Çocugum için önerilerinizi bekliyorum..

Sürekli bıdı bıdı yaparak. Sık sık Çocuğummm ders çalış uyarıları bir işe yaramaz malesef. Kitap mı oku diyorsunuz? Sizde okuyun var mı öyle bi alışkanlığınız bilemem.
Olmaz mı var.
Babamız degil de ben okuyorum.
Eşim kitap okumasını sevmez ne yalan söyleyeyim
Ama ben çok okurum.

Yaklaşık kızınız yaşında çocuklarla çalışıyorum.

Kitaplar yaşı için normal. Bu yaşlarda çocuklar öyle şeyler okuyorlar bu aralar. Biz de ipek ongun okurduk. Bir şey katmadılar bize ama okuma alışkanlığı kazandırdılar. Zamanla kitap konusunda tercihleri değişecek, şimdi zorlamayın. Yeter ki alışkanlık edinsin. Bir de kitap oku demeyin, kitap okuyun ailece. Çocuklar söylediklerinizi umursamaz, sizi rol model alır. Okuduğu kitaplar hakkında konuşun, ilgi gösterin okuduklarına. Hatta önce siz okuyun, o okuyup bitirince kritiğini yapın. Çocukların çoğu okuyor ama anlamıyor.

Eğer imkan varsa bir üniversite öğrencisi falan bulun ders çalıştırması için. Şimdilik birlikte konu tekrarı yapsalar, test çözseler yeter. Yeni nesil ders çalışmayı bilmiyor maalesef. Benim çocuklarla en çok zorlandığım konu öğrenmeyi öğretmek.

Başka bir şey var mıydı konuda hatırlayamadım, eksik kaldıysa editlerim artık.
Öğrenmeyi öğretmek nasıl birşey? :KK64:

Önce ben planlar yaptım küçükken. Ortaokuldan sonra kendi planlarını yapmasını sağladım ben kontrol ettim eksiklerini düzelttik. Öyle her günn tepesine de binmedim naptın naptın diye. Asla nasihat gibi gözükmeyecek tarzda samimi öneriler veriyor gibi yaklaşmaya çalıştım hep. Arada bunaldım nasihat da çektim tabi. Kardeşimin en büyük problemi eğitim seviyesi berbat bi ilçede büyümüş olması iyi okullar 45 dk uzaklıktaki merkezdeydi gönderemedik yani. Babam tır şoförüydü başımızda değildi. Annem de okuyamayan annelerden. Ben liise üniversite derken daha o ilkouldaydı. Mecbur yakındaki okula gitti ama tmeli kötü atılmış oldu. O kadar seviyeler düşük ki kardeşim hep 1. 2. Filan olurdu hep ama bir şey bilmeden anlamadan. Kendini de iyi sanırdı. En son yine ailemle aynı şehirde ortalama bi üniversitede lisede okuduğu bölümle ilgili bi önlisans bölümüne kayıt oldu. Dedik ki bu okulu oku bi yandan da polisliğe hazırlan. Çünkü o bölümden bir şey olamayacak belli. En azından bir diploması olsun. Sonra duruma göre açıktan filan tamamlanır. Neyse 1 ay sonra okulu bırakmış. Ben sonradan öğrendim. Okulu bırakmış kursa başlamış. Tekrar sınava girecekmiş. Ben de dedim planın ne e işte abla tekrar sınava hazırlanıyorum pmyo okuyacam. Pmyo okumak polislikte önlisans ya da lisans mezunu olup polis olmaktan kat kat zor. Dedim artık ne halin varsa gör. Senden çok ben dert anlattım ama şöyle ki ne olmak istiyolarsa onu oluyolar. Yorma kendini.

Biraz merak ettigi seylere odaklansaniz.
Simdi zaten yaz tatili, mufredata gore degil de, merak ettigi seyleri öğrenmeye calissa?
Animeye ilgi duyuyorsa, youtube da cizim videolari var mesela, onlarla cizim denese?
Yani bir seye emek ve vakit harcamasi gerektigini ogrense once?
Sonrası ne istedigi ile alakali, hedefleri hakkinda konusur, ulasmak icin neler yapılacağına karar verirsiniz
Ama boyle ite kaka sadece iliskiniz yıpranacak 🤷🏻‍♀️
Ilgi duydugu kitaplari birakin okusun, biz de okuduk bir suru cop :) yeter ki okusun.

Bnm oğlum da lgs ye gireceği yıl konsantrasyon eksikliği olmuştu. O sene okulu 15 günlük kamp yaptı başka bir ilde bir onun faydası oldu. Bir de sa....com da dereceyle üniversiteye girmiş bir genç buldum. Haftada 2 saat onunla soru çözdüler. Dereceye girmenin olağanüstü birşey olmadığını gördü. Özgüveni yerine geldi.

Çocuklar istediğini okusun. Zaten bizim istediklerimizi alsak bırakırlar. Önemli olan okumayı sevmesi.

Ek olarak bilgisayarla olan ilişkisinin kendisine bağlı olduğunu ders notlarında ve sınav sonuçlarında düşüş olursa bu toleransı göstermeyeceğimi belirttim. Bilgisayarda geçirfiğin xaman kadar kirap okuyacaksın diyebilirsiniz. Sadece Türkçe sorularını değil diğer dersleri de okuma alışkanlığı olmayan bir çocuk anlayamaz.

Of ya keşke :KK43:
Babamız sayılsalda çok iyi.
Matematik ve fen onda.

Ne güzel iş bölümü gibi bir şey olmuş.

Bir de çizime hevesli demişsiniz. Anne babalar bu öneriden nefret eder ama ders çalışmaya hevesli değilse biraz o tarafa mı yönelseniz acaba? Belki güzel sanatlar okumak ister.

nasıl bir kitap bu görsel atma şansınız varmı ,
WhatsApp Image 2020-07-21 at 10.04.11(1).jpeg
WhatsApp Image 2020-07-21 at 10.04.11.jpeg

Notları güzel.
Ama sorun ne biliyor musunuz.
Kızım ezberci !
Ayrıca o yaşlar için dikkat geliştirici setler var, odaklanmayı da artıriyor. Üstelik eğlenceli. Bir bakın isterseniz, ezberci yapının yanı sıra analitik düşünmeyi ve çözüm odaklı olmayı da sağlar. Ayrıca süre sinirlamasi olduğundan çocuğu hızlı olmaya ve merkezi sinavlara da hazırlar.
Bir de o yaştaki öğrenciler o tarz kitaplara bayılıyor. Araya bir iki tane de tavsiye edilen kitaplardan siz koyun, farklı tarzları da görmüş olsun. Benim okul kitapligimda 800 kadar kitap vardı. Her tarzdan aldım ki kitap okumayı sevmeyenler de bir yerden baslasin. Yerli, yabancı; masal, şiir, hikaye, roman, tarih, din, bilmece, çizgi roman, dergi vs. Futbol, uzay, macera vs. Kitap okumayan haylaz çocukların bile teneffüslerde ve okuma derslerinde kitaplığa yigildiklarini görmek, bana kitap siparişi verdiklerini görmek harikaydı. Hele bir kitabı sınıfta ballandırarak anlatım mi o kitap için okuma sırası yapiyorlardi :) yani varsın okusun da yeter ki siz de ne okuduğunu bilin. Çünkü bazen çocuklar evden kitap getiriyorlardı ve bilmedikleri kelimeleri soruyorlardı. İçlerinde yaşlarına uygun olmayan şeyler çok oluyor. Mesela bir tanesi orgazmi sormuştu.
Bir de kitap okurken hikaye haritasıni sorun ona. Kahramanlar kim, olay ne, nerede ne zaman geçti, kitabın ana ve yardımcı mesajları ne?

Ne güzel iş bölümü gibi bir şey olmuş.

Bir de çizime hevesli demişsiniz. Anne babalar bu öneriden nefret eder ama ders çalışmaya hevesli değilse biraz o tarafa mı yönelseniz acaba? Belki güzel sanatlar okumak ister.
Ay yok diyesim geldi nedense.
Aslında yetenegi yok sfhjaFHA
Sadece çiziyor işte :)
Hırs yaptı biraz.

Bnm oğlum da lgs ye gireceği yıl konsantrasyon eksikliği olmuştu. O sene okulu 15 günlük kamp yaptı başka bir ilde bir onun faydası oldu. Bir de sa....com da dereceyle üniversiteye girmiş bir genç buldum. Haftada 2 saat onunla soru çözdüler. Dereceye girmenin olağanüstü birşey olmadığını gördü. Özgüveni yerine geldi.

Çocuklar istediğini okusun. Zaten bizim istediklerimizi alsak bırakırlar. Önemli olan okumayı sevmesi.

Ek olarak bilgisayarla olan ilişkisinin kendisine bağlı olduğunu ders notlarında ve sınav sonuçlarında düşüş olursa bu toleransı göstermeyeceğimi belirttim. Bilgisayarda geçirfiğin xaman kadar kirap okuyacaksın diyebilirsiniz. Sadece Türkçe sorularını değil diğer dersleri de okuma alışkanlığı olmayan bir çocuk anlayamaz.
Yok ya okumasınlar. Yok bi şeyler kokulu hikayeler bilmem neler ıyy yani. Çocuk "Sadece şeyma"yı mı okusun mesela.

Malum bu sene pandemi süreciyle birlikte evlatlarımızın eğitim hayatı sekteye ugradı.
Bizimki tam olarak saldı demeyeyimde, bir türlü önerilerimi ciddiye almıyor.
Güzelce konusuyorum.
İngilizce ağırlıklı 7. sınıfa geçen 12 yasında bir kızım var.
Bu dönem regl de olduk..
Daha asi eskisine göre.
Konuşmalarımın etkisini en fazla 1 hafta görebiliyorum, sonra yine başa sarıyor.
Derslerini tekrar etmesi üzerinde duruyorum.
Maksimum günde temel derslerinden toplam 50 soru çözmesini istiyorum ( Her ders için 50 değil)
Lgs için işi baştan gevşek bırakırsak sonuçlarının güzel olmayacağının farkındayım, malum egitim sistemimiz sürekli yenileniyor diyerekten daha işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Elinde tableti sürekli arkadaşları ile görüntülü konuşma ve photosop benzeri bir programla çizgi karakterleri (daha çok anime) çizip birbirlerine atıyorlar.
Günlük 2 saatlik bir limit koydum. (tablet için)
Kitap okuma saatleri getirdim ama çok sıkılarak okuyor.
Kitaplarını kendisine aldırıyorum, begenip alıyor.
Ama aldıgı kitaplara bakıyorum saçma canavarlı, hayaletli macera diye adlandırılan kitaplardan ibaret.
Bir soruyu okuyup anlaması uzun sürüyor ona bunun sebebinin az kitap okumasından kaynaklı oldugunu desem de ''okuyorum ya anne'' diyor.
E kızım okuyorsun tamam da neyi okuyorsun ?
Bu kitapları okumak çizgi film izlemek ya da korku filmi izlemek gibi bir şey diyorum ama nafile.
Not ortalamamız iyi ama neye göre iyi ?
Bana sorsanız iyi değil.
Okulistik sonuçlarında 28 kişilik sınıfta sondan 3.
Şimdi diyeceksiniz ki çocugunuzun kapasitesi bu kadar lakin kapasitesinin de farkındayım.
Eşim sayısalcı matematik ve fen onda.
Metamatikten sınav sonuçları gayet güzel geldi ama sınavdan güzel almakla mı bitiyor bu iş ?
Eşimin bana dediği hala parmak hesabı yapıyor ve problem çözerken zorlanıyor.
İngilizce için ingilizce filmler, çizgi filmler, şarkılar dinletmeye ve izletmeye gayret ediyorum ama heves yok !
Nasıl aşarım bu durumu.
Bana önerileriniz nedir ?

inan benım kızı anlatmışsın ,
bende akşama kadar işteyim gün içinde arıyorum hemen laf arası ben yapacaklarımı biliyorum anne tekrar etmene gerek yok diyor , ama ne kadar yapılıyor bilmiyorum ,

özel derslere başladım ben , türkçe ögretmeni çok iyi dedi lgs sorusu sormuş hiç zorlanmadan soruyu çözmüş ,
ben kötü durumu dediğim için bana aynı çocuktanmı bahsediyoruz diyor ögretmen ,

tecrübeli annelerden yardım bekiliyoruz , takipteyim

Notları güzel.
Ama sorun ne biliyor musunuz.
Kızım ezberci !
Evet başarısı iyi bir sınıf.
Ama yinede sondan 3. ya :)

Sizde durum boyledir diye söylemiyorum.
Sadece ornek verecegim.
Bir kuzenim var.
Dersleri hep ortalamaydi, ailesi de iyi olsun diye kolej, ozel ogretmen vs imkanlari zorlar ve de kendilerince hakli olarak karsiligini beklerdi.
Bu sekilde üniversite sinavina kadar geldi
Sinavda iyi de bir puan aldi.
Hukuk vs okuyabiliyordu rahatlıkla.
Ama gitti yetenek sinavina girdi
Simdi guzel sanatlar fakültesinde.
Kiz onca yildir kendi kendine cizmis.
Milletin teknik kurslara gidip hazirlandigi sinava, sifir eğitimle girdi.
Okul derslerine sirf ailesi tatmin olsun diye emek vermis.
Oyle bir puana ihtiyacı yoktu..baraji gecse yeterdi ve geçerdi de.
Bazen cocuklarin yetenekleri ve istekleri de goz ardı edilebiliyor. :)
Her cocuk ebeveyninin tecrübesini satin alip hayatini ona gore sekillendirmez.
Deneye yanila gider.

Malum bu sene pandemi süreciyle birlikte evlatlarımızın eğitim hayatı sekteye ugradı.
Bizimki tam olarak saldı demeyeyimde, bir türlü önerilerimi ciddiye almıyor.
Güzelce konusuyorum.
İngilizce ağırlıklı 7. sınıfa geçen 12 yasında bir kızım var.
Bu dönem regl de olduk..
Daha asi eskisine göre.
Konuşmalarımın etkisini en fazla 1 hafta görebiliyorum, sonra yine başa sarıyor.
Derslerini tekrar etmesi üzerinde duruyorum.
Maksimum günde temel derslerinden toplam 50 soru çözmesini istiyorum ( Her ders için 50 değil)
Lgs için işi baştan gevşek bırakırsak sonuçlarının güzel olmayacağının farkındayım, malum egitim sistemimiz sürekli yenileniyor diyerekten daha işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Elinde tableti sürekli arkadaşları ile görüntülü konuşma ve photosop benzeri bir programla çizgi karakterleri (daha çok anime) çizip birbirlerine atıyorlar.
Günlük 2 saatlik bir limit koydum. (tablet için)
Kitap okuma saatleri getirdim ama çok sıkılarak okuyor.
Kitaplarını kendisine aldırıyorum, begenip alıyor.
Ama aldıgı kitaplara bakıyorum saçma canavarlı, hayaletli macera diye adlandırılan kitaplardan ibaret.
Bir soruyu okuyup anlaması uzun sürüyor ona bunun sebebinin az kitap okumasından kaynaklı oldugunu desem de ''okuyorum ya anne'' diyor.
E kızım okuyorsun tamam da neyi okuyorsun ?
Bu kitapları okumak çizgi film izlemek ya da korku filmi izlemek gibi bir şey diyorum ama nafile.
Not ortalamamız iyi ama neye göre iyi ?
Bana sorsanız iyi değil.
Okulistik sonuçlarında 28 kişilik sınıfta sondan 3.
Şimdi diyeceksiniz ki çocugunuzun kapasitesi bu kadar lakin kapasitesinin de farkındayım.
Eşim sayısalcı matematik ve fen onda.
Metamatikten sınav sonuçları gayet güzel geldi ama sınavdan güzel almakla mı bitiyor bu iş ?
Eşimin bana dediği hala parmak hesabı yapıyor ve problem çözerken zorlanıyor.
İngilizce için ingilizce filmler, çizgi filmler, şarkılar dinletmeye ve izletmeye gayret ediyorum ama heves yok !
Nasıl aşarım bu durumu.
Bana önerileriniz nedir ?

Ben akademik başarının gelecekte çok fark yaratmayacağını düşünüyorum. Mesela yıllarca okusa 4 -5 bin tl gibi bi maaşla çalışacaksa bence onun yerine çocuğuna ev araba arsa para gibi birikim bırakılırsa sevdiği bir işi yapabilir belki. Yani geçim derdi olmadan kendi hayalini gerçekleştirebilir. Sizinkinin demek ki bilim kurgu, anime gibi şeylere ilgisi var. Belki bu konuda yönlendirebilirsiniz.
30 yaşındayım, bir sürü sınavda derece yaptım ama hala matematikte parmak hesabı yapıyorum bu arada :) her şeyde başarılı olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum.
Ama iyi bir liseye gitmesini istemekte size katılıyorum. imkanınız varsa lgs de iyi yer tutturamazsa özele gönderin bence

Biliyorum genel olarak böyle.
Peki şuna cevabınız nedir.
Notları gayet iyi.
Lakin okulistik sınavlarında sınıfında sondan 3.
Bu çocuk takdir belgesi alıyor bir de.
Evet öncelikle dediginiz gibi içinden gelmeli..Fakat bu sınavda başarılı olup nitelikli bir okulda eğitim görmek istiyorsa sizin kızınız için yazıyorum şimdiden her ders için günde en az 30 soru çözmeye başlayabilir.

Belli dersler için Matematik ,Fen,Türkçe için özel derslere başlayabilirsiniz.Bire bir anlatım çocuğunuz için daha iyi olacaktır.

Kitap okuma için sevdiği kitapları okuyabir sakıncası yok fakat siz de minik minik klasiklerden de okuması için öneride bulunabilirsiniz. Tabi siz de sevdiğiniz kitabı onun yanında okuyarak onu bu konuda heveslendirebilirsiniz.
Ben her zaman şuna inanmışımdır başarı zeka ile değil düzenli çalışma ve çabayla gelir.

Kızınıza şimdiden başarılar diliyorum .
Zorlu bir sınav, fakat düzenli çalışma ile aşılamayacak bir sınav değil .
Yeter ki istesin üstesinden gelir.

X