Depremzedeyim, Ahlaksız bir kiracıyla başım belada

Komşumun böyle kiracısı vardı evi yeni almışlardı oraya taşınmak için ama içindeki kiracı çıkmadı (evin satılma nedeni de içinde kira vermeyen kiracının olmasıymış)kaç kere konuştuşar olmadı kadın var 1 kuruş dahi kira vermedi 2 yıl boyunca kaç kere polis çağırdılar polis bu durumda bir şey yapamıyormuş. Ev sahibi adam eve yaklaşamıyordu kadın haneye tecavüz diyr şikayet ederim diyordu en son mahkemeye verdiler.
Kiracı fatura dahi ödemedi en son ev sahibi elektiriği falan kaptırıyordu bu mührü kırıp tekrar kullanıuordu.
En son avukat tuttular dava tattillerle beraber 2,5 yıl sürdü bu süre içinde kadın 1 tl bile kira ödemedi bizim komşumuz sinir hastası oldu çünkü kendisi ev aldığı için birde kiraya çıkmak zorunda kaldı. En son para verip çıkardılar çıkarken de evin içini çöp ev gibi bırakmış duvarlar boyalı mutfak dolapları kırıktı
Valla yazık ya kiracı zulmü resmen artık bunlara dur demek lazım

Merhabalar

Geçen yaz tayinimiz bir deprem bölgesine çıktı ve aynı ilin, başka bir ilçesinde kendi evimde vardı. İcindeki kiracı 5 senedir oturuyor biz geldik ama merkezde çalışınca kendi mülkümün 6 katı ücretle merkezden ev kiraladık.

Bunca senedir asla ve asla 3+1 olan evimden yüksek kira almadım. Mülkümde eski bir binada değil yani sene olmuş 2023 son 4 aya kadar 1000 tl idi sonra herkes kirayi cok yükseltince bu kişi kendi kendine 1.200 tl yaptı. Yükseltmememin sebebide asgari ucretli birisiydi ekonomi zaten kötü bir de ben tepesine binmeyeyim dedim. Ama keşke acımasaymışım diyorum şu an.

Gün oldu devran döndü ve 6 şubatta depremi yaşadık. Kirada bulunduğum ev yıkıldı, esyalarım gitti. Canımız sağ çıktık ama bu defada hayat mucadelesi başladı ve sokakta kaldık.

Benim kendi evimin bulunduğu ilçe zarar görmedi ve kendi mülkümde sıva çatlağı, fayans, kartonpiyer vs. Gibi hasar oluştu ve hasarsız raporuda çıktı. Mecburen Kiracımı şubat ayında arayıp evi tahliye etmesini söyledim ve mayısa kadarda gün verdim çünkü barınacak yerim kalmamıştı. Çok mağdur olduğum halde hemen kapı dışarı etmedim. Bu sürecte tabii biz perişan olduk orda burda kalmaktan vs.

En son mayıs ayında bunları aradım ve dedim ki bakın durmumu biliyorsunuz ben sizi keyfi çıkarmıyorum. Bulunduğunuz yerde yıkım olsa siz de mağdur olurdunuz ama yıkımda yok ev bulup çıkın lutfen dedim. Surekli beni oyaladı durdu ve en son haziran başında bana hafta sonu çıkacağım dedi. Ben de o zaman usta ayarlayayım dedim tamam dedi. Ben ustayı ayarladım evin tadilatı için. Hafta sonu bunları aradım baktım yine aynı terane bu kez sinirimden bağırıp çağırdım.

Bu defa bana "Evinden çıkmıyorum, git istediğin yere şikayet et. Daha öncede mahkemelik oldum ama ben kazandım" dedi. Ve şubat ayından beri kirada ödemediler. Ben böyle ahlaksız bir insan görmedim. Ben de kiracıydım ama her yerden serefim ve onurumla çıktım.

Baktımki bu ahlaksız aile evimi işgal etti ben de mecburen 7000 tl ye bir ev tutmak durumunda kaldım. Şimdi size soruyorum adalet mi bu? Devlet kiracıyı koruyor eyvallah ama böyle pislikleri bize karşı neden koruyor? Şu an ben hayata sıfırdan başladım. Kendi evimde olsa kira ödemem ama bunların yüzüne bir de kira ödüyorum. Su an kira mı vereyim? Yeni eşyamı alayım? Yoksa geçineyim mi?

Bu arada bu kişinin kira sözleşmesi yok mevcutta. Ev ise ben uzakta olup işlemler için gelemediğim için ev annemin üzerine. Birazda ihmalden kendi üzerimede almadım.

Benzer durum yaşayanlar siz nasıl çözdünüz veya çözebildiniz mi durumu? Mahkemeye vermek şart olduğundan dolayı işin uzaması benide mağdur edecek.

Çok sinirli ve gerginim umarım doğru ifade edebilmişimdir.
Ev sahibi de olsa kiracı da olsa, iyi , anlayışli insanlarla karşılaştırsın Allah

Yani zaten bence bizlerin hayatı depremden önce/ depremden sonra diye ikiye ayrılır. Çok çok zor şeyler yaşadık ben halen geceleri uyuyamıyorum biraz uykuya dalsam kedi tıkırtına sıçrayarak kalkıp bir daha yatamıyorum. Önümüzdeki hafta terapiye başlıycam. Artık sizin iş güzellikle halletme kısmını geçmiş annemler kiracıyla güzellikle anlaştı adam ev arıyor şu an.
Evet yaa 😔 ben de şu an panik atak başladı. Eskiden panik atağı duyunca "nasıl yenemiyorlar ki? "Diye düşünürdüm ama demek ki hikayem daha bitmemiş. Hayat kalitem çok düştü ve olağan dışı bir ses duysam hemen carpıntı başlıyor ve kendimi tir tir titrerken buluyorum. Daha 2 gün önce wc. Ye giremedim eşim felçli hasta gibi kolumdan tutup girdirdi çünkü yine titriyordum korkudan. Şu an tedavi alıyorum ama daha işe yaramadı sanırsam. Simdi kalbim çarpar, nefes alamam dediğim an anında başlıyor ne illet bir şeymiş bu. Hepimizin Allah yardımcısı olsun.

Sizinkiler insanmış ama bunlar insanlıktan çıkmış.

İyilikten maraz doğmuş ne yazık ki.çok üzüldüm sizin adınıza. Teyzemgilin kirada bir evi vardı onlar da asgari ücretli diye çok uyguna vermişler ama aile evin içine etmiş resmen. Simdi tadilata soktular evi tümden ve su faturasını da yıllarca odemedikleri için bir de borç takıp gitmişler. Kadın evi hortumla yıkarmıs bütün tahtalar kabarmış.Allah yardimciniz olsun demeye geldim. 🙏🏻
Bunlarda aynısı ve ben rahatsız olmasınlar diye eve gidip bakmasam bile komşular eve cok pis baktığını söylüyorlardı. Amin 🙏

çıkması için ihtarname çekin. 6 ay süre sonunda da tahliye davası açın. anneniz kızım girecek eve desin. çıksınlar o evden... yazık ya.... Allah kolaylık versin.
Beni surekli oyaladıklarından ve daha oyalayacaklarından dolayı ev tuttum maalesef. Belli ki bu dava uzayacak ve sanırım tadilat nedeni ilede çıkarabiliyormussun veya avukat ne derse onu uygulayacağım sanırım.

Öncelikle geçmiş olsun ama kendinizin oturacağınızı beyan edip çıkartabilirsiniz. Ama oturucam deyip kiraya başkasına verirseniz o sorun. Mahkemeye gidebilirsiniz. Siz kazanırsınız tanıdığım bir kaç kişide aynı oldu. Ev annenizinse anneniz kızım taşınacak deyip ihtar çeksin. Mahkemede mecburen çıkar. Sizi korkutmuş
Teşekkür ederim. Oturmak için elimden geleni yaptım ama çıkmıyor. Hal böyle oluncada başka ev tuttum. O sebepten şu aşamada muallakta kaldı bu durum cunku önümü göremiyorum.

Teşekkür ederim. Oturmak için elimden geleni yaptım ama çıkmıyor. Hal böyle oluncada başka ev tuttum. O sebepten şu aşamada muallakta kaldı bu durum cunku önümü göremiyorum.
Zaten bu durumda yasalar sizden yana olur hakkınızı alın o terbiyesizden

Vermiş olduğu paralar haram zıkkım olsun yeterki çıksın derseniz evi anneniz satsın ihtar çekin 1 aya çıkması lazım.

Ben yerinizde olsam 5 yıl dolmuş emsal.kira davası açar ve vermedigi kiralardan da şikayetçi olur söke söke fazlasını alırdım.Şu an kira ödemediği için suclu durumda bir avukatla anlaşırsanız çok sürmeden halledersiniz diye düsünüyorum.Allah vicdan versin.

X