Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Aşırı Aktif Mesane

gulnil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2010
26
2
Herkese merhaba! Ben 2 yıldır aşırı aktif mesane hastasıyım.Izdırap çekiyorum.Ürodinami yaptırmam lazım fakat korkuyorum.Yaptıran varsa ve deneyimlerini yazarsa memnun olurum.

Aşırı derecede tuvalete gitme,hep tuvaletin var hissi(çünkü mesane sık sık kasılıyor bu hastalıkda)az idrarla bile sıkışıklık hali ve kaçıracak gibi olma bunun yanında yanma,bel hatta bacağıma vuran ağrı,idrar yolu bölgesinde zaman zaman ağrı,kramp.2 seneye yakındır çekiyorum.Mahvetti beni! Hüngür hüngür ağladığım zamanlar oldu.Ürodinami yaptırmam gerek,o da hem idrar deliğinden hem de rektum yoluna kateter sokuyorlar.Ben de acıcak ve enfeksiyon kaparım diye korkuyorum.O yüzden yaptıran varsa öğrenmek istedim.Teşekkür ederim ilgine!

selam ben yaptırdım 20 gun önce korkmana gerek yok ....allah şifa versin

canım merhaba. aşırı aktif mesane ve hiperaktif mesane aynı şey mi acaba? yani arasında daha ağır geçmesi açısından bi fark var mı? bana üniversitedeyken konmuştu hiperaktif mesane teşhisi, ilaç kullandım ama geçmedi. sonra sinir sistemiyle alakalı olduğu için psikiyatra gitmem tavsiye edildi, zaten gittiğim için, doktoruma danıştım o da verdi bi ilaç 1 senedir onu da kullanıyorum ama ondan da bi fayda yok :KK43:
benim sorum şu; bu dertten muzdarip olan ve kurtulan var mı???

Fisun önce sana sormak istiyorum.ıdrar yoluna kateter'i takarken acımadı mı? Sonrasında enfeksiyon durumları olmadı mı? Bu testi yaptırmanın ne gibi yararı var? Deneyimi olan biri olaraktan sorularımı yanıtlarsan memnun olurum.Ayrıca da şükür yaptıran biri burda karşıma çıktı!

Patiska'cım merhaba! Ben 2 senedir aşırı aktif mesaneden çekiyorum.Yukarda yazdığım gibi beni mahvetti! ınsanın psikolojisini de bozuyor,kurtulamıcakmıyım,eyvah kurtulamıcam gibi korkular oluşuyor.Bence hiperaktif mesane ile aşırı aktif mesane aynı.Yukarda yazdığım gibi mi senin de şikayetlerin? Bu hastalık için kullanılan ilaçların da çok yan etkisi var ama şu an ben emselex kullanıyorum.Ağız kuruluğu dışında idrar yollarıyla ilgili yan etkisi hiç yok! Ama benimki de senin ki gibi psikolojik kökenli.Ben de 6 aydır antidepresan kullanıyorum ama pek bi faydasını görmedim ancak kilo aldırıyor,bi de uyuşturuyor.Doktorlar yüksek dozda antidepresan veriyorlar,sanki onlarla da geçicek.Geçmiceni düşünmek ne kötü di mi?Yalnız ben internetden bu hastalığı olanları okudum hepsi bizim gibi bayağı dertli! Ben meditasyonla iyileştirmeye çalışcam kendimi.

kızlar hangi bölüme gitmek gerekiyor bunun için
ben de çok sık idrara çıkıyorum.bir an evvel dr a gitsem iyi olacak galiba

Patiska'cım merhaba! Ben 2 senedir aşırı aktif mesaneden çekiyorum.Yukarda yazdığım gibi beni mahvetti! İnsanın psikolojisini de bozuyor,kurtulamıcakmıyım,eyvah kurtulamıcam gibi korkular oluşuyor.Bence hiperaktif mesane ile aşırı aktif mesane aynı.Yukarda yazdığım gibi mi senin de şikayetlerin? Bu hastalık için kullanılan ilaçların da çok yan etkisi var ama şu an ben emselex kullanıyorum.Ağız kuruluğu dışında idrar yollarıyla ilgili yan etkisi hiç yok! Ama benimki de senin ki gibi psikolojik kökenli.Ben de 6 aydır antidepresan kullanıyorum ama pek bi faydasını görmedim ancak kilo aldırıyor,bi de uyuşturuyor.Doktorlar yüksek dozda antidepresan veriyorlar,sanki onlarla da geçicek.Geçmiceni düşünmek ne kötü di mi?Yalnız ben internetden bu hastalığı olanları okudum hepsi bizim gibi bayağı dertli! Ben meditasyonla iyileştirmeye çalışcam kendimi.

evet canım aynen senin anlattığın gibi... artık bıktırdı da... 1 sene oldu benim antidepresan kullanalı,onunla da geçmedi, bir de psikolojik kökenli olanlar içinmiş güya bu ilaç sadece...
en son bana bir de nöroloji tavsiye ettiller... insan böyle olunca doktoruna da güvenini kaybediyor, geçmeyeceğini düşünüp kendine de eziyet ediyor..
ama bana bu bahsettiğiniz şeyi yapmadılar..

Fisun önce sana sormak istiyorum.İdrar yoluna kateter'i takarken acımadı mı? Sonrasında enfeksiyon durumları olmadı mı? Bu testi yaptırmanın ne gibi yararı var? Deneyimi olan biri olaraktan sorularımı yanıtlarsan memnun olurum.Ayrıca da şükür yaptıran biri burda karşıma çıktı!

Gulnil Merhaba
öncelikle her gun giremıyorum pc o yuzden yen gördum mesajını...
benımkısı bır doğum hikayesi kızlar......(kayahanın şarkısı gıbı oldu))
ben 2 nısan 2009 da dörtküsür kıloda oğlumu dogurdum ...ondan sonra prblemler basladı ...ilk olarak sırt ve bel agrılarım basladı....dogumun 3-4 aylarında ıdrar kacırma basladı hapşırma ,öksürme vb...
kadın dogum dr konustumdedıkı sezaryenle dogum yaptıgın ıcın vucut normal dogumdakı gbı toparlanmaz hemen zaman tanı gecer..Bende önemsemedım derken oğlum dokuz aylıkken bır kac gece acılde sabahladıktan sonra patlama asamasındayken safra kesesısı amelıyatı oldum...Dr dedıkı bebek kılolu oldugu ıcın safra kesesıne baskı yapmıs bır cok bayanda dogumdan sonra oluyor...hadı gectık dedıkatlattık derken bu sefer ıdrar yapamamaya basladım...hatta beraberınde dışkalamada yapamamaya basladım...Wc de ağlar hale geldım mesaneye parmakla baskı uygulayıp oyle yapmaya basladım...kadın dogum dr gıttım dedıkı ürolojı görmesi lazım...üroloji dr dedıkı ürodinami yapmadan olmaz üroflov yapıldı işeme testi gıbı bırsey mesanenın ne kadarı boşalıyor onu gördüler sonra ürodinamı ozaman mesanede tümormu var acaba bu ıdrar yapamıyor dedıler bu sefer sistoloji yaptılar ....tabıkı işlemlerde agrı oluyor dogdugunuza lanet edecek derecede hemde sadece sıstolojıde mesaneden gırerken ve makattan gırerken nrkoz verılıyor allah korsun eger mesanede tümora rastlansaydı narkoz derınleştirilıp parca alınacaktı..bnde en son tam teshıs konulamamakla beraber kızlar mesane sarkması denıldı bır ay kadar ıdrar yapamadım cok az ve mesaneye baskı uygulayarak sonra bio feedback denen bır olayı uyguladılar 16 seans gıdecegım suan 9 seanstayım allaha şükür ıdrar yapmaya basladım...rahat olarak wc cıkıyorum ama ıdrar kacırma yıne başladı onuda düzelteceklermıs elektrık sandalye dıye bısey varmış...
ben bu sorunları yaşadım bu aşamaya geldım arkadaslar doktorumdan cok memnunum...anadolu yakasındaysanız sızı yönlendırebılırım..hepımıze acıl sıfalr..
sevgıler.

Patiska;aynı sorunu yaşayanlar birbirlerini daha doğrusu çektiklerini çok iyi anlarlar! Ben 7 aydır antidepresan kullanıyorum biraz değişiklik oldu ama geçmedi tabii.Sen hangi ilaçları kullanıyosun? Nöroloji doktoruna gitme bence,psikiyatri'nin yapamadığını nöroloji mi yapcakmış! Hastane doktoruna gidiyosan,geçmediğine göre başka üroloji ve psikiyatriye git.Bana ilaçların adını yazmayı unutma canım.Sevgiler...

evet canım aynen senin anlattığın gibi... artık bıktırdı da... 1 sene oldu benim antidepresan kullanalı,onunla da geçmedi, bir de psikolojik kökenli olanlar içinmiş güya bu ilaç sadece...
en son bana bir de nöroloji tavsiye ettiller... insan böyle olunca doktoruna da güvenini kaybediyor, geçmeyeceğini düşünüp kendine de eziyet ediyor..
ama bana bu bahsettiğiniz şeyi yapmadılar..

Patiska;aynı sorunu yaşayanlar birbirlerini daha doğrusu çektiklerini çok iyi anlarlar! Ben 7 aydır antidepresan kullanıyorum biraz değişiklik oldu ama geçmedi tabii.Sen hangi ilaçları kullanıyosun? Nöroloji doktoruna gitme bence,psikiyatri'nin yapamadığını nöroloji mi yapcakmış! Hastane doktoruna gidiyosan,geçmediğine göre başka üroloji ve psikiyatriye git.Bana ilaçların adını yazmayı unutma canım.Sevgiler...

Fisun! Ben burayı kullanmayı bilmiyorum,senin yazdığın uzun msjı da şimdi gördüm.Acı çektiğin durum ürodinamide mi yoksa sistoskopide mi oldu?

ürodinamide oldu sistolojıde zaten narkoz verıyorlar onun sonrasında uyanınca drar yapada sıksıntı oluyor bıraz

Kızlar benim kızkardeşimde aynı rahatsızlık var daha önce tam 3 kere ürodinami çektirdi.aslında korkulacak birşey yok rahat olunca hiçbir ağrısı yok kendini kasınca tabiki ağrır ürodinami sonucunda kardeşime sonda verildi hergün kendisi sondayla boşaltıyor.çok geçmiş olsun sana canım

Kızlar benim kızkardeşimde aynı rahatsızlık var daha önce tam 3 kere ürodinami çektirdi.aslında korkulacak birşey yok rahat olunca hiçbir ağrısı yok kendini kasınca tabiki ağrır ürodinami sonucunda kardeşime sonda verildi hergün kendisi sondayla boşaltıyor.çok geçmiş olsun sana canım

Supericik,geçmiş olsun dileklerin için teşekkür ederim.Fisun beni biraz korkuttu,"ürodinami de doğduğunuza lanet ediyosun" diyerek.Ama kendisi de çok acı çekti ki böyle yazmış.Ben korkudan 2 kere randevuyu iptal ettirdim.Ama artık dayanamadım yaptırcam,hastane mayıs ayına gün verdi.Doğru söylüyosun kasmazsan acımıyabilir de,kasarsa insan çok acır bence de.İşin kötüsü ben de korkunca kendimi çok kasarım.Napalım artık allah kurtarsın diyelim.

Supericik,geçmiş olsun dileklerin için teşekkür ederim.Fisun beni biraz korkuttu,"ürodinami de doğduğunuza lanet ediyosun" diyerek.Ama kendisi de çok acı çekti ki böyle yazmış.Ben korkudan 2 kere randevuyu iptal ettirdim.Ama artık dayanamadım yaptırcam,hastane mayıs ayına gün verdi.Doğru söylüyosun kasmazsan acımıyabilir de,kasarsa insan çok acır bence de.İşin kötüsü ben de korkunca kendimi çok kasarım.Napalım artık allah kurtarsın diyelim.

amin canım kardeşimin öyle canı acımamıştı ilk yaptığında korktuğu için rahat olmadığı için biraz zorlandı ama daha sonra tekrar yaptırdığında ne olduğunu bildiği için rahattı ve daha çabuk daha kolay bir şekilde atlattı İNŞALLAH sende hiç zorlanmadan yaptırırsın bir an önce yaptır gerçekten korkulacak birşey yok enfeksiyon diye sormuşsun çok temiz ortamda yapıyorlar sondayı yerinden çıkarıp hemen takıyorlar el değmiyor yani çok geçmiş olsun canım yaptırdıktan sonra haber verirsen sevinirim

amin canım kardeşimin öyle canı acımamıştı ilk yaptığında korktuğu için rahat olmadığı için biraz zorlandı ama daha sonra tekrar yaptırdığında ne olduğunu bildiği için rahattı ve daha çabuk daha kolay bir şekilde atlattı İNŞALLAH sende hiç zorlanmadan yaptırırsın bir an önce yaptır gerçekten korkulacak birşey yok enfeksiyon diye sormuşsun çok temiz ortamda yapıyorlar sondayı yerinden çıkarıp hemen takıyorlar el değmiyor yani çok geçmiş olsun canım yaptırdıktan sonra haber verirsen sevinirim

Burayı kullanmayı da hiç bilmiyorum,belki de yanlış şeyler yapıyorum:sm_confused:yeni yeni bi şeyler keşfediyorum.Benim ürodinami 20 mayısda.Yaptırdığım zaman sana haber vericem canım.İlgine teşekkürler....

ya gulnil cim aynı saydığın şikayetlerin bendede var hele hele yanmadan sızlamadan ağzlıyorum hüngür hüngür çıcuklupğumdan beri bıktım valla artık...

X