K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Bademcik ameliyatı sonrası

cherriy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2012
33
0
merhaba arkadaşlar bademcik sorunu olanların geneli aldırma işlemınden korkar..benım sorunum bademcik taşı olmasıydı ve kötü koku yapıyordu..tam 6 yıl çektım en sonunda tak etii 25 gün önce doktora gtiim amelıyat gunu geldi çatıı 17 ocak 2012 de amelıyata girdim saat 5 gibi..
BADEMCİK AMELİYATI SONRASI ;
1. GÜN : yanı saat 5 ten sonrası ,amelıyattan çıktım gayet iyiydım herkeızı duyabılıyordum ağrım hiç yoktu ve biraz yutkunurken problem vardı..amelıyattan 6 saat sonra su dondurma yemeye başladım.
2. GÜN: su içmeye devam yutkunurken ağrı sadeece herşey sorunsuzdu..çorba aldık ve soğuk olmak şartıyla bi kaç kaşık içtim..bol bol su
3. GÜN:yine bol bol su. yutkunurken olan ağrılar devam soğuk çorba..ve öyle bişi ki hanı oruçluyken karnın hiç acıkmaz ya yanı normal gunlere nazaran aynen öyle oluyor açsın ama rabbım verıyor dayanma gucunu..dayanıyorsun.ama ailem yemek yerken varya yüreğim sızlıyodu yemek kokusu duyunca.ağız dolusu yemek yemek istiyodum
4.GÜN:bol su içmeye devam ve hızlı kılo kaybı oluyor ben 4 kılo vermışım bu arada..ve size tavsıyem buzlu sular içmenız.
5.GÜN:artık ağrılar başlıyor yanı bende böyle oldu hele o kulağa vuran ağrılar yokmu. kulağa vuran ağrının olma sebebi bademcık alınan verlerde kaslar oluşmaya başladığı için bu ağrılar oluyormuş..ve ağız kuruluğu boğaz kuruluğu oluyor 2 dk bile uyuyamıyorsun yutkunduğun anda dilin baskı yapıyor bademcık alınan yerlere ve kulağına ağrılar vuruyor...ben bu ağrıları bıraz masajla genelde buzlu su içmek biraz geçiriyor ve boynuna ağrıyan kulak tarafına buz uygulamakla çareyı buldum.. yanı ben öle kan felan kusmadım amelıyatan sonra tabı herkez farklı yaşar bünyeden dolayı
ama asıl ağrılar 5.gundn sonra başlıyor ve en fazla 3 gün sürüyor yanı benım böyle oldu
AMAN DİKKAT DEMELIYIM
Ağrılarım bitti dikişlerim düştü olayına kanıp benım gibi sakın sert bişiler demeyi denemyın ve çok sıcak ortamlarda sakın durmayın şahsen benim
10.GÜNÜM:de ağrılarım btii yutkunmam normale döndu diye biraz sert bi börek yedım ve sobanın yanında yattım bademciktekı kalan dikişler patlamış uyuyordum bi kalktım her yer kan ağzımdan kanlar akıyor böreğin ve çok sıcağın etkisiyle hastaneye zor yetıştım..allahtan tekrardan dikiş attılmadı buzlu sularla iğnelerle felan durdu 1 gece hastanede yattım..ve
12.GÜNÜM: allahtan iyiyim yedıklerımede dıkkat edıyorum kesınlıkle sıcak bişiler yemıyorum zaten yiyemezsınız ağrı yapıyor baharatlı şeylerde yiyemıyorsunuz aynı şekılde ağrı... ve çok sıcak ortamda bulunmuyorum.ve son tavsıyem amelyattn sonra tedavı olarak kesınlıkle iğne isteyın hem ağrılar açıısndan dağa etkılı hemde okadar aç kalıyorsunuz midenıze ağrı yapar onuda geçtim su geçmeyen boğazdan hap nasıl geçsin :)..yazım fazla oldu ama yaşadıklarımı anlatmak istedım çünkü 10 kişiden 8 i bademcıklerden problemlı ve alınması konuusunda kafasında çok soru işaretı var ben bunları yaşadım. inş dağa da iyi olucam...atladığım bişiler olabılır merak edenler yazabılır ayrıntılı yardımcı oluruurm..

canım geçmiş olsun ben 8 şubatta bademciklerimi aldırıcam ama bende aşırı iştah var acaba böle iştah kesici felan bişi öneriyormu doktor

benim doktorum gece yatırmayacağını söyledi sen hastanede kaldınmı ?

Son düzenleme:
canım geçmiş olsun ben 8 şubatta bademciklerimi aldırıcam ama bende aşırı iştah var acaba böle iştah kesici felan bişi öneriyormu doktor

benim doktorum gece yatırmayacağını söyledi sen hastanede kaldınmı ?

..
çok saol..rabbım senınde yardımcın olur..ewt gece yattım hastanede benı saat 5 te aldılar zaten ondan yatırmış olabılır.. sabahın erken saatlerınde alırlarsa yatırmazlar belkı.. çünkü norkozun etkısının geçmesını beklıolar kontrol altında bişi yıyıp içiosun amelıyattan sonra 6 saat beklemen lazım yemen için..iştah kesici felan önermiyo zaten senın acıdan iştahın kesılıyo tükürüğünü bile yutamıyosun...dediğim gibi oruçlu halde olduğu gibi canın yemek yemek istemıo rabbım verio sabrını..amelıyattan sonra kesınlıkle iğneli tedavıyı seç ..dağa etkılı hemde aç kalacağın için bide mide ağrsı çekebılırsın haplardan dolayı onuda geçtim hapı yutamassın ..suyunuda buzlu su iç hep.

tavsiyeler için sağol
eee o kadar buzlu soğuk şeyden sonra insan midesini üşütmezmi?

zaten lakır lakır içmıosun kı üşütesin .yudum ydum minik minik içebiliosun ki oda mıdeye ınene kadar boğazının alevıne ılık oluyodur zaten :)

bence buzlu su içme dışardan buz uygulamak şişliklere ve ağrına iyi gelebilir belki ama ben çocukken bademciklerim alındı şu an sürekli faranjit ve sinüzit oluyorum. yani bademciğim yok enfeksiyon olmaz diye bir şey yok. benim o kadar ağrım olmamıştı senin dikişinin açılması ve ağrıların enfeksiyondan da olmuş olabilir bu konuda bir şey söyledi mi doktorun?

ewt canım senın dediğin gibi çocukken aldırmışsın..yaş çok önemlı benım yaşım 23 olduğu için problemlerde ağrılarda büyük oluyor :KK66: herkez yaşadığını bilir..3 yaşımda aldırsaydım 3 gunde unuturdum 15 te aldırsaydım 1 haftada geçerdi 23 olunca 15 gunu buluyor gidip 40 yaşında aldırsan 1 ayı bulur iyileşme süresi.. ben ömrunun sonuna kadar buzlu su iç demıyorum sadece tedavı süresince..dediğim gibi herkez yaşadığını çektığını bilir ben bunu yaşadım..bunlar iyi geldı tavsiye edıyorum :KK66: .. isteyen istediği gibi hareket edebılır ( YUKARIDA BAHSETTİM NEDEN DİKİŞLERİMİN ATTIĞINI) enfeksiyon veya başka bişi olmadı..hepsi açıklamalı var

Son düzenleme:
ben 4 üncü gündeyim dün gece kulak ağrısından yatamadım zordu iğne yapacak yerde çok uzakta ben 29 yaşındayım iyileşmem bi aya yaklaşacakmış

şuan zombi gibiyim dün hiç uyuyamadım 8 şubatta amelyat oldum kulağa vuran ağrı baya sağlam bi ağrı ağrı kesici içmekten midem ağrımaya başladı bu gün iğne olcam inş.

merhaba arkadaşlar bademcik sorunu olanların geneli aldırma işlemınden korkar..benım sorunum bademcik taşı olmasıydı ve kötü koku yapıyordu..tam 6 yıl çektım en sonunda tak etii 25 gün önce doktora gtiim amelıyat gunu geldi çatıı 17 ocak 2012 de amelıyata girdim saat 5 gibi..
BADEMCİK AMELİYATI SONRASI ;
1. GÜN : yanı saat 5 ten sonrası ,amelıyattan çıktım gayet iyiydım herkeızı duyabılıyordum ağrım hiç yoktu ve biraz yutkunurken problem vardı..amelıyattan 6 saat sonra su dondurma yemeye başladım.
2. GÜN: su içmeye devam yutkunurken ağrı sadeece herşey sorunsuzdu..çorba aldık ve soğuk olmak şartıyla bi kaç kaşık içtim..bol bol su
3. GÜN:yine bol bol su. yutkunurken olan ağrılar devam soğuk çorba..ve öyle bişi ki hanı oruçluyken karnın hiç acıkmaz ya yanı normal gunlere nazaran aynen öyle oluyor açsın ama rabbım verıyor dayanma gucunu..dayanıyorsun.ama ailem yemek yerken varya yüreğim sızlıyodu yemek kokusu duyunca.ağız dolusu yemek yemek istiyodum
4.GÜN:bol su içmeye devam ve hızlı kılo kaybı oluyor ben 4 kılo vermışım bu arada..ve size tavsıyem buzlu sular içmenız.
5.GÜN:artık ağrılar başlıyor yanı bende böyle oldu hele o kulağa vuran ağrılar yokmu. kulağa vuran ağrının olma sebebi bademcık alınan verlerde kaslar oluşmaya başladığı için bu ağrılar oluyormuş..ve ağız kuruluğu boğaz kuruluğu oluyor 2 dk bile uyuyamıyorsun yutkunduğun anda dilin baskı yapıyor bademcık alınan yerlere ve kulağına ağrılar vuruyor...ben bu ağrıları bıraz masajla genelde buzlu su içmek biraz geçiriyor ve boynuna ağrıyan kulak tarafına buz uygulamakla çareyı buldum.. yanı ben öle kan felan kusmadım amelıyatan sonra tabı herkez farklı yaşar bünyeden dolayı
ama asıl ağrılar 5.gundn sonra başlıyor ve en fazla 3 gün sürüyor yanı benım böyle oldu
AMAN DİKKAT DEMELIYIM
Ağrılarım bitti dikişlerim düştü olayına kanıp benım gibi sakın sert bişiler demeyi denemyın ve çok sıcak ortamlarda sakın durmayın şahsen benim
10.GÜNÜM:de ağrılarım btii yutkunmam normale döndu diye biraz sert bi börek yedım ve sobanın yanında yattım bademciktekı kalan dikişler patlamış uyuyordum bi kalktım her yer kan ağzımdan kanlar akıyor böreğin ve çok sıcağın etkisiyle hastaneye zor yetıştım..allahtan tekrardan dikiş attılmadı buzlu sularla iğnelerle felan durdu 1 gece hastanede yattım..ve
12.GÜNÜM: allahtan iyiyim yedıklerımede dıkkat edıyorum kesınlıkle sıcak bişiler yemıyorum zaten yiyemezsınız ağrı yapıyor baharatlı şeylerde yiyemıyorsunuz aynı şekılde ağrı... ve çok sıcak ortamda bulunmuyorum.ve son tavsıyem amelyattn sonra tedavı olarak kesınlıkle iğne isteyın hem ağrılar açıısndan dağa etkılı hemde okadar aç kalıyorsunuz midenıze ağrı yapar onuda geçtim su geçmeyen boğazdan hap nasıl geçsin :)..yazım fazla oldu ama yaşadıklarımı anlatmak istedım çünkü 10 kişiden 8 i bademcıklerden problemlı ve alınması konuusunda kafasında çok soru işaretı var ben bunları yaşadım. inş dağa da iyi olucam...atladığım bişiler olabılır merak edenler yazabılır ayrıntılı yardımcı oluruurm..

geçmiş olsun canım

ben de 25 ocakta oldum oldukça zor bir ameliyat Allah herkese şifa versin.:KK16:

şuan zombi gibiyim dün hiç uyuyamadım 8 şubatta amelyat oldum kulağa vuran ağrı baya sağlam bi ağrı ağrı kesici içmekten midem ağrımaya başladı bu gün iğne olcam inş.

geçmiş olsun canım ben de 25 ocakta ameliyat oldum.
ilk 3 günden sonra müthiş ağrılarım oldu antibiyotik, ağrı kesici şurup ve ağız spreyinin dışında hemen ağrı kesici 10 tane iğne yazdırdık doktora.5 gün boyunca sabah -akşam iğne vuruldum çok şükür şimdi çok daha iyiyim.

geçecek hayırlısıyla biraz daha sabır ama iğnesiz zor oluyor o yüzden iğne olmaya bak derim.Allah şifalar versin.:KK16:

iğnesiz zorda bebeğim var yanlızım ve sağlık ocağı çok uzak dün akşam deliriyodum sabaha karşı 3,5 gibi bi ağrıyla uyandım koridorda 15 tur atmışımdır buz kütlesiyle buz koyunca az ii geliyo ya ne zaman geçti sizde ağrılar

iğnesiz zorda bebeğim var yanlızım ve sağlık ocağı çok uzak dün akşam deliriyodum sabaha karşı 3,5 gibi bi ağrıyla uyandım koridorda 15 tur atmışımdır buz kütlesiyle buz koyunca az ii geliyo ya ne zaman geçti sizde ağrılar

canım kıyamam ya vallaha yazdıkların içimi o kadar acıttıki anlatamam.
eşiniz yardımcı olamaz mı size ?

eşim sabah hastaneye götürüyordu akşam da işten gelince yaptırıyorduk iğneyi işte öyle
arada da şurup içiyrdum sabah öğle akşam.

iğneleri vurulmaya başladıktan 3-4 gün sonrasında anca etki etmişti.
bugün ameliyatımın 20 . günü çok şükür çok iyiyim yutkunurken , yemek yerken acı hissetmiyorum.
sadece tat alma duyum henüz geri gelmedi. o da gelir hayırlısıyla inşallah.
Rabbim acil şifalar ve de sabırlar :KK19:

geçmiş olsun arkadaşlar.. benım 1 ayı geçti amelıyat olalı.. şuan rabbıme çok şükür bişiyim kalmadı..ne ağrı ne bişi tat almamda gayet yerınde.geçicek yapçak bişi yok sabırdan başka.. hele o kulağa vuran ağrı olmasa off o çok kötü.. benım 4. gunden sonra başlamıştı o ağrı

geçmiş olsun arkadaşlar.. benım 1 ayı geçti amelıyat olalı.. şuan rabbıme çok şükür bişiyim kalmadı..ne ağrı ne bişi tat almamda gayet yerınde.geçicek yapçak bişi yok sabırdan başka.. hele o kulağa vuran ağrı olmasa off o çok kötü.. benım 4. gunden sonra başlamıştı o ağrı

sana da çok geçmiş olsun canım.
tam anlamıyla tat alma duygun ne kadar sürede geri geldi?

canım kıyamam ya vallaha yazdıkların içimi o kadar acıttıki anlatamam.
eşiniz yardımcı olamaz mı size ?

eşim sabah hastaneye götürüyordu akşam da işten gelince yaptırıyorduk iğneyi işte öyle
arada da şurup içiyrdum sabah öğle akşam.

iğneleri vurulmaya başladıktan 3-4 gün sonrasında anca etki etmişti.
bugün ameliyatımın 20 . günü çok şükür çok iyiyim yutkunurken , yemek yerken acı hissetmiyorum.
sadece tat alma duyum henüz geri gelmedi. o da gelir hayırlısıyla inşallah.
Rabbim acil şifalar ve de sabırlar :KK19:

ayy canım benim ben keşler gibi şurupla yaşıyorum valla bugün daha ii ama bugün bi yolunu bulup iğne yaptıracam
ailem uzak maalesef , eşim dersen amelyatıma bile gelmedi yemin ederim

ya zaten benım tat alma duyum zaten pek gitmemıştı yanı en başından berı herşeyın tadını alabılıyordum aslında

bendede tat sorunu pek yok az uyuşuk gibi
siz normale dönebildinizmi

Son düzenleme:
X