Bireysel Emeklilik

azemi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2013
74
30
34
Merhaba 3 ay önce ziraat bankası güldüren emekliliğe başvurdum. Aylık 250 TL ödüyorum devlet katkısı 62.5TL olması gerekiyordu 3. taksiti ödedim fakat devlet katkı payı halen 62.5 TL 187.5 olması gerekirken arayıp sorduğumda daha yatar tarzında bastan sağma cevaplar aldım besi sonlandırırsam benden ne kadar kesinti olur. En azından yatırdığım parayı alabilir miyim?

Merhaba 3 ay önce ziraat bankası güldüren emekliliğe başvurdum. Aylık 250 TL ödüyorum devlet katkısı 62.5TL olması gerekiyordu 3. taksiti ödedim fakat devlet katkı payı halen 62.5 TL 187.5 olması gerekirken arayıp sorduğumda daha yatar tarzında bastan sağma cevaplar aldım besi sonlandırırsam benden ne kadar kesinti olur. En azından yatırdığım parayı alabilir miyim?
2014 yılından beri garanti bireysel emekliliğim var. Kesinti durumunu bilmiyorum ama 6. Yıla kadar devlet katkısının %15 ini alabiliyorsun. Yatirdigin tutar + devlet katkisinin %15i.
Devam etmek isterseniz altına endeksleyebilirsiniz.

Hesabı acarken altın hesabı olarak açtım benim takıldığım nokta devlet katkı payının her ay yatmamış olması bunun takibini nasıl yapabilirim.

Yatirdiginiz parayi alir misiniz geri bilmiyorum ama en azindan yol yakinken donmus olursunuz. Bireysel emeklilik bence zarar ziyan bir sistem. TLnin deger kaybi sebebiyle. Kendi birikiminizi kendiniz yaparsaniz ilerisi icin daha iyi sonuc alirsiniz.
Altına çevirip o şekilde devam ettirebiliyorsunuz. O zaman devlet katkısıyla beraber acayip karlı bir yatırım oluyor.

Altına çevirip o şekilde devam ettirebiliyorsunuz. O zaman devlet katkısıyla beraber acayip karlı bir yatırım oluyor.
Ayni yatirimi kendiniz yaptiginizda vergisi bilmem ne kesintisi olmuyor,daha guvenilir. Bireysel emeklilige gerek yok aslinda. Sistemdeki cogu kisi sikayetci,demek ki var bir sorun diye dusunmustum acikcasi.

Benim bildiğim geç ödeniyor benim de var bes fiyatı yükselttim geriden geliyor ödeme. Ayrıca evet altın hesabı yaptım bende hiç değer kaybetmedim aksine artıya geçtim.
Merak ettiğim buydu bankada bir açıklama yapmadı katkı payı bir ay geriden yatıyor dese anlardım yatar yatar deyip geçiştirmelerine kızdım ve evet altın hesabı karlı oluyor 500 TL'ye 26 TL kar getirdi 1 ayda artı katkı payı

ben de bugun dondurdum. benim altında değildi atak fondaydı o zman adam oyle onermisti oyle kaldı 250 ile baslamıstım 2014te simdi 360 oduyodum her ay. hem vergi dilimi hem bebis masrafları zorlamaya baslayınca dondurdum simdi daha once de bi 6 ay dondurmustum. bi kac ay once de altın fonuna gectim. cunku param baya baya değer kaybediyordu keske daha once gecseymisim.

bana girerken adam 1 trilyonla cıkacaksın sistemden demisti 60 yasında simdi baktım da hic alakası yok baya uflemis :KK70:

Ayni yatirimi kendiniz yaptiginizda vergisi bilmem ne kesintisi olmuyor,daha guvenilir. Bireysel emeklilige gerek yok aslinda. Sistemdeki cogu kisi sikayetci,demek ki var bir sorun diye dusunmustum acikcasi.
Kızım için hesap açtım, o da altın yatırım hesabı, vergi ondada var. Bes in farkı, devletin katkısı. Az da olsa damlaya damlaya göl olur mantığı :)

Kızım için hesap açtım, o da altın yatırım hesabı, vergi ondada var. Bes in farkı, devletin katkısı. Az da olsa damlaya damlaya göl olur mantığı :)
Geri odeme alirken anlasiliyor zaten. Cevremde cogu kisi asiri zararda oldugunu soyledi ben de onlarin yalancisiyim. Bir de kendi isimi kendim yapinca daha iyi oluyor bende :KK66: umarim siz karsiligini alabilirsiniz elbette,gonul ister ki kimse dolandirilmasin elbette

Geri odeme alirken anlasiliyor zaten. Cevremde cogu kisi asiri zararda oldugunu soyledi ben de onlarin yalancisiyim. Bir de kendi isimi kendim yapinca daha iyi oluyor bende :KK66: umarim siz karsiligini alabilirsiniz elbette,gonul ister ki kimse dolandirilmasin elbette
Hımm geri ödeme kısmını bilmiyorum. Henüz o aşamaya gelmedim :KK48:

Benden 1000 tl küsür kesinti yapmışlardı iptal ettiğimde 880 tl gibi bir tutar yatırdılar. Paranızı alırsınız ama kesintisi olacak maalesef

Saçma buluyorum. 2014 yılında duyunca bi hevesle actım sımdı çok pısmanım. İlk 6 yıl da cekmezseniz sonra tamamını alırsınız dıyorlardı sımdı 56 yasında veriyorlarmıs falan filan bıseyler dedi. 29 yasındayım 56 ya kim öle kim kala. Yoksa hep kesinti. Onu accagıma altın hesabı açsaymışım sımdı acayıp kar etmiştim

Yatirdiginiz parayi alir misiniz geri bilmiyorum ama en azindan yol yakinken donmus olursunuz. Bireysel emeklilik bence zarar ziyan bir sistem. TLnin deger kaybi sebebiyle. Kendi birikiminizi kendiniz yaparsaniz ilerisi icin daha iyi sonuc alirsiniz.
Paranın en fazla değer kazandığı yatırım bireysel emeklilik. Faize karşı olmayan kişiler adına konuşuyorum. Hiçbir faiz bes kadar getiri sağlamıyor. Ama altın , döviz ise birikimden kastınız o konuda haklı olabilirsiniz.

Ama doğru söylemişler. Öyle hemen olmuyor ki devlet katkısı.

Ne kadar erken cayılırsa o kadar iyi onun yerine altın hesabı çok daha karlı, yıllar önce K Kazen de iptal edip konu açmıştı diye kalmış aklımda.

X