Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.932
60
doğal-deodorant-750x500.jpg

Otobüste, dolmuşta ya da asansörde minik adımlarla uzaklaşılan kişi olmak istemiyorsanız, deodorant kullanımını ihmal etmemelisiniz. ”Ben duşumu alır, deodorantımı sıkarım. Hatta parfüm bile kullanırım. Ama artık deodorantlar için iyi demiyorlar.” diye düşünüyorsanız, tam yerine geldiniz.

Doğal deodorant nasıl yapılır?
14_20140519_023328_1.jpg

Her mutfakta kolaylıkla bulunan şu 3 malzemeyi tezgâha çıkaralım.

2 yemek kaşığı mısır nişastası

2 yemek kaşığı karbonat

3 yemek kaşığı kakao yağını cam kavanozun içinde bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Kakao yağını kalıp halinde aldıysanız, benmari usulü eritin. (Benmari usulü: Kalıp halindeki kakao yağını cam bir bardak ya da kavanozun içine koyun. Bu bardak ya da kavanozu bir tencerede kaynattığınız suyun içine yerleştirin ve kakao yağının erimesini bekleyin.)

Bu arada da nasıl kokmak istediğinize karar verin. Lavanta, mandalina, portakal, nar çiçeği, karanfil, çok başınız ağrıyorsa nane, nefesim de açılsın diyorsanız okaliptüs, hem güzel kokayım hem de bir melek kadar sakin kalayım istiyorsanız papatya yağını hazırlayın. İstediğiniz yağdan 3 yemek kaşığı alın ve karışımın içine ekleyin.

Karışımınızı küçük bir kavanoza aktarıp, buzdolabına koyabilir, günlerce kullanabilirsiniz. Dilerseniz size verdiğimiz ölçülerin yarısını kullanıp her hafta farklı bir koku yaratabilirsiniz.

Hem sağlığa hem de cüzdana faydalı
doğal-deodorant2.jpg

Doğal olmayan deodorantlarda alüminyum içeren antiperspirant kullanılıyor. Bu maddenin kansere neden olduğu biliniyor. Doğal deodorant ise hem ucuz hem de sağlıklı bir seçenek olmaya devam ediyor. Üstelik hangi kokuyu canınız çekerse, o karışımı yapabilme imkânı tanıyor. Kullanılan malzemelerin faydaları ise bitmek bilmiyor.

Kakao yağı, insan cildi için çok yararlıdır. Teniniz nemlenir, bir bebeğin cildinden bile daha yumuşak olur. Mısır nişastası, terinizi emer ve kendine hapseder. Bu zamanda böyle bir iyiliği yapacak, bütün teri anında emebilecek ne antiperspirant ne de alüminyum var.

Karbonat, vücuttaki bakterilerin yaşamasına fırsat vermez, koltuk altında oluşabilecek bakterileri ve kötü kokuları anında yok eder. Eklemeden geçmeyelim. Karbonatı, dudakta çıkan uçuk ya da ağızdaki aftlar için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik yapmak sadece iki dakikanızı alacak!

Saklaması da oldukça pratik
doğal-deodorant-2.jpg

Doğal deodorantınızı 2 dakikada hazırladınız, en sevdiğiniz esansı içine eklediniz. Şimdi önemli olan, bu doğal deodorantı olabildiğince uzun süre muhafaza edebilmek. Karışımı cam bir kavanozun içine koyun ve mutlaka buzdolabında saklayın. En iyisi bir aydan fazla kullanmamak. O yüzden az az yapıp, ayda bir yenilemekte fayda var.
milliyetemlak.com

Mısır nişastası, karbonat ve hindistan cevizi yağı ile ben de geçen yaz bu tariften hazırladım ve fakat terlemeyi engellemediği için ter kokusuyla da karışınca beni iğrendiren bir koku ortaya çıktı ben de çöpe attım. Gerçi o sırada deodorant kullanmayı yeni bıraktığımdan ter kokum şimdikinden daha ağırdı, herhalde koltukaltlarım detoks falan yaptılar, o sebeple terim iğrenç kokuyordu. Sonra internette forumlara bakarken yasemin esansı kullandığını yazmış birisi, ben de aldım, işe yarıyor gerçekten. Fakat çok ağır bir kokusu var, bana hitap etmedi. Yine de bir senedir küçücük şişenin yarısı bile bitmediğinden ve ben bitene kadar yeni bir şey almayacak kadar pinti olduğumdan bir sene daha onu kullanacağım :KK70: Ama lavanta kokusunu çok beğeniyorum. Yasemin esansım bittiğinde lavanta yağı veya esansı, artık ne bulursam ya da hangisi ucuz ise, alıp denediğim günün gelmesini heyecanla bekliyorum.

Siveno aldım en son. Umarım faydasını görürüm. İçeriği doğala yakın.

deneyeceğim bakalım inşallah güzel olur, bence de doğalı en güzeli bu tür şeylerde..

Temiz koltuk altıma önce org hindistan cev yağı sonra da terleme ihtimalim varsa ingiliz karbonatı sürüyorum leke vs bi sorun yaşamadım

tam da bu hafta kendimizin yapabileceğini arkadaşlarıma söylemiştim üstüne denk geldi duymuştum fakat deneyememiştim. deneyceğim

X