Davranış Bozuklukları Atipik otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

RHY

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2018
16
5
20
Merhaba arkadaşlar. Iki yaşinda ( Aralık 2015) bir kizim var. Benim ailem yurtdışında, eşimin ailesi de şehir dışında. Yani demek istediğim kız biraz yalniz büyüyor, kuzenleriyle ayda bir , iki ayda bir görüşüyor. Bütün gün benimle. Komşulukta da pek öyle gidip geleceğimiz birileri yok. Bende ne kadar da oynasam onunla, ev işleri de beni bekliyor , o yüzden kıza baya You tube açtım Gelişim konusunda, kizimda herşey yavaş gelişti. Desteksiz oturma 8 aylık, emekleme 11 aylık, yürüme 21 aylık. Bi yandan cap canlı bir çocuk ama iletişim kısıtlı. Göz teması az, birşeyler öğretmeye kalksan sıkılır kaçar, henüz anlamlı bir kelime yok, anlamsız çok var. Birşeyler yolunda olmadığını hissediyordum ama çocuktur diyorum. Artık iki yaşına doğru gördük ki olmuyor ve psikoloğa götürdük. Atipik otizm 40% tanısı kondu. Çok üzüldüm, çok ağladım, önceden çok araştırmama rağmen ve az çok böyle birşey beklememe rağmen çöktüm. Neyse, heyete girdik, raporu aldık, şu an bir rehabilitasyon merkezine gidiyoruz, 4-5 seans yaptık. Aynı durumda olan aileler varsa lütfen tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Seanslar işe yaradı mı falan filan. Allah herkese şifa versin!

Cok gecmis olsun. Pek bilgili degilim bu konusa ama cok bilen vardir bu sitede. Ayni konuyi Bir Derdim Var kisminda acmanizi tavsiye ederimm daha cok donus alirsiniz.

Merhabalar, Ben 28 YAŞINDA 2 çocuk annesiyim 14 aylık bir oğlum ve kızım var 26 aylık atipik otizm bulguları olduğu söylendi Ege Ünv. gittik rapor almadık şimdi rehabilitasyon merkezine başlayacağız. Deneyeceğiz inşallah hayırlısı olur. Çok zeki kelime dağarcığı çok yüksek 100ün üzerinde vardır sanırım ama pek cümle kurmuyor isteklerini söylüyor. Çok hırçın, hareketli yerinde durmayan, inatçı bir çocuk. İli gücü her şeyi bıraktım vaktimin tamamını onlara ayırıyorum. Çok ağladım çok üzüldüm çok yıprandım tek başıma kaldım bir desteğim bile yok ama bu dünyayı çocuklarım için yaşıyorum şimdi onun için Allah izin verdiği sürece elimden ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağım. İnşallah biz güçlü ve kararlı olursak yeneriz diye düşünüyorum. Yaşları henüz küçük ve gelişime çok açıklar. Sonuçları sizlerle paylaşacağım ilerleyen zamanlar da lütfen sizler de paylaşın ki ağlayan annelerin yüzü gülsün. Sevgiler...

Arkadaşlar ben kızımın hırçınlığı yüzünden psikiyatriye gitmek istedim eşim çocuğun bir şeyi yok saçmalama görmüyor musun oyun oynuyor yemeğini kendi yiyor tuvaletini yaptığını söylüyor anne baba diyor süt istiyor sokak istiyor insanlarla çok sosyal cıvıl cıvıl daha ne olsun küçük çocuktur anca büyüyecek uslanacak oturaklaşacak cümle kuracak dedi. Ben ne olursa olsun gideceğiz dedim iyi ki de gitmişim etrafınız da varsa gerçekten insanları bilinçlendirin yaramaz diye çoğu çocuğu kendi haline bırakıyorlar çok üzücü.

Arkadaşlar ben kızımın hırçınlığı yüzünden psikiyatriye gitmek istedim eşim çocuğun bir şeyi yok saçmalama görmüyor musun oyun oynuyor yemeğini kendi yiyor tuvaletini yaptığını söylüyor anne baba diyor süt istiyor sokak istiyor insanlarla çok sosyal cıvıl cıvıl daha ne olsun küçük çocuktur anca büyüyecek uslanacak oturaklaşacak cümle kuracak dedi. Ben ne olursa olsun gideceğiz dedim iyi ki de gitmişim etrafınız da varsa gerçekten insanları bilinçlendirin yaramaz diye çoğu çocuğu kendi haline bırakıyorlar çok üzücü.
Çocuğunuzu Ege üniversitesinde hangi doktora götürdünüz acaba sadece hırçın diye mi bu teşhisi koydular

Zeynep Hanıma götürdük. Oyun gözlemine girdi (15 dk) Hırçın,inatçı istediğini yapan evde ara sıra müzik çaldığı zaman kısa süreli (10 saniye)kendi etrafında dönüp şarkı söylemeye çalışan ve müzik eşliğinde oyun eşliğin de ara sıra parmak ucu yürümesi(10 saniye) yapıyor kelime dağarcığı çok ama cümle kuramıyor. İsteklerini söylüyor ve işrat ediyor teşhis tamamiyle bunla bağlı kondu ama doktorda ileride geçebilir belki de karakteristiktir bilemiyoruz ama şuan tanısı atipik otizm dedi. Biz de kesin bir şey olmadığı için rapor almadık ama özel eğitime başlıyoruz Allah nasip ederse bize hep bilinçli gibi geldi yaşıtlarıyla yan yana geldiğin de şuan hiç bir fark gözükmüyor bunların dışında... saklambaç top park etkinlikleri hepsini 1,5 yaşından beri yapıyor. her şeyi amacına uygun oynuyor çabuk öğreniyor göz teması kısa süreli dendi ama bakıyor yani başka biri olsa asla inatçılığı dışında anlaması imkansız anlamadılar da zaten bana hep saçmalıyorsun dendi yakın çevrem. Evladımın psikolojisi için şuan herkese ailem de dahil bir şeyi yok diyorum.

Zeynep Hanıma götürdük. Oyun gözlemine girdi (15 dk) Hırçın,inatçı istediğini yapan evde ara sıra müzik çaldığı zaman kısa süreli (10 saniye)kendi etrafında dönüp şarkı söylemeye çalışan ve müzik eşliğinde oyun eşliğin de ara sıra parmak ucu yürümesi(10 saniye) yapıyor kelime dağarcığı çok ama cümle kuramıyor. İsteklerini söylüyor ve işrat ediyor teşhis tamamiyle bunla bağlı kondu ama doktorda ileride geçebilir belki de karakteristiktir bilemiyoruz ama şuan tanısı atipik otizm dedi. Biz de kesin bir şey olmadığı için rapor almadık ama özel eğitime başlıyoruz Allah nasip ederse bize hep bilinçli gibi geldi yaşıtlarıyla yan yana geldiğin de şuan hiç bir fark gözükmüyor bunların dışında... saklambaç top park etkinlikleri hepsini 1,5 yaşından beri yapıyor. her şeyi amacına uygun oynuyor çabuk öğreniyor göz teması kısa süreli dendi ama bakıyor yani başka biri olsa asla inatçılığı dışında anlaması imkansız anlamadılar da zaten bana hep saçmalıyorsun dendi yakın çevrem. Evladımın psikolojisi için şuan herkese ailem de dahil bir şeyi yok diyorum.
Ne soketleri vardi götürdünüz ismime bakıyor mu isteklerini işaretle belirtiyor mu komutlari anlıyor mu sizinle birseyi işaret ederek veya getirerek sizinle paylaşıyor mu sadece hırçın diye mi götürdünüz

Lütfen yanlış anlamayın ama 15 dk bir çocuğa nasıl otizm tanısı konur anlamıyorum tipik ya da atipik farketmez benim oğlum 29 aylık oldu neredeyse göz temesını yeni sağladık ismine yeni tepki veriyor komut yeni almaya başladı sosyallik çok yok buna rağmen 6 aydır takipte ve hala Tanısı yok çoğu çocuk müzik eşliğinde dönebilir parmak ucunda yürüyebilir bunlar tanı koymak için yeterli kriter değildir 100 yakın kelime çıktısı var diyorsunuz belkide siz yeteri kadar konuşması İçin teşvik edemiyorsunuzdur kızınız iki yaşında iki yaşın temel özelliğidir bağımsız olma kendi bildiğini yapma inatçılık ayrıca 14 aylık bebeğiniz varmış kızınız sizi paylaşmak istemediği için hırçınlık yapıp dikkat çekmek isteyebilir tabi ki ben uzman değilim yazdıklarınıza bakarak yorum yapıyorum rehabilitasyon merkezlerinin o küçücük odalarında 26 aylık kızınıza nasıl bir fayda sağlayacaklar gerçekten merak ediyorum ben sizin yerinizde olsam kızım İçin oyun terapisi aldırırdım çok küçük daha o odaya girecek ağlayacak bağıracak sizede ama bu işin kuralı bu zamanla alışır diyecekler başka bir uzmanla da görüşün inatçılık ve hırçınlığını altında belki farklı sebepler vardır belki bilmeden yeni gelen bebekle birlikte ihmal etmiş olabilirsiniz tabi ki bunlar benim fikrim her anne evladı İçin en doğrusunu bilir en yakın zamanda atlatmanız dileğiyle

Lütfen yanlış anlamayın ama 15 dk bir çocuğa nasıl otizm tanısı konur anlamıyorum tipik ya da atipik farketmez benim oğlum 29 aylık oldu neredeyse göz temesını yeni sağladık ismine yeni tepki veriyor komut yeni almaya başladı sosyallik çok yok buna rağmen 6 aydır takipte ve hala Tanısı yok çoğu çocuk müzik eşliğinde dönebilir parmak ucunda yürüyebilir bunlar tanı koymak için yeterli kriter değildir 100 yakın kelime çıktısı var diyorsunuz belkide siz yeteri kadar konuşması İçin teşvik edemiyorsunuzdur kızınız iki yaşında iki yaşın temel özelliğidir bağımsız olma kendi bildiğini yapma inatçılık ayrıca 14 aylık bebeğiniz varmış kızınız sizi paylaşmak istemediği için hırçınlık yapıp dikkat çekmek isteyebilir tabi ki ben uzman değilim yazdıklarınıza bakarak yorum yapıyorum rehabilitasyon merkezlerinin o küçücük odalarında 26 aylık kızınıza nasıl bir fayda sağlayacaklar gerçekten merak ediyorum ben sizin yerinizde olsam kızım İçin oyun terapisi aldırırdım çok küçük daha o odaya girecek ağlayacak bağıracak sizede ama bu işin kuralı bu zamanla alışır diyecekler başka bir uzmanla da görüşün inatçılık ve hırçınlığını altında belki farklı sebepler vardır belki bilmeden yeni gelen bebekle birlikte ihmal etmiş olabilirsiniz tabi ki bunlar benim fikrim her anne evladı İçin en doğrusunu bilir en yakın zamanda atlatmanız dileğiyle
. Ben de şaşırdım Ege üniversitesinden bahsediyoruz yani üniversite de böyle yanlış tanı aldıysak vay halimize İnan’ın evde 2,3 aya yakın oyun odası yaptım her şeyi ikisiyle de paylaşıyorum oyun arkadaşı oldum göz TEMA’sını güçlendiriyorum. 2 çocukla tek başıma kızımın o başı buyrukluğuyla parka gidiyorum ordan oraya koşturuyor elimde bebekle ben peşine koşuyorum görseniz beni kuru dala döndüm. Bu teşhisi koyduklarından beri yemek yiyemez hale geldim. Eşimle aramız bozuldu ama onlara yansıtmıyorum tabiki de ne ailem kaldı ne dostum varım yoğum çocuklarım oldu. Çok zor bir süreçteyim ama çocuklarıma gülen anne maskesi takıpta ilgileniyorum. Evime yakın rehabilitasyon buldum bugün gittik eğitimciyle birebir odaya girdiler kapı aralı ben onları izledim hiç üzmedi hırçınlığı yapmadı. Randevu aldık seanslar için göz TEMA’sı uzun değil ama var ve konuşması anlaşılamıyor sesi bunu zamanla anlayacağız gelmeniz gerekiyor sesi. Ben de kızım bugün mutsuz olmadığı için. bir şey kaybetmeyiz diye düşündüm. Yazın tuvalet eğitimi vericek inşallah onu da öğrensin direkt kreş düşünüyorum. Allah herkesin yardımcısı olsun. Benim bütün sıkıntılarım üst üste geldi. Rabbim beni hem çocuğumla hem ailemle sınıyor ama isyan etmeyeceğim geceleri ağlasam da gündüzleri gülen bir anne olacağım buna mecburum kusursa kamyon çok moralim bozuk kimseye dersimi anlatamıyorum. Kapandım kendi içime buraya döktüm

• Beğen
Reactions: RHY
Bugün marketten basket potası var onu aldım bir kere ben attım topu gidiyor sürekli basket atıyor eliyle filenin içine karşıdan atmaya çalışıyor. Topu attığım zaman tutuyor havada maç yapıyor. Parkta çocukların arkasından ağlıyor oynamasa bile gidiyorlar diye benimsiyor galiba anlamadım. Gidip insanların yanına oturuyor. Sanki herkes ona tanıdık. Bugün kendi yaşıtı bir kızın gidip kolunu öptü kardeşiyle göz göze bakılıp gülüşüyorlar ce e e oynuyor. Bir yeri acıdı mı anne diye bağırıp of of diyor ben de arada kaldım yani üniversitede 15 dk odaya soktu 2 tane ağır otizmli çocuk vardı. Bizimkisi de onlarlaydı kapıdan dinledim kadın içeride bir kere kızımla konuştu ve beni aldı içeriye çünkü kızım çıkmak istedi girdim ben de çocuklar kendi halinde bir şey yapmadan şunu getir bunu getir sesi sonra sustu baktı ve bitti. Parmak ucunda yürüdü hafiften sesi konuşması belli olmuyor göz TEMA’sı komutu zayıf dedi bu yani olay... ikilemde kaldım yani bu işim uzmanları onlar yapılamazlar diye düşünmekten de kendimi alamıyorum açıkçası

Komutları istediği zaman yapıyor ama yapmadığı daha çok
Ne soketleri vardi götürdünüz ismime bakıyor mu isteklerini işaretle belirtiyor mu komutlari anlıyor mu sizinle birseyi işaret ederek veya getirerek sizinle paylaşıyor mu sadece hırçın diye mi götürdünüz
komutları istediği zaman yapıyor işaretle ve istediği şeyin ismini söyleyerek atıyorum mutafağa gidip parmağıyla süt veya su diye işaret edip istiyor. İstediği bir şey olmasın kimse onu tutamıyor. Dediğim dedik bir çocuk. İsmiyle seslemiyorum mesela bakmıyor bağırarak koşarak söylediğim de dönüp gülerek bakıyor. Parkta ya da sokakta uzaklaşıyor mesela sesleniyorum dönüp bakmıyor ama peşine gitmek zorunda kalıyorum

Mesela ben kızayım gidip kardeşinin saçını çekiyor bana bakıp gülüyor. Bunları atipik otizmli bir çocuk yapar mı bilemiyorum. Belki de ben atipik otizm nedir onu tam öğrenemedim uzmanlara kalırsa öyle gözüküyor. Göz TEMA’sı ve komut zayıflığı hafif parmak ucunda yürüme hafif dönme kriterler için yeterliymiş öyle söylendi

Komutları istediği zaman yapıyor ama yapmadığı daha çok

komutları istediği zaman yapıyor işaretle ve istediği şeyin ismini söyleyerek atıyorum mutafağa gidip parmağıyla süt veya su diye işaret edip istiyor. İstediği bir şey olmasın kimse onu tutamıyor. Dediğim dedik bir çocuk. İsmiyle seslemiyorum mesela bakmıyor bağırarak koşarak söylediğim de dönüp gülerek bakıyor. Parkta ya da sokakta uzaklaşıyor mesela sesleniyorum dönüp bakmıyor ama peşine gitmek zorunda kalıyorum
Her çocuğun gelisimi aynı olmaz ki sadece bu özellik olan 10 çocuk ismi sayabilirim size tanıdığın hepsi de normal sadece hircinlar başka sıkıntıları yok bence kızınız

Mesela ben kızayım gidip kardeşinin saçını çekiyor bana bakıp gülüyor. Bunları atipik otizmli bir çocuk yapar mı bilemiyorum. Belki de ben atipik otizm nedir onu tam öğrenemedim uzmanlara kalırsa öyle gözüküyor. Göz TEMA’sı ve komut zayıflığı hafif parmak ucunda yürüme hafif dönme kriterler için yeterliymiş öyle söylendi
Bu saydıklarınızı yapmayam çocuk görmedim ki ben.
Benim oğlum 21 aylık, 2 aydır yapıyor çünkü 4 yaşında kız kuzeni var ondan öğrendi.
İnatçılıl deseniz doğduğundan beri var çünkü özgür yetiştiriyorum, istemediği bir şeye zorlamıyorum.
Çocuk müzikle dönüyor, şımarmak için parmak ucunda yürüyor diye nasıl böyle bir tanı konut hemen?
Oğlumda da var o zaman, çevremdeki tüm bebeklerde de.

Büyük küçük oyunları oynuyor arkadaşlarımın kızlarıyla falan topladım bunları bir odaya hadi gelin zıplama oynacağız dedim hepsi bir gülüşerek zıpladılar oynadılar benimle birlikte Bakıyorum hırçınlığı dışında onlarla aynı benim yeğenim bile 23 aylık herşeyi süper ama o bile konuşmuyor. İşaret ediyor anne hala diyor yani bir de dil bağı vardı uzun süre de emzik emdi 22 aya kadar hafiften operasyon geçirdi onun etkisi olabilir mi dedim doktora sanmıyorum dedi yani daha üniversite dışında nereye gidebilirim ne yapabilirim İnan’ın bilmiyorum. En güvenilir yer diye gittim inandım. Teşhis atipik otizm dedi Dünyam başıma yıkıldı. Doktor size kalmış rapor alıp almamak dedi almadık biz de takip edeceğiz 2 ayda bir dedi gönderdi bizi.

Her çocuğun gelisimi aynı olmaz ki sadece bu özellik olan 10 çocuk ismi sayabilirim size tanıdığın hepsi de normal sadece hircinlar başka sıkıntıları yok bence kızınız
Benim 23 aylik kizim var bebekliğinden beri sakindi parmak ucu hariç isme bakmama etrafında dönme konuşmama komut almıyordu isaret parmagini kullanmiyordu götürdüm doktora otizim degil gelisim geriligi var dedi 3 hafta sonraya randevu verdi çok aşırı tv izliyordu ve korumacı bir anneydim aman yorulmadım merdiven çıkmasın susamasın su istemeden su vereyim vs.vs yanlız büyümesi uyaran vermemem kısacası kizim a her türlü otistik bulguyla aynı şeyler verdi 1 hafta kızımla surekli ilgilendim hep uyaran verdim 1 hafta sonra ismine bakmaya başladı TAM 1 ay geçti ve bütün belirtiler kayboldu 20 kelimesi var artik parkta bebek görse sarılıp öpüyor yaşıtlarıyla paralel oynuyor işaret ediyor her şeyi yarim yamalakda olsa konusma hevesi var ne söylersem tekrar taklit ediyor kısacası ilgi alaka şevkat ve bol uyaran verdim yavrum artik normal cocuk benim kizim böyleyse sizin kızınızla tek ayırıcı özelliği hırçın olması bu bir karakter olmasın peki benim kizim çok usludur mesela sizin ki de çok hircinmis çok normal ben hep uslu bir bebekmisim bana benzemiş yani karakteri hırçın olabilir bence baska bir doktora daha götür

İnşallah yoktur inşallah ben de maalesef sessiz bir tip değilim kIzım gibi hırçın ve asiyim ne kadar bu huylarımdan nefret etsem de yenemedim babası da öyle ondan anlaşamıyoruz. Belki kızım da öyledir bakalım büyüdükçe işin rengi anlaşılacak her türlü başımın üstünde ve kalbimde hep kızım olacak her anne gibi ne olursa olsun kızıma olan aşkım değişmez. sonsuza kadar o yüzden sadece burada paylaşıyorum bir Allah’ın kuluna söylemeyeceğim çünkü biZim ülkemizde hemen YÖK çocuk özürlüymüş YÖK geri zekalıymış damgasını takıp dışlıyorlar yavrulara çocuklarını yaklaştırmıyorlar ve çocuklarını da kendileri gibi alaycı yetiştiriyorlar çok gördüm başkalarında ve müdehale de etmişliğim vardır buna asla izin veremem başım belaya girer birine bir şey yaparım Allah korusun hiç gerek YÖK o yüzden sadece buradan paylaşacağım. İyi geceler arkadaşlar yorumlarınız için ayrıca çok teşekkür ediyorum beni rahatlattınız hepinizi öpüyorum kalbinizden kendinize iyi bakın

X