Bir öğretmen olarak ebeveynlere ?

tzlm

Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2022
168
143
24
Arkadaşlar merhaba burda bi öğretmen arkadaşımızın açtığı konu üzerinde bende bi kaç şey katmak istiyorum. Ben 24 yaşında İstanbul’un bi semtinde lisede matematik öğretmeniyim. Daha yeni başladım sayılır mesleğime evlendiğimde ara vermiştim. Gerçekten hayretler içindeyim, gördüklerime baktıkça anne olmayı korkuyorum. Annelere sesleniyorum lütfen çocuklarınıza sahip çıkın. Eskiden; tutanaklarımızda ve uyarı dilekçelerimizde çocukların sigara içmeleri , yaramazlıkları yazılırdı şuan o kadar korkunç şeyler yazılıyor ki bunu buraya yazmaya bile korkuyorum. Hamile olan kızlar, okula tırnakları ojeli gelen erkek öğrencilerimiz ve daha bü sürü dilim varmadığı şeyler…. bunlar daha çocuk ailelerin artık bilinçlenmeleri gerekiyor. Lütfen dikkat edelim çocuklarınızla iletişiminiz sağlam olsun beceremiyorsakta bunu psikiyatri de yardım almamız gerekiyor.

Arkadaşlar merhaba burda bi öğretmen arkadaşımızın açtığı konu üzerinde bende bi kaç şey katmak istiyorum. Ben 24 yaşında İstanbul’un bi semtinde lisede matematik öğretmeniyim. Daha yeni başladım sayılır mesleğime evlendiğimde ara vermiştim. Gerçekten hayretler içindeyim, gördüklerime baktıkça anne olmayı korkuyorum. Annelere sesleniyorum lütfen çocuklarınıza sahip çıkın. Eskiden; tutanaklarımızda ve uyarı dilekçelerimizde çocukların sigara içmeleri , yaramazlıkları yazılırdı şuan o kadar korkunç şeyler yazılıyor ki bunu buraya yazmaya bile korkuyorum. Hamile olan kızlar, okula tırnakları ojeli gelen erkek öğrencilerimiz ve daha bü sürü dilim varmadığı şeyler…. bunlar daha çocuk ailelerin artık bilinçlenmeleri gerekiyor. Lütfen dikkat edelim çocuklarınızla iletişiminiz sağlam olsun beceremiyorsakta bunu psikiyatri de yardım almamız gerekiyor.
Öğretmen hanım neden sadece annelere sesleniyorsunuz? Çocuk üzerinde sorumluluk yükümlülük eşit değil mi?

Peki bu yaşananlar için velilerle hiç toplantı düzenlediniz mi? Eskiden de oluyordu ama nadirdi ben pek şahit olmazdım açıkçası. Şimdi ciddi anlamda durumları kötü. Lisede hamile kalmak ne demek ailesine haber vermek gerek. Tabi ne yapıldı okulunuzda bilmiyorum ama toplantı ile bunların konuşulması gerek bence.

Geçen gün kayınvalidemde böyle bir muhabbet ettik eşimde vardı. Okullarda neler oluyor ailelerin haberi yok eskisi gibi değil diyip birkaç örnek verdim. Burası küçük yer burada öyle şeyler olmuyor dedi kayınvalidem hemen 😑 oluyor dedim hemde neler oluyor gerçekten cok dikkat etmemiz gerekiyor.

Peki bu yaşananlar için velilerle hiç toplantı düzenlediniz mi? Eskiden de oluyordu ama nadirdi ben pek şahit olmazdım açıkçası. Şimdi ciddi anlamda durumları kötü. Lisede hamile kalmak ne demek ailesine haber vermek gerek. Tabi ne yapıldı okulunuzda bilmiyorum ama toplantı ile bunların konuşulması gerek bence.
Lisede veliler toplantıya gelmiyor genelde. 40 kişilik sınıftan 4-5 kişi geliyor bizde, onlar da daha iyi olan öğrencilerin velileri.
Geçen yıl bir veliyi özel olarak okula çağirmiştim evim uzak ben gelemem siz bu taraflara gelseniz demişti.

Z kuşağı başlığı altında yapmadıkları pislik kalmadı böyle bir kuşak yok biz bu kadar batılaşmadık sözde z kuşağı olarak artık daha modern davranıyorlar sözde ama bu zihniyettekilerde utanmaymış ,aileye saygıymış aileyi saymakmış hiç biri yok me saygı kaldı ne ahlak allah sonumuzu hayır etsin 😦

Bu bozulmanın tek sorumlusu çocuklar değil, anneler de değil. Karşılıklı birbirini etkileyen dengelerin bozulmasiyla başlıyor her şey. Sorunun kökenine inmek gerek. Aile yapısı bozuldu, eğitim sistemi bozuk, teknoloji çağı vs.birçok etken var.

Yok ya ne babası, baba ne ki?ben yurttan sesler korosunu kastettim
Niye düzgünce sorulan sorulara alaycı ve sitem ederek cevaplar veriyorsunuz gayet mantıklı bir sormuştum ki onu kast ettiyseniz eğer konu sahibinin sadece annelere seslendiği için değil bu sitede herkesin kadın olduğundan belirtmek adına yazmış olduğunu söyleyecektim ama şimdi onu da yanlış anlarsınız.

Sizce çocuğuna karşı sorumluluklarını iletişim kurması ilgilenmesi gerektiğini forumda yazan bir öğretmenden öğrenen bir kadın forumda sadece kadınlar olduğu için böyle yazmış yoksa babalarda aynı yükümlülükte diye mantık yürütebilir mi?
Hala hiçbir alaka kuramadım ne ilgisi var buradan bir öğretmenden öğrenmekle ve baba bağlantısını kurabilmenin. Hadi yine sizin dediğiniz gibi olacağını kabul edelim tamam babayı katma mantığını yürütemeyecek olsun ama sonlarda ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor demiş oradan yakalarlar aileye babada dahil diye durduk yere'Nedennn anneleerrr ' detayına takılmak mantıklı gelmedi asıl.

Hala hiçbir alaka kuramadım ne ilgisi var buradan bir öğretmenden öğrenmekle ve baba bağlantısını kurabilmenin. Hadi yine sizin dediğiniz gibi olacağını kabul edelim tamam babayı katma mantığını yürütemeyecek olsun ama sonlarda ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor demiş oradan yakalarlar aileye babada dahil diye durduk yere'Nedennn anneleerrr ' detayına takılmak mantıklı gelmedi asıl.
Size mantıklı gelmesine gerek yok ki bana gelmesi yeterli

Bende az önce sosyal medyada okudum oğlan annesi oğlu lise son sınıf okulda sınıfta kız arkadaşıyla öpüşürken yakalanmış oğlunun cebinde prezarvetif bulmuş geçen eşimde dedi ki çalıştığı yerde stajyer kız hamile kalmış diye bu nasıl bi rezillik çok korkuyorum iki kızım var benim de

X