Evdeki kediyi ve eve yeni gelen kediyi birbirine alıştırma konsuuu!!!

Gonuldagii

Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2021
50
84
26
Evde british dişi bir kedim var 7 aylık, 6 aydır ben bakıyorum. Asla saldırgan bir kedi değildi çok olmasa da bazen sevdirmek için bizim yanımıza gelirdi öyle tırmalama ısırma huyu falan hiç yoktu. Ona ileride eş olsun diye scottish erkek 8 aylık bir kedi aldık. Eve gelen yeni kedi çok uysal uyumlu bir kedi hemen uyum sağladı çok cana yakın davrandı bize evdeki kedime de hiç saldırmadı hatta umrunda bile olmadı o evi gezip tanıma derdinde. Ama daha önceden evde olan dişi kedim okadar değişti ki anlatamam. Diğer kediye tıslıyor saldırmıyor ama tıslıyor onu anlıyorum bu normal birsey ama bize karşı da çok değişti. Sevdirmek istemiyor kendini tıslıyor tırmalıyor saldırmak istiyor. Hiç böyle bir kedi değildi çok üzülüyorum bize böyle yaptıkça daha 3gün oldu diğer kedi geleli. Normal mi acaba bize böyle yapması ? Düzelir mi sonrasında acaba böyle bir durum yaşayan var mı ?

Normal, çünkü yanlış bir şekilde tanistirmissiniz. Önce odalarını ayrı tutup birbirlerini görmemelerini sağlayacaktıniz. YouTube da alıştırma videoları var onları izleyin. Bir de british ve scottishlerin genleri mutasyonlu. Acı çekiyorlar kulaklarından dolayı. Kisirlastirin kedinizi.

Normal, çünkü yanlış bir şekilde tanistirmissiniz. Önce odalarını ayrı tutup birbirlerini görmemelerini sağlayacaktıniz. YouTube da alıştırma videoları var onları izleyin. Bir de british ve scottishlerin genleri mutasyonlu. Acı çekiyorlar kulaklarından dolayı. Kisirlastirin kedinizi.
Nasıl yani kulaklarından dolayı derken

e sız veterıner hekıme sormadınız mı eve yenı kedı katılacak ne yapalım neye dıkkat edelım dıye alıstırma asaması nasıl olur sormanız lazımdı yazık ıkısı ıcınde zor olur ve bılıncsız yaklasırsanız ıkısını bırbırıne dusman edebılırsınız

kedı haklı guvenın sarsıldı onun kendı mekanıydı pat dıye buranın yenı sahıbı bu der gıbı kedı getırıyorsunuz kendınızı onun yerıne koyun :)

kıskanmıstır da canım benım ya

bence sorun hekıme , her kedının huyu farklı sızın kedının hekımı vardır ben oyle sormustum kedımızı tanıdıgı ıcın ona gore onerıler snmustu

IMG_20211227_092915.jpg

e sız veterıner hekıme sormadınız mı eve yenı kedı katılacak ne yapalım neye dıkkat edelım dıye alıstırma asaması nasıl olur sormanız lazımdı yazık ıkısı ıcınde zor olur ve bılıncsız yaklasırsanız ıkısını bırbırıne dusman edebılırsınız

kedı haklı guvenın sarsıldı onun kendı mekanıydı pat dıye buranın yenı sahıbı bu der gıbı kedı getırıyorsunuz kendınızı onun yerıne koyun :)

kıskanmıstır da canım benım ya

bence sorun hekıme , her kedının huyu farklı sızın kedının hekımı vardır ben oyle sormustum kedımızı tanıdıgı ıcın ona gore onerıler snmustu
Onun tavsiyelerine uyduk aslında ilk getirince bi 5 dk görsün sonra ayrı odalara koyun oyuncaklarını değiştirin diye tavsiyelerde bulunmustu ne olduysa 5 dk içinde oldu

Nasıl yani kulaklarından dolayı derken
öncelikle onları birden karşı karşıya bırakmak yerine yeni gelen kediyi evde kapalı bir odada tutup 1-2 gün birbirlerinin kokularını tanımalarını sağlayın. sonra sizin kontrolünüzde gün içinde 10-15 er dk karşılaşsınlar. saldırmıyorlarsa böyle böyle de alışırlar gerçi.
Mutasyonlu gen olayına gelince. scottish shorthair cinsinin o sevimli kıvrık kulaklarının sebebi, genlerinde oluşan bir mutasyon. bu mutasyon nedeniyle kendileri genetik olarak eklem rahatsızlığı taşıyorlar bu rahatsızlık da oldukça acılı bir hayat geçirmelerine ve başka rahatsızlıklara karşı da savunmasız olmalarına neden oluyor. genellikle de ömürleri 3-5 yıl kadar kısa olabiliyor.

Evde british dişi bir kedim var 7 aylık, 6 aydır ben bakıyorum. Asla saldırgan bir kedi değildi çok olmasa da bazen sevdirmek için bizim yanımıza gelirdi öyle tırmalama ısırma huyu falan hiç yoktu. Ona ileride eş olsun diye scottish erkek 8 aylık bir kedi aldık. Eve gelen yeni kedi çok uysal uyumlu bir kedi hemen uyum sağladı çok cana yakın davrandı bize evdeki kedime de hiç saldırmadı hatta umrunda bile olmadı o evi gezip tanıma derdinde. Ama daha önceden evde olan dişi kedim okadar değişti ki anlatamam. Diğer kediye tıslıyor saldırmıyor ama tıslıyor onu anlıyorum bu normal birsey ama bize karşı da çok değişti. Sevdirmek istemiyor kendini tıslıyor tırmalıyor saldırmak istiyor. Hiç böyle bir kedi değildi çok üzülüyorum bize böyle yaptıkça daha 3gün oldu diğer kedi geleli. Normal mi acaba bize böyle yapması ? Düzelir mi sonrasında acaba böyle bir durum yaşayan var mı ?
İki kedi pat diye aynı ortama sokulmaz ki ama. Hiç mi sormadınız kedi alıştırma sürecini? Çocuk kendi alanını korumaya çalışıyor.

öncelikle onları birden karşı karşıya bırakmak yerine yeni gelen kediyi evde kapalı bir odada tutup 1-2 gün birbirlerinin kokularını tanımalarını sağlayın. sonra sizin kontrolünüzde gün içinde 10-15 er dk karşılaşsınlar. saldırmıyorlarsa böyle böyle de alışırlar gerçi.
Mutasyonlu gen olayına gelince. scottish shorthair cinsinin o sevimli kıvrık kulaklarının sebebi, genlerinde oluşan bir mutasyon. bu mutasyon nedeniyle kendileri genetik olarak eklem rahatsızlığı taşıyorlar bu rahatsızlık da oldukça acılı bir hayat geçirmelerine ve başka rahatsızlıklara karşı da savunmasız olmalarına neden oluyor. genellikle de ömürleri 3-5 yıl kadar kısa olabiliyor.
Scottish fold değil scottish straight düz kulak yani kıvrık kulaklı değil

Scottish fold değil ama kıvrık kulak değil yani scottish straight düz kulaklı british gibi ama sadece biraz iri yapılı
Onlarda da kalıtsal hastalık var maalesef. Çünkü normal üretim değiller, sokaktaki tekirler gibi.

1. Hypertrophic Cardiomyopaty ismiyle bilinen bir kalp hastalığı.
  2. Hemofili B olarak bilinen bir kanama bozukluğudur. DNA testi ile tespit edilebilir.

Scottish fold değil scottish straight düz kulak yani kıvrık kulaklı değil
anladım, ben yargılamak için yazmadım bu arada yanlış anlamayın. yukarıda rahatsızlığın ne olduğunu sormuşsunuz ona cevaben yazdım. benim çocuğum scottish fold, yargılamak kimseyi asla bana düşmez o yüzden

Onun tavsiyelerine uyduk aslında ilk getirince bi 5 dk görsün sonra ayrı odalara koyun oyuncaklarını değiştirin diye tavsiyelerde bulunmustu ne olduysa 5 dk içinde oldu
ya kıyamam :KK70:
yemek yerken arkadas oluyorlar aslında
bızım apartmanda cok kavga eden ıkı kedı var
bırtanesı kapıma geldı mıyav mıyav yemek ıstedı mama verdım
bır baktım otekıde uzakda durmus bakıyor cekınıyor onuda cagırdım pisi pisi gel
normalde kavga edıp bırbırını parcalayan kedıler bırlıkte yedıler :KK70: yemek bıttıkten sonra yıne hırlastılar ama bence onlar ıcın buyuk adımdı bırbırlerıne mama ısmarlamaları

mama yontemını deneyın derım odul maması elınızde dursun ıkısıne de aynı anda uzatın yan yana mama ıcın gelecekler :) dovusmeden durmayı ogrensınler

Bana normal geldi biri alan çizmeye çalışıyor diğeri alanının işgal edildiğini düşünüyor bende kendimi çiftleştirmek istediğimde öğrenmiştim hemen salmamak gerekirmiş ben mesela kedimi boxta götürmüştüm diğer kedi kendi keşfedip yaklaşana kadar baya beklemiştik hemen salmayalım kavga eder demişti ev sahibi siz de bir veterinere sorun daha erken bir yolu vardır belki

ya kıyamam :KK70:
yemek yerken arkadas oluyorlar aslında
bızım apartmanda cok kavga eden ıkı kedı var
bırtanesı kapıma geldı mıyav mıyav yemek ıstedı mama verdım
bır baktım otekıde uzakda durmus bakıyor cekınıyor onuda cagırdım pisi pisi gel
normalde kavga edıp bırbırını parcalayan kedıler bırlıkte yedıler :KK70: yemek bıttıkten sonra yıne hırlastılar ama bence onlar ıcın buyuk adımdı bırbırlerıne mama ısmarlamaları

mama yontemını deneyın derım odul maması elınızde dursun ıkısıne de aynı anda uzatın yan yana mama ıcın gelecekler :) dovusmeden durmayı ogrensınler
Bizim sitede de bir kedi var görseniz nasıl güzel lady gibi
Onu görüpte sevmeyecek yok
Markete gidiyordum ona da küçük mama alayım dedi
Mamayı verdım birden bir sürü kedi doluştu
Benim lady oldu mu çaki🙈🤪🙈
Sakin ol onlarda yesin dedim ama hiç yanaştırmadı
Diğerlerine de alıp besledim
Kediler çok değişikler ya😂😂

Evet normal.
Çünkü kedilerde arazi meselesi var. Şu an o alanını kaptıracağım endişesi ile tıslar.
Eğer birbirlerine vurmuyorlarsa evde gezsinler.
Ama vuruyorlarsa odaları sırayla gezdirin. Yada yeni geleni boxa koyun etrafınızda eski kendiniz gezsim kokularına alışsınlar.
Bizim iki kedimiz var birisi engelli, görme duyma sorunu var o yüzden o çok korkuyor bir türlü alışamadılar tam manasıyla. Aynı odada kalıyorlar ama dokunmuyorlar birbirlerine.
İlk günler burunlarına tırmık atabilirler. Ortalama 1 ay içinde alışmış olurlar.

Şu an Cumhurbaşkanının bir lafıyla sokaklarda tam bir cadı avı yaşanıyor ve bu duruma çok öfkeliyim o nedenle sakin kalarak yazmaya çalışacağım size. Önce şunu bir okuyun.

British Shorthair kedisinin yatkın olduğu hastalıklar​

1. Hipertrofik Kardiyomiyopati, bu hastalık genellikle British Shorthair ırkına gözükür. Hipertrofik Kardiyomiyopati hastalarının kalbin kan pompalama gücü daha zayıftır. Aynı zamanda Hipertrofik Kardiyomiyopati hastalığı olan kedilerde konjestif kalp yetmezliği de görülebilir.
  2. Polikistik böbrek hastalığı, bu hastalık British Shorthair ırkında ve İran kedilerinde sık görülen bir hastalıktır.
  3. Üriner sistem hastalığı, British Shorthair ırkı kedilerin en sık ölüm yaşadığı hastalıktır.
  4. Metafizal osteopati, bu hastalığa kapılan kedi normal yürüyemez ve yürüdükleri zaman kedi acı ile miyavlar.
  5. Retinal atrofi ve dejeneratif retina hastalığına sahip olanlarda ise görme sorunu yaşanır.
  6. Katarakt hastalığı sık sık görülür.
  7. Eritrosit Pirüvat Kinaz eksikliği British Shorthair kedilerinde görülen bir tür anemidir ve belirtileri ise zayıflık, kilo kaybı, karın bölgesinde şişlik ve ishaldir.
Sokaklar, barınaklar kedi doluyken cins kedi ısrarınıza bir de ona koca olsun diye ikinci kediyi eklemişsiniz. Dört kedi sahibi olarak size yardımcı olmayacağım, sizin gibi insanların varlığını red ediyorum aklım almıyor çünkü bu şuursuzluğu.

Sokaklar hayvan doluyken bir sürü genetik hastalığı olan bir ırkı üretmek için eve erkek kedi aldınız, ben yanlış anlamadım değil mi. Bir tane sokak hayvanı sahiplendirebilmek, bir can kurtarabilmek için yıllardır debeleniyoruz. Bu cins hayvan takıntısı nedir, kedi kedidir yahu. Acı çekiyor bu hayvanlar, normal tür değiller, veteriner masrafları ayyuka çıkınca yüzde doksanı atılıyor ya da uyutuluyor, etmeyin, yapmayın allah aşkına yapmayın. Günlerdir hayvanlar toplanıyor, içimize öküz oturdu, kurtarmak için çırpınıyoruz katmerlemeyin bu sorunları. Bu hayvanlar üretilmesin, elden ele satılmasın yazıktır, günahtır. Madem evinizde iki ve daha fazla kedi bakacak imkanınız var, sokaktakileri kurtarın...

Sokaklar hayvan doluyken bir sürü genetik hastalığı olan bir ırkı üretmek için eve erkek kedi aldınız, ben yanlış anlamadım değil mi. Bir tane sokak hayvanı sahiplendirebilmek, bir can kurtarabilmek için yıllardır debeleniyoruz. Bu cins hayvan takıntısı nedir, kedi kedidir yahu. Acı çekiyor bu hayvanlar, normal tür değiller, veteriner masrafları ayyuka çıkınca yüzde doksanı atılıyor ya da uyutuluyor, etmeyin, yapmayın allah aşkına yapmayın. Günlerdir hayvanlar toplanıyor, içimize öküz oturdu, kurtarmak için çırpınıyoruz katmerlemeyin bu sorunları. Bu hayvanlar üretilmesin, elden ele satılmasın yazıktır, günahtır. Madem evinizde iki ve daha fazla kedi bakacak imkanınız var, sokaktakileri kurtarın...

Aa olmaz zengin gösterecek, cins olacak, koltuğu perdeyi tırmalamayacak, instagramda like alacak, kedi süs bitkisi gibi acılar içinde yaşasa da olur ama di mi?!!!!

X