bölümü bırakmak mantıklı mı

kittysu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2023
15
3
21
20 yasındayım ve bölümümde kendimi göremiyorum okula gitmek dahi istemiyorum ve alttan bir sürü dersim var. sınava tekrar hazırlanmak istiyorum sizce mantıklı mı ve dersanesiz yapılabilir mi? sürekli bunu düşünüp duruyorum psikolojim bozuldu.kendimi işe yaramaz biri olarak görmeye başladım. gerçekten istemediğim okulda ve bölümdeyim

20 yasındayım ve bölümümde kendimi göremiyorum okula gitmek dahi istemiyorum ve alttan bir sürü dersim var. sınava tekrar hazırlanmak istiyorum sizce mantıklı mı ve dersanesiz yapılabilir mi? sürekli bunu düşünüp duruyorum psikolojim bozuldu.kendimi işe yaramaz biri olarak görmeye başladım. gerçekten istemediğim okulda ve bölümdeyim tavsiyelerinize açığım

Ne okuyorsun şuan

uluslararası ticaret ve işletme
Bölüm güzel sadece dil şart bunu zaten seçmeden önce de biliyorsundur. Hangi bölüme gidersen git '' ben bu işi yapıcam '' demediğin ve çabalamadığın sürece aynı isteksizlikle devam edersin. O yüzden ne istediğini çok iyi bilmeli ve pes etmemelisin.

Bölüm güzel sadece dil şart bunu zaten seçmeden önce de biliyorsundur. Hangi bölüme gidersen git '' ben bu işi yapıcam '' demediğin ve çabalamadığın sürece aynı isteksizlikle devam edersin. O yüzden ne istediğini çok iyi bilmeli ve pes etmemelisin.
bölüm güzel ama kendimi göremiyorum problem orda işte hep psikoloji falan içimden geliyodu ama bazı sorunlar oldu ve burayı tercih ettim isteyerek değildi yani

Bende aynı senin gibiydim tekrar girmek istemedim sınava, zorlayarak bitirdim ama okulda beni bitirdi şimdi ki aklım olsa bırakır tekrar hazırlanırdım. Alttan dersinde varmış kesin uzayacak okulun.

Bende aynı senin gibiydim tekrar girmek istemedim sınava, zorlayarak bitirdim ama okulda beni bitirdi şimdi ki aklım olsa bırakır tekrar hazırlanırdım. Alttan dersinde varmış kesin uzayacak okulun.
ya okul uzatıp ömür boyu mutsuz olacağıma sınava bir sene hazırlanmak daha mantıklı geliyor açıkçası ama nerden başlayacağımı bilemiyorum dersaneye de ailem göndermiyor

ya okul uzatıp ömür boyu mutsuz olacağıma sınava bir sene hazırlanmak daha mantıklı geliyor açıkçası ama nerden başlayacağımı bilemiyorum dersaneye de ailem göndermiyor
bu bölümü dershaneye giderek mi kazandın ? 2 yıllık mı 4 yıllık mı ?

4 yıllık dersaneye gittim ama yeterince calısmadım ve 2021 sınavı zaten denemelerden alakasızdı baya zordu
Yapabileceğine inanıyorsan deneyebilirsin ama bu sefer bölümleri iyice araştır ilgi alanına yapabileceğin bi bölümü tercih etmelisin.

20 yasındayım ve bölümümde kendimi göremiyorum okula gitmek dahi istemiyorum ve alttan bir sürü dersim var. sınava tekrar hazırlanmak istiyorum sizce mantıklı mı ve dersanesiz yapılabilir mi? sürekli bunu düşünüp duruyorum psikolojim bozuldu.kendimi işe yaramaz biri olarak görmeye başladım. gerçekten istemediğim okulda ve bölümdeyim
Kacinci siniftasiniz, kac puanla aldiniz, istediginiz bir bolum var mi?

Sevmediğin bir bölümü asla okuma, kendine yapabileceğin en büyük kötülük olur. Sınava tekrar hazırlan. Bir yılım boşa gitti diye de düşünme sakın.

Gözünü kapat ve kendini nerede hayal ederken mutluysan o bölümü seç derim. Sevmiyorsan yolun başında yeni bir rota çizmek en mantıklısı okuyup bu saatten sonra yeni bölüm okunmaz kaç yaşında meslek sahibi olacağım diye hayiflanmaktan daha mantıklı geliyor bana

Yaşın çoook genç kardeşim,bence tekrar hazırlanıp istediğin bir bölüm oku çünkü yıllarca o mesleği yapacaksın

Gözünü kapat ve kendini nerede hayal ederken mutluysan o bölümü seç derim. Sevmiyorsan yolun başında yeni bir rota çizmek en mantıklısı okuyup bu saatten sonra yeni bölüm okunmaz kaç yaşında meslek sahibi olacağım diye hayiflanmaktan daha mantıklı geliyor bana
evet çok doğru

Açıkçası gerçekçi olmakta fayda var. Az çok kendi kapasitenizin farkındasınızdır. Üniversite sınavındaki sıralamanız öyle çok ahım şahım değilse dershane işin bahanesi olur. Aileniz de size güvenmediği için belki biraz da kızarak maddi bir yükün altına girmek istemeyebilir. Onların açısından bu çok normal.

Eğer siz kafaya koyup kazanabileceğinize inanıyorsanız usul usul internetten video izleyip, kendi yolunuzu çizerek bile istediğiniz yeri kazanabilirsiniz.

Ben üniversite sınavına girerken aklımda ertesi sene yerleşmek vardı o yüzden sınava hazırlanma işinin pek yüzüne bakmadım. Ortalamanın biraz üzerinde bir öğrenciydim. Puanım fena gelmeyince etrafın gazına gelip tercih yaptım. Başkalarının imrenebileceği, çok da zor olan bir bölümde buldum kendimi. İçten içe mutlu olmayacağımı da biliyordum. 2. Sınıfta kimseye söylemeden tekrar sınava girdim. Puanım normalde iyiydi ama yerleşip ertesi sene tekrar girdiğim için düşüyordu. Zaten ne olmak istediğimi de bilmiyordum. Başladığım işi bitireyim, kendi paramı kazanmaya başlayayım sonra bakarız çaresine diyerek yaz okulu, büt derken güç bela bitirdim. Çalışmaya başladım, istediğim departmandı ama kesinlikle mutlu değildim. Bir gün kafam attı ve ben bu oyunu bozarım moduna girdim Tatar Ramazan gibi ama nasıl? Sonra bir kapı açıldı. Annem benden habersiz üniversite sınavına başvurmuş benim için. Canım anam. Hissetmiş. Tekrar girdim yine puanım fena değildi. Tam benlik bir bölüm okudum bu sefer. Ama nasıl seve seve. Bir yandan da işimde part time çalıştım, ailemden para istemedim. Hatta bir ara özel ders verdim vs. Şimdi sevdiğim işi yapıyorum. İlk bölümüm bana çok şey kattı. O yüzden keşke okumasaydım diyemem. Ancak etrafımda bu tarz handikapları yaşayıp da keşke diyen çok oldu.

Çok konuştum. Toparlarsak. Kafanızdaki şey netse gerçekçi bir yol çizerek, kendinizi garantiye alarak gitmek en mantıklısı. Diğer türlü ya sürekli keşke demek zorunda kalınır ya da sürekli etrafta bir sorumlu aranır.

X