Eşyanın kıymetini öğretme

Aybeyzeyduru

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2017
765
511
39
9 yaşında bir kızım var .eşyalara eşyalarımıza eşyalarına zarar veriyor.örnek kumadanın tuşlarını çıkarma,hatıra diye verilen kolyeyi çekip koparma,hırkasını ceketini beslenme çantasını kaybedip birkez bile aramama dahası umrunda bile olmaması.Kalemlerden hiç bahsetmiyorum bile. Bir kere olur iki kere our anlayışla karşılarsın ama sürekli aynı tavır aynı şeyle karşılaşınca bi problem olduğunu farkettim. Normal mi ben mi abartıyorum geçen sene 1 gün giydi hırkasını kaybetmiş hani ucuz bişeyde değil umrunda değil almadım yenisini. Bu sene süveteri hafif sökülmüş tümden yırtıp atmış .suçlu benim çünkü sürekli eşyalrın bizim mutluluğumuz için araç olduğunu söyleyip durdum ama zarar verebiliriz mesajını aldığının farkında değildim bi yol bi çare😥

Biraz yapıyla ilgili sanırım . Senin ki kadar yoğun olmamakla birlikte benim cocugum da öyle. Mesela kuzenimin çocuğunun oyucaklari kıymetlidir asla paylaşmaz. Bir yere gittiğinde toplar çantasına koyar. Sayısına kadar bilir eksik olanı farkeder . Biri bu benim olsun mu dese. Asla vermez . Ama benim çocuğum (5) bı yereoyuncak götürse ardını ben toplarım almışım almamışım umrunda olmaz . Kıymet vermez aldığımız günden zarar görür oyuncakları . Biri bu benim olsun mu diye isteyince verir. Ki dediğin gibi kumandanın osunu busunu çıkarır. . her esyayla bir zoru vardir zarar verir yani.ama okulda falann hırkasını vs unuttuğunu farketmedim çok. Zaten farkettigimde kapıdan yolluyorum hemen alıp geliyor bir iki kere oldu.yani uzattım ama sanırım biraz büyüdüğünde aynı yoldan geçeceğim seninle. Çocukların mizacı bu demek ki. Bir cozumu varmı konuyu takipteyim

Ben bunun biraz insanın kendi tabiatıyla ilgili olduğunu düşünüyorum
Nasıl dersen
2 kızım var ikisininde annesi babası aynı
Aynı ortamda büyüdüler
Yaş aralıkları 3 yıl
Daha çocukluktan bu yana
Büyük kızım düzenli eşyasına dikkat eden kire tahammülü olmayan bir çocuk
Analitik sistemlidir duygusal değildir
Küçük kız
Allahım sana geliyorum
Dağınık düzensiz eşyayı amaç değil araç olarak gören
Kendisinin yeterince danıklığı yetmiyormuş gibi ablasınıda dağıtan bir çocuk
Ama çok sosyaldir güler yüzlü yüzüne bakışta o güldüğünde senin gülmemen imkansızdır
Ben ikisinide aynı kurallar ile yetiştirdim
Geçengün küçüğüm bana ne diyor
Anne ablam olmamış bidaha yap:KK70:

Sizde çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin
Tabiki uyarın ama onu yıpratmayın

Nasıl dersen
Aynı ortamda büyüdüler
Yaş aralıkları 3 yıl
Daha çocukluktan bu yana
Küçük kız
Allahım sana geliyorum
Ama çok sosyaldir güler yüzlü yüzüne bakışta o güldüğünde senin gülmemen imkansızdır

Aynen size katılıyorum. Çocuğun mizacidir bu. Çok degiscegini sanmiyorum bende . Çok güldüm bu arada kızınıza :) bu çocuklar bı alem, simdikiler :)

Biraz yapıyla ilgili sanırım . Senin ki kadar yoğun olmamakla birlikte benim cocugum da öyle. Mesela kuzenimin çocuğunun oyucaklari kıymetlidir asla paylaşmaz. Bir yere gittiğinde toplar çantasına koyar. Sayısına kadar bilir eksik olanı farkeder . Biri bu benim olsun mu dese. Asla vermez . Ama benim çocuğum (5) bı yereoyuncak götürse ardını ben toplarım almışım almamışım umrunda olmaz . Kıymet vermez aldığımız günden zarar görür oyuncakları . Biri bu benim olsun mu diye isteyince verir. Ki dediğin gibi kumandanın osunu busunu çıkarır. . her esyayla bir zoru vardir zarar verir yani.ama okulda falann hırkasını vs unuttuğunu farketmedim çok. Zaten farkettigimde kapıdan yolluyorum hemen alıp geliyor bir iki kere oldu.yani uzattım ama sanırım biraz büyüdüğünde aynı yoldan geçeceğim seninle. Çocukların mizacı bu demek ki. Bir cozumu varmı konuyu takipteyim
Yani bilemiyorum evet küçükkende böyleydi ama küçük diye önemsemedim geçen sene ve bu sene durumu önemsiyorum ama geç kaldım sanırım böyle gitmez umarım çünkü sinirlerim harap oldu

Nasıl dersen
Aynı ortamda büyüdüler
Yaş aralıkları 3 yıl
Daha çocukluktan bu yana
Küçük kız
Allahım sana geliyorum

Aynen çok sosyal herkes çok sever ama ilerde çok sorun yaşayacak diye korkuyorum .

Yani bilemiyorum evet küçükkende böyleydi ama küçük diye önemsemedim geçen sene ve bu sene durumu önemsiyorum ama geç kaldım sanırım böyle gitmez umarım çünkü sinirlerim harap oldu

Aslında bazen diyorum ki ardını toplamayayim bir kaç kez unutsun yenisini almayayım belki anlar ama annelik iste kıyamıyorum o da bana güveniyor zaten.
Sizin de böyle olabilir mi? Yenisini alacağınızı bildiği için bu kadar yapıyor olabilir mi ?

Aslında bazen diyorum ki ardını toplamayayim bir kaç kez unutsun yenisini almayayım belki anlar ama annelik iste kıyamıyorum o da bana güveniyor zaten.
Sizin de böyle olabilir mi? Yenisini alacağınızı bildiği için bu kadar yapıyor olabilir mi ?
Geçen seneden beri almıyorum biraz daha iyi geçen sene bi hikaye yazmış keloğlan tam beş kere yemeğini kaybetti annesi kıyamadı yeni yemek yapıp verdi bu arada aane ben keloğlan kendisi oluyor

Yenisini alip odullendirmeyin.
Dogru amac degil arac olmali esyalar.
Ama sukrude bilmeli, savurup atmamali.
Ben olsam dersini alsin diye unuttugu seyi almazdim ve eksikliginden dem vururdum.
'Aa havada soguk kizim, keske kalin bi hirkan olsaydi cok faydali olurdu su an" derim alttan alltan. Oda gittikce kaybolan esyalarin eksikligni hissettikce su an elindekilere daha dikkat eder, belki.

Yenisini alip odullendirmeyin.
Dogru amac degil arac olmali esyalar.
Ama sukrude bilmeli, savurup atmamali.
Ben olsam dersini alsin diye unuttugu seyi almazdim ve eksikliginden dem vururdum.
'Aa havada soguk kizim, keske kalin bi hirkan olsaydi cok faydali olurdu su an" derim alttan alltan. Oda gittikce kaybolan esyalarin eksikligni hissettikce su an elindekilere daha dikkat eder, belki.
Öyle yaptım anne üşüyorum diyemedi bu sene aldım onu koruyor süveter gitti şimdide

Evet ne yazıkki ilerde kendinin yaşayacağı problemleri düşünmek bile istemiyorum .Örneğin dün sütü yoğurt yaptım bu da süt içmek istemiş.surat beş karış dolandı ortalıkta.
Aynı benimkilerde öyle ufacık istedikleri olmasin düşman kesiliyorlar.sadece bir ornek Kızımın yemek yeme sorunu var . Sevdiği şeyi aliyorum bi kaşık aliyo bırakıyo. Cunku bol her istedikleri oluyo. Sanırım biraz yoklukla sınamak gerekiyo ama kiyamiyoruz iste

Bizimkilerde aynen böyle.. Alisiyolar ve çözümü zorlaşıyor gittikçe.

kardeşimde böyleydi.annem hep arkasını toplardı ben bu sebepten olduğunu düşünüyorum.bir insanın sürekli arkasını toplayıp hatasını,zararını vs telafi ederseniz o insan kıymet bilmez olur.şimdiden değitirin bu düzeni ileride çok sorun çıkar.kardeşim kumdanda kırar yenisi alınır,telefon kırar yenisi alınır,pc kırar yenisi alınır...küçükkende böyleydi defter kitap hırka vs unuturdu yenisi alınırdı.oyuncaklarını kırardı yenisi alınırdı.yani birşeyi kırınca yenisi alınıyorsa çocuk neden önemsesin?zaten eksiğini hissetmiyor.

9 yaşında bir kızım var .eşyalara eşyalarımıza eşyalarına zarar veriyor.örnek kumadanın tuşlarını çıkarma,hatıra diye verilen kolyeyi çekip koparma,hırkasını ceketini beslenme çantasını kaybedip birkez bile aramama dahası umrunda bile olmaması.Kalemlerden hiç bahsetmiyorum bile. Bir kere olur iki kere our anlayışla karşılarsın ama sürekli aynı tavır aynı şeyle karşılaşınca bi problem olduğunu farkettim. Normal mi ben mi abartıyorum geçen sene 1 gün giydi hırkasını kaybetmiş hani ucuz bişeyde değil umrunda değil almadım yenisini. Bu sene süveteri hafif sökülmüş tümden yırtıp atmış .suçlu benim çünkü sürekli eşyalrın bizim mutluluğumuz için araç olduğunu söyleyip durdum ama zarar verebiliriz mesajını aldığının farkında değildim bi yol bi çare😥

oğlum 3 yaşında bebekliğinden beri oyuncaklarına eşyalarına zarar vermeden oynamasını kullanmasını söylüyorum aksi davrandığı zaman hemen zarar vermeye çalıştığı şeyi kaldırıyorum ortalıktan ağlıyor ama yapabileceğim bişey yok öyle alışmasını istemiyorum
Çok şükür hiç bi şeyini eksik etmiyoruz her şeyi fazla fazla alırız ama bu oyuncaklarına ve eşyalarına zarar verme hakkı vermez ona
Şimdilerde aklı daha bi erdiği için zarar vermiyor oyuncaklarına hoş toplasam 2 elin parmağını geçmez zarar verme sayısı ama o kadar da olur😅 çocuklu ortamda bazen ipin ucu kaçıyor illa etkileniyorlar birbirlerinden ben oğlumu uyarıyorum hemen arkadaşlar çocuk o tabii kırıcak bırak rahat rahat oynasın diye laf ediyorlar bana 🤦🏻‍♀️Çocuk nasıl alışırsa öyle gider bence herkes bana gaddar diyor ama bu gaddarlık değil ilerisi için önlem almak😬
Kızınız her şeyi fazlasıyla anlıyacak yaşta ve her şeyin farkında güzel bir konuşma yapın ve kararlı olun çocuklara kıyamıyoruz ama onlar bize çok güzel kıyıyorlar 😬

bir oğlum 12 ye yaklaştı , kızım da 4 yaşına yaklaştı. ikisi de aynı ev de büyüyor aynı kurallarla.
Oğlum tam da anlattığınız gibi hiiç ama hiçbirşey umrunda değil. Yeni aldığım o kadar kıyafeti yok ki anlatamam. yok arıyorum tarıyorum yok yok. Yatak toplamak, elbisesini katlamak, yediği şeyin kabını çöpe atmak aldığını yerine koymak herşey o kadar gereksiz ki onun için. Akşam eve bir gelirim pantolon koridorda okul çantası salonun ortasında kitapların yarısı yerde yarını masada. Ama bunlar hiiç birşey. Babası gözünün önende benden çok iş yapar. bizde kadın işi erkek işi yoktur her işi kim denk gelirse o yapar. makina tutmak , çamaşır asmak , bulaşık toplamak ne gelirse aklınıza. Ama yok sinir krizi geçiriyorum çocuğun umrunda değil. Bi pantolon bi bluzu yarım saatte bağır çağır giyer. Bu rahatlık beni kanser ediyor ama yok yok.
Kızım da minicik haliyle yediği meyvenin tabağını bile mutfağa götürür. Makina boşaltırken gelir kaşıkları düzeltir. Yani inanın yetiştirmekle alakası yok. Yoksa benim oğlanın elinden bez düşmemesi lazimdı. Değişirmi hiiç sanmıyorum.

Bende de var bu versiyondan bir tane . Değişeceğini sanmıyorum hatta yoruldum diyebilirim.
bir oğlum 12 ye yaklaştı , kızım da 4 yaşına yaklaştı. ikisi de aynı ev de büyüyor aynı kurallarla.
Oğlum tam da anlattığınız gibi hiiç ama hiçbirşey umrunda değil. Yeni aldığım o kadar kıyafeti yok ki anlatamam. yok arıyorum tarıyorum yok yok. Yatak toplamak, elbisesini katlamak, yediği şeyin kabını çöpe atmak aldığını yerine koymak herşey o kadar gereksiz ki onun için. Akşam eve bir gelirim pantolon koridorda okul çantası salonun ortasında kitapların yarısı yerde yarını masada. Ama bunlar hiiç birşey. Babası gözünün önende benden çok iş yapar. bizde kadın işi erkek işi yoktur her işi kim denk gelirse o yapar. makina tutmak , çamaşır asmak , bulaşık toplamak ne gelirse aklınıza. Ama yok sinir krizi geçiriyorum çocuğun umrunda değil. Bi pantolon bi bluzu yarım saatte bağır çağır giyer. Bu rahatlık beni kanser ediyor ama yok yok.
Kızım da minicik haliyle yediği meyvenin tabağını bile mutfağa götürür. Makina boşaltırken gelir kaşıkları düzeltir. Yani inanın yetiştirmekle alakası yok. Yoksa benim oğlanın elinden bez düşmemesi lazimdı. Değişirmi hiiç sanmıyorum.

Bende de var bu versiyondan bir tane . Değişeceğini sanmıyorum hatta yoruldum diyebilirim.
Ne yorulmak hemde. Geçen sofra bezi serip üstünde tepsi ile birşeyler koydum yedi. 1 ay beklese aklına gelmez alıp götürmek. Dedim oğlum heralde unuttun tepsiyi yoksa asla bırakmazdın sen. Tepsiyi sofrabeziyle birlikte sarıp sarmalayıp götürdü. ucundan kenarından yere kırıntı döke töke. Kızınca da bir kırıntı için kızan ilk kişisin , şimdi sen bana pantolonum yerde diye mi bu kadar söylendin , çoktan başlamış kursumuza ısrarla geç kalıp wc keyfi yaparken kızdığım için tuvalete gittiği için azar işiten ilk kişiyim diye her olayı kendi lehine basitleştirmesi beni deli ediyor.
cumartesi 2 de başlayan kurs işin 11 de başladım üstünü giy çantanı hazırla diye. tam saat 2 idi hala üstü giyilmemişti ki tuvaleti geldi. Ohh keyif yapıyor. Ben de kızdım. babasına diyor ki karın iyice çıldırdı tuvalete gittiğim için bağırdı bana. hadi burdan yak. Evet çok yorulmuşum.