Davranış Bozuklukları Bebeğimin Doktor Fobisi

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

gibigibiyim

Guru
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2014
13.040
22.224
Merhaba kızlar, çok uzatmadan anlatacağım; 16 aylık bebeğim var en son doktor kontrolünü 13. aydayken yaptırdık, sonra bir acil servis deneyimimiz oldu. Ama bebeğim 11 aydan sonra doktor/hastane görünce içine girince inanılmaz bir ağlama tutturuyor, Öyle ki son bikaç muayenemizi yaptıramadık asla izin vermiyor, o kadar ki boyunu ölçtürmüyor,kilosuna bakamıyorlar, boğazına kulağına bakamıyorlar, o kadar ağlıyor ki ciğerlerini dinleyemiyorlar (dinleseler de sağlıklı sonuç olmuyor).Zaten kan alma ve aşı maceralarımızı hiç söylememe gerek yok tam bir facia :KK43: Şimdi annem aradı kulağını tutuyor ağlayarak uyandı diye, doktora götürmem lazım ama götürmeye korkuyorum zaten götürsek de pek sonuca ulaşamıyoruz. Ne yapabilirim bu konuda? Bu fobiyi yenmemizin bir yolu var mı? Bu aylarda hep böyle mi oluyor? Ne zaman düzelecek bu? Deneyim ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim :dua:

bilemedim ki
benim de bir ara büyük kızımda vardı
gözlük takıyor göz muayenesine götürürken uslu durursan doktor oyuncak verecek dedim
kendim doktora çaktırmadan verdim öyle durmuştu
öyle mi yapsanız gerçi 3 yaşlarındaydı benim kızım sizinki anlar mı

Öncelikle çocuğunuzu rahatlatin ve onu oyalayacak birşeyler verin. Büyük ihtimalle bu fobisi sizden kaynaklı olabilir. Eğer doktora götürürken çok endişeli ve gergin oluyorsanız bebekte bu endişeyi hisseder. Ve gitmek istemez. Onun sevdiği bir oyuncağı izlediği bir çizgi filmi açabilirsiniz.

bilemedim ki
benim de bir ara büyük kızımda vardı
gözlük takıyor göz muayenesine götürürken uslu durursan doktor oyuncak verecek dedim
kendim doktora çaktırmadan verdim öyle durmuştu
öyle mi yapsanız gerçi 3 yaşlarındaydı benim kızım sizinki anlar mı
Valla anlamıyor ya :KK43: içeri girene kadar sıkıntı yok ama doktor yanına yaklaştığı anda kıyamet kopuyor daha dokunmadan ağlamaya başlıyor ama öyle böyle bir ağlamak değil yani ortalık yıkılıyor :KK43:

Öncelikle çocuğunuzu rahatlatin ve onu oyalayacak birşeyler verin. Büyük ihtimalle bu fobisi sizden kaynaklı olabilir. Eğer doktora götürürken çok endişeli ve gergin oluyorsanız bebekte bu endişeyi hisseder. Ve gitmek istemez. Onun sevdiği bir oyuncağı izlediği bir çizgi filmi açabilirsiniz.
Sevdiği bütün oyuncaklarını yanımıza alıyoruz, zaten muayene odasında da çok oyuncak vs. oluyor. Tv.telefon çizgifilm henüz izletmiyoruz küçük diye. Aslında stesli de olmuyoruz çünkü şükür ciddi bi sorunla gitmedik pek hastaneye hep rutin kontroldü ve aşı için. 11.aya kadar doktora gülücükler saçan çocuk bir anda değişti. Doktoru normal bu dönemde dedi ama ne bileyim yani nasıl muayene ettireceğiz böyle de olmuyor ki? Şimdi kulağı ağrıyor mesela ama o cihazı kulağına sokmak için çocuğu 3-5 kişi tutmak zorunda kalıcaz :KK43: Canımı sıkıyor bu durum :KK43:

Doktorunuzu değiştirebilirsiniz. Benim oğlum ilk doktorundam korkardı. Yeni bir doktora geçtik daha sevecen biri daha sabırlı biri onla ilişkisi düzeldi.
Zaten değiştirmemiz gerekiyor 13. aya kadar yenidoğan doktoru bakıyordu. Şimdi normal pediatri doktoruna gideceğiz. Ama asıl mevzu mesela sağlık ocağına aşıya götürdüğümde de aynı şeyi yapıyor, acile gittiğimizde de aynı. Doktor, hemşire görünce çocuk deliriyor :KK43:

Benim büyük kızım (şimdi 10 Yaşında) daha birkaç haftalıktı anlayamaz dediğimiz zamanlarda bile yani hastane kapısından girerken başlardı ağlamaya.. Daha 3 yaşındayken doktor dövmüşlüğü var.. Doktor bunca yıldır doktorum ilk defa bir çocuğu muayene edemedim dedi dertlendi.. Dediğiniz gibi doktor kilo boy ölçemezdi bakabildiği kadar bakar yanımdaki ile dışarı postalardı ki bana anlatabilsin.Durumu okadar vahimdi yani.. Büyüdükçe sürekli konuştum,önce onu sakinleştirdim yapılacakları sakince anlatarak gönülden ikna olmasını sağladım..Evde tamam diyip hastanede yine kıyamet kopartırdı.. Ama hepsi geçiyor tam hatırlamıyorum ama heralde 4-5 yaşına geldiğinde içi ağlasa da kontrolleri daha sağlıklı geçmeye başladı.. Hatta küçükken idrar tahlili yaptırdık hastane ortasına çişimi almadan gitmem diye yatıp tepinmişliği var.. Tüm insanlar gülerken ben stresten kendimi paralıyordum :) Zor ama onları da anlamak lazım iç dünyasında kim bilir neler yaşıyorlar.

Benim büyük kızım (şimdi 10 Yaşında) daha birkaç haftalıktı anlayamaz dediğimiz zamanlarda bile yani hastane kapısından girerken başlardı ağlamaya.. Daha 3 yaşındayken doktor dövmüşlüğü var.. Doktor bunca yıldır doktorum ilk defa bir çocuğu muayene edemedim dedi dertlendi.. Dediğiniz gibi doktor kilo boy ölçemezdi bakabildiği kadar bakar yanımdaki ile dışarı postalardı ki bana anlatabilsin.Durumu okadar vahimdi yani.. Büyüdükçe sürekli konuştum,önce onu sakinleştirdim yapılacakları sakince anlatarak gönülden ikna olmasını sağladım..Evde tamam diyip hastanede yine kıyamet kopartırdı.. Ama hepsi geçiyor tam hatırlamıyorum ama heralde 4-5 yaşına geldiğinde içi ağlasa da kontrolleri daha sağlıklı geçmeye başladı.. Hatta küçükken idrar tahlili yaptırdık hastane ortasına çişimi almadan gitmem diye yatıp tepinmişliği var.. Tüm insanlar gülerken ben stresten kendimi paralıyordum :) Zor ama onları da anlamak lazım iç dünyasında kim bilir neler yaşıyorlar.
Desenize daha çok var bu fobiyi aşmamıza :işsiz: :işsiz: Valla hani rutin kontrolleri geçtim artık boyunu kilosunu falan kendim ölçüyorum da, asıl sorun bir sağlık problemi olduğunda oluyor :KK43: Bir de mesela utangaç testis durumu var, ameliyat olması gerek en geç 2 yaşına kadar ama bu konuda detaylı bir muayene bile yaptıramadık genel cerrahiye gidip :KK43: Kara kara düşünüyorum nasıl olacak diye :KK43: Ya öyle ağlıyor ki gerçekten tükrükleri sümükleri boğazına falan kaçıyor boğulacak kadar ağlıyor yani çok canımı sıkıyor :KK43:

Doktora gitmeden sureci anlatin. Ne olacak nasil olacak. Bir bebek ve doktorculuk seti alin beraber muayene edin bebegi. Bak sana da boyle yapacaklar diye anlatin. Ilk birkac sefer icin sonuca ulasamazsiniz ama uzun vadede ise yarar

Bir de asi va konularinda hic acimayacak muhabbeti yapip yalan soylemeyin. Bira aciyacak ama gececek. Biz yanindayiz. Konuyu cesarete vs de baglamayin.

Doktora gitmeden sureci anlatin. Ne olacak nasil olacak. Bir bebek ve doktorculuk seti alin beraber muayene edin bebegi. Bak sana da boyle yapacaklar diye anlatin. Ilk birkac sefer icin sonuca ulasamazsiniz ama uzun vadede ise yarar

Bir de asi va konularinda hic acimayacak muhabbeti yapip yalan soylemeyin. Bira aciyacak ama gececek. Biz yanindayiz. Konuyu cesarete vs de baglamayin.
Aynen doktor setini ben de düşündüm aslında alayım bir deneyeyim bakalım. Zaten bence mevzu aşı ve kan almadan kaynaklı oldu. Ben anlatıyorum tabi ama anlıyor mu onu tam bilmiyorum açıkçası 13 aydan sonra da gitmedik henüz hiç doktora. En son 13. ayda menenjit aşısı travmasıyla noktayı koymuştuk :KK43: Bugün annem aramış işte konuşuyoruz o da yanında, doktora götürsek mi falan diyor, hemen ordan ı-ııı, ı-ııı diyor :KK70:

Doktorculuk oynayın. Doktor çantaları var. Onlardan alıp oynayabilirsiniz. Kitaplardan faydalanabilirsiniz. Doktor, hastalıkla ilgili bir sürü hikaye kitabı var. Bir anda değişim olmuyor. Sabırla doktorun korkulacak bir şey olmadığını öğrenecek çocuğunuz. Sağlıkla büyütün.

Merhaba kızlar, çok uzatmadan anlatacağım; 16 aylık bebeğim var en son doktor kontrolünü 13. aydayken yaptırdık, sonra bir acil servis deneyimimiz oldu. Ama bebeğim 11 aydan sonra doktor/hastane görünce içine girince inanılmaz bir ağlama tutturuyor, Öyle ki son bikaç muayenemizi yaptıramadık asla izin vermiyor, o kadar ki boyunu ölçtürmüyor,kilosuna bakamıyorlar, boğazına kulağına bakamıyorlar, o kadar ağlıyor ki ciğerlerini dinleyemiyorlar (dinleseler de sağlıklı sonuç olmuyor).Zaten kan alma ve aşı maceralarımızı hiç söylememe gerek yok tam bir facia :KK43: Şimdi annem aradı kulağını tutuyor ağlayarak uyandı diye, doktora götürmem lazım ama götürmeye korkuyorum zaten götürsek de pek sonuca ulaşamıyoruz. Ne yapabilirim bu konuda? Bu fobiyi yenmemizin bir yolu var mı? Bu aylarda hep böyle mi oluyor? Ne zaman düzelecek bu? Deneyim ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim :dua:
Benim oglum da 2.5 yasinda.surekli goturdugumuz doktorumuzu daha gördüğü an ağlamaya basliyordu.ki kadıncağız kiziminda doktoru 12 yildir taniriz. Gecenlerde mecbur baska bir doktora gittik. doktor erkekti ve hic aglamadi.gayet normal muayenesini oldu sesi hic çıkmadı bende anlam veremedim. Doktorunuzu değiştirmeyi deneyebilirsiniz

X