Annelik, Süt izni, Kararsızlık

lotus89

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2011
467
738
Herkese merhaba,

Ben 12 Mart'ta doğum yaptım. Haziranın son haftası doğum iznim bitiyor ve bebeğim o zaman sadece 3 aylık olacak.

Şirketim süt izinlerini peşinen kullanmama izin veriyor. Bu durumda sanırım aşağı yukarı 35 gün oluyormuş, 15 gün de içeride iznim var.
Birleştirip Eylül'de mi başlasam diyorum. En azından oğlum aşağı yukarı 5.5-6 aylık olacak.
Ama bu sefer tam zamanlı 5gün çalışmam gerekecek.

Ya da temmuzda başlayıp çocuk 1 yaşına gelene kadar haftada 1 gün eksik çalışabilirim.

Ben Almanya'ya bağlı Alman şirketinde Bütçe Raporlamada çalışıyorum. Onların bütçe dönemi Haziran ayından Eylül sonuna kadar ve inanılmaz yoğun, mesaili geçiyor.

Tek avantajım evden çalışıyorum. Ancak sürekli toplantı halindeyiz ve tabi sayılar vs, evden de olsa bebekle sürekli ilgilenmem mümkün değil, yardımcı düşünüyoruz.

Tamamen fikir amaçlı sormak istedim tecrübeli, annelere. 3. ayda işe başlar mıydınız? Evden de çalışıyor olsanız? Yoksa izinleri kullanıp 6. aya uzatır mıydınız?

Evden çalışıp yardımcı düşünmeniz çok garip geldi. 7 senedir home office çalışıyorum, zibilyon ekip arkadaşım çocuk doğurdu çok da şanslı olduklarını söylediler. Hatta biri toplantıda ağlıyordu, kızcağız kusura bakmayın falan dedi de yöneticimiz tabii ki ağlayacak hepimiz geçtik bu yollardan sakın bi daha özür dileme demişti. İllaki tamamen evde ve çocukla ilgilenmek gibi olmaz ama bakıcı nedense çok fazla geldi okuyunca :KK43:

Ben sanırım benzer durumda 1 gün çalışmamayı tercih ederdim

Evden çalışıp yardımcı düşünmeniz çok garip geldi. 7 senedir home office çalışıyorum, zibilyon ekip arkadaşım çocuk doğurdu çok da şanslı olduklarını söylediler. Hatta biri toplantıda ağlıyordu, kızcağız kusura bakmayın falan dedi de yöneticimiz tabii ki ağlayacak hepimiz geçtik bu yollardan sakın bi daha özür dileme demişti. İllaki tamamen evde ve çocukla ilgilenmek gibi olmaz ama bakıcı nedense çok fazla geldi okuyunca :KK43:

Bence bebekle evden çalışmak çok zor. Pandemide o süreci yaşamış biri olarak yazıyorum. Hele de yoğun ve toplantılı bir iş ise. İmkan varsa yardımcı tutmak daha sağlıklı geliyor bana.

Bence bebekle evden çalışmak çok zor. Pandemide o süreci yaşamış biri olarak yazıyorum. Hele de yoğun ve toplantılı bir iş ise. İmkan varsa yardımcı tutmak daha sağlıklı geliyor bana.
Çocuğu büyümüş olanlar benzerini söylüyor evet özellikle sınır vs olmaması sıkıntı çıkarıyor diyorlar ama bebekli anneler hep kolay olduğunu söylemişti. Bizde toplantılarda müsamaha gösteriliyor hep dediğim gibi o yüzden o konuda sıkıntı yaşayanını görmedim ama değişiyordur şirketten şirkete illaki

Madem toplu izin imkanınız var evden çalışsanız da Eylül'de işe başlayın hem bebiş biraz daha toparlanmiş olur hem siz bebeğinizle biraz daha fazla vakit geçirmiş olursunuz.

Son düzenleme:
Ben olsam izinlerimi kullanırdım. 6 ay zaten ek gıda dönemi, bir yardımcı ile devam etmek daha kolay olur bence. Toplantıda olursanız daha kolay oyalayabilir, bir şeyler yedirebilir ama öncesinde uykusuzluk var, sık sık emzirmek var, gaz sorunu var... 6 aylıkken daha rahat ediyor insan. Evden de çalışacaksınız zaten. Evden olmasa haftada 4 gün çalışmak daha iyi derdim.

Çocuğu büyümüş olanlar benzerini söylüyor evet özellikle sınır vs olmaması sıkıntı çıkarıyor diyorlar ama bebekli anneler hep kolay olduğunu söylemişti. Bizde toplantılarda müsamaha gösteriliyor hep dediğim gibi o yüzden o konuda sıkıntı yaşayanını görmedim ama değişiyordur şirketten şirkete illaki
Büyüdükçe sınır oluyor elbette ama küçükken bebeğe bağlı bence. Gaz sorunu varsa, kolik vs. Benimki kolik değildi ama gazlıydı, ağlama krizleri oluyordu. Çok da hareketliydi, 2.5 aylıkken döndü, kanepeden düştü. Bir köşede sakin duran bebeklere hep gıpta ettim. Çok zorluk yaşadım, hala koltuk tepelerinde geziyor. O dönem çalışmak mümkün olmadı, sonrasında online görüşmelerde denedim ama kucağıma gelmek için ağlayıp sonra da bilgisayara hamle yapmasına engel olamayınca biri olmadan devam etmek mümkün olmadı benim için. Dediğiniz gibi şirkete, çalışma ortamına, ekibe vs. de bağlı olabilir

1 gün eksik çalışmak size birşey kazandırmaz. 6 ay olunca çocuk çalışın. Ben 4,5 aylıkken oğlum işe başladım. Tabi yarım gün çalıştım 6 ay. Sonra ki 6 ay da 15.30 a kadar çalıştım. Bu deneyimimden dolayı diyorum ki 6 ay çocuğun yanında olmak daha mantıklı

Bana da bakıcı tutmama fikri çok garip geldi. Her bebek farklı tabi de ben 7 aylık işe döndüm. 7 ay boyunca saçımı tarayamadım ya saçma sapan bir döngüdeydim uykusuzluk emzirme ek gıda alerji kolik falan. Bence her şey rayında bile olsa bakıcı şart. Bebek sakin de olsa bakıcı ev işlerine destek olur :)

İşe 3 aylıkken başlardım yardımcı alırdım ve bebek kendim ve bakıcının sürece adapte olmasını isterdim erkenden. Bebek büyüdükçe anne bağlılığı artıyor başkası tarafından uyutulmayı yedirilmeyi reddedebilir bakıcıdan memnun kalmayabilirsiniz vs ve toplu izin kullandığınızda hop hemen bitmiş olacak zaten genelde uyur modda oluyorlar 6 aya kadar dahada büyüdüğü eğlenceli evreleri değerlendirin izinlerinizle.

Herkese merhaba,

Ben 12 Mart'ta doğum yaptım. Haziranın son haftası doğum iznim bitiyor ve bebeğim o zaman sadece 3 aylık olacak.

Şirketim süt izinlerini peşinen kullanmama izin veriyor. Bu durumda sanırım aşağı yukarı 35 gün oluyormuş, 15 gün de içeride iznim var.
Birleştirip Eylül'de mi başlasam diyorum. En azından oğlum aşağı yukarı 5.5-6 aylık olacak.
Ama bu sefer tam zamanlı 5gün çalışmam gerekecek.

Ya da temmuzda başlayıp çocuk 1 yaşına gelene kadar haftada 1 gün eksik çalışabilirim.

Ben Almanya'ya bağlı Alman şirketinde Bütçe Raporlamada çalışıyorum. Onların bütçe dönemi Haziran ayından Eylül sonuna kadar ve inanılmaz yoğun, mesaili geçiyor.

Tek avantajım evden çalışıyorum. Ancak sürekli toplantı halindeyiz ve tabi sayılar vs, evden de olsa bebekle sürekli ilgilenmem mümkün değil, yardımcı düşünüyoruz.

Tamamen fikir amaçlı sormak istedim tecrübeli, annelere. 3. ayda işe başlar mıydınız? Evden de çalışıyor olsanız? Yoksa izinleri kullanıp 6. aya uzatır mıydınız?
Evden çalışıyorsanız zaten bakıcı gözünüzün önünde olacak bence 6 ayı bekleyin sonra devam edin. Tabi herşeyi düşünün. Eksisi artısi bebeğin düzeni de oturmuş olur.

Ben izinlerimi birleştirip eylülde başlardım sanırım. İşe dönmeyi düşündüğünüz tarihler şirketin en yoğun dönemiymiş. Bebek henüz çok ufakken insanın duş almaya bile vakti olmuyor. Lohusa psikolojisi var, bebekli hayata alışması var. Bebek anneye daha sık ihtiyaç duyuyor hem. İlk 6 ayı kafam rahat, sadece bebeğime odaklanarak geçirmeyi tercih ederdim. Zaten evden çalışıyormuşsunuz. Haftanın 4 günü çalışmakla 5 günü çalışmak çok fazla değiştirmez hayatınızı diye düşünüyorum.

Bence ise 3 aylikken baslayin ama haftada 1 gun izin yerine, hergun belli bi saat sut izni kullanin. Bakiciyi da yarim gun tutarsiniz bu sekilde

bebeğin her günü birbiriyle tutmuyor. Bunun daha 4. ay uyku gerilemesi var, diş çıkarma süreci var. İşim çok ağır ve hata kabul etmeyen bir iş. Uykusuz bir gece sonrası kafamı toparlamak, hem ev işi hem bebek hem iş hem yemek çok fazla. Kendi hayat konforumu, işe verimliliğimi ve evimin düzeni için düşünüyorum ❤️

Yani ola ki bir şey oldu ben o an çok kritik bir toplantıda ya da süreli bir iş üstündeyim ve bebeğim ağlıyor, derdi var, ilgi istiyor vs o stresle işimde de performans düşüklüğü yaşamak istemiyorum. Yardımcı en azından gündelik işlerde de yardımcı olur ben de dinlenebilirim diye düşündüm.
İş,ev düzeni, yemek, bebek hepsi çok fazla sanki

Ben izinlerimi birleştirip eylülde başlardım sanırım. İşe dönmeyi düşündüğünüz tarihler şirketin en yoğun dönemiymiş. Bebek henüz çok ufakken insanın duş almaya bile vakti olmuyor. Lohusa psikolojisi var, bebekli hayata alışması var. Bebek anneye daha sık ihtiyaç duyuyor hem. İlk 6 ayı kafam rahat, sadece bebeğime odaklanarak geçirmeyi tercih ederdim. Zaten evden çalışıyormuşsunuz. Haftanın 4 günü çalışmakla 5 günü çalışmak çok fazla değiştirmez hayatınızı diye düşünüyorum.

Annem de ha 4 ha 5 gün, bebeğine doy dedi. Benim de kafam orada karıştı :)

Bebeğe bakan olmazsa iş yapılmaz ki? Durmuyorlar ki :) en basiti uyku saati. Uyku saatinde toplantı olsa ya da toplantının ortasında uyansa pardon bebeğim mi diyecek? Hoş bir durum değil bence. Bir iki sefer hoş görülür ama sürekli olmaz iş verimliliği açısından.

X