Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Annelere, Okul Öncesi Öğretmenlerine ve İlkokul Öğretmenlerine Soruyorum

busra1tan

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2013
3.952
5.382
Merhabalar..
İki hafta sonra 5 yaşını tamamlayacak bir oğlum var.
Bu sene devlet okulunun ana sınıfına yazdırdım.
Fakat okula, sınıfa, arkadaşlarına asla adapte olamıyor.
Hergün saat 1de işyerimden izin alıp okuluna götürüyorum ve 1 haftada asla bir adım yol gidemedik.
Sınıfa girmek istemiyor, girse bile sınıf kapısı önünde durmamı istiyor.
Sürekli çıkıp orda mıyım diye kontrol ediyor.
Sürekli eve gitmek istiyor.
Asla yemek saatinde arkadaşlarıyla oturup yemek yemiyor.
Yemeyince aç kalıyor, onlar karnı tok şekilde etkinlik yaparken benim oğlum acıkıyor. Ve dolayısıyla ağlama nöbetleri başlıyor.
Haftaiçi olsun istemiyorum.
Saat 1 olsun istemiyorum.
Sayesinde bende de okul fobisi oluştu.

Bu tür durumlar yaşamış anneler, çocuklarınız kaç haftada yada ayda okula alıştı?
Umudumu kaybetmek üzereyim, okuldan almak istemiyorum ama umudum da bitmek üzere.
Çok yıprandım, sinirlerim harap şekilde.
İkinci çocuğu düşünürken düşünemez oldum.
Şuanda hiç iyi bi fikir olmadığını bile düşünüyorum.

Lütfen bana bir şeyler diyin.
Okul öncesi ve İlkokul öğretmenlerinden de tavsiyeler istiyorum :KK43:

aynı durum yegenimde de var 4 yasında. 3 okul degistirdi. Son gittigi okul butik kolejdi oğretmeni özel ilgileniyodu fakat cocuk cok kararlı alısmayacak belli ki psikolog yardımı alın dedi. Okul dedigimiz an karnı agrıyor uyuyor saniyesinde:KK43:

aynı durum yegenimde de var 4 yasında. 3 okul degistirdi. Son gittigi okul butik kolejdi oğretmeni özel ilgileniyodu fakat cocuk cok kararlı alısmayacak belli ki psikolog yardımı alın dedi. Okul dedigimiz an karnı agrıyor uyuyor saniyesinde:KK43:
Bana da rehber öğretmen psikiyatra götür dedi ama nedense bir faydası olacağına hiç inanmıyorum.
20 kişilik sınıfta bu şekilde davranan tek çocuk benimkisi ve bu beni daha da tedirgin ediyor.

Ondan önce sanırım benim psikiyatra ihtiyacım var.
Çok umutsuzum.

Peki ogretmeniniz bir sey yapmiyor mu? Yani devlet okulunda degil benim oglum ama ogretmen her cocugun oyle surekli kapiya bacaya cikmasina izin vermez bizde. Sizde de engel olunmali. Siz surekli cocugun sizi gorebilecegi bir yerde durmamalisiniz. Hemen 1 haftada alisamayabilir ama ogretmenin rolu cok buyuk,cunku onlar kendilerini sevdiriyorlar ve cocuklarin alismasini sagliyorlar. Yemek konusunda da ilk gunler yardimci hanimlar cocuklara yediriyor bizde,sonrasinda cocuk alisip kendisi yemeye basliyor. Yine ogretmenin ve yardimci hanimlarin rolu buyuk. Eger bu yoksa okulunuzda okul degistirmelisiniz.

Ne yapacağınızı bilemiyorum ama bu sene zorunlu değil hadi aldınız diyelim ilkokulda ne yapacaksınız?
Seneye bu sıkıntıyı yaşaması daha kötü. Bu sene alışmasını sağlamak daha iyidir diye düşünüyorum
Evet aynı düşünceden dolayı direnmeye çalışıyorum.

İlkokulda ağlayan çocukların annelerini babalarını sınıf dışına çıkarıyorlarmış fakat ana sınıfı öğrencilerinden ağlayan çocukların annesi yakınlarında durmalıymış.
Bunlar rehber öğretmenin söylemleri..
Burada öğretmen çok aslında, inşallah cevap alırım onlardan da..

Peki ogretmeniniz bir sey yapmiyor mu? Yani devlet okulunda degil benim oglum ama ogretmen her cocugun oyle surekli kapiya bacaya cikmasina izin vermez bizde. Sizde de engel olunmali. Siz surekli cocugun sizi gorebilecegi bir yerde durmamalisiniz. Hemen 1 haftada alisamayabilir ama ogretmenin rolu cok buyuk,cunku onlar kendilerini sevdiriyorlar ve cocuklarin alismasini sagliyorlar. Yemek konusunda da ilk gunler yardimci hanimlar cocuklara yediriyor bizde,sonrasinda cocuk alisip kendisi yemeye basliyor. Yine ogretmenin ve yardimci hanimlarin rolu buyuk. Eger bu yoksa okulunuzda okul degistirmelisiniz.
Bugün oğlumu sınıfa verdikten sonra dışarı çıktım.
Okul kapısı dışında bekliyordum.
Oğlum ağlayınca öğretmen hemen hizmetliyi göndermiş.
Annesi gelsin diye. Gittim ve gidiş o gidiş. Okul bitene kadar yani 4 buçuğa kadar ben de çocuklarla birlikte orda kaldım.
Ayrıca çalışan bi insanım.
Hiç böyle hayal etmemiştim anasınıfını.
Bırakıcam ve akşam iş çıkış alıcam diyordum.
Sabrım yerlerde.

Ilk okul öğretmeniyim. Bu tip öğrencilere pedagog yardımı öneriyoruz. Bi öğrencim okula geldiği an kusmaya başlıyordu arkasından ağlama krizleri ve çok üzülüyordum ailesi yanında olsa bile asla derslere giremiyordu.. pedagoga yönlendirdik şuan daha iyi ve 2. Sinifa başladı:)

Annesi gelsin diye. Gittim ve gidiş o gidiş. Okul bitene kadar yani 4 buçuğa kadar ben de çocuklarla birlikte orda kaldım.
Sabrım yerlerde.
Ana sinifi boyle degil zaten,muhtemelen sizin okulunuz boyle. Ben gecen sene nisan ayinda baslattim cocugu krese,hic bir sekilde kapida beklemedim. Hic gelin diye aramadilar. Yakinlarda dolastim cunku ne olur bilmiyordum. Ama asla bahceye kapiya yaklasmayin biz cozeriz her ne olursa olsun dediler. Kresin anaokulu da ayni prosedurle devam ediyor. Her agladiginda sizi arayacaklarsa oradaki yrdimcilar ve ogretmenler ne is yapacak?

Ilk okul öğretmeniyim. Bu tip öğrencilere pedagog yardımı öneriyoruz. Bi öğrencim okula geldiği an kusmaya başlıyordu arkasından ağlama krizleri ve çok üzülüyordum ailesi yanında olsa bile asla derslere giremiyordu.. pedagoga yönlendirdik şuan daha iyi ve 2. Sinifa başladı:)
Benim oğlumda kusma yok ama okula gelirken kıyafetlerini bile giymiyormuş, annem öyle diyor. Zaten kadıncağız bana doğru zor getiriyor....

ben 3 hafta bekledim olmadı aldık ögretmen hiçbişey yapmıyordu kendini sevdirecek çocuk dahada hırçınlaştı Bi sonraki sene gitti ögretmen le eleleydi İlk günden itibaren ikinci gün bırakıp geldim ögretmende çok iş var zor bir süreç bende çıldırmak üzereydim bilirim bu durumu

Ana sinifi boyle degil zaten,muhtemelen sizin okulunuz boyle. Ben gecen sene nisan ayinda baslattim cocugu krese,hic bir sekilde kapida beklemedim. Hic gelin diye aramadilar. Yakinlarda dolastim cunku ne olur bilmiyordum. Ama asla bahceye kapiya yaklasmayin biz cozeriz her ne olursa olsun dediler. Kresin anaokulu da ayni prosedurle devam ediyor. Her agladiginda sizi arayacaklarsa oradaki yrdimcilar ve ogretmenler ne is yapacak?
2 yaşındayken ben de özel kreşe vermiştim ve birkaç defa ağladı sabahları. Hiç kal falan demediler ve ben işe gittiğimde fotoğraf geliyordu gayet mutlu etkinlik yapıyor bir şekilde..
Açıkçası ben anasınıfında böyle olmasına çok şaşırdım.
Her ağladığında burada kal denmesine çok şaşırdım.
Ben kaldığım sürece de ağlamayı asla bırakmayacağını tahmin etmek hiç zor değil.

Neden pedagog yardımının faydası olacağını düşünmüyorsunuz anlamadım. Okuldaki hocanın önerisini dikkate alın çocuğunuza bir uzman yardımı şart. İlkokula başladığında çok daha fazla zorlanırsınız

ben 3 hafta bekledim olmadı aldık ögretmen hiçbişey yapmıyordu kendini sevdirecek çocuk dahada hırçınlaştı Bi sonraki sene gitti ögretmen le eleleydi İlk günden itibaren ikinci gün bırakıp geldim ögretmende çok iş var zor bir süreç bende çıldırmak üzereydim bilirim bu durumu
Benim gibi birine denk gelmek çok güzel.
Bizim sınıfta sadece ben bu haldeyim ve kimse beni anlamıyor.
Salak salak bakıyor veliler, gerçekten anne demeye bin şahit lazım bazı insanlar için...
Çok yoruldum gerçekten, eşimin işleri de çok yoğun. Bir gün de o bekledi başında ama böyle beklemekle hiçbir şey olmayacak biliyorum..

2 yaşındayken ben de özel kreşe vermiştim ve birkaç defa ağladı sabahları. Hiç kal falan demediler ve ben işe gittiğimde fotoğraf geliyordu gayet mutlu etkinlik yapıyor bir şekilde..
Açıkçası ben anasınıfında böyle olmasına çok şaşırdım.
Her ağladığında burada kal denmesine çok şaşırdım.
Ben kaldığım sürece de ağlamayı asla bırakmayacağını tahmin etmek hiç zor değil.
Elbette,cunku her agladiginda sizin geleceginizi bilecek. Neden devlete yolladiniz maddi olarak bir sorun mu var? Bildigim kadariyla devlet anaokullari da ucretsiz degil yine para odeniyor. Uzerine az bir sey ekleyip ozele yollamak daha mantikli geliyor bana,tabi yine de siz bilirsiniz. Devlette bazi isler zor yuruyor,misal ogretmenin yaninda yardimci ogretmen yok,hizmetli hanim yok. Her sey ogretmenden soruluyor vs,tabi onlar da bir yere kadar ilgilenebiliyorlar

Neden pedagog yardımının faydası olacağını düşünmüyorsunuz anlamadım. Okuldaki hocanın önerisini dikkate alın çocuğunuza bir uzman yardımı şart. İlkokula başladığında çok daha fazla zorlanırsınız
Devlet hastanesinden randevu bulamadım. Sanırım özele götürmek zorunda kalıcam.
Oğlumun yabancı insanlara uzaklığı da mevcut.mesafeli. Bu yüzden etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Elbette,cunku her agladiginda sizin geleceginizi bilecek. Neden devlete yolladiniz maddi olarak bir sorun mu var? Bildigim kadariyla devlet anaokullari da ucretsiz degil yine para odeniyor. Uzerine az bir sey ekleyip ozele yollamak daha mantikli geliyor bana,tabi yine de siz bilirsiniz. Devlette bazi isler zor yuruyor,misal ogretmenin yaninda yardimci ogretmen yok,hizmetli hanim yok. Her sey ogretmenden soruluyor vs,tabi onlar da bir yere kadar ilgilenebiliyorlar
Devlet anaokulunda aylık 180 lira, buradaki özel okulda ise 1500 istiyorlar. Daha önce verdiğim özel okul bu. Gerçekten çok iyi bi okul orası ama 1500 çok yüksek bir rakam bizim için...

Aslinda 5 yasinda ve anaokul icin uygun yasta bir cocuk.
3/4 olsa zorlamayin daha sonra verin derdim de,bu yil halletmezseniz ilkokulda cok zor olur.
Pedagog fikrini dusunun bence.
Surec yipratici ilerliyor suan sizin icin,yardim alin.

Sabrım yerlerde.

özele verin bence.

Devlet hastanesinden randevu bulamadım. Sanırım özele götürmek zorunda kalıcam.
Oğlumun yabancı insanlara uzaklığı da mevcut.mesafeli. Bu yüzden etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Yanlış düşünüyorsunuz. Neticede bu insanlar yıllarca bu işin eğitimini alıyorlar, binlerce çeşit yabancı insana uzak çocukla iletişim kurmuşlardır. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama belediyeleri de soruşturun, bir yakınımız belediyedeki pedagoga götürüyordu çocuğunu.

X