Konuşma Problemleri cocugum konusmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Canim bizde isaret parmagimizi ornegin kedi yi gordugumuzde kedi diye kullana biliyoruz bide bi kac seyde ama bisey istediginde beni ceke ceke istedigi yere goturuyo insallah bizimkide duzelir

Konusamiyorlar ya normal, bizimki de bir sey anlaticak elimden tutup götürüyor iceri genelde bu ara cikolataya buzdolabini actirmaya, aç aç aç, bizimki en işine gelen kelimeleri kullanıyor aslında, gidicez (dışarı), aç, geh, anne..

Gayet normal benim kızlarım 2 yaşından sonra konuştular. Geç diş çıkartılar, erken yürüdüler. Yani her çocuğun gelişimi kendine özeldir.
Canim benimki isaret parmagini kullanmiyor bisey isteyecegi zaman benim elimi kullaniyo eger uzaktaysa ceke beni goturuyo doktorlar normal diyo sen ogreteceksin diyo iste insan endiseleniyo

:KK61:
Gece bezlemeyin, bezi birden bırakması daha iyi olur, yatağına su sızdırmaz pedlerden alıp serin, gece kaçırmalarına önlem amaçlı, ilk zamanlar çok yorucu olacaktır ama bir süre geceleri saat başı tuvalete kaldırın, hem siz uykusuz kalacaksınız hemde yavrunuz uykusu bölünüyor diye huysuzluk yapabilir ama vücudu alışınca tuvaleti gelince otomatikman kendi uyanıp sizi kaldıracaktır, kendi kalkmaya başlayınca gece 2 kere kalkar bir müddet, sonra bu sayı 1'e düşüyor.
Zaten çok çok 4-5 ay içinde düzene oturuyor.
_______

M masum56 sizde hiç endişe etmeyin, her çocuğun gelişimi farklı oluyor, yaşıtlarıyla kıyaslayıp üzülmenize gerek yok, kızım yürümeye ve konuşmaya başladığında 1 yaşında bile değildi, kızımdan 4 gün sonra doğan komşumun oğluysa 2,5 yaşına kadar konuşmadı, çok endişe ettiler, işitme testine pedagoga götürdüler sağlıklı bir çocuktu ama konuşmuyordu, komşum kızımla kıyaslayıp üzülüyordu ister istemez ama işitme testini geçince içi rahatladı, 2,5 yaşında da oğlan bülbüle döndü.

Komutları yapmadığını yazmışsınız, kısa komutlar verin, yanıma gel, otur, gidelim gibi en fazla 2 kelimelik cümlelerden ibaret olsun komutlar.
Herşeyin adını tek tek öğretin oyunla, yaşına uygun görsel zekasını ve iletişimini geliştiren setler var, mümkünse onlardan alın, çocuğunuza nesneleri öğretirken veya komut verirken onun göz hizasına inin, göz teması 0-6 yaş grubu çocuklarda çok önemlidir.

Sanırım başka çocuğunuz yok, yani kızınıza ayırabileceğiniz zaman konusunda bir kısıtlama söz konusu değil, kitap okuyormuşsunuz, kitabın yanısıra çocuk şarkıları da öğrenin ve çocuğunuza da öğretmeye çalışın, çocuklar bazı komutları, nesne isimlerini, renkleri şarkıyla öğrenmeyi daha eğlenceli buluyor.

Birde birşey istediğinde diyelim su istiyor hemen anladığınızı belli etmeyin, onu sıkıp ağlatmadan biraz üsteleyin anlamamış gibi yaparak, istediği şeyi verirkende göz hizasına inerek benim kızım su istemiş, su içecekmiş, istediği şeyin adını vurgulayarak konuşun.

Kreşe başlamadan önce bu gibi taktikler epey ilerlemesini sağlayacaktır.
Cok sagol canim soylediklerini uyguluyorum aslinda bu aralar bazi komutlari yerine getiriyor gel tabelaye otur bebegine su icir gibi bide isaret parmagini kullansa

Kızım 30 aylık konuştu o zamana kadar sadece benim anladigim uydurdugu dilde konuşuyordu.. Anne bile dememisti.. şimdi 4 yaşında 1 saniye susmaz.. takip edin zaten ediyorsunuz ama evhamlanmayin.. bir de yanında konuşmuyor vs gibi konusulmasin çok etkileniyorlar
Canim senin ki isaret parmagini kullaniyormuydu benimki kullanmiyor du ben ondan cok korktum

Canim benimki isaret parmagini kullanmiyor bisey isteyecegi zaman benim elimi kullaniyo eger uzaktaysa ceke beni goturuyo doktorlar normal diyo sen ogreteceksin diyo iste insan endiseleniyo
Benimkiler de öyleydi çeke çeke götürüyorlardı bir sey isteyecekleri zaman. Drlar hemen en kötüyü söylerler kaldı ki size bir şey yok demişler. Bencede tamamen normal kızınızın gelişimi.size tavsiyem internetten araştırmayın internette yazanlar insanın psikolojisini bozuyor iyice

Benimkiler de öyleydi çeke çeke götürüyorlardı bir sey isteyecekleri zaman. Drlar hemen en kötüyü söylerler kaldı ki size bir şey yok demişler. Bencede tamamen normal kızınızın gelişimi.size tavsiyem internetten araştırmayın internette yazanlar insanın psikolojisini bozuyor iyice
Aynen canim internete bakiyorum hemen otizm cikiyo doktorda yuzde yuz emin bu cocuk otizm degil diyo cocuguda doktor doktor gezdirecegim diye harap ediyorum

Aynen canim internete bakiyorum hemen otizm cikiyo doktorda yuzde yuz emin bu cocuk otizm degil diyo cocuguda doktor doktor gezdirecegim diye harap ediyorum
otizm belirtileri çok daha fazladır yani erken olduğunda anlaşılmazsa bile süphe uyandırır. Sizin kızınızdakiler dediğim gibi kendine has gelişim değişiklikleri. Lütfen rahat olun kendinizi boşuna doldurmayın. Bu arada sık sık kitap okuyun ona konuşmasını hızlandirısınız.

Canim senin ki isaret parmagini kullaniyormuydu benimki kullanmiyor du ben ondan cok korktum

Biseyin yerini sorunca gösterirken kullanırdi ama istekleri için pek kullanmazdi kendi almaya yapmaya çalışirdi..
Bol bol konuşun herseyi anlatın bana yolda deli görmüş gibi bakanlar olurdu.. kitap okuyun.. anlamamazliktan gelmedim ben süreci 1 ay hizlandiracagim diye tek anlayan kişi olan anneye güveni kirilsin istemedim..
Sadece dede ve baba diyen kızım birgün iyiyim anne sen? Dedi.. 2 kelimeli cümle yi direkt atlayıp muhabbet ile basladi:)
Kelime hazinesi çok geniş olup geç konusan da var az kelime bilip her duyduğunu tekrar eden de.. kıyas gereksiz..
Anlıyor mu? Bu önemli..
Tabi uzmana danisilacak zamanlar da var ama bence sizin için erken.. tabi siz bilirsiniz

Biseyin yerini sorunca gösterirken kullanırdi ama istekleri için pek kullanmazdi kendi almaya yapmaya çalışirdi..
Bol bol konuşun herseyi anlatın bana yolda deli görmüş gibi bakanlar olurdu.. kitap okuyun.. anlamamazliktan gelmedim ben süreci 1 ay hizlandiracagim diye tek anlayan kişi olan anneye güveni kirilsin istemedim..
Sadece dede ve baba diyen kızım birgün iyiyim anne sen? Dedi.. 2 kelimeli cümle yi direkt atlayıp muhabbet ile basladi:)
Kelime hazinesi çok geniş olup geç konusan da var az kelime bilip her duyduğunu tekrar eden de.. kıyas gereksiz..
Anlıyor mu? Bu önemli..
Tabi uzmana danisilacak zamanlar da var ama bence sizin için erken.. tabi siz bilirsiniz
Evet canim anliyor bizi doktora goturdum bende ayri ayri 6 doktora birden hepsi ayni seyi soyluyor ogrenece sen ogreteceksin

Bizimki de gecen sene daha 15 aylıkken falan mesela bir oyuncak var onu bir yere vuruyor sureklı aynı hareketı yapıyordu sepete bır sey koyuyor mesela dakikalarca ordan oraya ordan oraya aktarıyor hatta bir saati buldugu oldu ben o ara şaşırmanın otesınde korkmaya bıle baslayıp otızme bakmıstım ınternette hemen her bulgusu da tutuyordu aynı hareketı defalarca yapar yazıyor, degıl ama doktora goturuyorduk o ara da baya grip vs oluyor sıkca doktora gıdıyorduk zaten, ama bu hareketlerı ögrenmek ıcın yapıyorlar o anlasılıyor, bır ögrenınce bır daha aynı seylerı yapmıyorlar, bosuna da kaygılanıyor olabılırsın doktora gıttınız mı ?

Anlıyor mu? Bu önemli..

Ben de daha kundakkayken bıle konusurdum sureklı sokakta delı gıbı kendı kendıme konusurdum mınık bebekle de konusulmaz ne anlıycak dıyenler de olmustur ama anlıyordu bence, oyle yazıyor kitaplar.. Sımdı de oyle konusuyor dıyemem tek tek kelıme kelıme ama işte bır faydası olmustur.

Ben de daha kundakkayken bıle konusurdum sureklı sokakta delı gıbı kendı kendıme konusurdum mınık bebekle de konusulmaz ne anlıycak dıyenler de olmustur ama anlıyordu bence, oyle yazıyor kitaplar.. Sımdı de oyle konusuyor dıyemem tek tek kelıme kelıme ama işte bır faydası olmustur.

Mutlaka anliyorlar.. herseyi kayıt ediyorlar gördükleri duydukları.. beyin gelişimi kelime hazinesi hepsi birgün açığa çıkmayı bekliyor.. ne ekersek onu biceriz.. aman daha 8 aylık ne anlar diyip haber bultenine baksa ne olur diyenler var.. hepsi kayıt oluyor bunu unutmamalı.. çok doğru yapmissiniz sadece konuşması değil elbet konuşacak ama sizinle iletişimi de küçükken ekilen tohumların sonucu olacak..

doktor öyle mı dedı ? sen ogreteceksin ? Ben de calıstırıyorum bazen soyleyebılıyor
Evet canim sen ogreteceksin diyor yoksa cocuk nesnenin adini ne bilsin ilk olarak nesneleri tanip sonra getir gotur isini ogret dedi canim ben cok doktora goturdum hele bir keresinde benim arkadasim var piskoloji okudu rehebilitasyon merkezinde calisiyor odaya alaninda uzman iki doktor gelmis biri cocuk gelisimi uzmani digeri cocuk piskologu arkadasim benden bahsetmis hemen cocugu hakkinda kaygilari var demis getirsin bakalim demisler tam iki saat bi oda inceledilir gelisimi cok iyi tam yasina gore soylediklerimizi de hemen soylemeye calisiyo dediler bu cocukta bisey yok bol bol konusun dediler iste boyle canim

M masum56 ben de normalde bir seyler öğretmeyeoyun oynatmaya calisirdim bu aralar bunu de şnu de diyorum bazen bir kere söylüyor sonra bir daha söylemiyor. . Konusunca nasil olucak bakalim :KK33: bıdıbıdıbıdı hadi bakalım daha cok calistirayim. Daha ciş egitimi var :confused: anlatamayinca yerlere yatip bagarmasi deli ediyor tabiki.

Benim oglumda 3yasinda cumle kuramiyor cogu dedigi anlasilmiyor 2aydir dil konusma terapisi ve okuloncesi egitimi aliyoruz cok stres altindayim etraftan aaa sizinki gec kalmis konusmaya demiyolar mi sinir oluyorum iyice.ne yapicagimizi sasirdik

Benim oglumda 3yasinda cumle kuramiyor cogu dedigi anlasilmiyor 2aydir dil konusma terapisi ve okuloncesi egitimi aliyoruz cok stres altindayim etraftan aaa sizinki gec kalmis konusmaya demiyolar mi sinir oluyorum iyice.ne yapicagimizi sasirdik
Konusur canim benim gorumcemin oglan uc yasina kadar hic konusmamis krese vermis ondan sonra konusmus simdi sekiz yasinda masallah pek guzel konusuyo bu paylasimi yaptigimda benim kizimda hic konusmuyodu simdi bayagi konusuyo ama sorularimiza cevap alamiyoruz ornegin sut icermisin diyorum sadece sut diyo park gidelim mi diyorum soruyu tekrarliyo evet demiyo zamanla oda olur diye dusunuyorum bende krese gonderecegim biraz zamana birakmak lazim canim

Konusur canim benim gorumcemin oglan uc yasina kadar hic konusmamis krese vermis ondan sonra konusmus simdi sekiz yasinda masallah pek guzel konusuyo bu paylasimi yaptigimda benim kizimda hic konusmuyodu simdi bayagi konusuyo ama sorularimiza cevap alamiyoruz ornegin sut icermisin diyorum sadece sut diyo park gidelim mi diyorum soruyu tekrarliyo evet demiyo zamanla oda olur diye dusunuyorum bende krese gonderecegim biraz zamana birakmak lazim canim

Insallah dediginiz gibi olur aslinda cogu seyi biliyor eminim.cok karisik cumleleri var anlasilmiyor bazen anlasilir bi cumle soyluyor bidaha ikinciye soyletemiyoruz kafama cok takiyorum bu durumu

Insallah dediginiz gibi olur aslinda cogu seyi biliyor eminim.cok karisik cumleleri var anlasilmiyor bazen anlasilir bi cumle soyluyor bidaha ikinciye soyletemiyoruz kafama cok takiyorum bu durumu
Canim seni o kadar iyi anliyorum ki benim kizim da su an 21 aylik 7 tane bilincli kelimesi var anne baba al oturdum kaydim hayir mama gibi istegim herseyide soyletebiliyorum anneyi babayi seviyosan alkisla bile diyo hemde cok net bisekil ama isaret parmagini gerktigi gibi kullanmiyor sorularimiza evet seklinde kafa sallamiyo parkta bakiyorum iki yasinda cocuklra anneleri soruyr hangisine bineceksin diye suna diye isart parmagi ile gosteri ben bizimkine soruyorum sorunun son kismini tekrarliyo onun disinda komut aliyo gel dediginde gelir git dediginde gider ama iste isaret parmagini kullanmiyor ben de bunu cok takiyorum ma yapacak biseyde yok insallah en kisa zaman istediklerimizi yaparlarda bizde rahatlariz canim:)

X