneliğin de niteliği şimdiden gözüküyor gibi :KK50:
bebek sahibi olmak isteyen yıllarca tedavi gören evlatlık çocuk almak için yıllarca sırada bekleyen insanlar var. yazık cidden ya...

Ben böyle insanları asla yargılamıyorum.

Çünkü aklı-selim olan bir insan gerekirse tek başına büyütür,
hiç bir şekilde bebegini vermeyi düşünmez.

Eminim o kızın da ne tür psikolojik sorunları vardır :KK43:

Ben eleştiremem çünkü bence en iyisini yapıyor, neden diyeceksiniz? Bir kere kadın kendine bakamayacak durumdayken o çocuğa nasıl bakacak? Ailesinden bu kadar çekinirken hayatının daha da mahvolacağını düşünürken, bebeği istemiyor diye yargılamak neden?

Yapmış olduğunu hata olarak görüyorsa kendi vicdanının bileceği iştir.

Ama bence sevmediği başına işler açacak bir bebeği nefretle büyütmesindense, cesaret edemeyecekse böyle bir sorumluluğun altına girmeye, en azından başka bir yol deniyor, evlatlık verecek.

Elbetteki acı bir durum ama bu şahsın kendi bileceği iştir. Onun da ne halde olduğunu bilemiyoruz sonuçta, güle oynaya bebeği evlatlık vereceğini sanmıyorum.

burdan konuşması kolayda kım bılır o kadın ne durumda
karnında bebeğı ıle neler yaşıyor, nerden bılebılırız.. çok zor bı durum
kım ıster çocuğunu yabancı ellere vermeyı

burdan konuşması kolayda kım bılır o kadın ne durumda
karnında bebeğı ıle neler yaşıyor, nerden bılebılırız.. çok zor bı durum
kım ıster çocuğunu yabancı ellere vermeyı

beş dakikalık zevk için ile başlayan cümleler kurmak belki de yardım etmekten daha kolay geliyor...bilmeden etmeden yargılamak ne kolay bizlere

hani tartışıyoruz ya ne olacak bu hanım kızlar diye, bu hanım kızın üstünde toplum baskısı olmasa bu bebeği saklamaya gerek duymayacaktı, anneme babama nasıl derim demeyecekti, verecek yuva aramayacaktı, biz de burda ah yavrum vah yavrum diye dövünmeyecektik.

şimdi gelip diyeceksiniz ki o zaman yapmasaydı. yapmış, belki de korunduğu halde gebe kalmış ben olsam aldırırdım muhtemelen ne olduysa onu da yaptıramamış velev ki anne evet çok düşüncesiz velev ki evet zevkinin derdine düşmüş neyse ne olan olmuş asıl mesele şu ki neden kız bu kadar çaresiz de bebeği vermeyi düşünüyor?

juno diye bir film var belki izlemişsinizdir, orda da buna benzer bir konu vardı ama kimse bıçak sırtında yaşamıyordu olayları böyle bizim ülkemizdeki gibi.

ben anneyi lanetlemeye hazırım ama sonunda dönüp de kendimize neden bu kız çocuğundan kimselere bahsedemiyor bu kadar eli kolu bağlanıyor diye kendimize soracaksak.

ha böyle konuşuyorum da ben anne babama söyleyebilir miydim hiç sanmam dedim ya muhtemelen aldırırdım; keşke hiç birimiz birilerinden hele ki ailemizden bir şeyler saklamak zorunda kalmasak, keşke korunmayı -sadece gebelikten değil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da- gençlerimize öğretebilsek, keşke gencecik kadınların ve ufacık masum yavruların hayatları mahvolmasa.

arkadasınıza benden tavsıye.
su an ıcın evlat vermeyle ılgılı hıcbır arayısa gırmesın.
dogumdan sonra yavrusunu kucagına alıp,kokusunu ıcıne ıcıne cektıgınde hıssettıgı duygular,evlat sevgısı aıle baskısının otesıne gecemıyorsa o zaman evladından ayrılsın.
bunu yazarken bıle ıcım parcalandı.
lutfen sız akıl verın.aılesınden korkuyorsa kendısı sosyal hızmetlere ya da kadın evlerıne sıgınsın ama evladını bırakmasın.

bana neense anne, bebeği baskı altında olduğu için verecek gibi geldi.
8 ay karnında taşımış,elbet annelik güdüsüyle doludur.
ablasının yerinde olsam durumu anne ve babama açardım. evlat onların evladı, kızarlar,üzülürler, yine de sahip çıkarlar.

Ya 8. aylık bir hamile kadın her halukarda anlaşılır. Ben bile hamileyken 7.ayda falan karnım çıktı ama 8.ayda o ufacık karın bir anda büyüyor. Bana göre bu işin içinde bir iş var. Ne kadar bol giyse de o kocaman karın bu ayda belli olur.

O minnacık yavruyu ona buna vereceğine o yavrunun hayatını karartacağına gitsin ailesine anlatsın durumu. En fazla 3-5 tokat yer. O tokat yavrusunun hayatından daha mı önemli sanki. Çocuk doğmadan başına gelenlere bak.

Eğer kararlıysa kanunsuz yollardan da vermeye kalkmasın. Bilmedik kişilerin eline geçer çocuk tacirlerinin falan offf düşüncesi bile kötü ya. Gitsin çocuk esirgeme kurumuna versin. Çocuğun nerde olduğunu bilir hiç değilse. Ama doğunca kucağına aldığında nasıl ayrılacak onu hesaba katmıyor hiç.

Dediğim gibi yaptığı yanlış olsada ailesi çok büyük tepki versede en güzeli ailesine anlatmak.

Elimde olsa kanunsuz yollardan iş yapacağına arkadaşın, seve seve alır annelik yapardım o bebeğe. (Bu bebeğin doğmadan başına gelenleri okuyunca kendi evlatlarımızın ne kadar şanslı olduklarını daha iyi anladım.)

Vay ki ne vay...
Kınadık o kızcağızı elimize bir şey geçti dimi yazık . İçinde olmadan kimse anlamıyor işte durumu .
Anne değilim , evli bile değilim . Ama yolda görsem bir bebek bırakamam alırım . Kimse yavrusunu sokağa atmaz . İşte çaresizlik bu ...

Babayla iletişim kurulsa aslında en doğrusu o olur sanırım . Doğurduktan sonra nasıl saklayacak prosedür sağlanana kadar ?

offfff benim burnuma hiç hoş kokular gelmiyor, sanki bebeği para karşılığı vermek istiyor gibi geldi, inşallah yanılıyorumdur

bebek bu yaaa , benim için en kıymetli, en kutsal emanet... parayla satılırmı ??? yada parasızda olsa sırf ondan kurtulmak için akıbetinin ne olacağını bilmeden, yabancı bi ele teslim edilirmi???

siz kuruma verin, en güvenlisi bu bebek için, öyle hiçte aileye falan haber verilmez merak etmeyin, işlediğiniz haltı kimse duymaz... götürün verin çocuk esirgemeye yada polise, ve söyleyin oradakilere buluntu, terk bebek olduğunu, bebeği sizin bulduğunuzu ve emniyeti için oraya getirdiğinizi söyleyin, sonrada çekin gidin, olur biter

seni şiddet ve esefle kınıyorum. Ne satması. Benim mesajımda var mı böyle birşey? Kızcağız ve ablası çaresiz durumda. Elleri ayakları birbirine dolanmış durumda iken benden yardım istediler. Ben de ilk çare buraya yazdım ki tecrübesi olan vardır belki diye. Kızın babası ve annesi öğrendiğinde eğer kalpten gitmezlerse bile mutlaka aile içinde bir şiddet olayı olabilir. Hergün gazetelerde okuyoruz, görüyoruz. Şu an tek çözüm olarak kadın sığınma evlerine gidecek gibi. Ama tabi çocuğun babasına da dava açacaklar. Hem haltı ye hem de çocuğu ve annesini reddet. Yok öyle yağma. Neyse bu satma vs sözleri beni çok incitti. Nasıl o anlamı çıkardınız anlamıyorum. Konu benim tarafımdan kapanmıştır. Bundan sonra bu türden olumsuz cevap yazılmamasını rica ederim. İnanın şu an bu kızcağızın ve ablasının durumunu tahmin bile edemezsiniz. Çok zor çookkkk.

kadın sığınma evi...şu durumda bebek yanında olacak yani değil mi?
kızın mesleği var mı?
babalık davasının peşini bırakmasınlar.
çok üzüldüm, lohusa haliyle bir de bebekten ayrılmak... o bebeğe de içim yandı. inşallah bir çaresi bulunur da anneve bebek ayrılmaz.

Bir aile için çok zor bi durum. Özellikle baba çok tepki verecektir. Ama bir ömür evlat hasreti vicdan azabı çekeceğine, hatalarıyla yüzleşmesi en iyisi olur diye düşünüyorum. Kadın sığınma evine gidip durumu anlatsınlar. Onlar buna benzer olaylarla karşılaşmış olmalı. Belki fikir verir yol gösterirler. Aileye açıkladığında o evde bulunmamaları gerekiyor diye düşünüyorum. Ne olursa olsun bebeğini vermesin bunun yükü babanın tokadından daha ağır olur.

Son düzenleme:
işteeee biz bir evladımız olsun diye Rabbimize etmediğimiz dualar kalmadı..Allah ne taktir ettiyse onu yaşıyoruz tabiki..Allah yardımcısı olsun zor bir durum

X