Aylık Harcamalarımız ve Birikimlerimiz

Ankee

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2012
7.333
25.253
Sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri merhaba
Bu platformda aradım ama tam da ihtiyacımı karşılayacak bir başlık ve konu bulamadım.
Bebeğim doğduğundan beri bir sürü yatırım birikim vs ile uğraşıyorum.
Mesela bebeğim için geçen ay BES yaptırdım kendime. Bu şekilde bir birikim oluşsun istiyorum.
Bu ay da tamamlayıcı sağlık sigortası düşünüyorum.
Siz kendiniz, çocuğunuz, eşiniz, anneniz, babanız için neler yapıyorsunuz? Ne tür önlemler alıyorsunuz merak ettim.
Bazen öyle bir durum oluyor ki birinden "ben yıllardır bunu ödüyorum" gibi şeyler duyuyoruz ama hiç konusu geçmemiş mesela
ah keşke yapsaydım diyoruz ya
artık demeyelim diye.
Haydi bakalım güzel pırıl pırıl birikimlerimiz olsun :KK200:

Aslinda benzer icerikli harcama ve yatirim konulari var ama tabii herkes uzun suredir yazdığından bazen takip.etmesi zor olabiliyor ben de her gun onlarca sayfa okuyup takipte kalamiyorum acikcasi
Ben evli olmadigim ve ailemin de benden beklentisi olmadigi icin kendi gelirim üzerinden giderler ve birikim hakkinda konusabilirim.
Ben BES istemedim iptal ettirdim uzun vadede bir işe yarayacağını düşünmediğim icin. Saglik sigortası da yıllık oluyor ama çocuklu aileler için avantajli diye düşünüyorum cünkü cocuklarin ne zaman ne sekilde rahatsizlanacagi bilinmiyor ve her seferinde 500-1000 liralar harcamaktansa anlasmali hastanenizde guzelce muayene olabilirsiniz.
Benim harcama olarak 1000-1500 civarı kredi kartina gider, kira fatura derken artan olursa birikim oluyor ama bazen online eğitimlere de katiliyorum 🤭 onceleri araba hayalim icin birikime odaklanirdim.simdi biraz daha hayatin keyfini cikarmaya calisiyorum bu arada hala araba alabilmis degilim maalesef.
Durum böyle yani bende :)

bende yazayım özel bi bankada çalıştığım için eş çocuklar özel kurumlarda muayene olabiliyoruz şükür bu yönde bi sıkıntımız yok.
250 gr civarında fiziki altınım var düğün takılarını satmamıştık elimden geldiğince ekliyorum
bes var oda 50 bin civarı olmuştur.işveren katkısı olmasa yapmazdım ama herhalde
onun dışında kripto paralarla ilgileniorum bir süredir.
böyle şimdilik

bende yazayım özel bi bankada çalıştığım için eş çocuklar özel kurumlarda muayene olabiliyoruz şükür bu yönde bi sıkıntımız yok.
250 gr civarında fiziki altınım var düğün takılarını satmamıştık elimden geldiğince ekliyorum
bes var oda 50 bin civarı olmuştur.işveren katkısı olmasa yapmazdım ama herhalde
onun dışında kripto paralarla ilgileniorum bir süredir.
böyle şimdilik

maaşallah
bankanın imkanları çok çok güzel
keşke daha az maaş alsaydım ama bankada çalışsaydım gerçekten

Aslinda benzer icerikli harcama ve yatirim konulari var ama tabii herkes uzun suredir yazdığından bazen takip.etmesi zor olabiliyor ben de her gun onlarca sayfa okuyup takipte kalamiyorum acikcasi
Ben evli olmadigim ve ailemin de benden beklentisi olmadigi icin kendi gelirim üzerinden giderler ve birikim hakkinda konusabilirim.
Ben BES istemedim iptal ettirdim uzun vadede bir işe yarayacağını düşünmediğim icin. Saglik sigortası da yıllık oluyor ama çocuklu aileler için avantajli diye düşünüyorum cünkü cocuklarin ne zaman ne sekilde rahatsizlanacagi bilinmiyor ve her seferinde 500-1000 liralar harcamaktansa anlasmali hastanenizde guzelce muayene olabilirsiniz.
Benim harcama olarak 1000-1500 civarı kredi kartina gider, kira fatura derken artan olursa birikim oluyor ama bazen online eğitimlere de katiliyorum 🤭 onceleri araba hayalim icin birikime odaklanirdim.simdi biraz daha hayatin keyfini cikarmaya calisiyorum bu arada hala araba alabilmis degilim maalesef.
Durum böyle yani bende :)

besi şirketin değil de kendim ayrıca aldım ben
bir de araba için muhakkak alın diyorum kesinlikle hem de
evlenince masraflar çok çok çok oluyor
bir de nasılsa eşimin arabası olur demeyin artık erkekler nedense beceremiyor birikim işlerini

Ben de kendi hali hazırda birikim diye ödediklerimi yazayım
şu an ufak bir yazlık aldık onu ödüyoruz, ilerde biz malum çalışırken çocuklar yazın ne yapacaklar diye düşünsün istemedik bir yazlık aldık.
Dediğim gibi BES ödüyorum ufak bir meblağ.
Yine ufak bir kısım borsada bir hisse aldık bakalım çok yükselecekmiş :) yükselmese de sıkıntı değil sonuçta bekletilebilir bir tutar.
Çocuğumuza maalesef pandemi yüzünden pek altın gelemedi ama gelenleri elimizin altında dursun, tutuyoruz allah göstermesin bir şey olabilir. Şimdilik 14 çeyrek :KK43:
Biraz kenara para koymaya çalışıyoruz yine çünkü kendi evimiz kentsel dönüşüme girdi. Bir de ona ödeme yapmamız lazım.
Bakalım bizde durumlar bu şekilde.
Evimizin kentsel dönüşümü bitince biraz daha cesur adımlar atabiliriz diye umut ediyorum ama BES ve sağlık sigortasını o bitsin bu bitsin diye bekletmek istemedim açıkçası.

Sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri merhaba
Bu platformda aradım ama tam da ihtiyacımı karşılayacak bir başlık ve konu bulamadım.
Bebeğim doğduğundan beri bir sürü yatırım birikim vs ile uğraşıyorum.
Mesela bebeğim için geçen ay BES yaptırdım kendime. Bu şekilde bir birikim oluşsun istiyorum.
Bu ay da tamamlayıcı sağlık sigortası düşünüyorum.
Siz kendiniz, çocuğunuz, eşiniz, anneniz, babanız için neler yapıyorsunuz? Ne tür önlemler alıyorsunuz merak ettim.
Bazen öyle bir durum oluyor ki birinden "ben yıllardır bunu ödüyorum" gibi şeyler duyuyoruz ama hiç konusu geçmemiş mesela
ah keşke yapsaydım diyoruz ya
artık demeyelim diye.
Haydi bakalım güzel pırıl pırıl birikimlerimiz olsun :KK200:
canım fahriye evcen bile altına yatırım yapıyor bence altına yatırım yapmalısın altın koşullara göre günden güne yükseliyor :KK52:

besi şirketin değil de kendim ayrıca aldım ben
bir de araba için muhakkak alın diyorum kesinlikle hem de
evlenince masraflar çok çok çok oluyor
bir de nasılsa eşimin arabası olur demeyin artık erkekler nedense beceremiyor birikim işlerini
Ben evli degilim ama hic öyle esimin arabasi olur dusuncesinde olmadim hep kendi arabam olsun istiyordum pandemi girince fiyatlar üçe katladı birikimle almak zor ama ben kredi çekmek istemedim

Ben evli degilim ama hic öyle esimin arabasi olur dusuncesinde olmadim hep kendi arabam olsun istiyordum pandemi girince fiyatlar üçe katladı birikimle almak zor ama ben kredi çekmek istemedim

evet çok haklısın
o nedenle mal daha çok değerleniyor bence de
TL yatırım çok iyi anlamak lazım yatırım enstrümanlarından
o nedenle ben hep alayım borçla ödiyim elime geçen 3-5 i artık ne uygun görürsem onu alırım diyorum genelde.
ama şu an arabalar ev fiyatı oldu saçma sapan değerlendi
bir sürü insanı da mağdur etti, he arabayı satar dolara yatarım diyen uyanık arkadaşlar da oldu ama maalesef.
böyle parasıyla bekleyen bir sürü insan alamadı kaldı çevremde de.

Konunuz güzel hayırlısı olsun. Eşimde ben de bes ödüyorduk ama 2020 yılı başında ayrıldık deniz kenarı bir yerden yatırımlık arsa aldık. Bize getirisi daha fazla olur. Birazda biriktirmiştik sanalda altın, euro ve dolar iyi oldu bizim için. Ama birikim yapmayı bırakmadım. Her ay eşim maaşını aldıgı gibi kalem kalem tüm ödemeleri yaparız internet bankacılığından, iki kızım var büyükler öğrenciler onların masrafları okul olmadığı için daha az servis, kurs paraları eskisi kadar değil ama çok alışveriş yapıyorlar internetten yapacak birşey yok Allah sağlık versin kalan hepsi halloluyor. Ben kendime söz verdim yeni yılda her ay en az 5 gram bilezik alıcam çünkü altın çok pahalı 2 ay biriktirip bir ay alsam 10 gram alırım ama harcanıyor olmadık bir ödeme çıkıyor onun için hemen alıyorum. Market insertlerini muhakkak takip ederim. Alışverişimi bazen internetten yapıyorum küçük bir ilçede ikamet ediyorum.

3 cocugum var. Bes ve sağlık sigortasi yaptirmadim. Bes i iptal ettirdim . Öğretmenim. Çocuklar doğduğundan beri onlara birikim yapiyorum. Çeyrekle başlamıştık, aylik. Altın uçuşa geçince grama döndüm.

ben uzun zaman elinde altın tutabilen bir insan olamadım maalesef
şimdi bakınca iyi ki altın almışım diyor musunuz peki_?

Konunuz güzel hayırlısı olsun. Eşimde ben de bes ödüyorduk ama 2020 yılı başında ayrıldık deniz kenarı bir yerden yatırımlık arsa aldık. Bize getirisi daha fazla olur. Birazda biriktirmiştik sanalda altın, euro ve dolar iyi oldu bizim için. Ama birikim yapmayı bırakmadım. Her ay eşim maaşını aldıgı gibi kalem kalem tüm ödemeleri yaparız internet bankacılığından, iki kızım var büyükler öğrenciler onların masrafları okul olmadığı için daha az servis, kurs paraları eskisi kadar değil ama çok alışveriş yapıyorlar internetten yapacak birşey yok Allah sağlık versin kalan hepsi halloluyor. Ben kendime söz verdim yeni yılda her ay en az 5 gram bilezik alıcam çünkü altın çok pahalı 2 ay biriktirip bir ay alsam 10 gram alırım ama harcanıyor olmadık bir ödeme çıkıyor onun için hemen alıyorum. Market insertlerini muhakkak takip ederim. Alışverişimi bazen internetten yapıyorum küçük bir ilçede ikamet ediyorum.

ya besi herkes iptal ettirmiş ama geçen yakın akrabamız bir durum oldu da 8 yaşındaki çocuğu için 15 bin birikmiş bile.
Belki çok aman aman wauvluk bir yatırım değil ama kenarda ödeyeyim diyorum.
Ben oğlumun askerliği için düşünüyorum mesela ama düğün için vs için de olabilir.

sağolun
sepet birikim nasıl oluyor?

Altin, euro, dolar, kripto, hisse senedi, bes, gayrimenkul gibi yatirimlardan karma sepet.
Mesela 2020de altin kaybettirdi borsa kazandirdi.
Yatiriminiz altin olsa, acil bir durumda zararina altin bozmak gerecekti. Sepetiniz karma olursa hangisi artidaysa onu bozarsiniz. 🧿

ben uzun zaman elinde altın tutabilen bir insan olamadım maalesef
şimdi bakınca iyi ki altın almışım diyor musunuz peki_?
Tabi. Uzun zaman gecti üstünden. Bunu da bir tanidigimizdan duymuştum. Biz daha üniversitedeyken arkadasimin annesi, demisti ki oğlum üniversiteyi kazansin araba parası hazır. Ona aylik ceyrek aldik koyduk. Benim de aklimda yer etti. Iyi ki almışız.

X