Makarnalar Deniz Ürünleri ile Linguin

Kazen

Yönetim
Administrator
14 Kasım 2001
21.404
69.779
Malzemeler ; (2 kişilik)
- Yarım paket Linguin
- 200 gr haşlanmış karides
- 100 gr kalamar
- yarım çay bardağı kendi mahsülüm olan zeytin yağı
- 200 gr cherry domates
- 2 orta boy soğan
- 5-6 diş sarımsak
- 5-6 dal fesleğen
- damak tadına göre tuz, karabiber

1.jpg

Yapılışı :

Öncelikle tencereye makarnanin suyunu koyuyoruz ve kaynamasini bekliyoruz.Makarnayi hasladigimiz suyun bol olmasi ve iyice kaynamasi iyi bir makarna yapmanin püf noktalarindandir.Makarnanin suyu kaynamaya baslayinca icine bir miktar kaya tuzu atiyoruz.Ardindan yarim paket linguini makarnayi haslanmasi için tencereye birakiyoruz.Makarna haslama süresinde paketin üzerinde yazan süreye dikkat etmek oldukça önemli.Makarnamizi "al dante " olarak yani; çok öldürmeden yemek istiyorsak bu yazan süre çok dikkat ediyoruz.

2.jpg
3.jpg

Makarnamiz haslanirken bizde sosunu hazirlamaya basliyoruz.Karides ve kalamarimizi hasliyoruz.Soganlari halka halka dogruyoruz.Sarimsaklari ince ince kiyiyoruz , cherry domatesleri ortadan ikiye kesiyoruz.Feslegenimizi ise ince ince kiyiyoruz.

4.jpg

Sosu hazirlayacagimiz wook tavamiza zeytinyagini, soganlari, sarimsaklari koyup fazla öldürmeden kavuruyoruz.Sonra az haslanmis karides ve kalamarlarimizida ekliyoruz ve hepsini birlikte kavurmaya devam ediyoruz.Son olarak dogranmis domatesleri ,tuzu, karabiberi ekleyip karistiriyoruz.Sosumuz artik makarna ile birlesmeye hazir.

5.jpg
6.jpg
7.jpg

Hasladigimiz makarnayi süzüyoruz ve sos tavamizin içine alip sos ile iyice harmanlayarak karistiriyoruz.Servis tabagina aldiktan sonra üzerine kiyilmis feslegen yapraklarini serpistirerek servis ediyoruz.

final.jpg

Lezzetli makarna hazirlamak için bazi püf noktalari vardir:
-Makarnalarin birbirine yapismasi önlemek için mutlaka bol suda haslayin.Rahat pisen makarnaya yag ve tuzdaha kolay nüfuz eder.
-Makarnayi suyu tamami ile kaynayinca ekleyin.Tamamen kaynamadan makarnalari atarsaniz birbirine yapisacaktir.
-Makarnayi pisirirken paketin arkasinda yazan süreye mutlaka dikkat edin.Makarnanin al dante olani makbuldur ve bu süre 8- 10 dakika arasidir.
-Makarnanin pisirme suyuna zeytinyagi eklemeyin.Zeytinyagi makarnanin etrafinda koruyucu bir tabak olusturarak sosun makarnaya nüfuz etmesini engeller.
-Makarnayi hasladiktan sonra yikamayin.Yikarsaniz tüm besleyici degerini ve vitaminlerini kaybedecektir.Süzdügünüz suyu sosunda kullanabilirsiniz.

Ve tabiki yemegin arkasina bir Kazen speciali olan portakalli kabak tatlisi :

tatli.jpg

Afiyet olsun!

Son düzenleme:
Abicim ellerinize sağlık :kk77:Çok farklı ve güzel bir tarif:KK51:
Sizden beklediğimiz gibi deniz mahsulleri ve makarna:KK9:2 yıldır süren yarışmamıza katıldığınız için çok teşekkür ederiz:KK52:
Kabak tatlısı harika görünüyor.Portakallı hiç denemedim mutlaka deneyeceğim:kk77:
Yarışmada başarılar dilerim:KK68:

Çok samimi bir itiraf tadını hiç beğenmedim. Benim için çok yanlış bir kategori oldu. Katılacağım dediğim için katıldım ....
Yarın yola çıkıyorum çok aceleye geldi : (

Çok samimi bir itiraf tadını hiç beğenmedim. Benim için çok yanlış bir kategori oldu. Katılacağım dediğim için katıldım ....
Yarın yola çıkıyorum çok aceleye geldi : (
Oysa görüntüsü çok enfes duruyor :)

X