Canım yanıyorr oğlum icin.. Otizm mi değilmi deliricem

Ercannazli17

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2018
120
21
24
Bu benim Erdalım 19 aylık kendisi..
Oğlum eğri boyun doğdu bilmeyenler internete baksın lütfen.. 6 ayımız ağlayarak üzülerek gecti.. jimnastik masajlar... terapiler korku ÇOK ŞÜKÜR GEÇTI.. hiç birşey göstermeden oğluma öğretmeden öylece geçti...

Sonra kilo problemi vardı üstüne titredik su istemesine bile izin vermedik birde cocuk hasreti cektik malesrf iyi Anne olamadım bu korkularla iyi Anne olmaya öğrendim hepp icim yanıyor doktora göturdum otizm degil dedi psikiatriste normal dedi hareketleri var herşeye gec değil dedi ama kendisi şuan parmak ucunda yürüyor birşeyleri zor öğreniyor tam su ver diyor mama diyor bir kac kelime geliyor sonra hepsi kayboluyor babasını ve beni bir aradayken biz cok eğleniyor malesef babası işte sabah 4 ten akşam 19:00 kadar hatta kendi evimi braktım kayinvalideme geldim cocuk insan sesi kalabalık ailede büyüsün diye tv kapattık bizdetv açıktı ben oradan ses duyar öğrenir diye müzik cocuk şarkıları açıyordum oradan etkilenmiş olabilirmi kısacasın otizm gibi davranıyor kendi kendine konuşuyor bebekce etrafında dönüyor bazen parmak ucunda ellerini bu şekilde capraz üs üste koyuyor resimdeki gibi güler eğlenir gel dersem gelir doyurur beni babaya mama ver derimm uzatır saklambac kovalamaca cok sever cok aktif yerinde durmaz doktor kreş önerdi göz teması var bazen istese cok güzel bakıyor bazen cok kısa bakıyor ismine tepkisi azalmaya başladı gibi sonrabi bakiyorum iyi erdal diyorum hemen bakar bazen 5cide bazen 4cude bakar arabalarla normal oynamaya yakında başladı tekerlek hala cevirir bu alışkanlığı birakamadi arada kafasını sağa sola sallar ergoterapistler boş değil almanyadayım cok zor geliyor bana komut anlamiyor hic öğrenmedi yavrum
BeautyPlus_20230502141841457_save.jpg
Screenshot_20230502-143835_Google.jpg

Eklentiler

• Screenshot_20230502-142051_Gallery.jpg
    Screenshot_20230502-142051_Gallery.jpg
    58,3 KB · Görüntüleme: 562
Son düzenleme:
Resimden nasıl anlayabiliriz mi. Bilindik yüz ifadesi göremedim ben ama bunu yaşayanlar mutlaka daha belirgin cevaplar verecektirler.

Siz aman üzülmesin yorulmasın diye her şeyi bebeğiniz yerine yapmayı bırakın öncelikle. Kendi yemeğini yemese de döküp oynasa da ona kolayca yiyebilecegi taneli yemekler hazırlayıp ayrı tabakla verin, sizle aynı sofrada kendi tabanından yesin. Sürekli öyle ye böyle ye gibi yönlendirme yapmayın, acaba komut alır mı diye surekli test etmeyin. Kendi yemeğinizi yerken örneğin "bu böreği çok sevdim ne kadar lezzetli. Bakayım içinde bir şey var mı, aaa ezilmiş patatesler var" gibi değerlendirme yapın çok uzatmadan. Sonra mesela oğlunuza merak uyandıran ve neşeli bir ses tonuyla diyin ki "senin böreğinin içinde de bir şey var mı" Atıyorum oğlunuz içini açtı parmağına bulaştı. Cok şaşırmış gibi, eğlenceli bir ifadeyle aaa senin böreğinden de patates çıktı diyip gülün. Bu şekilde çocuğunuzla eglenceli sohbet etmeyi alışkanlık haline getirin. Sofrada yemezse ulaşıp Kendi alabileceği yerlere kuru üzüm, meyve gibi yiyecekler bırakın, gelir gider ısırır yer azar azar mutlaka. Mesela dışarı çıkacaksınız, oğlum sen asansörü çağır ben geliyorum. Tabi ki boyu yetismeyecek ama hem kendini birey olarak algilayacak, hem ozguven gelistirecek, hem amaca yönelik hareket etmeyi öğrenecek, hem komut almayı öğrenecek, hem işbirliğini. Onu bile yapmıyor mu. Aaa hala asansoru cagirmamissin, elin yetişmedi galiba. Gel birlikte çağıralım diyip kucağınıza alın ona bastırın düğmeye. Aferin sana asansörü çağırdın diyin. Her anınızı sohbet etme fırsatı olarak görün. Fikrinizi ifade edin onun anlayacağı konularda. Ve ona da fikrini sorun. Ogretmeni gibi değil arkadaşı gibi davranın. Becerilerini sürekli test etmeyin, sürekli soru sormayın. Başlangıçta size de ona da yabancı gelecek ama zamanla alışacaksıniz.

Birlikte oyun oynayın. Çocuk kitapları alın, resimlerini karistirsin başı oturtamasaniz bile. Bir sayfaya odaklayip baktirsaniz kardır. Zamanla odaklanma süresi de artar.

Oğlum eğri boyun doğdu bilmeyenler internete baksın lütfen.. 6 ayımız ağlayarak üzülerek gecti.. jimnastik masajlar... terapiler korku ÇOK ŞÜKÜR GEÇTI.. hiç birşey göstermeden oğluma öğretmeden öylece geçti...

Sonra kilo problemi vardı üstüne titredik su istemesine bile izin vermedik birde cocuk hasreti cektik malesrf iyi Anne olamadım bu korkularla iyi Anne olmaya öğrendim hepp icim yanıyor doktora göturdum otizm degil dedi psikiatriste normal dedi hareketleri var herşeye gec değil dedi ama kendisi şuan parmak ucunda yürüyor birşeyleri zor öğreniyor tam su ver diyor mama diyor bir kac kelime geliyor sonra hepsi kayboluyor babasını ve beni bir aradayken biz cok eğleniyor malesef babası işte sabah 4 ten akşam 19:00 kadar hatta kendi evimi braktım kayinvalideme geldim cocuk insan sesi kalabalık ailede büyüsün diye tv kapattık bizdetv açıktı ben oradan ses duyar öğrenir diye müzik cocuk şarkıları açıyordum oradan etkilenmiş olabilirmi kısacasın otizm gibi davranıyor kendi kendine konuşuyor bebekce etrafında dönüyor bazen parmak ucunda ellerini bu şekilde capraz üs üste koyuyor resimdeki gibi güler eğlenir gel dersem gelir doyurur beni babaya mama ver derimm uzatır saklambac kovalamaca cok sever cok aktif yerinde durmaz doktor kreş önerdi göz teması var bazen istese cok güzel bakıyor bazen cok kısa bakıyor ismine tepkisi azalmaya başladı gibi sonrabi bakiyorum iyi erdal diyorum hemen bakar bazen 5cide bazen 4cude bakar arabalarla normal oynamaya yakında başladı tekerlek hala cevirir bu alışkanlığı birakamadi arada kafasını sağa sola sallar ergoterapistler boş değil almanyadayım cok zor geliyor bana komut anlamiyor hic öğrenmedi yavrum
Eki Görüntüle 3241524 Eki Görüntüle 3241533
Bana ağır dramatik geldiniz. Çocuğu bir kreşe verseniz açılacak bence. Önceki yazan arkadaşa da katılıyorum. Biraz bırakın onun yerine her şeyi yapmayı da gelişsin. Tv’den bir şey öğrenemez, yaşlılardan da bir şey öğrenemez. Kreş oyun grubu kendi yaşıtları iyidir.

Eki Görüntüle 3241524 Eki Görüntüle 3241533
Çocuğu kaç defa doktora götürmüşsünüz otizm değil gayet normal demişler, çocukta bir şey yok siz bir psikiyatriye gidin demişler. Neden gitmiyorsunuz? Bu çocuğun sağlıklı bir anneye ihtiyacı var. Sürekli oğlum otizm mi diye sorup duruyorsunuz. Doktorları dinleyin ve tedavi alın lütfen.

Annenin kaygısı çocuğa çok yansır, sizin çocukta gördüğünüz her şey sizin kaygınızın eseri. Bi terapi mi alsanız? Anlıyorum çocuk farklı bi şey ama bu yaptıklarınızın çocuğa yararı değil zararı var.

Çocuğu çok fazla gözlemliyorsunuz anladığım kadarıyla ne kadar küçük olursa olsun o da bunu hisseder gerilir kendini gerçekleştiremez. Bir de her şeyi onun yerine yaparsanız çocuk ne için zahmet edecek ki? Çoğu çocuk annesi kendiniz anlıyor nasılsa diye evde konuşmuyor bile kaç aile dil terapisine gidiyor. Biraz rahat olun çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin bu günlerinin keyfini çıkarın gelişiö kendiliğinden gelir zaten . Üstelik doktorlar da otizm değil demiş siz inatla teşhis koyuyorsunuz yavrunuza. Sağlıcakla büyüsün inşallah

Ben öyle olmasını istemiyorum malesef öyle geliyor bende bazen abartıyorum diyorum ama bir kac hareketi değişik bilemiyorum kendimi salamıyorum

Annenin kaygısı çocuğa çok yansır, sizin çocukta gördüğünüz her şey sizin kaygınızın eseri. Bi terapi mi alsanız? Anlıyorum çocuk farklı bi şey ama bu yaptıklarınızın çocuğa yararı değil zararı var.
Cok iyi biliyorum dikat ediyorum kendisine göstermiyorum ama ben cok üzülüyorum malesef nede yapsam sanki ben mi yanlış yapıyorum bilmiyorum

Bana ağır dramatik geldiniz. Çocuğu bir kreşe verseniz açılacak bence. Önceki yazan arkadaşa da katılıyorum. Biraz bırakın onun yerine her şeyi yapmayı da gelişsin. Tv’den bir şey öğrenemez, yaşlılardan da bir şey öğrenemez. Kreş oyun grubu kendi yaşıtları iyidir.
1 haftadır kreşe gidiyor ama pek ne bileyim az insan oradakilerde cok ilgisiz cocuklara karşi

Her bebeğin kendine göre bir gelişim süreci var.
Doktorlar yüzyüze görmüş bir sorun yok demiş. Biz fotoğraflarda sorun var desek ne değişecek ki?
Her birimizin doğum, ilk bebeklik süreçleri farklı farklı geçti geçiyor. 6 ay boyunca eğitim vermek zorunda değildiniz ki. Sevginizi vermeniz hissettirmeniz önemliydi o sebeple gerilmeyin.
Anladığım kadarıyla bebeğinize karşı çok daha hassas bir annesiniz.
Biraz kafaya takmamak daha doğrusu kaygı düzeyini azaltmak, baskı hissettirmemek, gerilmemek çocuğun gelişim sürecinin çok daha hızlı olduğunu size farkettirir.
Kelimeleri var, göz teması var ise tamam. Ki hekimler sorun yok demiş tekrar söylüyorum. Elbet bir gün çok daha fazla kelimeyle konuşacaklar, elbet bir gün daha hızlı yürüyecekler, elbet bir gün seslendiğimizde yanımıza hemen koşup gelecekler ama zamanı var.

Konuşması zaten o kadar takmiyorum bebek olduguni biliyorum ama işaret parmağini mesela kullanmiyor istediği birşey olunca beni gotürur benim elimi kullanir bazen

Benim bebeğim de 19 aylık. Şu parmağını mı kullanıyor kullanmıyor dikkat bile etmedim. Canı istemediği sürece hiç bir şey yaptıramayız. Hatta bazı davranışları bence biraz geç. Kendim de eğitimciyim o sebeple aklıma takılan konular için çocuk gelişim uzmanı ile görüştüm. O da beni bunlarla ilgili aydınlattı zihnim rahatladı.

Merhaba benım oğlum suan 1bucuk yasında ısmıne bakmıyor ,tepkı hıc vermıyor seslenince.kulaklarını bakdırdık hıcbır sorun çıkmadı. ezbere çok ıyı şarkıları bılıyor tekrarlıyor sayıları bılıyor ama komut almıyor.kendı halınde eve bırı gelse umrunda değil.kafasını kaldırıp bakmıyor .parka getırıyorum kendı başına oynuyor .
evde ama kardeşleri oynayınca bakıp gülüyor hata bazen bakıyor neyapdıklarına ,teması fazla sevmiyor ,beni annesını biliyor bana çok bağlı .tek konuştuğu kelimeler anne ,hadı gidelim ,hayır birde .1den 10 kadar sayabiliyor.bız farklı olduğunu 16 haftalık olunca anladık ve çocuk doktorumuza dedik oda küçük dedi, ama bız baktırmak istiyoruz,otızm dıye internette okuduk dedık.doktorumuz bizi çocuk pısıkıytrıye yonlandırdı, orda ergotherapıe alıyor oğlum ozamandan berı .suan küçük olduğu ıcın beklemek zorundayız dediler otizm mı degılmı demek ıcın erkenmiş sızce otizm mı belkı tanıdıklarınız vardır
Tskler yorumlarınız ıcın sımdıdeden

Benim oğlum 22 aylik hala şüphe korku var ama aza indi cok küçük bende o aylarda korkmaya başlamıştım şuan tek yapabileceğiniz ilgi sebgi göstermek sanki yeni dünyaya gelmiş gibi herşeye dokunmasina ona anlatın onlar kitap okuyun gösterin dokunsal oyuncaklı kitaplar alın ve lütfen ekrana 0 indirin

Şimdi bu çocukta ne var,sorun ne.Bisey dicem banlanicam.Allah yardım etsin size n diyim.

X