Çocugum için önerilerinizi bekliyorum..

valla o onların ezikliği. ulkemizin adı kanada yada isvicre degil. hani derler ya ekmek aslanin agzinda. geci o gunler artik midesinde bile degil. kuyrugunun altinda. heyatta basarli insanlara bir bakin neler yapmislar nasil gelmisler o seviyelere
Ben de onu diyorum. Çocuklara yarış atı olmaktan çok, güçlü ve sağlam karakterli olmayı öğretmek gerekiyor.

Benim yazmadığım şey nasıl ben yazmışım gibi oldu acaba?

Çocuk çalıştırmak suç ayrıca. 15 yaşından önce çocukları çırak olarak çalıştıramazsınız.
Yaş sınırını bilmiyorum aileler gelir çırak olsun der çalışırsa durur durmayanida ısrarla tutmayız,çalıştırılamaz yazmışsınız ona göre dedim olduğum şehirde esnafın veya başka işlerde çırak alırlar genel olarak çoğunda da aileler getirir.

Hayret, pandemi dönemimde tenis, yüzme varmiydi?

Daha 2 yorum önce saatte 150 soru cözdügünden bahs ettin, simdi haftadami oldu? Ve kucuk bir ilce ama masallah hersey varmis, tenis, piano, yüzme,.. :işsiz:
Yok ilk mesajımda da aynı şeyi söyledim. Sadece 1 saatlik matematik dersinde 100-150 soru çözüyor. Bir ara motivasyon videoları yüzünden abartmıştı o da 2-3 hafta sürdü diye yazmışım.
Evet küçük bir ilçe deniz kenarında. Kortlar 1 aydın açık. Deniz kenarı olduğu için yüzme sorun olmadı. Piyano için artık ders almıyor kendi çalışıyor evde.

Yaş sınırını bilmiyorum aileler gelir çırak olsun der çalışırsa durur durmayanida ısrarla tutmayız,çalıştırılamaz yazmışsınız ona göre dedim olduğum şehirde esnafın veya başka işlerde çırak alırlar genel olarak çoğunda da aileler getirir.
Ailenin getirmiş olması doğru bir yaklaşım olduğunu göstermiyor maalesef. En eğitimli dediğimiz insanlar bile çocuk gelişiminden bihaberken çocuğunu çırak olarak verebilen bir ailenin doğru yolda olduğunu söyleyemeyiz. Çocuklar çalıştırılmaz. Dünyanın her yerinde böyledir bu. Çocuk hakları sözleşmesine aykırı.

Ben de onu diyorum. Çocuklara yarış atı olmaktan çok, güçlü ve sağlam karakterli olmayı öğretmek gerekiyor.
aynen biraz gercekci olmak lazim bana göre. ülkemizde her ogrencinin yaz tatilinde tatil yaptigini sananlar var. ardahanda, rizede, sivasda, mardinde yada urfada yada hic fark etmez cogu ilimizde ögrenciler yaz tatilinde ne yapiyor saniliyor. hayvanlarin bakimina yardim ediliyor, baga bahceye, tarlaya gidiyorlar. bu calismak degil mi?
Hayat o kadar toz pembe degil malesef.

aynen biraz gercekci olmak lazim bana göre. ülkemizde her ogrencinin yaz tatilinde tatil yaptigini sananlar var. ardahanda, rizede, sivasda, mardinde yada urfada yada hic fark etmez cogu ilimizde ögrenciler yaz tatilinde ne yapiyor saniliyor. hayvanlarin bakimina yardim ediliyor, baga bahceye, tarlaya gidiyorlar. bu calismak degil mi?

12 yaşında çocuğu elin adamının yanına çırak vermeyi çocuğun gelişimini geçtim güvenliğini dahi düşünmeyen bir ebeveyn yapar ancak. Ona da ebeveyn denmez.

Ay merhaba anne 😑 Resmen annemsiniz. Annemin bana 20 yıl önce yaptıklarını şu an yapıyorsunuz. Nefret ettim ergenlik döneminde annemden. En son üniye girmeden önceki sene pes etti. Senden umudum yok,git sürün diye bağırdı çağırdı, bıraktı beni çok şükür. Ege uluslararası ilişkiler kazandım, üstüne dış ticaret okudum ve yıllarca dış ticaret sorumlusu olarak çalıştım bebişe kadar. Annemin sandığı gibi rezil olmadım yani.

Fantastik, bilim kurgu vs okuyormuş,eee okusun. Herkes "geliştirici" kitaplar okumuyor. Annem benim tolkien kitaplarımı camdan atmıştı. Saçmaymış. İnadına daha çok okudum. Geçen yıllarda Tolkien'in bir kitabını okuduktan sonra elif şafak okumaya çalıştım,bana o kadar sığ ve basit geldi ki bıraktım. Bu tarz kitaplar muhteşem kelime dağarcığına sahiptir. Anime seviyor kızınız. Bende seviyorum. Hala. 33 yaşındayım. Öyle animeler mangalar var ki aklınız çıkar. Öyle hikayeler var ki 5 hayat yaşasanız düşünemezsiniz. Çizim yapmayı seviyor, yapsın. Webtoon'a bakın bir, öyle çizim yapanlar nerelere gelip ne paralar kazanıyorlar. Annem de bana derdi hobi olarak yap diye, keşke hiç demeseydi de üstüne düşseydim.

Kızınız benimle aynı. Lütfen ergenliğini zehir etmeyin. Bırakın sevdiği şeyleri yapsın. En büyük tavsiyem size hem yaratıcılığını hem çizimini destekleyecek meslek olarak tekstil mühendisliğine yönlendirin. Çizimde yapar, kumaşta tasarlar. Özel hayatında fantastik hikayeler okuyup anime de izler. Bu değişmeyecek. İnşallah benim gibi aynı şeyleri seven, okuyan, oynayan, izleyen bir eş bulur kendine.
Siz yazınca aklıma geldi. Ergenlikte bizim dönemin Tom Miks vb çizgi romanlarını içerdik resmen :))
Animelerin, mangaların çoğu dizilere uyarlanıyor. Müthiş çizimler, hikayeler var. Özellikle uzak doğuda popüler bir dal ve meslek.

12 yaşında çocuğu elin adamının yanına çırak vermeyi çocuğun gelişimini geçtim güvenliğini dahi düşünmeyen bir ebeveyn yapar ancak. Ona da ebeveyn denmez.
siz bir gezin görün anadoluyu. evinize gelen tesisatcidan, elektirikciye, ekmek aldiginiz firina kadar o isleri yapanlarin neredeyse tamami bu yaslarda cirak olup yetişen insanlar. siz 18inde lise bittikten sonra yanina çırak kabul eden usta gördünüz mü bir araştırin bakalim. neyse sizinle anlasabulecegimi sanmiyorum. iyi gunler

bak konunun etkisi altında kaldım

içeri gittim yeter bu kadar ekran dedim !!!!

tabii ki böyle demedim

sana iş getireyim yapar mısın dedim ne işi dedi

barbunya ayıklanacak dedim olur dedi verdim ayıklıyor

kitap oku ya da ders çalış deseydim tabii ki ekranı bırakmazdı

neyse ben de buradan çıkıp işe gideyim anne de her an bilgisayar başında :))) kötü örnek

ya sorun bence suan cok fazla uyaran olmasi ve hayatin cok hizli olmasi.

Annem bize hic ekran saati koymazdi,
ama zaten TV de cizgifilm saati belliydi, en en fazla 2 saat oturdun izledin, sonra bitti, baska seyler basliyor ve izlemiyorsun sen de zaten.
Ama simdi oyle mi, 24 saat TV karsisinda olsan bikmayacak kadar materyal var ve devamli erisebiliyorsun.
Naisl olacak ben simdiden dusunuyorum, benim sipa 6 yasinda.

Ornegin ben 12 yas civarindayken o kadar cok vaktim vardi ki, oyuna da kitaba da TVye de yeterdi, hem de hic kostur kostur olmadan yani. hayatin anlamini cozsem cozemisim

Yok ilk mesajımda da aynı şeyi söyledim. Sadece 1 saatlik matematik dersinde 100-150 soru çözüyor. Bir ara motivasyon videoları yüzünden abartmıştı o da 2-3 hafta sürdü diye yazmışım.
Evet küçük bir ilçe deniz kenarında. Kortlar 1 aydın açık. Deniz kenarı olduğu için yüzme sorun olmadı. Piyano için artık ders almıyor kendi çalışıyor evde.
1 saatte matematikten 100-150 soru mu? Çok değil mi?

siz bir gezin görün anadoluyu. evinize gelen tesisatcidan, elektirikciye, ekmek aldiginiz firina kadar o isleri yapanlarin neredeyse tamami bu yaslarda cirak olup yetişen insanlar. siz 18inde lise bittikten sonra yanina çırak kabul eden usta gördünüz mü bir araştırin bakalim. neyse sizinle anlasabulecegimi sanmiyorum. iyi gunler
Ayıp ediyosun Türkiye de herkes memur olmalı herkeste bu düşünce mevcut ama heryer market giyim magalari küçük esnafta dahil diplomalı kişilerle dolu.dediginiz isleride öğrenmek için küçük yasta çırak olarak çalışıp öğrenirler,bizim millette hayaller hayatlar olayi

Bende bir öğretmenim çocuğum küçük ama kendi minik ogrencilerimden yola çıkarak bikaç şey söylemek istedim arkadaslara katılıyorum okuduğu kitapları çok fazla eselstirmeniz onu okumaktan sogutur zamanla okuduğu kitapların içerikler değişecektir kontrollü ama çok fazla mudahaleci olmayın yani okudukları kitapları sizde okuyun hatta kitaplar hakkında konuşun bu kısımda benide heyecanlandırdi sonu bekledigim gibi gitmedi gibi yani okumaya sizde dahil olun onunla birlikte sizde kitap okuyun okuduğunuz kitaplar hakkında sohpet edin birlikte kitap seçmeye gidin çocuklar dediklerimizi değil yaptıklarınızı örnek alırlar. Bazı çocukların iç denetimi yüksektir anne baba bişey deme se bile kendileri çalışırlar ama bazı çocuklar dıştan gudulenmeye ihtiyaç duyarlar bu tamamen çocuğunuzun karakteri ile ilgili. Eğer çocuğunuz ders calistiginda anlıyor ama ders çalışıyorsa Ödüllendirme yoluna gidin ama odullerde bir başkası ile değil her zaman kendi ile kıyaslanan yani matematik sınavında ilk ona girince değil ama bir önceki sınavına göre puanini 10 puan artırın bir hafta sonu gezi planını onun yapmasına izin verin ve gitmek istediği bir yere ailecek gidin. Yada tüm derslerden aldığı test kitabını bitirdiginde ona istediği bir şeyi alın tabi hiç birinde abartılı gitmeme şartı ile birde çok karismayin bir çok noktada onu sıkmayin ergenlige yeni girdiği zaman sürekli birseyler talep edip onu elstirirseniz bir zaman sonra sozlerininizn onun için bir anlamı kalmayacaktır

O dediğiniz çocuklardan biri de benim eşim, okul kapandı mı fındığa götürürler tüm yaz çalıştırırlarmış. Hala kullandılar sömürdüler bizi der. Çocuğumuz neredeyse dört yaşında olacak götürmedi memlekete götürmeyi de düşünmüyor. Kayınpeder güya büyüsün çalıştıracağım diye şakasını yapar, az büyüsün der. Ona da der çocuk işçi gibi bizi çalıştırdınız ala benim oğlum çalışmayacak diye.
Allah aşkına saçma sapan şeyleri güzellemeyin Burda

Usta pedofili çıkarsa napıyoruz peki? Öngörülemeyen hasar deyip geçiyor muyuz?

ya sorun bence suan cok fazla uyaran olmasi ve hayatin cok hizli olmasi.

Annem bize hic ekran saati koymazdi,
ama zaten TV de cizgifilm saati belliydi, en en fazla 2 saat oturdun izledin, sonra bitti, baska seyler basliyor ve izlemiyorsun sen de zaten.
Ama simdi oyle mi, 24 saat TV karsisinda olsan bikmayacak kadar materyal var ve devamli erisebiliyorsun.
Naisl olacak ben simdiden dusunuyorum, benim sipa 6 yasinda.

Ornegin ben 12 yas civarindayken o kadar cok vaktim vardi ki, oyuna da kitaba da TVye de yeterdi, hem de hic kostur kostur olmadan yani. hayatin anlamini cozsem cozemisim

işte sıkıntı orada

ben ilkokuldayken yaz tatilinde sabah erkenden uyanırdım

annem ve babam da yatadı zira onlar öğretmen ve tatildeler

evde gürültü yapmaman lazım

eski evlerde de şartlar şimdiki gibi değil

babam salonda yatardı tv de açamazsın uyanır

çözüm kitap okumak

yine o zamanlarda ay çocuğa kitap alalım gibi bir algı da yok

evet evde muzaffer izgü, jules veren vs vardı biraz ama bana alınmadı

ama babam kendine james bond serileri alırdı

neyse ben her sabah oturup ev ahalisi kalkana kadar bir kitap bitirirdim

şimdi erken kalkan çocuk alıyor tableti eline :))) benim olsa ben de alırdım galiba

zira eşim dalga geçiyor şimdi de eline alınca bırakmıyorsun diye evet zira başka şey düşünmeden zaman geçiriyorsun

Ayıp ediyosun Türkiye de herkes memur olmalı herkeste bu düşünce mevcut ama heryer market giyim magalari küçük esnafta dahil diplomalı kişilerle dolu.dediginiz isleride öğrenmek için küçük yasta çırak olarak çalışıp öğrenirler,bizim millette hayaller hayatlar olayi
bunlar saniyor herkesin babasi 10bin dolar maas aliyor, her yaz tatilinde bodruma mikanosa tatile gidiyor 😂 ilk gordugu firina yada kuaforune bir sorsun bakalim kac yasinda ogrenmis bu işi

X