ev alıp almama kararsızlığı devam ediyor :) (yeni gelişmeler)

İleride evlilik durumunda bu sorun olur kardeşinle bölüşmen sorun olur vs en mantıklı olan elinizdekiyle 1+1 alıp kiraya vermek hem annenizin bir güvencesi olmuş olacak hem de siz 10 yıl krediyle uğraşmayacaksınız
evet ben de öyle düşündüm.
krediye girsek ödemenin büyük kısmını annem yapacaktı.
ama kağıt üstünde kredi çeken ben olacağım.
bu da kredi notunu düşüren, mevcutta bir kredi varken başka bir kredi almayı zorlaştıran bir durum.
e ben gencim, belki evlenicem, belki bu şehirden taşınıcam, belki bambaşka ihtiyaçlarım olacak. 2-3 sene olsa eyvallah da 10 sene bağlı kalmak?
ben 28 yaşındayım, 38 yaşımda biter bu kredi anca.
o yüzden böyle bir şey düşündük, kısmet bakalım :)

150 bine ev var mı ya 🙄 bence kümes bile vermezler artık
var ama küçük. şu an pandeminin etkisi de var.
illa ki artar fiyatları.
varsın 200 olsun, 400 bin ödemekten iyidir.
aslında ev fiyatları abartı derecede yüksek.
o 400-500 bin olanların da ederi o kadar değil aslında. nedir yani bu?

İnsanın başına ne geliyorsa 'olmuşken daha iyisi olsun' hırsından geliyor bence:))
Bundan birkaç sene önce babamin eline toplu bir para geçmişti sanırım, anneme araba almaya karar verdiler. Rakamlari hiç hatırlamıyorum, yıllar geçti, o yüzden sallayacağım sayıları. 15 bin elde var, babamla ben de 10 bin daha koyarız, şöyle yirmi yıllık, küçük bir arabaya alırız diye niyetlendik ilk (annem çıkan gezen bir insan değil,işe de gitmez. benimse karbon saçan şeylere hevesim ve ehliyetim yok. sadece annem küçüklüğünden beri arabası olması istediği için, kapının önünde duracak bir arabaydi, maksat gönlü olsun). 25 bin aile ekonomimiz için çok makul bir rakamdi. Ama annem yuz milyon kişiye danismis, demişler ki 'ooo bilmemnesi bilmemne arabayı alma, o sorun çıkartır,şusu şusu olsun'
Böylece annem o 25 binliklerde soğudu, bilmemnesi de olan 40 - 45 binlik arabalara bakmaya başladı. Konuştuğu kişiler onu küçümseyip uzun yolda kalacağını (zaten uzun yola çıkmaz, çıkmak gerekse de evde başka araba var) , bilmemne bilmemne dediler, annem 45 binlik arabadan da soğudu, 70-80 binlere çıktı. En son bıraktığımda 'araba alıp satayim' diyordu (ikizler kadını)
Sonuç olarak, o para çoktan hayat mesgalesine uçtu gitti, araba fiyatları paradan da hızlı uçtu. Ve annem arabasız kaldı.
Oysa zamanında iyi kötü bir araba alsa, en azından ruhsatta adının yazdığı bir arabası olacaktı
Ama 'olmusken en iyisi olsun' mantığında bir insan olduğu için hiç bir şeyi olmadi...
Aynı konunun ev versiyonuyla ilgili de çok güzel Bir aziz nesin hikayesi var; okumak isteyenler tiklayabilri.
Yani benim oyum evi almandan yana. Yıllarca borç harç altına girmeye ne gerek var ki? Eviniz bugün kalabalik ama yarın cocukalr evlenince bri basina üç odalı evde ne yapacak anneniZ? Taşınır işte kutu gibi evine
kesinlikle çok doğru :) anneme okudum bunu, hak verdi. teşekkürler :)

Özellikle belirtmek istiyorum faiz öyle hesaplanmıyor :))
Ayrıca yatırım amaçlı faize para koymayı düşünüyorsanız şu an piyasada oranlar 19 civarında.
onda şöyle bir durum var.
açıklanan enflasyon %17 ama bunun aslında gerçek enf olmadığını, gerçeğinin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz.
bu durumda %19 faiz veren bankadan bile karda olmuyoruz aslında. negatif reel getiri oluyor bu. kaldı ki faizi de düşürecekler muhtemelen.
yani hadi faize koyduk diyelim. ne kadar kalıcı olabilir ki? kaç sene daha bu seviyede olacak?
ayrıca tl'de durduğu sürece faiz de olsa o iş yaş bence :KK70:

Şöyle diyeyim ev evdir, insanı geceleri sıcak tutar :halay:
Emlak işinde bir yerden başlamak gerekiyor bence, öbür türlü tam istediğim olsun derken onun parası birikene kadar o evin de fiyatı uçuyor. Bir kız arkadaşım 1 evle başladı şimdi 3 evi ve kira geliri var. Yani yani monopoli oyunu gibi önce bir ev dikiyorsun, sonra ondan kazandığın gelirle 2. evi dikiyorsun.

1+1 ünv olmasa bile büyükşehirlerdeyse ve eşyalıysa delice fiyatlara gidiyor. Bu dediğim kız arkadaşım aldı bir ev (yer Gayrettepe civarı sanırım, muhit iyice ama çok çok da pahalı değil). İçini yaptırdı, sonra içine eşya koydu. Şirin kırmızıya boyalı bir buzdolabı koydu, bir kahve makinesi koydu, balkona saksı koydu derken ev şipşirin oldu delice bir fiyata kiraya veriyor. Genç bekarlar eşyalı evi seviyor. Bu arada ben de eşyalı bir stüdyo dairede yaşıyorum :KK50:
eşyalılarda kafama takılan şeyler var açıkçası. ilanda gördüklerime bayıldım o ayrı konu ama. hani ıvır zıvır şeylerle çok uğraşır mıyım diye endişeleniyorum. yok çamaşır makinesi arıza yaptı donumu yuttu, yok kahve makinesi patladı, yok seks yaparken yatak çöktü :KK70: gibi gibi işin şakası tabii ama, beni ararlar mı? bozulunca kim yaptıracak? ben onları nasıl güvence altına alabilirim? 1+1 ev tutacak adamdan 5 depozito alamam sonuçta.

eşyalıların kirası nereden baksak 200-300 daha yüksek bu arada boşlara kıyasla.

annem hep para parayı çeker der. sizin arkadaşınki de o hesap :) annem de öyle istiyor. dedim sen önce birini al da. sonrası sağlık olsun, dünya malı sonuçta :KK70:

Öyle güzel anlatmışsınız ki evi oturasım geldi
ilanlardaki eşyalı satılıkları görünce bana da öyle oluyor :KK70:
yaşadığım evdeki eşyalarım o kadar güzel değil yemin ederim. dekoruna kadar düşünülmüş. iç mimarlarla çalışılmış beli yani. bir tane vardı mesela 110 bin eşyasıyla birlikte. sırf eşyası 25 bin eder zaten. tv'sinden ankastresine, halısından koltuğuna kadar her şey var.

hele bir tane gördüm bayıldım, dubleks, mutfak salon altta, tatlı bi merdiven var üst kata çıkıyorsunuz orada da yatak odası var. ama nasıl güzel. tam hayallerimdeki ev :KK70:

Benim çıktığım evin kirası 400 ₺’ydi 😅. Çok uygun olduğu için kapılmış olabilir. 1+1 çok iyi ısınıyordu. 2.5 yıl oturdum ben de.
1+1lerin bu yönünü çok seviyorum. az fatura ile sıcacık olabiliyor doğalgazla. temizlik zaten hiç sorun değil. bi yemek olayını sevmemiştim ben ama yemek kokusu sorunu düzgün çalışan bir davlumbaz ile halletmek mümkün. tek kişi için çok ideal. salonda yer içer oturur, odasında da gider yatar. ev küçük olduğu için kendini fazla yalnız hissetmez :KK70: ama ben yapamıyorum mesela daralıyorum. bana büyük olacak. kesinlikle balkon olacak. şimdi oturduğum evde 2 balkon var :KK70: kocaman mutfak sanki ne yapıyorsam. olsun, büyük. salon kocaman, kedimiz boydan boya koşup eğlenebiliyor, koridorda dört nala :KK70: ama temizlik, ısıtma sorun. hele soğukta ısıtana kadar uğraştık yani.

merhabalar, ev alma hakkında bir konum daha vardı, merak edenler tıklasın :)
oradan devam etmiyorum çünkü düşüncelerimizde bazı değişiklikler oldu hanımlar, bu kez durum daha farklı. o yüzden yeni konu açma gereği duydum.
hemen özet geçeyim:
annemin 100-150 bin kadarlık bir birikimi ve ev alma hayali var.
biz kiracıyız.
önce dedik ki birikimi peşinat yapalım, üstüne de kredi çekelim 2+1 falan ailece yaşayacağımız bir ev alalım.
bu bir fikirdi sadece ama bazı endişelerim vardı özelike kredi ile ilgili. çünkü krediye girersek benim üzerime çekilecek ve nereden baksanız 7-10 sene kadar bu kredi hayatımızda olacaktı.
ben şu an bekarım ama belli de olmaz belki karşıma biri çıkar, evlenirim veya başka bir şey için para lazım olsa senelerce başka kredi alamayacağım.
kısacası bu tarz bir kredi beni hem kağıt üstünde hem de maddi anlamda bağlayacak, yıllarca ucu bana dokunacak.
ben bunları annemle paylaştım, hak verdi. aklımıza şöyle bişey geldi.

elimizdeki paranın yettiği kadar bir ev alalım, üstüne tamamlamaka gerekirse 20-30 bin ya borç bulur ya da kredi çekeriz dedik ve bakınmaya başladım ilanlara.
öğrenci yoğun bölgelerde bütçemize göre 1+1 satılık sıfır daireler var.
böyle bir şey alırsak ve kiraya versek oradan gelecek kira geliri üstüne biraz ekler yaşadığımız evin kirasını öderiz.
hem eldeki birikimi değerlendirmiş hem de kendi kira yükümüzü hafifletmiş olacağız.
bu tarz evler hızlı kiralanan bölgelerde ama çok kiracı sirkülasyonu oluyor ve öğrenciler, yalnız yaşayanlar vs derken kiracı profili biraz kafa kurcalıyor.
bölgedeki bu tarz evlerin kirası 1300-1600 tl arasında.
eğer alırsak hiç kredi borcuna girmeden mülk sahibi olucaz ve kira geliri olacak.
ben de öte yandan şöyle düşündüm, yarın bir gün kardeşim ve ben kendi hayatımızı kurarsak annem geçer oturur, kira derdi olmaz.
tabii gayrimenkul sonuçta, ihtiyaç halinde satma şansı da var bildiğiniz gibi.

bunun altında yatan mantığımız tamamen madem evimiz olsun istiyoruz, şu dünyada minik de olsa bir dairemiz olsun istiyoruz, büyüğüne gücümüz yetmiyorsa bari gücümüzün yettiğini alalım, nasıl olsa bize bir fayda sağlar. aslında para annemin parası, sağlayacağı fayda yine anneme olacak çünkü yaşlanınca geçip oturur o dururken biz kullacak değiliz. onu da düşünüyorum, ben eşimle veya işimde gücümde belki başka şehirde hayatımı yaşarken o kira düşünsün istemem.

annem esnaf ben özel sektördeyim, annemin kazancı benden çok daha fazla ve emeklilik için 2-3 senesi mi ne var. kredi çekemiyor. gerçi araştırıyoruz o durumu da. bu parayla araba almak (yatırım amaçlı), hisse senedi, altın gibi seçenekler de olabilirdi ama anne işte, daha elle tutulur, daha kalıcı, daha güvenilir bir şey olarak görmekte ev almayı. sizce bu doğru bir adım olur mu, dezavantajları ne olabilir özellikle kiracısı olan ev sahipleri ne gibi zorluklarla karşılaşıyor, siz olsanız ne yapardınız bunlar hakkında genel bir fikir alışverişi yapmak için konuyu açtım. yorumlarınızı bekliyorum :)

bu arada eğer alınırsa tapu onun üstüne olacak, kendi emeği kendi birikimi çünkü.
Evet düşünceniz çok çok mantıklı ama bence risk alın kredi çekin korkmayın borçlanmaktan şimdi büyük gönlünüzce bir ev aldınız aldınız yoksa hayat pahalılaşıyor ordan gelecek kirada bir bakmışsınız harcanmış bile çoktan. üstümde kredi olacak başka kredi çekemem diye düşünmeniz çok yanlış bankalar kredi vermek için peşinizden bile koşar düzenli ödeme yaparsanız ki zaman çabuk geçiyor bir bakmışsınız borç bitmiş tek siz ödemeyeceksiniz sonuçta borcu bence çekin kredi burası Türkiye borçlanmadan asla mal mülk sahibi olunmaz eğer yok kredi çekemem diyorsanız paranızın değerleneceği bir yatırım yapın derim ben umarım hakkınızda en hayırlı olan kararı verirsiniz

Bu kadar ucuz 1+1 ler hangi şehirde gerçekten merak ettim
Hem çok ucuz, hem kiraları pahalı. Vala kaçırmayın bu fırsatı bence. Oranın kira parasıyla istediğiniz yerden ev kiralarsınız. Siz evlenirseniz anneniz yerleşir belki

Herkes iyi hos diyor ancak ben suanki durumda universitelerin gelecek yil da acilabilecegine kesin gözüyle bakamadigim icin alır kiraya veririm mantigiyla hareket etmenin sizi zor durumda birakacagini düşünüyorum.Tabiki 1+1 icin bu fikrim.Hatta suan asiri uygun fiyatli onlar cünkü herkes elden cikarmaya çalisiyor univ.civari olanlar özellikle.

Herkes iyi hos diyor ancak ben suanki durumda universitelerin gelecek yil da acilabilecegine kesin gözüyle bakamadigim icin alır kiraya veririm mantigiyla hareket etmenin sizi zor durumda birakacagini düşünüyorum.Tabiki 1+1 icin bu fikrim.Hatta suan asiri uygun fiyatli onlar cünkü herkes elden cikarmaya çalisiyor univ.civari olanlar özellikle.
tam yarım saat önce bu konudan bahsettim anneme :)
dedim bak bu pandemi yasaklar önümüzdeki sene de devam ederse öğrenci möğrenci gelmez, şu an bu sebeple ucuz zaten bunlar dedim.
yaz dönemi boyunca açık oluruz ama sonbaharda yine kapanma, yasaklar, okulların açılmaması gibi durumlar yaşanabilir.
aşılama durumuna bakıp az çok tahminde bulunuruz dedim.
eğer böyle olursa satın almak için fiyatları da artmaz, benzer kalır.
fakat okullar daha ne kadar kapalı kalabilir? bir ihtimal önümüzdeki seneyi de kaybederiz ama hep böyle olacak değil.
biz çok şükür rahat geçinen, bir şeylerden kısmayan insanlarız. kredi ya da borçlanma olmadan o evi alacağımız için önümüzdeki sene kiracı bulamama durumu bizi pek üzmez. hatta o esnada aynı ayarda başka bir ev için para bile biriktirebiliriz. evi aldık diye aylık düzenli bir para çıkışımız olmayacak, sadece kullanmadığımız parayı eve basacağımız için.

Bu kadar ucuz 1+1 ler hangi şehirde gerçekten merak ettim
Hem çok ucuz, hem kiraları pahalı. Vala kaçırmayın bu fırsatı bence. Oranın kira parasıyla istediğiniz yerden ev kiralarsınız. Siz evlenirseniz anneniz yerleşir belki
pandemi döneminde olduğumuz ve faizler yüksek olduğu için ucuz açıkçası şu an.

Alın bence, pişman olmazsınız. Aynı evi altı ay-bir sene sonra o fiyata bulamazsınız, ev en iyi yatırım aracı. Araba al-satçılık yapmıyorsan asla yatırım aracı değil, keza altın, döviz v.s. de yatırım için biriktirilen şeyler neticede yastık altında bir işe yaramıyorlar. Düşünceniz gayet mantıklı, paranızı değerlendirin yoksa uçaar gider bu devirde.

Evet düşünceniz çok çok mantıklı ama bence risk alın kredi çekin korkmayın borçlanmaktan şimdi büyük gönlünüzce bir ev aldınız aldınız yoksa hayat pahalılaşıyor ordan gelecek kirada bir bakmışsınız harcanmış bile çoktan. üstümde kredi olacak başka kredi çekemem diye düşünmeniz çok yanlış bankalar kredi vermek için peşinizden bile koşar düzenli ödeme yaparsanız ki zaman çabuk geçiyor bir bakmışsınız borç bitmiş tek siz ödemeyeceksiniz sonuçta borcu bence çekin kredi burası Türkiye borçlanmadan asla mal mülk sahibi olunmaz eğer yok kredi çekemem diyorsanız paranızın değerleneceği bir yatırım yapın derim ben umarım hakkınızda en hayırlı olan kararı verirsiniz
teşekkürler, borçlanmadan mal mülk sahibi olunmaması konusuna katılıyorum.
gözüm yemiyor be :)
stres olmak istemiyorum.

Alın bence, pişman olmazsınız. Aynı evi altı ay-bir sene sonra o fiyata bulamazsınız, ev en iyi yatırım aracı. Araba al-satçılık yapmıyorsan asla yatırım aracı değil, keza altın, döviz v.s. de yatırım için biriktirilen şeyler neticede yastık altında bir işe yaramıyorlar. Düşünceniz gayet mantıklı, paranızı değerlendirin yoksa uçaar gider bu devirde.
teşekkürler.
paranın büyük kısmı şu an altında zaten. 400lere kadar indiği zamanlar can sıktı. şimdi yeniden 500 civarında işte neyse ki. dediğiniz gibi yastık altı sayılır. bankada gerçi de, bir işe yaramıyor aslında.

X