Evde kedisi olanlar bakabilir mi?

Merhaba. Kedimiz 2 yaşında sarman. Sokaktan sahiplendik, bebekliğinden beri bizde. Geçen gün halının üzerinde kumlu kaka buldum. Takip ettiğimde kolidora ve odaya 3-4 tane kaka taşıdığını gördüm. Halıları silip kaldırdım. Aradan 10 gün kadar geçti, dün akşam çocuğu uyutup odaya geçeyim dedim yine aynı manzara. Kolidorda ve oturma odasında kumlu kakalar🥴
Kumunu hergün aynı saatte temizlerim, miktarına çok dikkat ederim haftada bir kum kabını yıkayıp tüm kumu tazelerim. Bir kedi neden kakasını odalara taşır anlayamıyorum ve tabi devam etmesini istemiyorum. Hava sıcak diye halıları sermemiştim ama serdiğimde de aynı şeyi yaparsa onca halıyı nasıl temizlicem😱

Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu?
Saçınız dökülüyorsa bazı kediler saçları yiyip kaka yaptıklarında yapışıyor popolarında bu yüzden olma ihtimali çok yüksek
Strese girdiğinde de yapabilir

Değişikliklere karşı tepki, uzun tüylüyse ve çok yalanıyorsa dışkısındaki tüylerden ya da hasta olduysa ondan olabilir. Biraz takip edin, devam ederse bir veteriner görüşü almak iyi olabilir.

Ben kakalarını yapar yapmaz kürekle klozete atar sifonu cekerim, kristal kum kullanıyoruz öteki kumlardan cok daha iyi
Aaa gerçekten çok mantıklı, kedi sahipleneli 1 hafta oldu ve bu benim hiç aklıma gelmemişti. Bende sürekli poşete koyup çöp atmaya gidiyorum her tuvaletinde. Peki idrarını yaptığı topaklanan kumu napıyorsunuz? Sanırım o klozete atılmaz. 🤦🏼‍♀️

Aaa gerçekten çok mantıklı, kedi sahipleneli 1 hafta oldu ve bu benim hiç aklıma gelmemişti. Bende sürekli poşete koyup çöp atmaya gidiyorum her tuvaletinde. Peki idrarını yaptığı topaklanan kumu napıyorsunuz? Sanırım o klozete atılmaz. 🤦🏼‍♀️
Günaşırı kumunu yenilemeniz gerek..yani eski kumunu çöp poşetine döküp yıkayıp kurulayıp tekrar kum dökmeniz gerek..

Ben proline kullaniyorum ve hiç kum temizlememe gerek kalmiyor yapınca hemen topaklaniyor çünkü çiş onuda alıp hemen buzdolabı poşetine koyuyorum balkonda zaten kumum orda çöpümde var günde bi sefer toplu çopleri atiyorum tavsiye ederim :KK66: şimdiki kumlar çok güzel ve temiz oluyor topaklandigi icin kristal sevmiyorum çok kullanıliyor ve çok masrafli oluyor

Ben de topaklananlardan çok memnunum. Kristalin pek de sağlıklı olmadığını duymuştum. Bir de topaklanmış temizlemek çok daha kolay. Kum kabının içine poşet yerleştirirseniz, temizlemesi de çok pratik oluyor. Normal çöp atar gibi, kaptan çıkardığınız an iş bitiyor.

:) evet böylesi daha kolay. Ben kristal kum kullanıyorum ve oda 1 hafta içinde kirleniyor. Bir paket kumun hepsini dökmüyorum yarısını döküyorum her hafta değiştiriyorum kumlarını çiş yaptıktan sonra temizlemiyorum.

:) evet böylesi daha kolay. Ben kristal kum kullanıyorum ve oda 1 hafta içinde kirleniyor. Bir paket kumun hepsini dökmüyorum yarısını döküyorum her hafta değiştiriyorum kumlarını çiş yaptıktan sonra temizlemiyorum.
Bence her çişten sonra temizleyin, yani topaklanını alın atın. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu çok lanet bir şey. Enfeksiyonun sık sık tekrarlama ihtimali olabiliyor, yatkınlık oluşabiliyor. Riski minimalize etmek için, kumu temiz kullanmasını sağlamak önemli. Bir de bazen kirli olduğunda, tuvalete daha az giriyorlar. O da enfeksiyona sebep oluyor.

Benimde British Shorthair var hiç öyle bi sıkıntı yaşamadım
Acaba kedi sitrese mi girdi yada bebeğinizi mi kıskandı da ortalığa çiş yaptı
Bende topaklanan kumdan kullanıyorum hergün kumunu temizliyorum çişini poşete koyup ayrı bi kovaya koyuyorum normal ev çöpüne atmıyorum hergün tarıyorum ki hem tüylerini çok yalayıp zarar vermesin hemde üzerimize yapışmasın

O kristal kum ve bi hafta hiç temizlememek çok sağlıksız lusim yapmazdı muhtemelen öyle bi kuma ve ciddi koku sorunu olur

Merhaba. Kedimiz 2 yaşında sarman. Sokaktan sahiplendik, bebekliğinden beri bizde. Geçen gün halının üzerinde kumlu kaka buldum. Takip ettiğimde kolidora ve odaya 3-4 tane kaka taşıdığını gördüm. Halıları silip kaldırdım. Aradan 10 gün kadar geçti, dün akşam çocuğu uyutup odaya geçeyim dedim yine aynı manzara. Kolidorda ve oturma odasında kumlu kakalar🥴
Kumunu hergün aynı saatte temizlerim, miktarına çok dikkat ederim haftada bir kum kabını yıkayıp tüm kumu tazelerim. Bir kedi neden kakasını odalara taşır anlayamıyorum ve tabi devam etmesini istemiyorum. Hava sıcak diye halıları sermemiştim ama serdiğimde de aynı şeyi yaparsa onca halıyı nasıl temizlicem😱

Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu?
Kakası muhtemelen poposuna yapışıyor. Sonra düşüyor. Benım kedılerımde de olmuştu. Çözumu popo etrafında kı tuylerını kestirmenız

Bence her çişten sonra temizleyin, yani topaklanını alın atın. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu çok lanet bir şey. Enfeksiyonun sık sık tekrarlama ihtimali olabiliyor, yatkınlık oluşabiliyor. Riski minimalize etmek için, kumu temiz kullanmasını sağlamak önemli. Bir de bazen kirli olduğunda, tuvalete daha az giriyorlar. O da enfeksiyona sebep oluyor.
Evet kesinlikle doğru diyosunuz bizde ki kediler çok değişik, scottish fold cinsi ve siyam var. İkiside aşırı temiz kumlarını çok geç kirletiyolar ama bazen 1 haftayı bulmuyor değiştiriyoruz. British shorthair kedim vardı (öldü😭) çok kirliydi. Kumunu hemen 2 günde rezil ederdi mesela.

Hergün çişini almıyormusunuz kedi hasta olur ayakları değiyo hemde evde koku yapar sizede zararı olur
Yok almıyoruz biz kum kirlenince değiştiriyoruz zaten 1 paket kumun yarısını kullanıyoruz yarısını bir sonraki zaman kullanıyoruz. Annem ayaklarını temizliyor kedilerin

Yok almıyoruz biz kum kirlenince değiştiriyoruz zaten 1 paket kumun yarısını kullanıyoruz yarısını bir sonraki zaman kullanıyoruz. Annem ayaklarını temizliyor kedilerin
Yani bilemedim sizin tercihiniz de açıkcası kediye üzüldüm
kendimiz ihtiyaçtan sonra sifonu çekmezsek ellerimizi yıkamaz isek nasıl temiz olunur

Peki bir şey sorabilir miyim? Kedimin kumunu her gün temizliyorum. Ve kapalı tuvalet kabı kullanıyorum. Ancak ne kadar dikkat edersem edeyim temizleyip havalandırsam da, kedim wcden çıkınca tüyleri aşırııı şekilde tuvalet gibi kokuyor. Bu normal mi? Proline kum kullanıyorum ama bu durum hiç içime sinmiyor.

Peki bir şey sorabilir miyim? Kedimin kumunu her gün temizliyorum. Ve kapalı tuvalet kabı kullanıyorum. Ancak ne kadar dikkat edersem edeyim temizleyip havalandırsam da, kedim wcden çıkınca tüyleri aşırııı şekilde tuvalet gibi kokuyor. Bu normal mi? Proline kum kullanıyorum ama bu durum hiç içime sinmiyor.
Ben kapalı kum kullanmiyorum ve kumum balkonda sürekli de havalanmış oluyor bu yüzden hiç koku sorunu yaşamiyorum 0 koku bide açık deneyin kabı

Yani bilemedim sizin tercihiniz de açıkcası kediye üzüldüm
kendimiz ihtiyaçtan sonra sifonu çekmezsek ellerimizi yıkamaz isek nasıl temiz olunur
Yok üzülmeyin yaklaşık 15 senedir kedi bakıyoruz, biz gayet temiz insanlarız kedi kumlarını da temizliyoruz ama her çişten sonra kumu atmıyoruz kum kirlenince zaten kediler girmez bunu tüm kedi bakan kişiler bilir biz tam kirlenmeden değiştiririz kumu her haftada kum kabını tamamen dezenfekte ederiz yıkarız hergün mama kaplarını su kaplarını yıkarız. Kedilerimiz bizim herşeyimiz hayatta en değer verdiklerimiz şeyler arasında.

Yok üzülmeyin yaklaşık 15 senedir kedi bakıyoruz, biz gayet temiz insanlarız kedi kumlarını da temizliyoruz ama her çişten sonra kumu atmıyoruz kum kirlenince zaten kediler girmez bunu tüm kedi bakan kişiler bilir biz tam kirlenmeden değiştiririz kumu her haftada kum kabını tamamen dezenfekte ederiz yıkarız hergün mama kaplarını su kaplarını yıkarız. Kedilerimiz bizim herşeyimiz hayatta en değer verdiklerimiz şeyler arasında.
Zaten bizde kumu atmiyoruz sadece topaklanan çiş kakayı alıyoruz hem ekonomik hem hijyenik

X