Premature Bebekler Erken doğum belirtileriniz

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

zambakl

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2009
272
3
Kızlar,
24 Haftalık tek yumurta ikiz gebeyim..Geçen hafta doktora gittim herşey normal dedi.Ne yazıkki erken doğum riskim mevcut..Sanki Pelvik bölgede basınç hissi (bebek aşağıdan çıkacak gibi hissetmek) bu şekilde hissediyorum erken doğum belirtisi diye okudum nette çok korkluyorum...Bebekler pelvikse inseydi dr um görürdü..Peki bu hissettiğim neden siz de de oluyor muydu?

Erkan doğum belirtileriniz nelerdi?

Ben 28 haftalık doğum yaptım canım. Hiç aklımın ucundan bile geçmiyordu erken doğum. 27. haftama kadar çalıştım. Zaman zaman trafikte araç kullanırken stresten herhalde karnımda toparlanmalar hissederdim. Ama bunun doğum habercisi olacağını hiç düşünmedim. 27+2 idi sanırım bir pazar gecesi saat 1.30-2.00 sıralarında eşimin canı kelle istedi ben de birlikte gittim kelle aldık yolda gelirken ben de 2tane lahmacun aldım. Düşün ki gece 2de böyle bir iştah geldi bana. Ayrıca kendimi çok canlı ve enerjik hissediyordum. 2 lahmacunu yedim o ağırlıkla uyudum. Pazartesi sabah kalktığımda hafif pembemsi bir kanama gördüm.(Daha önce okuduğum için bunun nişan denilen doğum habercisi olabileceğinden şüphelenerek) o gün doktoruma gittim. Doktor rahim açıklığına baktı 2 cm açıklık var dedi NST'ye bağladı fakat orada kasılma görülmedi. ınsanın basireti bağlanır ya ben de demedim ki şu an kasılma görünmüyor ya 1 saat sonra görülürse ben nerden anlayacağım?? Eve gidip dinlen işi bırak dedi. Ben de işyerime haber verip eve gittim sırtüstü dinlenmeye başladım. Çarşamba gecesi aniden çok fazla sancı başladı hemen hastaneye gittik. Nöbetçi doktor rahim açıklığının 5 cm olduğunu ve doğumun başladığını söyledi. Oradan eşimle Çapa'ya gittik küvezi vardır doğumu orada yaparsam daha iyi olur diye gecenin saat 4'ü olmuş sancılarım çok şiddetli nerdeeyse doğum yapacak gibiyim. Çapa'da bir doktor burada boş küvez yok dedi oradaki çaresizliğimi şu an kelimelerle anlatamam. Doktorumuzu aradım kendi hastanemizin bir şubesi Çapa'nın karşısındaydı bizi oraya yönlendirdi. Gittik oradaki doktor hemen celestone ciğer geliştirici iğne yaptı.Bir sabah bir akşam. Kasılmaları durdurmak için serum ve nidilat verdi. Perşembe günü hastanede yattım. Cuma günü sancılarım durmuştu. O hastanenin küvez imkanları pek iyi değildi başka bir hastane aramaya koyulduk. Doktorum ziyaretimize geldi. Eve gitmemizi kendisinin boş küvez bulunan hastane konusunda bize yardımcı olacağını söyledi. Eve geldik ama bu zaman zarfında neler yaşadığımı ne korkular ne sıkıntılar çektiğimi anlatamam. Karnımda onca zaman büyüttüğüm hergün konuştuğum bebeğimi en değerli varlığımı kaybedebilirdim. Celestone iğneyi yapan doktora doğarsa %90 yaşam şansı var diye okumuştum bu doğru mu diye sorduğumda bana %60 ihtimal vermişti. Bunu kabullenmek çok zordu. Eve geldiğimde her 2 saatte 2 tane nidilat içiyordum. Doktorumuz 2 hastane ismi verdi. Bize en yakın olanı 50 km mesafedeydi. Hastaneyi aradık konuştuk. Ben bu arada sürekli sırtüstü yatıyorum ama neler yaşayacağımı bilmediğim için stres içindeyim. Cuma gecesi saat 04.00 gibi sancılarım yeniden şiddetlendi artık katlanılmaz boyuttaydı. Hemen hastaneye gittik. Doktor rahim açıklığının 8 cm olduğunu söyledi acil sezeryana alındım. Bebeğim cumartesi sabah 06.20'de doğdu. Ameliyathanenin kapısında annem vardı. Beni yukarıya çıkardıklarında gözüm açıldı ve anneme ilk sözüm "bebeğim nasıl" oldu. Bunları gözyaşları içinde yazıyorum. Çok zor günlerdi gerçekten. Allah bütün annelere sağlıklı zamanında doğum nasip etsin.
Sana tavsiyem birkaç doktora git. Erken doğum olasılığına karşı tedbirlerini al ama stres yapma. ınşallah zamanında ve sağlıkla kucağına alırsın kuzucuklarını.

yaa inan okurken gözlerim doldu Mehtap...
neyse geçti gitti ardık..ama izi kaldı içimizde...

Canım benim hiçbir belirtim olmadı..
birgece ansızın suyum geldi...
apartopar hastaneye gittik..
13 saat sonra bebeğmin kalp atışları zayıflaynca sezeryana aldılar..
sebep bulamadılar su gelmesine...
33+3 haftalık doğdu bebeğim...
ınşallah sen zamanında doğum yaparsın...

Canım çok geçmiş olsun,
Ben de çapa da yapmayı düşünüyorum oranın bir prof u takip ediyor beni..28.haftadan sonra daha sık kotrollerimin başlayacağını belirtti..28. haftamda da işi bırakacağım şu anda bırakmana gerek yok dedi..Bende çok endişeliyim ve korkuyorum..30.Haftayı bir görebilsem ..drum karında sertleşme olduğunda derhal ara dedi...Henüz sertleşme yok ama vajen içerisinde tuhaf şeyler hissediyorum..

Bu arada bebeğin nasıl şimdi?

İnşallah sen zamanında doğum yaparsın...
Evet canım içimizde kaldı. Ama bugünlerimize şükürler olsun.

Canım çok geçmiş olsun,
Ben de çapa da yapmayı düşünüyorum oranın bir prof u takip ediyor beni..28.haftadan sonra daha sık kotrollerimin başlayacağını belirtti..28. haftamda da işi bırakacağım şu anda bırakmana gerek yok dedi..Bende çok endişeliyim ve korkuyorum..30.Haftayı bir görebilsem ..drum karında sertleşme olduğunda derhal ara dedi...Henüz sertleşme yok ama vajen içerisinde tuhaf şeyler hissediyorum..

Bu arada bebeğin nasıl şimdi?

Çapada yapman çok iyi canım. Oranın profları çok iyi. Tedbirlerini al ama korkma canım. Evet karındaki sertleşmelere dikkat et. Böyle karnının bir yerinde bişeyler toparlanıyormuş gibi olur. Buna dikkat edersin. İnşallah zamanında sağlıkla doğurursun.
Bebeğim şimdi iyi Allah'a şükür.

Evet canım içimizde kaldı. Ama bugünlerimize şükürler olsun.

Çapada yapman çok iyi canım. Oranın profları çok iyi. Tedbirlerini al ama korkma canım. Evet karındaki sertleşmelere dikkat et. Böyle karnının bir yerinde bişeyler toparlanıyormuş gibi olur. Buna dikkat edersin. İnşallah zamanında sağlıkla doğurursun.
Bebeğim şimdi iyi Allah'a şükür.

Çok sevindim bebeğine,
Sağol yardımların için..
İnşallah önümdeki bu iki ayı da atlatıcam..

Çok sevindim bebeğine,
Sağol yardımların için..
İnşallah önümdeki bu iki ayı da atlatıcam..

Rica ederim ne yaptım ki? Ne zaman birşey sormak istersen yazabilirsin canım. Burada erken doğan bebek anneleri olarak hep yanındayız. Bol bol dinlen güçlü ol. Burada erken doğum tehlikesi olup zamanında doğuran çok oldu. İnşallah sen de onlardan olursun.

bende 33+3 te doğum yaptım...benimde karnımda sertleşmeler oluyordu doktoruma sorduğumda erken doğum belirtisidir sertleşmeler sık olursa hemen gel dedi..
girp yüzünden erken doğum yaptım ben..öksürükten açılmam oldu...
cumartesi günü çok kötü hastaydım girp olmuştum dr gittim akşama kadar 4 serum yedim hastanede kaldım...pazar günü kanamam oldu yine gittik dr..bu sefer hastaneye aldı beni 2 gün kaldım..4 saatte bir ilaç alıyordum...pazartesi taburcu oldum..kanamam kesildi...çarşamba günü hem karnım çok sık sertleşmeye başladı hemde kanamam oldu..acil olarak gittik...2 cm açıklık olmuş..doğum başlamış dedi..başka hastaneye sevk etti...yolda benim açılmam 5 cm olmuş..az daha geç kalsaymışız yolda doğurabilirmişim...hemen sezeryana alındım...çok şükür kızlarım düşük kiloda doğmalarına rağmen sadece 3 gün yoğun bakımda kaldılar...

inşallah sende vaktinde sağlıkla kucağına alırsın ikizlerini...

geçmiş olsun inş zamanında gelir bebişlerin benimde preklampsim vardı son evresindeydim ama gittiyim doktorum unu farketmemiş 30 haftalık bebeyim 28 haftaya uyumluymuş kendisi şehir dışındaydı beni o hastanede başka bi doktora yönlendirdi doktor kasılmalar başladı dedi suyunda azalmış dedi beni takip eden doktorun bunu nasıl anlamadığını söyledi ordan hemen fakülteye sevk ettiler tabi bende eşimde şok halindeyiz fakültede aldılar beni üç tane doktor bi hemşire vardı başımda fakat kuvöz yokmuş bütün hastaneler araştırıldı yok kuvöz yok koskoca bursada bulunamadı sabah çocuk doktoru geldi burda doğurursan bebekte bi sürü hasar olur dedi ben tabi konuşamadım ağlamaktan sonra hemşire tamam dedi tıkandı yormayalım dedi epeyi bi uğraştan sonra bulundu boş bi kuvöz sonra yatış yaptırdık 1 günlük idrar toplandı protein atımına bakıldı 10 gün sonra cumartesi sabahı saat 10 gibi melek kızım doğdu orda ayılmaya çalışırken bi bayan vardı uyandınmı dedi bana bende kızım yaşıyomu dedim çok zordu rabbim kimseye yaşatmasın böyle zor ve acı doğumlar sende inş zamanında doğum yaparsın

Teşekkürler arkadaşlar destekleriniz ve yorumlarınız için..
ınşallah 2 ay daha dayanırım belirsizlik gerçekten kötü

--------------------------------------------------------------------------------

Kızlar size erken doğum belirtilerimden bahsetmiştim,
* Rahime kısa süreli şiddetli sancı girmesi,
* Hafif hafif su gelmesi
* jel şeklinde renksiz bir akıntı başlaması

Drumu aradım ve rahim kasılmalarımın başladığını belirtti muayeneye çağırmadı ilaç verdi.

Progestan ve bir fitil..

24 haftalığım tek yumurta ikizlerime..

Çok korkuyorum eğitimciyim henüz işi bırakamıyorum nisan sonu izne ayrılacağım..

Napıcam kızlar yardım edin

Canım doktorun böyle bir tehlikenin olabileceğini söylüyorsa hemen rapor alıp evde dinlen bence.

Arkadaşlar size acil bir sorum olacak 30 haftalık ikiz çift yumurta ikizlerine hamileyim yaklaşık bir aydan fazla karnımda aşırı ağrılar ve sertlik var bacak aralarına bile ağrı atıyor emekliyn bebekler gibi yürüyorum sık sık lavaboya gidiyorum ama yanma ve az idrar oluyor bu tür sıkıntılar normal mi erken doğum riski mi

Merhaba insallah saglikla kucagina alirsin bebeklerini. Bende erken dogum yaptim. 34 haftalikti galiba uzun zaman oldu. Cok agrim vardi bebek bir yerde toplaniyordu adet sancisi gibi sancim oluyordu. Önceki dogumumda sezeryan oldugu icin en fazla 2 ay tutabildiler serumlar ilaclar. Dogum yaptim 8gün kuvezde kaldi oglusum. Simdi yasitlarini gecti bile (•‿•)

Benim de 32+3 de dogdu kizim.Tup bebek yaptirmistik 3 kere kanamam oldu hamilelik boyunca 7. Hafta da 15. Hafta da ve 31. Haftada galiba.sonuncuda daha cok suyum geldi bi 10 gun kadar hastanede yattim cam sakura hastanesinde ciger gelistirici igne yaptilar iki doz kizim 1840 kg normal dogum ile dunyaya geldi hastanede yer yoktu acibademe sevk edildi ilk gun oksijen destegi aldi ertesi gunu kendi nefes alabiliyordu 20 gun kaldi sonra alabildik kucagimiza 2 kilo olmasini bekliyoduk.Simdi burda okudum bi hafta boyunca sertlesmelerim oluyomus simdi simdi anladim ama normal falan deniliyodu internetten okudugumda o yuzden cok umursamamistim ama alt bolgeye baski vardi bazen yururken zorlaniyordum simdi cikacak diyodum.bi de sari renk gibi akintim vardi doktoru arayip sordugumda normal demisti bence her ihtimale karsi bi tahlil yaptirmasi gerekirdi belki enfeksiyondu belki erken dogum belirtisiydi belki daha erken farkedilseydi bebegim biraz daha kalabilirdi anne karninda bilmiyorum belki de hic bisey degismeyecekti.Neyse o sıkıntılara ragmen 9 yil sonra kizimi kucagima aldigim icin mutluydum Allah isteyen herkese nasip etsin.Bazen doktotlardan daha iyi siz bilirsiniz kendinizi biseylerden supheleniyosaniz mutlaka doktora danisin gidin muayene olun gerekiyosa tahlillerinizi yaptirin bebeginiz anne karninda ne kadar dursa ona o kadar iyi bir gun bir gundur ona kardir .Allah a emanet olun saglicakla alirsiniz kucaginiza insallah

ınşallah sen zamanında doğum yaparsın...
Ne kadar kuvezde kaldı bebegin

X