Elektrik faturası şoku

Merhaba kızlar;
Konuyu doğru yere açmışımdır umarim.😔
Saçma bulabilirsiniz ama benim derdim bu;
2,5 aylık kızım var. Eşim calisiyor, memur ama ben çalışmıyorum, işi biraktim. Kızıma bakacak kimse yok. Biraz da kendim ilgileneyim büyüteyim, yaninda durayım diye çalışmak istemedim. En azından atanana kadar kızıma bakmak istiyordum.
Geleyim derdime.
Evimiz klimayla çalışıyor ve hiç kapanmıyor. Firin, buzdolabı, aydınlatma, çamaşır makinesi haricinde birşey calistirmiyoruz.
Geçen sene şofben de kullandığımız halde 200 civarı elektrik faturası gelirdi. Günlükte 3 4 defa firin calistirirdim.
Baktık böyle olmayacak, maaş yetmiyor bizde şofbeni çıkardık. Fırını da çok nadir çalıştırır oldum. Ama faturalar düşmek yerine uçtu.
3 ay önce 250 geldi şok olduk. Gereken yerleri falan arayıp sorduk, kullanmışsınız deyip gecistirdiler. Neyse ödedik. Sonraki ay 120 civarı geldi. Daha iyi şükür dedik.
Bu gün eşim faturaları ödeyeyim diye baktı. Tam 340 tl gelmiş. Bi 5 dakika falan telefonun ekranına baktım kaldım. Inanamadim. Belki ne var bunda diyeceksiniz ama inanın cook dikkat ediyoruz 😔
Önce hiç para hesabı yapmayan biz, şimdi 3 5 liranın hesabını yapıyoruz.
Sinirimi bozan da, böyle dikkat ettiğimiz halde bu kadar çok gelmesi.
Ne yapacagimi şaşırdım. Neyden nasıl kısmalıyım daha anlayamıyorum 😔
İşe baslasam kizima kim bakacak, daha küçücük. 😔 ki hemşire de almıyorlar. Küçük bir yerde oturuyoruz, az hastane çok eleman var. İş buldum diyelim, 500 tl falan yola vericem hastaneler uzak. Bakıcı tutsam çalıştığımın ne anlamı olacak.
Artık kafayı yiyecem.
Çok uzun oldu biliyorum. Özür dilerim. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim 😔
Tavsiyeniz olmasa bile içimi az da olsa rahatlattim❤
Herkese iyi, mutlu, huzurlu aksamlar ❤
İzmirde yaşıyorum ailemle geçen ay değil ama bir önceki ay elektrik faturamız 250 doğalgaz faturamız ise 540 lira geldi. 3 kişiyiz. Herkes çalışıyor ama biz bu fiyatları gördük sizin bide küçük bebeğiniz var inanın çok normal

Klimasiz 100-150 aralığında geliyor faturam. Bence klimayla normal.... Pahalı ama ısıtma artı elektriğe aylık 300+150 ödedik biz. Siz sadece elektriğe iddia dahil bunu odemissiniz bu yüzden bence bu şartlarda faturanız normal... 120 geldiği ay anormal...

Merhaba kızlar;
2,5 aylık kızım var. Eşim calisiyor, memur ama ben çalışmıyorum, işi biraktim. Kızıma bakacak kimse yok. Biraz da kendim ilgileneyim büyüteyim, yaninda durayım diye çalışmak istemedim. En azından atanana kadar kızıma bakmak istiyordum.
Geleyim derdime.
Evimiz klimayla çalışıyor ve hiç kapanmıyor. Firin, buzdolabı, aydınlatma, çamaşır makinesi haricinde birşey calistirmiyoruz.
Geçen sene şofben de kullandığımız halde 200 civarı elektrik faturası gelirdi. Günlükte 3 4 defa firin calistirirdim.
Baktık böyle olmayacak, maaş yetmiyor bizde şofbeni çıkardık. Fırını da çok nadir çalıştırır oldum. Ama faturalar düşmek yerine uçtu.
3 ay önce 250 geldi şok olduk. Gereken yerleri falan arayıp sorduk, kullanmışsınız deyip gecistirdiler. Neyse ödedik. Sonraki ay 120 civarı geldi. Daha iyi şükür dedik.
Bu gün eşim faturaları ödeyeyim diye baktı. Tam 340 tl gelmiş. Bi 5 dakika falan telefonun ekranına baktım kaldım. Inanamadim. Belki ne var bunda diyeceksiniz ama inanın cook dikkat ediyoruz 😔
İşe baslasam kizima kim bakacak, daha küçücük. 😔 ki hemşire de almıyorlar. Küçük bir yerde oturuyoruz, az hastane çok eleman var. İş buldum diyelim, 500 tl falan yola vericem hastaneler uzak. Bakıcı tutsam çalıştığımın ne anlamı olacak.
Artık kafayı yiyecem.
Bizede doğalgaz aşırı fazla geldi 630 tl +elektrik 110 kapattık klima aldık ilk ay 170 geldi 2. Ay 180 geldi bnmde 4 aylık bebegim var çamaşır makinam hiç durmaz ama elektrik yönnden tvnin fişini akşamları hep çekeriz %1 tasarruf ettiriyormuş. Şarj makinaları nı kullanamdgmz vakitler çekiyoruz bazı şeylere dikkat ediyoruz. Bide şu var 90 tl elektrik kullanıyorsun 180 tl ödüyorsun bu daha başka birşey.

Bizede doğalgaz aşırı fazla geldi 630 tl +elektrik 110 kapattık klima aldık ilk ay 170 geldi 2. Ay 180 geldi bnmde 4 aylık bebegim var çamaşır makinam hiç durmaz ama elektrik yönnden tvnin fişini akşamları hep çekeriz %1 tasarruf ettiriyormuş. Şarj makinaları nı kullanamdgmz vakitler çekiyoruz bazı şeylere dikkat ediyoruz. Bide şu var 90 tl elektrik kullanıyorsun 180 tl ödüyorsun bu daha başka birşey.
Ona zaten deli oluyorum yaa!
Insana kafayı yedirecekler.

Klimasiz 100-150 aralığında geliyor faturam. Bence klimayla normal.... Pahalı ama ısıtma artı elektriğe aylık 300+150 ödedik biz. Siz sadece elektriğe iddia dahil bunu odemissiniz bu yüzden bence bu şartlarda faturanız normal... 120 geldiği ay anormal...
Bizde klima kullanıyoruz bnmde 4 aylık bebegik var 170 veya 180 tl ödüyoruz . Aşırı fazla gelmesinn sebebi kaçak olabilir.

Ona zaten deli oluyorum yaa!
Insana kafayı yedirecekler.
Geçende elektrik şirketüni aradım dapıtım bedelini ödemek istemiyorum biz kendimiz sayaç numarasını getirip ödeyelim dedim öyle olmaz diyor adam . Ama elektirigi kapattırırken veya suyu o şekilde ödeme oluyorda neden normalde olmuyor . Fatura ödemek için Bi siteye geliyor herkesten 40 -50 - 60 arası dagıtım bedeli alıyor bu ne saçmalık anlamıyorum. Dogudakiler bedava kullansın bize kayıp ve dagıtım bedeli olarak yansısın oh ne ala memleket

Faturada hangi saatlerde az yaktıgı yazıyor dikkat ederseniz . 9 ile 10 arası olması lazım en ucuz elektirik yaktıgı vakit ama tekrar bakmak lazım aklımda o kalmış.

Geçende elektrik şirketüni aradım dapıtım bedelini ödemek istemiyorum biz kendimiz sayaç numarasını getirip ödeyelim dedim öyle olmaz diyor adam . Ama elektirigi kapattırırken veya suyu o şekilde ödeme oluyorda neden normalde olmuyor . Fatura ödemek için Bi siteye geliyor herkesten 40 -50 - 60 arası dagıtım bedeli alıyor bu ne saçmalık anlamıyorum. Dogudakiler bedava kullansın bize kayıp ve dagıtım bedeli olarak yansısın oh ne ala memleket
Gidip kovayla alıcaz sanki elektriği
Janjanlı bi isim koyup geçiriyorlar millete.

Dağıtım bedeli ile sayaç okuma bedelini karıştırıyorsunuz. Dağıtım bedeli yüksek gerilim hatlarından evinize kadar gelen elektirik tesisatının yapımı, bakımı ve onarımı için ödediğiniz bedel. Fazla mı evet fazla, o konuda hemfikiriz ama sayacınızı kendinizin okumasıyla alakası yok.

Çok anormal değil faturanız çünkü klima ile ısınıyorsunuz ve hiç kapanmıyor diyorsunuz.

Biz normal evlere bile 80-90 geliyor her ay. Isıtmayı da katarsak 300-350 civarı normal.

Şöyle düşünün ben her ay 90 lira elektrik faturası artı 300-350 lira doğalgaz faturası ödüyorum. Ki soğuk zamanlarda doğalgazım 500lere bile çıkıyor.

Yani her türlü normal evlere göre daha az ödüyorsunuz:)

Geçen seneyle kıyaslamayın çünkü aşırı zam geldi son bir senede. Ve dağıtım bedeli gibi masraflar da sabit değil fatura bedeline göre artıyor.

Merhaba kızlar;
Geleyim derdime.
Artık kafayı yiyecem.
kuzum klima hiç kapanmıyor demissin klima zaten çok yakar elektirigi.tabi son zamanlarda cok-da zam geldi buda yadsınamaz bi acı gercek

Klimayı hiç kapatmadan çalıştırıyormuşsunuz. Daha ne olsun?

Bize 150 TL civarında geliyor. Klima kullanmayız kışın ve fırını falan da nadir kullanırız ama yine de yüksek bence.

Bizde klima kullanıyoruz bnmde 4 aylık bebegik var 170 veya 180 tl ödüyoruz . Aşırı fazla gelmesinn sebebi kaçak olabilir.
Klimaniz devamlı açiksa (ki konu sahibinin devamlı açıkmış) elektiginiz çok az geliyor. Dediğim gibi bizde klima yok ama elektrik 100 un altına düşmüyor.

Klima ve kettle çok yakıyor diyolla ama bence onların çok yakması değil, elektrik dağıtım şirketlerinin klasik soygunu bu. Kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, bilmem ne katkı payı derken harcadığınız zaten ikiye katlanıyor.
Sizin yine iyiymiş, size son gelen fatura bize 4 sene önce gelen fatura.
400den aşağıyı gördüğümüz nadirdir.
Evde iki klima mecbur çalışır; üstelik elektrik tasarrufu olan klimalar diye aldık ama sonuç, kol böreği.

Yani iyi bile gelmis aslinda
Evde hersey tum makinalar tasarruflu olandan, klima falan da yok 100 den aşşağı gelmiyor bize

X