Annesi tarafindan gosterilmeyen cocuk

Artık çocuğu göstermeyen veliden çocuğun velayeti alınacaktı işleme geçti mi hatırlamıyorum bir baksın araştırsın eşiniz
Yilbasindan sonra icrayla cocuk gorme olayi kalkicakmis ama velayet degisimi ile ilgili kesinlesen bir bilgi yoktu sanirim yinede takip edicez yilbasini bekliycez cok tesekkur ederim

Size avukattan aldığım alıntıyı da ekledim. İcraya rağmen çocuğu göstermemek suç ama bu suçu ‘şikayet’ etmezseniz işlem yapılmıyor. Şikayet etmeniz gerekliydi diyorum. Çocuğunu çok görmek isteyen adam bütün yolları dener, bilmiyorsunuz diyorsunuz ben de öğretmenim ‘uzaklaştırma’ kararı gibi bir karar yoksa öğretmen kontrolünde, müdür odasında vs gelip gören veliler tanıyorum. Siz her şeyi işinize geldiği gibi görüyorsunuz , Google’a yazında bile icra suçu ile ilgili bu bilgiyi edinebilirsiniz. Anne hapis cezası ile yargılanır muhtemelen korkup çocuğu göstermeye başlar. 5 katına çıkarmak için başvurdu demişsiniz, her başvuru kabul görmüyor siz de itiraz edersiniz, uzlaşmaya gidersiniz makul bir miktar belirlersiniz. Eşimin parasını alıp çocuğa bakmıyor demişsiniz, görmediğiniz çocuğa bakılıp bakılmadığını nerden biliyorsunuz? Eşiniz madem çocuğa bakılmıyor neden bakanlığa şikayette bulunmadı? Sizin derdinizin çocuk olduğunu düşünmüyorum, nafaka miktarıdır muhtemelen ki sizin umurunuzda olması da gerekmez babası adam gibi babalık annesi de anne gibi annelik yapsa zaten bu durumlar olmaz.

Çocuğu Teslim Etmediği İçin Hapis Cezası Alır Mı?​

Çocuğu mahkeme kararına rağmen göstermeyen ebeveyn hakkında şikayet yoluyla İcra Ceza Mahkemesi’nde dava açabilmek mümkündür. Çocuğu teslim etmeme suçu şikayete bağlı bir suçtur. Alacaklı olan ebeveyn, diğer ebeveynin cezalandırılmasını istiyor ise icra ceza mahkemesine başvurmalıdır. Açılan dava çocukla kişisel ilişki kurmasına muhalefet suçuna dayanılarak açılır ve altı aya kadar tazyik hapsi istemiyle şikayet edilir. İcra İflas Kanunu’nun 341. maddesinde de belirtildiği üzere;

“Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse (çocuk ebeveyne gösterilirse), kişi tahliye edilir.”

Size avukattan aldığım alıntıyı da ekledim. İcraya rağmen çocuğu göstermemek suç ama bu suçu ‘şikayet’ etmezseniz işlem yapılmıyor. Şikayet etmeniz gerekliydi diyorum. Çocuğunu çok görmek isteyen adam bütün yolları dener, bilmiyorsunuz diyorsunuz ben de öğretmenim ‘uzaklaştırma’ kararı gibi bir karar yoksa öğretmen kontrolünde, müdür odasında vs gelip gören veliler tanıyorum. Siz her şeyi işinize geldiği gibi görüyorsunuz , Google’a yazında bile icra suçu ile ilgili bu bilgiyi edinebilirsiniz. Anne hapis cezası ile yargılanır muhtemelen korkup çocuğu göstermeye başlar. 5 katına çıkarmak için başvurdu demişsiniz, her başvuru kabul görmüyor siz de itiraz edersiniz, uzlaşmaya gidersiniz makul bir miktar belirlersiniz. Eşimin parasını alıp çocuğa bakmıyor demişsiniz, görmediğiniz çocuğa bakılıp bakılmadığını nerden biliyorsunuz? Eşiniz madem çocuğa bakılmıyor neden bakanlığa şikayette bulunmadı? Sizin derdinizin çocuk olduğunu düşünmüyorum, nafaka miktarıdır muhtemelen ki sizin umurunuzda olması da gerekmez babası adam gibi babalık annesi de anne gibi annelik yapsa zaten bu durumlar olmaz.
Hanimefendi acaba ben mi yanlis yaziyorum siz mi yanlis okuyorsunuz ben parayi alip cocuga bakmiyor diye bisey soylemedim bir baba olarak gorevini yerine getirip nafakasini duzenli bir sekilde veriyor fakat anne cocugu babasindan mahrum birakiyor dedim paradan mahrum birakiyor falan demedim bu soylediginiz yollardan gectik biz ancak bir sonuc elde edemedik 2 gun once 2 tane avukata danistik acikca icraya parani odeyip kapisina gidersin veirrse verir vermezse yapcak bisey yok dediler tatmin olmadigim icin buradan yazdim okul konusuna gelince hic bir ogretmen karismak istemiyor resmi olarak gorus gunude olmadigi icin ayrica yapsalar bile annesine bilgi vermeden zaten yapamazlar cocugunu odaya kitleyen bir anneden bahsettim sizce bu anne buna musade edermi bu sizin soylediginiz evreler surekli yuksek miktarda para odenerek yapiliyor ve inanin avukatimizin arkamizda olmasina ragmen bi sonuca varamadik surekli ertelendi durdu 2 veya 3 kez bu yola basvurduk ama maddi olarakta bu yollar zorluyor insani birde bu bayan evlenip adres degsiikligi yapmis fakat hala eski evinde gozukuyor adliyeden baktirdigimizda icraya gidipte hangi adresten arayip bulucaz biz bu cocugu oda ayri bir mesele yeni yilda kanunlarin degisecegini duyduk insallah olumlu sonuclar aliriz Allah evladini goremeyen tum anne ve babalarin yardimcisi olsun yorum yaptignz icinde tesekkur ederim..

Oncelikle herkese iyi aksamlar diliyorum esim ve benim 2. Evliligimiz ikimizinde birer cocugu var benim cocugum bizimle birlikte yasiyor esiminki ise annesiyle birlikte yasiyor size sorum su olucak esim yaklasik 7 8 yil once bosanmis ve bu sure zarfinda annesi cocugu hic bir sekilde esime gostermiyor 2 3 kere icra araciligiyla evinden almaya gitti fakat ya kapiyi acmiyorlar yada evden kaciyorlar esim nafakasini her ay duzenli bir sekilde oder simdi bu eski es nafakanin arttirimi icin esime dava acmis gunumuz sartlarini dusunursek nafaka yukseltme konusunda haklidir fakat istedigi nafaka bizim butcemizi asiri derecede asiyor ve ustelik cocugu goremedigimiz halde bu nafakayi oduyoruz babasidir odemek zorundadir ama bir annede cocugunu gostermek zorundadir diye dusunuyorum bir avukata danistik hakim her sekilde kadinin yanindadir icra ilede gitseniz evde yoksa birsey degismez icralara yatirdiginiz paralarla kalirsiniz dedi gercekten cok moralimiz bozuldu bu konu hakkinda tecrubesi olan veya avukat olan arkadaslar varsa akil almaya ihtiyacimiz var nasil bir yol izlememiz gerekiyr biz bu cocugu gercekten goremiycekmiyiz lutfen yardim edin biraz uzun oldu kusura bakmayin...
Annenin çocuğu kaçırdığını kanıtlamak gerekire

Psikolog değilim ama dava açsa e devletinizde görünür. UYAP vatandaş portal'dan giriş yapıp hakkınızda açılan davaları görüntüleyebilirsiniz. Ha bir hukukçu olarak şunu söyleyeyim annenin sırf evlenmiş olması velayet değiştirme davasının haklılığını gerektirmez. Anne evlenmiş olacak ve çocuğun bakımını da büyük ölçüde ihmal edecek ancak o zaman velayetin değiştirilmesi gündeme gelebilir

Artık çocuğu göstermeyen veliden çocuğun velayeti alınacaktı işleme geçti mi hatırlamıyorum bir baksın araştırsın eşiniz
Ben gostermiyor degilim zaten kendisi aramiyor görmüyor ve ayri illerde ikamet ediyoruz

Annenin çocuğu kaçırdığını kanıtlamak gerekire
Icra memurlari tutanak tuttu zaten evde olmadiklarina kapiyi acmadiklarina dair ama sonuc olarak birseye ulasamadik ya yanlis yonlendirildik yada kanunlar cok yetersiz bizim gibi olan bir suru anne baba var malesef

Gerçekten eşinizin eski eşinden olan, hic görmediginiz cocuga özlem mi duyuyorsunuz?
🥲

Esimin oglu bizimle yasiyor ve aramiz cok iyi şükür. Gittiginde cok özlüyorum. Ama hic görmediğim bir cocuk olsa asla merak etmezdim. Annesi göstermiyor diye üzülmezdim. 😶

Icra memurlari tutanak tuttu zaten evde olmadiklarina kapiyi acmadiklarina dair ama sonuc olarak birseye ulasamadik ya yanlis yonlendirildik yada kanunlar cok yetersiz bizim gibi olan bir suru anne baba var malesef
Üst üste her hafta görme isteğini telefon mesaj mail yoluyla iletsin. Gerekli icra işlemlerini yapsın sonra yine olmazsa mahkemeye başvurup çocuğunu görmek istediğini nafakasını ödediğini ama çocuğu hiç görmediğini belirtsin. Çocuğumun sağlığından endişe ediyorum desin

Gerçekten eşinizin eski eşinden olan, hic görmediginiz cocuga özlem mi duyuyorsunuz?
🥲

Esimin oglu bizimle yasiyor ve aramiz cok iyi şükür. Gittiginde cok özlüyorum. Ama hic görmediğim bir cocuk olsa asla merak etmezdim. Annesi göstermiyor diye üzülmezdim. 😶
Esim icin uzuluyorum gormesini tanimasini istiyorum istedigi zman alip ilgilensin zaman gecirsin istiyorum oda bi evlat sonucta cocuklarin bi sucu yok

Üst üste her hafta görme isteğini telefon mesaj mail yoluyla iletsin. Gerekli icra işlemlerini yapsın sonra yine olmazsa mahkemeye başvurup çocuğunu görmek istediğini nafakasını ödediğini ama çocuğu hiç görmediğini belirtsin. Çocuğumun sağlığından endişe ediyorum desin
Elimizde telefon bilgisi yok yeni ev adresini bile guncellememis bilmiyoruz adliyeden sordurdugumuzda hala eski evinde gozukuyor bununla ilgili bir davada acilmiyormus ancak icra araciligiyla ilerleyeceksiniz dediler bu sekildede sonuca varamadik :KK43:

Elimizde telefon bilgisi yok yeni ev adresini bile guncellememis bilmiyoruz adliyeden sordurdugumuzda hala eski evinde gozukuyor bununla ilgili bir davada acilmiyormus ancak icra araciligiyla ilerleyeceksiniz dediler bu sekildede sonuca varamadik :KK43:
Öyleyse evlerinde yok çocuk kayıp olarak arayacaksınız çünkü annesine ulasamiyprsunjz çocuğu da görmediniz. Öyleyse kayıp .

Bunuda sorduk esim ve ben ikimizde calisiyoruz diye size vermezler dedi birde babasini cocuk hic tanimadigi icin sizi secmez annesini secer dedi cocuk 8 yasinda ve babasini bebekken toplasan 3 3 defa gormustur annesi calismiyor ve 2. Evliliginden bir cocugu daha var biz maddi anlamda kendimize guvenipte cesaret edip bir cocuk daha bu zamana kadsr dusunemedik o calismiyor cocuklarini rahatca buyutuyor wsimden parasini aliyor ve cocuktan mahrum birakiyor gercekten cok can skici bir durumdayiz cevabiniz icin tesekkur ederim
Siz de kendi eski evliliginizden olan çocuğun nafakasını babasından almıyor musunuz

X