Çocuk Hastalıkları bebeginde böbrek genişlemesi olan var mı,şimdi ne durumda?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Can'ım benim üzülme, senin moralin yüksek olsun ki bebeciğin etkilenmesin. Bizde mesane genişlemesi yoktu bu yüzden bu konuda hiç bilgim yok ama sen asla tek bi doktorla kalma imkanın varsa başka doktora da git. Çünkü bazı doktorlar çok vicdansız oluyor. Bize de neler neler söylediler. Bebeğin bağırsağındaki ur var bile dediler alakaya bak.. sen bol bol su iç moralini yüksek tut ve inandığın gibi dua et. Bebeğin yaşaması için en önemli şey suyun. Bunun üzerine git, doktora bunu sor.
Cevap için teşekkür ederim. beklemekten ve dua etmekten başka çare yok biliyorum ama anne yüreği bir umut arıyorum. Sevgiler....

Kizlar merhaba 25 haftalik hamileyim konu acilali cok olmus ama okuyan birileri cikar belki bebegimin 2 bobregindede buyume mevcut sag 6.5 sol 7.9 olculerinde birde kalbinde parlama var :KK43: down sendromu olabilir amniyo yaptir dediler yaptirmadim kucuk bir ihtimal dediler erkek bebekte 10 mm kadar olabiliyor dediler oyuzden bebegimin birseyi yoksada ona zarar vermek istemedim oyuzdende yaptirmadim. Ama 1 aydir agliyorum mahvoldum tukendim bittim artik inannin :KK43: harmony test yaptirdik sonunda ins sonucumuz iyi gelirde rahat bir nefes alirim cok zor gercekten Rabbim kimseyi evladiyla sinamasin

Merhaba ayni durum bende de var. bebeginiz nasil su an? Morelim cok
Bozuk. Cevap yazarsaniz sevinirm

Benim bebeğimde de genişleme var dediler erkek bebek olabiliyor dediler yani down olacak diye bi şey yok..

Malesef benim bebeğime de anne karnındayken "24.-25. haftalardı sanırsam" sağ böbreğinde multikistik displastik denilen bi tanı kondu, böbrek %99 çalışmıyor denildi, hamileliğin sonlarına doğru da diğer böbrekde de genişleme olduğu söylendi, daha sonra 36 haftalık bebeğim sezeryanla dünyaya geldi, 17 gün yoğun bakımda tutuldu, 2,5 aylıkken sağ böbreği büyümeye başladı ve diğer böbreği de bozmaya başlayacağı düşünüldüğünden ameliyatla çıkartıldı, şimdi bebeğim tek böbrekli ve diğer böbreğinde hafif genişleme var, ama herşeye rağmen bebeğim gayet sağlıklı (maşallah) kontrollerimiz devam ediyor. Hayatımın en kötü günlerini geçirdim ama çok şükür oğlum çok iyi. sizlere de nacizane tavsiyem, Herşey Allah'tan geliyor diye düşünün. nice sağlıklı bebekler dünyaya geliyor sonra belli bir yaşa geliyor başka türlü hastalıklar, kazalar vs. olabiliyor(Allah Korusun) sadece dua edelim rabbim bebeklerimizi bizlere bağışlasın, biz elimizden geleni yapalım gerisi Allahın takdiridir.
Canmm bebeğin nasil şu an benim bebeğim de tek böbrekli..

merhaba,cevabınızı yeni gördüm,teşekkür ederim ilgilendiginiz için.36 haftalık hamıleyım su anda sag 17mm sol 14mm.37 hafta dolunca zarar görmemesi için dr erken alacak bebegimi.sizin hamileyken kaç mm di.dogar dogmaz sonda yapıp böbrekleri boşatacaklar nasıl olacak bilmiyorum.erkek bebeklerde mesane çıkışında darlık oluyor küçük bir ameliyat gerekebilir dediler .
Şimdi çocuğunuzun durumu nedir acaba benimkide Sol böbreğini calismiyor dedi 35 haftalık hamileyim

Benim 22. Hafta ve sol böbrekte 17 mm bir genişlikten söz ediliyor. Lütfen konu hakkında bilgisi olanlar yazsın. Erken doğum mu olur. Benimle aynı durumu yaşayan var mı? Gruba bakıyorum herkes çok küçük mukimlerle bile delirmiş. Ben napim. Lütfen yazın

8 şubatta bu konuyla ilgili yorum yazmışsınız o tarihte bebeğimi kaybettim ne acı tesadüf..
Hamileliğimin 22 ci haftasında detaylı ultrason yaptırdıktan sonra bebeğimin bağırsağında parlaklık ve böbreğinde büyüme tespit edildi. Doktorum bu 2 bulgunun down sendromlu olabilme ihtimalinin olduğunu söyledi ve direk yüksek riskli gebeliklere bakan doktora gözükmemi söyledi. Randevu alıp 2 hafta sonra direk gittik ve detaylı ultrason tekrardan çekildi. Doktor down sendromlu olmadığını, bağırsağındaki ve böbreğindeki büyümenin gayet normal olduğunu en fazla böbreğindeki büyümenin doğduğunda sünnet olabileceğini söyledi ve bizi çok rahatlatmıştı. Hiç bi olumsuzluk düşünmemiştim bütün stresim,kaygım,üzüntüm bitmişti.
Doktora her ay düzenli gittğimde takibini yapalım demişti.
33 cü haftada doktor böbreğindeki genişlemenin daha çok büyüdüğünü ve 16 mm olduğunu söylemişti. Zaten şuanda yapılıcak bişey yok doğduktan sonra çocuk doktorunun görüp bütün tetkiklerin yapılıp ona göre yol izleniceğini söylemişti. O an dünya başıma yıkılmıştı... Bütün üzüntülerim, kaygılarım, endişelerim tekrardan benimleydi.. Sadece dua ediyodum rabbim ne veriyosan hayırlısını ver nolur bebeğime bişey olmasın diye..
35+4’de bebeğimin tekme atmadığını farketmem sonucu doktora gittk ve hayatımın belkide en acı imtihanını yaşadım.
8 şubatta bebeğim karnımda vefat etti sezeryan doğumla bebeğimi ölü doğurdum..
Hiç olumsuz bişey aklıma getirmek istemediğimden araştırmaya bile yeltenmemiştim. Bebeğimi kaybettikten sonra o acıyla internette her an araştırmaya başladım; Bebeğimde olan hastalığı yaşayanları okudum ettim. Aynı sorunu yaşayan ailelerin bebeklerinin ameliyat olduğunu ciddi sıkıntılar çektiklerini öğrendim.
Herkesin sınavı ve imtihanı farklıdır. İçinde bi can taşıyosun ve sen ne kadar üzülürsen bebeğinde o kadar üzülür ve etkilenir.
İntde bişeyleri araştırıp okumaya kalkarsan kendini üzmekten başka bişey yapmazsın.
Demem o ki herşey Allah’dan.. Verende o alan da o.. Allahtan gelicek herşeye razı olalım ki Allahta bizden razı olsun inşAllah..
Rabbim sağlıkla,sıhhatle,huzurla evladını kucağına almayı nasip etsin inşAllah.
Rabbim isyan etmeden hamd ederek bütün sınavlarımızdan en hayırlı şekilde çıkabilmeyi nasip etsin inşAllah.
Bebeğinize de şafi ismiyle şifa versin rabbim.. Evlat acısıyla sınamasın inşAllah..

21+4 haftalik hamileyim arkadaslar. Bebegimde sol 8mm sag 9 mm genislik olculdu.ayni sorunu yasayan anne babalar tecrubelerini yasadiklarini bizle paylasabilir mi acaba
Merhaba bende 27 haftalık hamileyim. Siz çok olmjştur doğum yapalı ama görürseniz cevaplarsanız çok sevinirim. Benim bebeğimdede 21 haftalıkken böbrek genişlemesi görldü devam ediyor hala. Kötü ihtimallerden bahsedildi down sendromu belirtisi olduğı vs vs çok canım sıkılıyor. Sizin sorunsuz normal bir bebek olarak dünyaya geldi değilmi?

öncelikle herkese geçmiş olsun böbrek genişleme hikayesi olan bir anneyim.. öncelikle çok yıpratıcı bir dönem ama sadece anne babalar için çünkü insan hep en kötüsünü düşünüyor.benimde hamilelikte bir sol böbrekte genişleme olduğu muhtemelen doğumdan sonra sünnetle bu sorunun geçeceğini söylemişti doktorum.doğumdan sonra kontrole gelen çocuk doktoruna bu sorunu söyledim ve bebeğimi 6 günlükken ultrason çekildi sağ 9 sol 11cm ölçüldü genişleme vardı sonra bir aylık kontrolüne gittik sağ12 sol 14.5 olmuştu hemen bizi ege nefrolojiye gönderdiler. personel olmama rağmen bebeğimi kimse muayene etmeden ordan oraya gönderdiler ve nukleer tıptan sintigrafi için gün alabildik o arada idrar tahlilleri verildi idrar yoluy enfeksiyonu geçiriryorduk hemen hastaneye yattık 10gün kadar antibiyotık tedavisi gördük o sırada tabi tırnaklarını bile kesemediğim yavrunun her yerini damar yolu açamak için delik deşik etmelerini izlemek çok yıpratıyor insanı neyseki onların acıları anne kucağına gelince bitiveriyor.:)sonra sintigrafi sonucumuz geldi çok sükür efeksiyon böbrek fonksiyonlarını etkilememiş her şey normaldi.sol böbrek idrarı geç boşaltıyordu sadece.neyse sonra behçet uz cocuk hastanesine bi tanıdık yardımıyla gittik nefroloji2 de dosyamız açıldı ve takibe alındık idrar yolu enf.geçirmemek çok önemli her ay böbrek ultrasonu idrar tahlili veriyorduk.doktorumuz bize bazen bebeklerde böbrek çıkışındaki kanalı çalıştıran kasların hemen güçlenmediğini ve pompalamanın yavaş olduğu bundan dolayı bebek buyuyup güçlendikçe bu sorunun ortadan kalkabildiğini anlattı diğğer bir sebeplerinde olgunu çıkış kanalının dar olabileceğini(ameliyatla düzeldiğini ve kapıda bir sürü böyle hastayla karşılaşıyorum kesi falan olmadan çok kolay bir ameliyat olduğunu söylüyorlar),idrar kaçağı olabileceğini(böbrek kanalında bir kapakçık oluyormuş o kapakçık işlevini tam yapamadığı zaman idrar kaçağı oluyormuş)vs. anlattı.neyse bizim olçümlerimiz aydan aya normale dondü ilk ay sağ böbrek tamemn düzeldi sonraki aylardada sol böbrek bu arada 8ay boyunca her gece koruyucu dozda antibiyotık kullandık.ve oğlum şu anda 9.ayında butun testleri tekrarladık olçümler sintikrafiler vs. herşey yolunda doktorumuzdan artık böbrek probleminiz yok cevabını aldık Allahıma binlerce şükürler olsun.bunları anlatmamın sebebi gecelerce ağladım etrafımda neşeyle eğlenenlere sinirlendim bebeğime hep hüzünlenerek baktım hep en kötü örnekleri int.aradım buldum siz yapmayın bizlerin en buyuk sansı bebeklerimizin bu sorununun bu kadar erken teşhis olması tedavisinden cevap alınmasının sebebi de bu çok şükür ki teşhis edildi.Allah dermansız dertler vermesin.En güzel günleriniz gezin dolaşın gülün eğlenin bebeğinizi güzel besleyin güçlensiz(tuz ve şeker gibi böbreği yoracak şeylerden kaçının)..Allah herkese şifa versin...:)
:nazar::KK3:

Merhaba aynı seyleri yasadim okudugumda resmen yasadiklarim gecti gozumun onunden nasil gecti banada bilgi verebilirmisin

X