Başarı Hikayesine Dönüşmesini Umut Ettiğim Diyet günlüğüm

kefren842000

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2013
12
0
Merhaba arkadaşlar,

ailenize yeni katıldım. Yeni üye olmuş olabilirim ama sizleri daima takip ediyordum. Benim de meselem bir türlü veremediğim kilolarım. Ve bununla birlikte gelişen sağlık sorunlarım. Dizlerimde ağrılar, vücudumun her yerinde sızılar. Özellikle bel ağrılarım dayanılmaz oluyor, gece uykumdan uyandırıyor. Peki bu kadar işkence çekiyorsun da neden şimdiye kadar başarı elde edemedin kilo verme konusunda diye soracak olanlar için peşinen bir cevap vereyim: irademe bir türlü hakim olamıyorum. Daima çelik gibi bir iradeye sahip olduğumu düşünen ben, nedense son yıllarda söz konusu yemek olduğunda aynı başarıyı gösteremiyorum. Çünkü bazı konularda sıkıntım var ve beni mutlu eden tek şey yemek. Ve sonunda şişmanlamak. Buna duygusal obezite deniyor.

Neyse fazla uzatmayayım, sonunda bundan tam 3 gün önce şu ana kadar yapamadığım bir kararlılık ile bu işe başladım. Gözümü kararttım. Çünkü oğlumla küçücük oyunları bile oynayamaz hale geldiğimi, o elimde tutarken ben hep oturmayı istediğimi fark ettim. Aslında biliyordum ama nedense söz konusu çocuklarımız olunca tırnaklarımız daha bir görünür oluyor, sesimiz biraz daha gür çıkıyor. Çok utandım özellikle halimden. Ona olması gereken anneliği yapamadığım için. Çok üzüldüm, uzunca düşündüm. Ve bu işin gerçekten kafada bitmesi gerektiğine kesinlikle inandım.

Bu güne kadar onlarca başarı hikayesi okudum. Hepsine gıpta ile baktım. Nasıl başarmış olduklarını bir türlü anlayamadım. Ama hep umutlandım. Bir gün ben de kendi gözlerimden gördüğüm beni dış görünüşüme yansıtabilecektim. Kendi gözlerimden gördüğüm diyorum, çünkü insanların bana bakarken ne hissettiklerini az çok anlayabiliyorum. Hatta bazen işi abartıp sürekli nasıl beslenmem gerektiğini söyleyenleri, hatta bunun bir hastalık gibi birşey olduğunu düşündüğünü ifade edenler de oldu. Oysaki ben insanlara baktığımda şişman göründüğümü hiç hissetmiyorum. Benim ben, o ince ruhlu, çabuk kırılan, bunun için de kimseyi kırmamak için uğraşan insanım ben. Dışarıdan gördüğünüz ruhu olmadığını düşündüğünüz, kilolu olmasının kendi hatasından kaynaklandığını sandığınız "şişman" değilim ben.

Kararımda çocuğum kadar eşimin de etkisi yadsınamaz tabi. Aramızın limoni oluşu, daha doğrusu her tartışmamızda "şişko" diye arkamdan bağırışı, özellikle bunu bir incitme aracı olarak kullanması cidden insanlık suçu değildir de nedir?

Bu kadar önemli olan dış görünüş benim için aslında sadece sağlıksal bir olgu. Sağlıklı olmak aslında en büyük hedefimdi, ama bir türlü fitili ateşleyemiyordum. Bu saydıklarım bunları sağladı. Daha çok başındayım biliyorum ama bu bile benim için çok zordu ve ben bu engeli kırdım. Şimdi hedefe kilitlendim. Çok düşünüp üzerinde durmamaya, hayatımı olduğu gibi yaşamaya çalışıyorum ama aklımın bir köşesinde de neden düzgün beslenmem gerektiği konusunun sürekli taşıyorum.

Bu bölümden de bu süreçte yaşadığım herşeyi paylaşacağım. Aslında el yazımla tuttuğum bir günlüğüm var ama olur da başarılı olursam, belki benim gibi birilerine bir katkım olabilir düşüncesi ile bu platformda da yazmaya karar verdim.

Eğer merak edenler olursa yediklerimi de yazabilirim ama genel itibari ile, her diyet listesinde verilen türde beslenmeye çalışıyorum. Sabah kepek ekmekli, peynirli, zeytinli, salatalı kahvaltımı yapıyorum. Öğle ve akşam protein ve sebzeyi karıştırmaya çalışıyorum. Ara öğünlerde süt ve meyve tüketmeye çalışıyorum.

3 gün önce düz hesap 82 kilo ile başladım. Boyum 153 cm. Yani nerden baksanız 30 kilo fazlam var. Bilincindeyim. Sürecin uzun olacağını da biliyorum ama yılmamak için elinden geleni yapıcam. Bana katılmak, destek olmak, öneride bulunmak isteyen olursa her zaman buradan yazabilir. Her Cumartesi kilomu yazacağım. Bakalım sonuçlar nasıl olacak? Bu da büyük bir hevesle başlanıp biten bir diyet hikayesi mi olacak, yoksa cidden bir başarı hikayesine mi dönüşecek. Bu hikayenin başlangıcını ben yaptım ama sonunu hep beraber yazacağız.

Hadi bakalım, kolları sıvayalım.

Sağlıklı günler arkadaşlarım...

Sizler de benim gibi aç olmadığınız halde canınız birşey yemek istediğinde birşeyler içenlerden misiniz? Şu anda yaptığım gibi mesela şekersiz çay içmek gibi.

Canım hayırlı olsun günlüğün...
Hic öyle verilemeyecek gibi bi kilon yok....
yeter ki iste....
azmin ve istikrarın daim olsun

Günlüğün hayırlı olsun canım inşallah istediğin kiloya ulaşırsın bende sağlık sorunlarım nedeniyle zor kilo verenlerdenim azmettim yaza incecik olacağım günlüğüne hep yazarım sana destek olurum :)

İki gündür evde değildim o nedenle yazamadım. Destek olan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Bugün diyette 6.günüm. 5 gün geride kaldı. Aslında Cumartesi günü tartılacaktım ama dayanamadım bugün tartıldım. 80.0, bu kilo uzun zamandır bir türlü göremediğim bir rakamdı. Neler yedim bu süreçte: aslında herşeyden önce az yemeyi öğrendim. Sonrasında besinleri seçtim. Yediklerime ekmek, peynir olarak değil de, karbonhidrat, protein gözü ile baktım. Bol su içmek çok yararlı oluyor. Dünkü yediklerim şöyleydi mesela:

Kahvaltı: 2 dilim ekmek, menemen, 5 zeytin
Ara: latte (1 bardak süt+espresso)
Öğle: Çorba, bir dilim ekmek
Ara: 1 yeşil elma
Akşam: 3 küçük parça ızgara tavuk, 2 kaşık pilav
Sonrasında yatana dek diyelim: latte (1 bardak süt+espresso) + 1 yeşil elma

Görüldüğü gibi çok zor değil. Ama akşam yemeğinde aşırı açıkmıştım. Tabağımı o kadar kısa sürede temizledim ki, eşim hayret etti. Belki bu kadar acıkmamak için arada elmanın yanında, 2 bisküvi de yenebilir. Bunu eklicem.

Bugün sabah kahvaltısında; tost, çay, biraz balık, domates, salatalık, roka, bitki çayı

Balık ne alaka diyebilirsiniz, ben balığı çok seviyorum, öğünlerim arasına dağıtıyorum böle bazen :)) Deneyin güzel oluyor :)

Bakalım Cumartesiye kadar biraz daha verebilecek miyim? Gün gün tartılmalı mıyım sizce? Acaba kilo vermediğimi gördüğümde motivasyonum bozulur mu? Yoksa sürekli takip açısından öylesi daha mı iyi?

Hoşçakalın...

slm canım ben hergün tartılıyorum regli dönemi hariç.o zaman bir iki kilo fazla çıkıyor moralim bozulmasın diye tartılmıyorum.hergün tartılıyorum çünkü eğer bir gün çok kaçırdıysam ve sabah tartıda + gördüysem o gün az yiyorum veya spor yapıyorum dengelemeye çalışıyorum ben bir hafta falan asla bekleyemem.kilo alınca hemen frenlemek için.sana diyetinde başarılar inşallah dilediğin kiloya ulaşırsın.

Bu sabah tartıldım, önce dünkünden 300 gram fazla çıktım. Sonra suyumu içtim yine tartıldım, aynıydım. Tartıda bir sorun olmalı değil mi? Bir de dün yediğim diyet dışı hiçbirşey yoktu, nasıl oldu da fazla çıktım anlamadım, tartı mı bozuk, yoksa mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

Bu sabah tartıldım, önce dünkünden 300 gram fazla çıktım. Sonra suyumu içtim yine tartıldım, aynıydım. Tartıda bir sorun olmalı değil mi? Bir de dün yediğim diyet dışı hiçbirşey yoktu, nasıl oldu da fazla çıktım anlamadım, tartı mı bozuk, yoksa mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

canım tartının yeri aynı mı yani sabitmi oda fark ediyor.birde ben hep aynı kıyafatlerle tartılıyorum.su içtikden sonra artması gerekiyor ama dijitaller arada sapıtabiliyorlar kendi tartımdan biliyorum:))bende birde normal tartı var ikisi aynı gösteriyor sabah dijitalde 78,600 çıktım normalde 78 çıktım.gram göstermediği için.ya ben akşamları çok yiyorum galiba bundan sonra akşamları daha dikkat edeceğim.

İki gündür evde değildim o nedenle yazamadım. Destek olan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Bugün diyette 6.günüm. 5 gün geride kaldı. Aslında Cumartesi günü tartılacaktım ama dayanamadım bugün tartıldım. 80.0, bu kilo uzun zamandır bir türlü göremediğim bir rakamdı. Neler yedim bu süreçte: aslında herşeyden önce az yemeyi öğrendim. Sonrasında besinleri seçtim. Yediklerime ekmek, peynir olarak değil de, karbonhidrat, protein gözü ile baktım. Bol su içmek çok yararlı oluyor. Dünkü yediklerim şöyleydi mesela:

Kahvaltı: 2 dilim ekmek, menemen, 5 zeytin
Ara: latte (1 bardak süt+espresso)
Öğle: Çorba, bir dilim ekmek
Ara: 1 yeşil elma
Akşam: 3 küçük parça ızgara tavuk, 2 kaşık pilav
Sonrasında yatana dek diyelim: latte (1 bardak süt+espresso) + 1 yeşil elma

Görüldüğü gibi çok zor değil. Ama akşam yemeğinde aşırı açıkmıştım. Tabağımı o kadar kısa sürede temizledim ki, eşim hayret etti. Belki bu kadar acıkmamak için arada elmanın yanında, 2 bisküvi de yenebilir. Bunu eklicem.

Bugün sabah kahvaltısında; tost, çay, biraz balık, domates, salatalık, roka, bitki çayı

Balık ne alaka diyebilirsiniz, ben balığı çok seviyorum, öğünlerim arasına dağıtıyorum böle bazen :)) Deneyin güzel oluyor :)

Bakalım Cumartesiye kadar biraz daha verebilecek miyim? Gün gün tartılmalı mıyım sizce? Acaba kilo vermediğimi gördüğümde motivasyonum bozulur mu? Yoksa sürekli takip açısından öylesi daha mı iyi?

Hoşçakalın...
canım hoşgeldin inşallah kalıcı olursun ve çok güzel kilolar verirsin,istedikten sonra imkansız diye bir şey yok:KK16:

6 öğün beslenmem harika.nacizane menünle ilgili bir kaç şey söylemek isterim.
kahvaltın güzel ,ilk zamanlar evet 2 dilim ekmek ye fakat bir süre sonra 1 dilime düşür bence canım.ekmeklerin beyaz ekmek olmasın kepekli,çavdar,tam buğday dönüşümlü olarak yemen çok sağlıklı olur.

ara öğününde güzel kahve metabolizmayı hızlandırır,sütüde light kullanırsan süper olur,şeker yerinede doğal tatlandırıcılar var şimdi zararsız onlardan, kullanabilirsin.

öğlen yemeğinde hem çorba hem ekmek bir arada olmamış canımcım bende bilmeyerekten hep çorbayla ekmek yerdim,ikiside aynı şeymiş çorba içildiği zamanlarda yanında ekmek olmucak.

ara da meyve yemişsin çok güzel tatlım meyvelerin yanında mutlaka yarım çay bardağı süt yada 2 kaşık yoğurt tüket.meyve şeker ihtiva ettiğinden acıktırıyor yoğurt veya sütle yendiğinde bu ortadan kalkıyor.

akşam güzel olmuş sadece pirinç pilavı rejimlerde tercih edilmiyor onun yerine bulgur pilavı yada salata gerekli.

gece arada güzel canım.
ek olarak günde en azından bir bardak yeşil çay tüketmelisin metabolizma için gerekli.:KK16:

balığı bende çok severim ve sabah kahvaltısındada yerim konu balık olunca zaman farketmiyor bendede:KK1:
canım ben her sabah uyandığımda yataktan kalkar kalkmaz tartılıyorum,hatta sadece çamaşırlarımla:KK1: günlük zamanında tartı çok motive ediyor :KK34:

tartılar bazen sapıtıyor:KK1: dediğim gibi uyanır uyanmaz tartıl hergün günde bir kere:KK34:

diyet gruplarında cuma yarışmaları var onalrdan birinede katılabilirisn.hesap verecek birileri olunca motivede oluyor:KK1:
istersen bizim 90+ topikimizde var neşeli insanalrdan oluşan linkini ekliyim gelmek istersen seve seve senide aramıza alırız:KK16:
gerçi sen 80 lerdesin ama şiddetle tavsiye ediyorum gelmeni zaten topiğimizdeki yazıalnalrı okuyunca kopman imkansız olcak:KK54:

http://www.kadinlarkulubu.com/diyet...r-birlikte-zayifliyor-15576.html#post29239388

Merhaba arkadaşlar,

an itibari ile 78.9 kiloyum. Bir haftada 3 kilo vermişim bu beslenme şekli ile. Spor yapmadım ama. Daha önceden diyetisyene gittiğim dönemlerde diyetisyenim söylemişti, öncelikle 10 kilo verelim sonra takıldığımız yerde spor ile vücudu canlandırırız demişti ama ben sabredemiyorum spor da yapmak istiyorum.

Yediklerimi zaten yazmıştım, ek olarak günde 1 ya da 2 bardak form çayı içiyorum. Bu çay ödem atmada çok işe yarıyor. Maydanozlu ve limonlu.

Hala 3 kilo verebildiğime inanamıyorum, sürekli kollarıma bakıyorum. Kollarım inceldi sanki kiloların çoğunu kollarımdan verdim :)

canım hoşgeldin inşallah kalıcı olursun ve çok güzel kilolar verirsin,istedikten sonra imkansız diye bir şey yok:KK16:

6 öğün beslenmem harika.nacizane menünle ilgili bir kaç şey söylemek isterim.
kahvaltın güzel ,ilk zamanlar evet 2 dilim ekmek ye fakat bir süre sonra 1 dilime düşür bence canım.ekmeklerin beyaz ekmek olmasın kepekli,çavdar,tam buğday dönüşümlü olarak yemen çok sağlıklı olur.

ara öğününde güzel kahve metabolizmayı hızlandırır,sütüde light kullanırsan süper olur,şeker yerinede doğal tatlandırıcılar var şimdi zararsız onlardan, kullanabilirsin.

öğlen yemeğinde hem çorba hem ekmek bir arada olmamış canımcım bende bilmeyerekten hep çorbayla ekmek yerdim,ikiside aynı şeymiş çorba içildiği zamanlarda yanında ekmek olmucak.

ara da meyve yemişsin çok güzel tatlım meyvelerin yanında mutlaka yarım çay bardağı süt yada 2 kaşık yoğurt tüket.meyve şeker ihtiva ettiğinden acıktırıyor yoğurt veya sütle yendiğinde bu ortadan kalkıyor.

akşam güzel olmuş sadece pirinç pilavı rejimlerde tercih edilmiyor onun yerine bulgur pilavı yada salata gerekli.

gece arada güzel canım.
ek olarak günde en azından bir bardak yeşil çay tüketmelisin metabolizma için gerekli.:KK16:

balığı bende çok severim ve sabah kahvaltısındada yerim konu balık olunca zaman farketmiyor bendede:KK1:
canım ben her sabah uyandığımda yataktan kalkar kalkmaz tartılıyorum,hatta sadece çamaşırlarımla:KK1: günlük zamanında tartı çok motive ediyor :KK34:

tartılar bazen sapıtıyor:KK1: dediğim gibi uyanır uyanmaz tartıl hergün günde bir kere:KK34:

diyet gruplarında cuma yarışmaları var onalrdan birinede katılabilirisn.hesap verecek birileri olunca motivede oluyor:KK1:
istersen bizim 90+ topikimizde var neşeli insanalrdan oluşan linkini ekliyim gelmek istersen seve seve senide aramıza alırız:KK16:
gerçi sen 80 lerdesin ama şiddetle tavsiye ediyorum gelmeni zaten topiğimizdeki yazıalnalrı okuyunca kopman imkansız olcak:KK54:

http://www.kadinlarkulubu.com/diyet...r-birlikte-zayifliyor-15576.html#post29239388

Merhaba, tavsiyeleriniz için çok ama çok teşekkür ederim. Hepsi birbirinden güzel görünüyor.

Sütü normal yağlı içiyorum ama light içmeye çalışıcam. Şeker yıllardır kullanmıyorum, bu açıdan şanslıyım tatlandırıcıya gerek kalmıyor. Çorbanın yanında ekmek yenmediğini bilmiyordum, ondan da vazgeçicez artık napalım :KK43: Aslında diyetisyene gittiğim yıllarda ilk hafta bana kahvaltıda 2 dilim ekmek vermişken, 2.hafta 1 dilim demişti. Bunu o da söylemişti. Bir dilim ile acıkmaz mıyım acaba diye düşünüyorum. Peki sadece salata yediğim zamanlarda içinde (balık, tavuk veya peynirle) o zaman ekmek yeniyor mu?

Topiğinize hemen geliyorum :)

Dün akşam misafirlikteydik. Akşam yemeği yemeden gitmiştim. Arkadaşıma da durumu kibarca izah edip, ikramlarından yiyemeyeceğimi, sadece yaprak sarmalarından birkaç tane istediğimi belirttim. Sanırım bu sınavı da kotardım. Neler vardı neler? Ama onlara bakınca nedense hep karbonhidrad, yağ, şeker bunları düşündüm. Başka birşey gelmedi aklıma. Eskiden olsa ağzım sulanır tadlarını anımsardım. Demekki damak tadı değişebiliyormuş. Bu süreci özellikle not etmek istiyorum. 9. gün ve damat tadımda ciddi değişimler hissediyorum. İnsan bedeni neyi nasıl napıyor, neye nasıl alışıyor, bu süreçte en çok bunları irdelicem sanırım. Şunu da söyleyebilirim ki herşey irade meselesi. Karar vermek ve devamını getirmek. Sonrasında tüm tabiat sizin için çalışıyor, amacınıza ulaşmanız için hiçbir engel kalmıyor. 30 kiloyu da vereceğimden eminim. Bir yıl iki yıl bilmiyorum ne kadar sürecek ama ideal kiloma kavuşacağım. İşte o zaman şu anda kilolarımı bahane edip de yapmadığım herşeyi yapacağım, pişmanlıklarımı yapmadığım değil yaptığım şeyler için yaşayacağım. Yeni bir ben olacağım gibi iddialarım yok ama daha rahat yaşayan vücudunda daha az acı duyan daha iyi uyuyan ve uyandığında sırt ağrısı çekmeyen, istediği gibi koşabilen (en çok bunu hayal ediyorum) biri olucam inş.

Beslenmemde bir farklılık yok ama kilo veremiyorum. Spor yapmaya mı başlamalıyım acaba? Deneyimi olan arkadaş varsa paylaşabilir mi? Teşekkürler.

X