Cana can kat, hayat ver..

Şimdi aynısını biz yaşıyoruz 3 kardeş ama abimle ben çalıştığım ablam daha çok yaşıyor.Ablam getirip götürüyor dr a ama bu son tetkiklerden sonra beraber gideceğiz onunda gücü kalmadı.Bizde anneme belli etmemeye çalışıyoruz ama zaten hemen hergün hasta halsiz,yorgun bilinç bulanıklığıda oluyor söylenenleri algılamıyor bazen.Bazı günlerde çok iyi oluyor belli olmuyor.Nakil konusunda gerekebilir diye söyledik sadece anneme o kadarını biliyor.Ama biz ise inşallah nakille kurtarabiliriz kısmındayız.Bunu yaşamak içine atmak çok acı,şu an bile gözümden yaşlar dökülüyor.Rabbim nerde varsa yardım etsin bizede inşallah..
cok zor zamanlar canım biliyorum heleki gizleyipte daha sonrasında acıklamak daha zor..
Rabbim hepimize şifalar versin inşallah

Maalesef bilgim yok. Karşılamıyor olması gerek. 20-30 milyar arası dediler Memorial'da. Belirli süre orada kalınıyor zaten ve kesinlikle balım gerekli hem de çok temiz. Ben babamı ameliyattan beri öpemedim var gerisini sen düşün. Hâlâ yemek, tabak, kaşık ayrı. Enfeksiyon o kadar önemli ki. Zor bir süreç ama sonrası iyi. Ben 4 gün yoğun bakımda kaldım sonra hastanede yattım çıktım Adana'ya geldik ve annem bana burada baktı abim orada babama. Çok sabır gerek. Yine de her şeye değer. Asla zaman kaybetmeyin asla.

peki asıl öğrenmek isdeğim baban sürekli kontrollere malatyayamı gidiyor?ilk 1 sene haftada 1 veya 2 kez kontrole çağırılıyormuş onu nasıl yapıyorsunuz.Ameliyatı yapan doktorun kontrol etmesi gerekiyormuş devamlı öyle duydum.Birde hasta için iyileşme süresi nedir acaba?annem 67 yaşında bu arada

cok zor zamanlar canım biliyorum heleki gizleyipte daha sonrasında acıklamak daha zor..
Rabbim hepimize şifalar versin inşallah

Amin inşallah,nerde varsa şifasını versin.Sürekli kaybedeceğimiz korkusuyla yaşamak çok kötü psikolojimizde bozuluyor.Her gün arıyorum hastayım halim yok deyince telefonu kapar kapamaz başlıyorum ağlama sendromlarına ablamda öyle.

peki asıl öğrenmek isdeğim baban sürekli kontrollere malatyayamı gidiyor?ilk 1 sene haftada 1 veya 2 kez kontrole çağırılıyormuş onu nasıl yapıyorsunuz.Ameliyatı yapan doktorun kontrol etmesi gerekiyormuş devamlı öyle duydum.Birde hasta için iyileşme süresi nedir acaba?annem 67 yaşında bu arada
Babamın süreci de diğer hastalar gibi zorlu oldu. Dren tüpleriyle ilgili problemleri oldu. Hastaneden çıkışı yapıldıktan 1 ah sonra bile gidip 1 hafta yattığı oldu. Önceleri haftada 1 gitti yeri geldi 15 güne bir gitti. Yeri geldi haftada 1 gitti. Şimdi ayda bir gidiyor. Allah izin verirse yakında 3 ay, sonra 6 aya çıkar. Eylül'de ameliyat olduk. Bundan farklı olarak bulunduğunuz şehirde de doktora sürekli görünmek yararınıza olur. Tedbiri elden bırakmamak önemli.

Babamın süreci de diğer hastalar gibi zorlu oldu. Dren tüpleriyle ilgili problemleri oldu. Hastaneden çıkışı yapıldıktan 1 ah sonra bile gidip 1 hafta yattığı oldu. Önceleri haftada 1 gitti yeri geldi 15 güne bir gitti. Yeri geldi haftada 1 gitti. Şimdi ayda bir gidiyor. Allah izin verirse yakında 3 ay, sonra 6 aya çıkar. Eylül'de ameliyat olduk. Bundan farklı olarak bulunduğunuz şehirde de doktora sürekli görünmek yararınıza olur. Tedbiri elden bırakmamak önemli.

Bu arada florance nigtıngale hastanesinde organ naklini devlet karşılıyormuş tamamını onu öğrendim.İnternnette orada nakil olanlar yazmış hiçbir ücret ödememişler.Hakkımızda hayırlısı artık bu haftasonu mr sonuçlarınıda alıp gideceğiz ve nakil kararını verecek sanırım,mide bulantıları var çok,iştahsız ve halsiz

Bu arada florance nigtıngale hastanesinde organ naklini devlet karşılıyormuş tamamını onu öğrendim.İnternnette orada nakil olanlar yazmış hiçbir ücret ödememişler.Hakkımızda hayırlısı artık bu haftasonu mr sonuçlarınıda alıp gideceğiz ve nakil kararını verecek sanırım,mide bulantıları var çok,iştahsız ve halsiz
Canım çok sevindim ya. Dua edeceğim sizin için. Her şey güzel olacak bence.

Merhaba.

Belki bu yazacaklarım birine göre çok büyük dert, kimine göre ise sıradan olabilir. Bize göre hayatımızın en büyük derdiydi. Organ nakli.. Insan başına gelmeden anlamaz diyorlar ya evet öyleydik. Cahildik! Belki de düşüncesizdik.. Anlatacaklarımı sabırla okumanızı temenni ediyorum.

Kendi hayat hikâyemden yola çıkmak en doğru olanı. Bundan yaklaşık 3 yıl önceydi. Babam bir gece fenalaştı, ne olduğunu anlamadık. Istifra ediyordu sürekli ve beni uykuda bırakıp hastaneye götürdüler. Haberim yoktu, uyuyordum. Evet ayakta uyuyorduk ailece! Çünkü bir kontrol bile yaptırmaktan acizdik. Her 6 ayda bir kontrol diye doktorlar bas bas bağırırken biz kulaklarımızı tıkamıştık. Ciddi bir hastalık gelip bizi bulana kadar aklımız başımıza gelmeyecekti. Bilinçsizliğin böylesine pesti doğrusu.. Haftalar süren hastane koşuşturmaları sonucu kötü sonucu öğrendik. Sirozdu babam. İşin kötüsü hastalık ilerlemişti. Yıllardır varmış ve haberimiz yeni oluyordu. Eğer biraz sorumlu olsak, kontrole gitsek böyle olmayacaktı. Artık geçti.. Hastalık, ilaç tedavisine cevap vermiyordu. Böyle böyle 1 yıl daha geçti. Sonra nakil olmanın tek çare olduğunu öğrendik. Canlı vericili karaciğer nakli. Şaka gibiydi. Insan olayın içinde olunca inanamıyor. Dışarıdan biri hasta olunca üzülüyor, dert yanıyor ama içimizden biri hasta olunca donup kalıyor ifadesiz. Ülkemizde organ nakli bilincinde olan insanların sayısı oldukça az. Hak vermiyor değilim. Insan, kalbi atmıyor nefes almıyor da olsa kıyamıyor yakınının organlarını vermeye bile.. Biz bunun içindir ki nakil sırası bekledik. Kadavradan.. Çıkmadı. Canlı vericili karaciğer naklini araştırdık ve babam gitti tahliller yapıldı.

Ayrıntıları öğrendik. Artık bilinçliydik çünkü canımızın canı hastaydı. Yoksa bir ömür habersiz yaşayacaktık. Habersiz yaşamayı mı isterdim? Inanın bilmiyorum. Kan ve damarların uyumlu olması gerek dediler. Önce abim yaptırdı tahlil damarlar uymadı dediler. Kimse beni aklından bile geçirmiyordu. Kararlıydım ama onlar beni hâlâ evin küçük kızı sanıyorlardı. Küçükler hiç büyümüyor hesabı.. Tahliller yapıldı ve uydu. Ben 8, babam 12 saat ameliyatta kalıp sağ salim çıktık. Yendik! Şimdi iyiyiz, çok iyiyiz. Cana can katmanın ne demek olduğunu öğrendiğimden beri daha iyiyim.

Bu konuyu neden açtım?
Bu olaydan sonra gittim ve organlarımı bağışladım. Karaciğerim hariç diğer organlarım belki başkasına umut olur diye. Istemez misiniz bir aileye umut olmayı? Ölümün sizin için bir son değil bir hayatın başlangıcı olmasını? Ayrıca 6 ay kontrollerinizi unutmayın, unutturmayın. Allah herkese uzun ve sağlıklı ömürler versin.

Konuya şimdi denk geldim, gözyaşlarımı tutamadım. Yaşadığımız süreçler çok benzer. 2006 yılında ablamın böbrek nakli olması gerekti. Ailede herkese test yapıldı bir bana yapılmadı. 21 yaşındaydım o zaman, kıyamadılar. Sadece babamınki uyumluydu onda da kistler vardı. Son çare alırız babadan biraz daha bekleyelim dedi doktorumuz. Ben o sırada gizli gizli doktorla görüştüm, testler yapıldı. Daha test sonuçları çıkmadan kadavradan haber geldi. Sekiz sene olacak bu ayın yirmisinde. Çok şükür iyi. Ben de hemen bağışladım Organlarımı o dönemde. Çevremdeki herkese de söylüyorum bağışlamalarını. Ama bunu yaşamayan anlamıyor pek sanırım. İnsanlar çok duyarsız bu konularda. Bu bilinci oluşturmak çok zor.

Konuya şimdi denk geldim, gözyaşlarımı tutamadım. Yaşadığımız süreçler çok benzer. 2006 yılında ablamın böbrek nakli olması gerekti. Ailede herkese test yapıldı bir bana yapılmadı. 21 yaşındaydım o zaman, kıyamadılar. Sadece babamınki uyumluydu onda da kistler vardı. Son çare alırız babadan biraz daha bekleyelim dedi doktorumuz. Ben o sırada gizli gizli doktorla görüştüm, testler yapıldı. Daha test sonuçları çıkmadan kadavradan haber geldi. Sekiz sene olacak bu ayın yirmisinde. Çok şükür iyi. Ben de hemen bağışladım Organlarımı o dönemde. Çevremdeki herkese de söylüyorum bağışlamalarını. Ama bunu yaşamayan anlamıyor pek sanırım. İnsanlar çok duyarsız bu konularda. Bu bilinci oluşturmak çok zor.
Bana da kıyamadılar. Abim ücret karşılığı bile çok aradı. Insan çok çaresiz kalıyormuş, anladık. Çok şükür ikimizin ailesi de iyi. Bizim daha 1 yıl bile olmadı inşallah bizim de 8 sene olduğu günleri görürüz. Kilit cümle bu. "insan başına gelmeden anlamıyor." Allah bir daha göstermesin kimseye kimseye çok zor çok. Herkes için çok zor.. :KK50:

Sizede çok geçmiş olsun,Rabbim bir daha yaşatmasın o günleri.

Hem hastane İstanbul'da. Kontrolleriniz çok rahat olur. Ya gerçekten çok sevindim içimi sevinç kapladı. :)

Biz zaten ameliyat sonrası zor olacağı için istanbul istiyoruz hep inşallah gönlümüze göre olurda dediğin gibi gidip gelmek rahat olur.Şu beklemek olmasa.Of en zoruda sonuçları dr a gösterip onun ağzından çıkacak olumsuz cümleleri annemin duyması olacak çünkü bizimki bırakır kendini dirayetli değil çok ama dr ablama illa beraber gelin demiş annende olsun demiş.

Biz zaten ameliyat sonrası zor olacağı için istanbul istiyoruz hep inşallah gönlümüze göre olurda dediğin gibi gidip gelmek rahat olur.Şu beklemek olmasa.Of en zoruda sonuçları dr a gösterip onun ağzından çıkacak olumsuz cümleleri annemin duyması olacak çünkü bizimki bırakır kendini dirayetli değil çok ama dr ablama illa beraber gelin demiş annende olsun demiş.
Doktorlar ne olacaksa ya da ne olduysa hastanın da bilmesi yönünde hareket ediyorlar. Nakil olmak bir son değil aksine başlangıç. Annen bunu çok istemeli diye düşünüyorum. Biz nakil olduğumuzda babamın bu tür belirtileri yoktu doktor erken olursa daha iyi demiş. Annen de öyle düşünsün. Inşallah nakilden sonra 1 yıla iyice toparlar. Yalnız şunu söylemem gerek ailevi durumlarınızı kesinlikle bilemem ama birinizden birinin kesinlikle çalışıyorsa uzun bir süre aram vermesi gerekecek. Çünkü hastanın her şeyine ama her şeyine çok dikkat edilmesi gerek.

Doktorlar ne olacaksa ya da ne olduysa hastanın da bilmesi yönünde hareket ediyorlar. Nakil olmak bir son değil aksine başlangıç. Annen bunu çok istemeli diye düşünüyorum. Biz nakil olduğumuzda babamın bu tür belirtileri yoktu doktor erken olursa daha iyi demiş. Annen de öyle düşünsün. Inşallah nakilden sonra 1 yıla iyice toparlar. Yalnız şunu söylemem gerek ailevi durumlarınızı kesinlikle bilemem ama birinizden birinin kesinlikle çalışıyorsa uzun bir süre aram vermesi gerekecek. Çünkü hastanın her şeyine ama her şeyine çok dikkat edilmesi gerek.

zaten aklımda bir sürü deli sorular....abimle ben çalışıyoruz ablam emekli o yüzdende o koşturuyor sağolsun.Nasıl olacak napıcaz hiçbir fikrim yok.Ama kafam sürekli bununla meşgul.Şu testleride bir olalımda o zman daha netleşir herşey.Ablam ameliyat sonrası bir kadın tutarız diyor evde bakım için.En azından bizlerin refakatinde bir yardımcı olması iyi olur diye düşündüm bende..

zaten aklımda bir sürü deli sorular....abimle ben çalışıyoruz ablam emekli o yüzdende o koşturuyor sağolsun.Nasıl olacak napıcaz hiçbir fikrim yok.Ama kafam sürekli bununla meşgul.Şu testleride bir olalımda o zman daha netleşir herşey.Ablam ameliyat sonrası bir kadın tutarız diyor evde bakım için.En azından bizlerin refakatinde bir yardımcı olması iyi olur diye düşündüm bende..
Orasını siz daha iyi bilirsiniz ama ben cesaret edemezdim sanırım. Doktor nakil sonrası dikkat edilmesi gereken her şeyi açıklar o zaman dediklerimi daha iyi anlarsınız belki. Büyük sabır gerek bunu da en iyi aile bireyi yapabilir. Çok kapsamlı bir temizlik gerek bir süre.

Sİzin uyumlu olmanız ne kadar büyük şans olmuş. İnsan başına gelmeyince anlamıyor bu durumu. Benim kardeşim için de ilik nakli gerekiyor. Aileden hiç birimizin dokusu uymadı maalesef. Akraba denen şahıslar ise test için bir tüp kan bile vermediler. Şimdi ilik bankasından uyum sağlayacak donör bekliyoruz. Allah tüm hastalara yardım etsin. Amin.

Orasını siz daha iyi bilirsiniz ama ben cesaret edemezdim sanırım. Doktor nakil sonrası dikkat edilmesi gereken her şeyi açıklar o zaman dediklerimi daha iyi anlarsınız belki. Büyük sabır gerek bunu da en iyi aile bireyi yapabilir. Çok kapsamlı bir temizlik gerek bir süre.

nasıl mesela konuyu açsana birazcık daha.Yanına kimseyi yaklaştırmamak yemek tabak kaşığını ayrı tutmak gibimi yada nasıl?önceden bilelim.

Sİzin uyumlu olmanız ne kadar büyük şans olmuş. İnsan başına gelmeyince anlamıyor bu durumu. Benim kardeşim için de ilik nakli gerekiyor. Aileden hiç birimizin dokusu uymadı maalesef. Akraba denen şahıslar ise test için bir tüp kan bile vermediler. Şimdi ilik bankasından uyum sağlayacak donör bekliyoruz. Allah tüm hastalara yardım etsin. Amin.

Sizede rabbim tez vakitte şifa versin inşallah,umarım bu mübarek günlerde beklediğiniz haber gelir tez vakitte.

Sizin için dua edeceğim. Inşallah kısa zamanda alırız iyi haberlerinizi. Bizi de habersiz bırakma. Bizim akrabalarımız da öyle ama onlara gerek kalmadı ben verdim hiçbirinin gereği yok. Allah kimseyi böyle insanlara muhtaç etmesin.

X