azmin zaferiiii

xsxulem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
687
23
52
Azmin zaferi buna derler!

Dişlerinin arasına sıkıştırdığı kalemle 20 yıldır yazı yazan spastik engelli Oğuz Mucurluoğlu, büyük bir azim örneği göstererek çıkarttığı ilk kitabını okurların beğenisine sundu.
20 Ağustos 2006 10:30

Daha 40 günlük bebek iken sarılık geçirerek sakat kalan Oğuz Mucurluoğlu, dişlerinin arasına sıkıştırarak yazdığı denemelerini "Dinle Kardeşim" adlı kitapta topladı. Bu süreçte en çok desteği annesi Meral İpek ve yazar Cezmi Ersöz'den gören Oğuz, kendisi gibi olan diğer engelli insanlara da örnek oldu.

Hayata 1972 yılında Ankara'da gözlerini açan Oğuz Mucurluoğlu, daha 40 günlük bebekken geçirdiği sarılık sebebiyle el ve ayaklarını kullanamaz hale geldi. Hayata annesinin verdiği destekle bağlanan Oğuz, annesinin hayatta çok farklı bir yerinin olduğunu söyledi.

Babasının okutmak istemediği Oğuz'u annesi 9 yaşında Halide Edip Adıvar İlkokulu'na yalvararak kaydettirdiğini söylüyor. Eğitim gördüğü yıllarda özel başarı belgesiyle ödüllendirilen Oğuz, Gazi Üniversitesi Çevre Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Oğuz, azmin elinden hiç birşeyin kurtulmayacağını ifade etti.

Kitap yazma merakının, katıldığı bir kampta ortaya çıktığını dile getiren Oğuz, "Bana herkes (sen düşüncelerini kitaplaştılmasın) diyordu. Ben de dişlerimin arasında tuttuğum kalemle birşeyler karalamaya başladım" dedi.

Halinden hiç şikayetçi olmadığını anlatan Oğuz, katıldığı bir kampla ilgili düşünceleri sorulduğunda "İyi ki özürlüyüm" diye cevap vermiş.

"Ben bütün ömrümü Oğuz'a adadım" diyen anne Meral İpek ise, "Eminim ki ben öldükten sonra Oğuz kendi ayakları üzerinde durabilecek durumda olacak, gözüm arkada kalmayacak. Artık içim rahat" diye konuştu.

Birçok dergide denemeleri yayınlanan Oğuz Mucurluoğlu, ikinci kitabının çalışmalarına başladığını, kısa zaman sonra piyasaya çıkacağı bilgisini verdi.

X