Börekler Çıtır Çıtır Sodalı Börek

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.271
48
20200404_004612.jpg

İlkkez kayınvalidem de yediğimde çok beğenmiştim.El açması lezzetinde,çıtır çıtır bir börek.Ve ona bu gevrekliği,bu çıtırlığı yufka arasına sürülen sosu veriyor. Hemen tarifi aldım kendisinden..İlk fırsatta da yaptım.O peynirli yapmıştı ben ise yarısını peynir yarısını patates ile yaptım.Ayrıca yufka miktarını fazla tuttum ve fazlaca hazırladığım börekleri buzluğa kaldırdım..

Malzemeler :

-2 adet yufka

-Beyaz peynir maydanoz karışımı

Sosu İçin:

-2 yemek kaşığı elma sirkesi

-1/2 su bardağı un

-1/2 su bardağı zeytinyağı

-1 çay kaşığı kabartma tozu

Üzeri İçin :

-1 yumurta sarısı

-Çörekotu,susam

Sosu için un,zeytinyağı ,elma sirkesi ve kabartma tozunu bir kasede iyice karıştırıyoruz..

Yufkanın bir tanesini tezgaha alıp sosun yarısını üzerine gezdiriyoruz ve fırça ile her yerine gelecek şekilde sürüyoruz.Sonra ikinci yufkayı ilk yufkanın üzerine serip kalan sosu aynı şekilde her yerine gelecek şekilde sürüyoruz.

Yufkayı 12 eşit parçaya kesiyoruz ve her bir üçgenin kenar kısmına 1 yemek kaşığı kadar harçtan koyup sigara böreği sarar gibi sarıyoruz..

Sardığımız börekleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz..

Üzerine yumurta sarısı sürüp,susam ve çörekotu serpiştiriyoruz...

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun ...

Not:Bu ölçülerde toplam 12 adet börek çıkıyor.Daha fazla yapmak isterseniz arttırdığınız yufka ölçüsünde sos malzemeleri miktarını da arttırın...

Fazla yapıp dondurucuya kaldırmak isterseniz hazırladığınız börekleri yumurta sarısını sürmeden kaldırabilirsiniz.Pişireceğiniz zaman buzluktan çıkartıp yumurta sarısını sürebilirsiniz...

20200404_004102.jpg

X