Bahçe Bakımı ve Çiçekler Benim Güzel Bahçem

İlk ektiğimizde küçücük fideler olan biberiyeler kendi kendilerine zahmetsizce büyüdüler.Hem görsel olarak ön tarafta çit şeklinde bir hat oluşturdular hemde mutfağımda yemeklerime lezzet katıyorlar.Dalından kırıp 3-5 tane diktim.Bazıları tuttu gibi..

20201031_173846.jpg
20201031_173931.jpg

Adaçayı tek kök oda halinden memnun görünüyor.

20200922_133026.jpg

Nane bir kez ekmiştim arsızca olduğu yerde çoğalarak büyüyor...

20200922_152350.jpg

Geçen yıl ektiğim maydanozlar çok az yeniden çıktı.Onların dikili olduğu alana ıspanak ektim.Bu yüzden var olan maydanozları kökü ile beraber alıp küçük bir alana taşıdım.Kış içinse bu hafta yeniden tohum ekeceğim..

20201103_114625.jpg

MaşaAllah harika bir bahceniz var. Bereketli olsun sağlıklı günlerde tüketin. Bu yıl ben ve eşim de hayatımızda ilk defa bahçe yaptık kendimize. Domates , biber, salatalık, mısır ve çilek ektik. Maalesef domates dışında hiçbiri doğru düzgün olmadı. Topragimiz verimsiz ona emin oldum ama başka hatalar da yaptık sanırım. Domates de istediğim gibi olmadı boceklendi. Eşim ilacladi ama dozu bilmediği için ilaç yaktı çiçekleri. Çok üzüldüm ama vazgeçmedim. Seneye yine deneyecegim.

Mutfak camı duvar dibine lavantalar ekmiştim.Çok güzel geliştiler fakat fazlası ile dağınık bir görüntü oluşturunca 1 ay önce budadım.Çiçeklerinide çay olarak tüketmek için kuruttum..

20200922_152333.jpg
20201118_154124.jpg
20200922_131945.jpg

Bahçeye yılan,akrep gelmesin diye ıtır ekin denilmişti.Bizde bir kök alıp ektik geçen yıl.Fakat o nasıl bir büyümedir ki bütün bahçeyi dolduracak kadar büyüyünce lavantaları budadığımda onuda budadım.Budadığım kısımlarını ise saksılara diktim arkadaşlara,eşe dosta hediye ederim dedim.Öylesine arsız bir bitki ki hepsi ektiğim yerden tuttu.Mutfakta ,tatlılarda çok güzel aroma veriyormuş yaprakları.Henüz denemedim ama deneyeceğim.Muhteşem başdöndürücü bir kokusu var.

20200916_183751.jpg

20201118_154146.jpg
20201103_114901.jpg

Yine diğer bir yan duvar diplerine bodur çalı papatyalar dikmiştim geçen yıl..Baharda çiçekler dolup taşıyor üzerinde.Onlarda fazlası ile boya verince yine onlarıda budadım.Budadıktan 15 gün sonra çok güzel canlandılar.Çiçek açacaklatı baharı sabırsızlıkla bekliyorum.Onunda yine budadığım dalları oraya,buraya bahçenin pek çok yerine diktim.Ya tutarsa diye.Tutanlar var gözüküyor.Baharda anlarız ne olduklarını..Bu budadığım dalları atmaya kıyamıyorum ya bununla nasıl başedeceğim bilmiyorum...:KK43:

20201018_120436.jpg
20201018_121949.jpg
20201118_160242.jpg
20201103_114120.jpg

MaşaAllah harika bir bahceniz var. Bereketli olsun sağlıklı günlerde tüketin. Bu yıl ben ve eşim de hayatımızda ilk defa bahçe yaptık kendimize. Domates , biber, salatalık, mısır ve çilek ektik. Maalesef domates dışında hiçbiri doğru düzgün olmadı. Topragimiz verimsiz ona emin oldum ama başka hatalar da yaptık sanırım. Domates de istediğim gibi olmadı boceklendi. Eşim ilacladi ama dozu bilmediği için ilaç yaktı çiçekleri. Çok üzüldüm ama vazgeçmedim. Seneye yine deneyecegim.

Çok teşekkür ederim.Amin ,inşallah...Bahçe ile uğraşmak müthiş keyifli bir iş.Onları ekmek,çiçeklendiklerini görmek,sebzeleri koparıp yemek bunun keyfi anlatılamaz..Bir noktadan sonra herşeyi ekip,biçmek istiyorsunuz...Evet her toprak herşey için uygun olmuyor.Biz kuzey egedeyiz ve buranın hava şartlarıda aslında meyve ve çiçek için uygun değil.Dışardan toprak getirdik,gübre serpiştirdik vs...ama bazı şeyler için hala uygun değil...
Bahçe işi sabır işi,emek işi aynı zamanda tecrübe işi..Deneyerek öğreneceğiz .Benim bu 3.yılım bu işlere başlayalı ve hergün bir yenisini öğreniyorum,tecrübe ediyorum.Deneyin mutlaka yeniden.En önemlisi çevrenizdeki insanların ne ektiklerine bakın.Yaşlıların,bulunduğunuz yerdeki yerli halkın tecrübeleri çok işe yarıyor bu noktada..Umarım bol bol sebzeler alacağınız bahçeleriniz olur..

Komşumun verdiği minicik iki enginar sevdi yerini hatta baharda sebze bile verdi ama o dönem burda olmadığımdan üzerinde kurumuş.Bir kökten yeni filizler çıkmaya bile başlamış...Onlardan çoğaltmayı düşünüyorum...

20201103_114404.jpg

Bahçenin denize yakın kumlu bir bölgesine yazın hediye gelen yaklaşık 30 kök üzümü sağlı sollu diktik.Şu zamana kadar güzelce büyüyorlar.Minik minikte olsa birkaç salkım meyve bile verdi.Sadece yapraklarında lekeler oluşmaya başladı.Kükürt iyi gelirmiş aldım ama henüz köklerine dökmedim.Yağmurlar yağacağı için bharda vermenin daha uygun olduğunu düşündük.

Eskidende bu ektiğimiz alan üzüm bağlarıymış ve o zamandan kalan 2 kök üzüm öyle şahane meyve verdiki bayıldım lezzetine

Masallah bahcelerine Isabel,deniz ve bahce kombosu ,enn sevdigim,cocuklarinizin dugununu de orada yaparsiniz😍
Fakat kukurtun koklere dokuleceginden eminmisin,uzerine serpiliyordu sanki.
Bir de goztasi diye mavi bir toz var,bazi bolgelerde goktasi diyorlar,o da mantar hastaliklarina iyi gelir,aklinda bulunsun💝

Çok teşekkür ederim.Amin ,inşallah...Bahçe ile uğraşmak müthiş keyifli bir iş.Onları ekmek,çiçeklendiklerini görmek,sebzeleri koparıp yemek bunun keyfi anlatılamaz..Bir noktadan sonra herşeyi ekip,biçmek istiyorsunuz...Evet her toprak herşey için uygun olmuyor.Biz kuzey egedeyiz ve buranın hava şartlarıda aslında meyve ve çiçek için uygun değil.Dışardan toprak getirdik,gübre serpiştirdik vs...ama bazı şeyler için hala uygun değil...
Bahçe işi sabır işi,emek işi aynı zamanda tecrübe işi..Deneyerek öğreneceğiz .Benim bu 3.yılım bu işlere başlayalı ve hergün bir yenisini öğreniyorum,tecrübe ediyorum.Deneyin mutlaka yeniden.En önemlisi çevrenizdeki insanların ne ektiklerine bakın.Yaşlıların,bulunduğunuz yerdeki yerli halkın tecrübeleri çok işe yarıyor bu noktada..Umarım bol bol sebzeler alacağınız bahçeleriniz olur..
Teşekkür ederim. Ben hatayı bahcemi başka birine emanet ederek yaptım aslında. Hergün gidip bakamadım o da umursamadi. Biber ve salataliklar kurudu gitti. Seneye kendi balkonumda saksilarda ekecegim. Az olsun ama benim olsun 🍒

Bahçemiz 5 dönüm zeytin bahçesi aslında.Yaklaşık 60 kök kadar zeytin ağacımız var.Zeytin bu yıl yapmadı maalesef.Zaten bir yıl iyi mahsül verir bir yıl vermezmiş.Bu yıl vermedi.Yıllık zeytinyağımızı bu ağaçlardan yapıyoruz.Bu yıl olanl zeytinleri ise sadece kırma,çizik ve siyah salamura yapmada kullandım.Onların tariflerini İsabella'nın Mutfağına :KK56: :KK56: :KK56: ekleyeceğim..

20201009_132610.jpg
20200922_133216.jpg
20201018_104820.jpg
20201018_105242.jpg
20191020_144402[1].jpg
20201025_133828[1].jpg

Teşekkür ederim. Ben hatayı bahcemi başka birine emanet ederek yaptım aslında. Hergün gidip bakamadım o da umursamadi. Biber ve salataliklar kurudu gitti. Seneye kendi balkonumda saksilarda ekecegim. Az olsun ama benim olsun 🍒

İşte o başkasına emanet etme işi mecburen yapıyoruz ama emanet ettiklerimiz bizim baktığımız gibi bakamıyor maalesef.Dedim ya emek vermemiz gerekiyor.Aynı şeyi bende yaşamıştım..
Bizim ara ara İzmit e dönmemiz gerekiyor her gittiğimde aklım burda kalıyor.Bu arada bu yaz koronadan dolayı çok fazla gelemeyip orda uzun süre kalınca orda bile balkonda ektim bende.Yeter ki istensin her şart ve koşulda küçükte olsa bir bahçen oluyor ...

Seneye nar eminim verecektir Isabel,3 yasinda filan meyve vermeye basliyor,sizinki 2 yasinda filan gorunuyor:)

Aynen öyle 2 yaşında :KK9:İlk ektiğimizde 1 tanecik nar verince bu yıl heveslendim daha fazla verir diye.Ama bak 3 yaştan sonra vereceğini öğrendiğime çok sevindim.Çok teşekkür ederim :KK36:

İşte o başkasına emanet etme işi mecburen yapıyoruz ama emanet ettiklerimiz bizim baktığımız gibi bakamıyor maalesef.Dedim ya emek vermemiz gerekiyor.Aynı şeyi bende yaşamıştım..
Bizim ara ara İzmit e dönmemiz gerekiyor her gittiğimde aklım burda kalıyor.Bu arada bu yaz koronadan dolayı çok fazla gelemeyip orda uzun süre kalınca orda bile balkonda ektim bende.Yeter ki istensin her şart ve koşulda küçükte olsa bir bahçen oluyor ...
Motivasyonum arttı sayenizde teşekkür ederim. Kendi bahcemi seneye yapacağım inşallah.

Masallah bahcelerine Isabel,deniz ve bahce kombosu ,enn sevdigim,cocuklarinizin dugununu de orada yaparsiniz😍
Fakat kukurtun koklere dokuleceginden eminmisin,uzerine serpiliyordu sanki.
Bir de goztasi diye mavi bir toz var,bazi bolgelerde goktasi diyorlar,o da mantar hastaliklarina iyi gelir,aklinda bulunsun💝

Çok teşekkür ederim IcimdekiSonsuzDeniz IcimdekiSonsuzDeniz ,burda yapmayı hayal ettiğimiz çok şey var ,inşallah o hayalleri yaşamak nasip olur.
Üzümde böyle bir sorun ile karşılaşınca tecrübeli bir aile dostumuza danıştık.Kükürtü o söyledi.Dediğin doğru üzerine ama işte yağmurlar burda eksik olmadığı için serpiştirirsek bir işe yaramaz diye düşündük,bu yüzden bahara erteledik.Birde sıvı olarak varmış kükürt onuda önerdiler.Göztaşınıda araştıracağım mutlaka..
Sen bu konularda bilgi sahibisin ne güzel.Ara ara sormak istediğim şeyler olabilir..Özellikle çiçeklerim konusunda..:KK36:

Aynen öyle 2 yaşında :KK9:İlk ektiğimizde 1 tanecik nar verince bu yıl heveslendim daha fazla verir diye.Ama bak 3 yaştan sonra vereceğini öğrendiğime çok sevindim.Çok teşekkür ederim :KK36:
Nar o kadar kolay koklenen bir meyve ki fidancidan almak bile gereksiz:)
Komsudan kuzenden kirilan ve topraga daldirilan bir dal,3yil sonra eve nar tasimaya baslamak demek:)
Hele 8 10 yillik olunca,dallarin narlari tartamamasi,citalarla desteklemek,manzara karsisinda mutluluktan bayilmak,gece bile pencereden bakmak demek :KK36:

Çok teşekkür ederim IcimdekiSonsuzDeniz IcimdekiSonsuzDeniz ,burda yapmayı hayal ettiğimiz çok şey var ,inşallah o hayalleri yaşamak nasip olur.
Üzümde böyle bir sorun ile karşılaşınca tecrübeli bir aile dostumuza danıştık.Kükürtü o söyledi.Dediğin doğru üzerine ama işte yağmurlar burda eksik olmadığı için serpiştirirsek bir işe yaramaz diye düşündük,bu yüzden bahara erteledik.Birde sıvı olarak varmış kükürt onuda önerdiler.Göztaşınıda araştıracağım mutlaka..
Sen bu konularda bilgi sahibisin ne güzel.Ara ara sormak istediğim şeyler olabilir..Özellikle çiçeklerim konusunda..:KK36:
Kukurt bir kere serpildikten sonra yapacagi etkiyi yapar ve yagmur da kolay yikayamaz sanirim.
Esim bahcenin etrafina yilan ciyan gelmemesi acisindan dokmustu,uzun sure temizlenmedi otlarin uzerinden.Bir bilen atin dediyse ertelemeseniz iyi olur.
Masallah zeytinlere bayildiim,dunya cenneti gibi😍
Fakat sonbaharda bahce temizlemesi olmasa bir de daha iyi olurdu:KK70:
Ciceklerle ilgili pek bilgim var sayilmaz,bu yil sardunyalarimi adam edemedim😄

Nar o kadar kolay koklenen bir meyve ki fidancidan almak bile gereksiz:)
Komsudan kuzenden kirilan ve topraga daldirilan bir dal,3yil sonra eve nar tasimaya baslamak demek:)
Hele 8 10 yillik olunca,dallarin narlari tartamamasi,citalarla desteklemek,manzara karsisinda mutluluktan bayilmak,gece bile pencereden bakmak demek :KK36:

Kuzey Ege nin sert,rüzgarlı hava koşullarında olabilen meyvelerden biri nar..Diğerleri ayva,mandalina,incir....Ama hakkında pek bilgi sahibi değildim sayende öğrendim.Teşekkür ederim.Hatta kırılan bir daldan çoğaltılması beni çok şaşırttı.Tam benlikmiş...Komşuların o dalları nardan bükülmüş nar ağaçlarına hayranlıkla bakıyordum şimdi biliyorum ki seneye benimde olacak :21:

Kuzey Ege nin sert,rüzgarlı hava koşullarında olabilen meyvelerden biri nar..Diğerleri ayva,mandalina,incir....Ama hakkında pek bilgi sahibi değildim sayende öğrendim.Teşekkür ederim.Hatta kırılan bir daldan çoğaltılması beni çok şaşırttı.Tam benlikmiş...Komşuların o dalları nardan bükülmüş nar ağaçlarına hayranlıkla bakıyordum şimdi biliyorum ki seneye benimde olacak :21:
Narlardan cit bile olur,hem perde hem meyve:)
Bahcen dunya guzeli,mevkii de super,gule gule oturun:KK200:

Kukurt bir kere serpildikten sonra yapacagi etkiyi yapar ve yagmur da kolay yikayamaz sanirim.
Esim bahcenin etrafina yilan ciyan gelmemesi acisindan dokmustu,uzun sure temizlenmedi otlarin uzerinden.Bir bilen atin dediyse ertelemeseniz iyi olur.
Masallah zeytinlere bayildiim,dunya cenneti gibi😍
Fakat sonbaharda bahce temizlemesi olmasa bir de daha iyi olurdu:KK70:
Ciceklerle ilgili pek bilgim var sayilmaz,bu yil sardunyalarimi adam edemedim😄

Bende sen gibi düşünüyorumda işte benim inatçı bir kocam var ( K Kazen :KK56:) Öyle dediyse bekleyeceğiz mecbur..
Zeytin bence inanılmaz bir nimet.Meyvesi ayrı,yağı ayrı ...
Bahçe işi yaz,kış,sonbahar bitmiyor vallahi..Sonbaharın döküntüsü ayrı bir iş demek ama çok şüür çok yaprak döken,etrafı kirleten pek bir ağaç yok bahçede.2-3 meşe var ve incirler onlarıda ara ara temizliyorum bende...
Çiçeklerde senden iyiyim öyleyse en azından sardunyalarda .Sardunyalarımı ekleyeceğim birazdan.Sanırım yeryüzünün en kolay yetişen çiçeği .Çöp olarak attığım kırılan dalları bile toprağa azimle tutunuyor..Neyse en azından bilgin olan konularda tecrübelerinden faydalanmak isterim.Bak bugün sayende ne güzel şeyler öğrendim.Tekrar teşekkür ederim..:KK60:

X