Amerikada Yaşamanın Zorlukları Dezavantajları ve Avantajları Nelerdir?

6 senedir amerikadayim. cok eyalet gezdim. En kucuk sehirlerinden en buyuk sehirlerine kadar gordum. Burdaki yasam heryerde ayni. Sehirleri farklilastiran gocmenleri ve nufusu onun disinda yasam hep ayni. Hayat asiri derecede monoton. Sabah is aksam ev. Hersey planli. Oyle cat kapi komsuluk falan sevdalisiysaniz bunu unutun. Diger arkadaslarinda dedigi gibi sokaklarinda dolastiginizda resmen terk edilmis sehir gibi heryer. O kadar guzel bir dogaya sahipki.. Heryer yemyesil, evler oyuncak gibi ama gelin gorunki yasam yok. Eglencesi sifir. Insanlari hafta sonlari ya kafayi cekiyo yada amerikan futbolu, basketbol esliginde bira falan iciyor. Parti dedikleri sey rezaletin son perdesi (tabi benim gibi dusunen insanlar icin) Lise cagindaki cocuklar anne- baba oluyorlar. Hemde evlilik disi. Kultur, orf - adet denilen birsey yok zaten. Sonradan kurulmus ve yeni bir ulke oldugu icin insanlarin genel bir benligi yok. Hayat turkiyedeki gibi eglenceli degil bana gore. Arkadasliklar cok sahte, asiri kuralci insanlar.

Iyi yanlarina gelince, kolay is bulursun (gerci su siralar amerika da krizde), tr ye gore daha dolgun bi maasla calisir, mustakil ev alabilir, arabani alir, ayin sonunu nasil getircem derdiyle ugrasmazsin. Yalniz amerikada para biriktirme gibi bi hevesiniz varsa.. o yalnizca heves olarak kalir. Amerika verdigi kadar aliyorda. Ev veriyo araba veriyo ama bunun vergisi ve odemeleri nerdeyse hayat boyu suruyor. insanlar 60-70 yasindayken gercekten ev sahibi olabiliyor.

Amerika ruyasi gercekten tamamiyle bir ruya.. Bana sorarsaniz kabus. Amerika hayrani degilseniz muhtemelen burdan nefret eden ama geldigi icin sevmeye calisan ve cevresine ve kendisine burayi sevmedigini itiraf edemeyen insanlardan biri olursunuz. Amerika hayraniysaniz zaten size diyecek bi sozum yok gelin gorun.

Amerikada herturlu olanak , saygı , bolluk vs....var evet kabul ediyorum ama ben Turkiye gibisi yok diyorum bayanlar.... Ailem sevdiklerim Herkezi herseyi cok ozledim :KK43:((

kolayliklari soyle diyeyim evler cok pratik,biz tr de genel olarak suse dekorasyona esyaya cok dusuyormusuz onu anladim.
zorluklari saglik cok pahali,saglik sigortan yoksa hasta olmayacaksin.ev kiralari cok pahali.kurallara uymazsan hersey cok zor.cok kuralci insanlar..gercekten nasil sistem oturtmuslar cok sasirdim.turkiyede insanlarin nasil birbirnin hakkina girdigini sira onemsemedigini,saygi gostermedigini anladim,herkes kendi halinde ama.komsuluk yok.ev is-is ev...hersey saat gibi tikir tikir isliyor..yolari cok genis cok fazla.bizim bulundugumuz sehirde toplu tasima araci yok.16 yasinda cocugun bile sahsi arabasi var her yer arac ve tr de cok pahali olan araclar.(burda cok ucuz)ama bu kadar arabaya ragmen hic trafik yok.sehir icinde tek yon 3 seritli,diger yerler tek yon 8 seritli..vizir vizir gidiyorsun hic tikanmadan....

amerikayi cok seviyorum cok sanslisiniz ben hic gitmedim insallah bigun giderim bende ama nasil alisiyosunuz ki ailenizden uzak cok ozker insan

Ben de Amerikadayim. Avantajlari olarak once yazilanlara katiliyorum. Duzenli, tertipli, insanlar saygili, dunyanin dort bir yanindan gelmis insan var o yuzden hic kimse birbirine garip gelmiyor.
Dezavantajlari olarak sunlari sayabilirim; arabasiz olmuyor, sokakta insan yok nerdeyse en azindan benim oldugum yerde boyle, hayat canli degil istanbuldaki gibi canli hareketli bir hayat yok.

Merhabalar eşi green card sahibi aile birleşiminden dolayı Amerikaya giden varmı aranızda acaba.nasıl bir aşamadan geçildi çok merak ediyorum.bizde baş vurduk ben 10 gün sonra 2.mülakatıma gidicem

ilk yorumu ben yaziyim ben 4,5 senedir new york long island dayim kendi ailemden kimse yok sadece esimin ailesi burda ben herkese alisamadim sevmiyorum buralari diyordum ta ki gecen yaz istanbula 2 ayligina gidene kadar inanin turkiyeyi istememim tek sebebi ailemmis insanlar birbirine o kadar saygisiz ki burda bir kere bile gormedim 4,5 senede ne kimseyle tartistim nede baska birsey turkiyede her sokaga ciktigimda bi olay yasadim buranin saglik sistemini cok seviyorum hastamisin hastaneye mi gittin hic kimse para sormaz oncelik her zaman insandir herseyine bakilir hastaneden cikarken sigortan var mi diye sorarlar yoksa bile kimse seni zorlamaz evine faturayi yollarlar azar azar odersin ama burasinin bence tek kotu yani turkiyedeki gibi insanlar sosyal degil isten eve evden ise seklinde herkes ya da benim gorduklerin oyle kisacasi ben donem donem bunalip turkiyeye donmek istiyorum desemde biliyorum ki cocugum icin burda kalmaliyim ve hepsinden onemlisi evet aileme ozlemim hic azalmiyor ama ben buraya alismisim
MERHABALAR.SANIRIM SİZ AİLE BİRLEŞİMİNDEN DOLAYI AMERİKAYA GİTTİNİZ.NELER YAŞADINIZ BU SÜREÇTE LÜTFEN YAZARMISINIZ.BENİMDE EŞİM ORDA YAŞIYOR BEN DE PAZARTESİ 2.MÜLAKATIMA KATILCAM.

Merhabalar ,

Aktif olarak bu başlığı kullanan var mı ?
Başlığın aktif kalmasını isteyen biri var. 🤗
Bilgi paylaşan arkadaşlar, bulundukları eyaletin ve şehrin ismini de yazarak alışverişteki vergi oranlarını, o eyaletteki suç oranı yüksek şehirleri, vs. gibi spesifik konularda da bi iki cümle yazsa ne güzel olur 😘

X